V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Najväčšia prečerpávacia vodná elektráreň na Slovensku – Čierny Váh – sa dočká zásadného rozšírenia. Po plánovanej rekonštrukcii má byť doplnená o moderné batériové úložisko s výkonom do 80 megawattov (MW) a celkovou kapacitou 160 megawatthodín (MWh).

Cieľom projektu je zvýšiť stabilitu elektrickej siete, znížiť emisie CO₂ a umožniť väčšiu integráciu obnoviteľných zdrojov energie. O pripravovanom projekte informovali Slovenské elektrárne v piatok s tým, že ide o významný krok smerom k energetickej transformácii a udržateľnosti.

Svetové technológie v srdci Tatier

Projekt nesie názov SE Integrátor a podľa riaditeľa závodu Vodné elektrárne Milana Ilčíka ide o kombináciu overenej vodnej energetiky a najmodernejších technológií „Projekt SE Integrátor pozitívne prezentuje našu krajinu, Slovensko. Ukazuje, že máme víziu, vieme pripraviť aj zrealizovať svetové projekty a byť ako krajina nielen lídrom v jadrovej, ale aj vo vodnej energetike. Prepájame ju s najnovšími dostupnými technológiami s cieľom predĺžiť životnosť prečerpávacej vodnej elektrárne a zvýšiť energetickú bezpečnosť Slovenska,“ uviedol Ilčík.

Iniciatíva bola zaradená medzi projekty spoločného záujmu (Project of Common Interest, PCI) a získala európsky grant z programu Connecting Europe Facility Studies vo výške viac ako dva milióny eur. Grant pokrýva prípravnú fázu projektu, ktorá je kľúčová pre ďalšiu realizáciu.

Fuergy - Batériové úložisko, ktoré sa nachádza na štadióne.

Predpokladané uvedenie batériového úložiska do prevádzky je naplánované na tretí kvartál roka 2029. Vďaka tomuto riešeniu bude elektráreň schopná rýchlo reagovať na výkyvy v dopyte či ponuke elektrickej energie, čo je čoraz dôležitejšie v kontexte rastúceho podielu nestabilných zdrojov, ako je solárna alebo veterná energia.

Prečerpávacia elektráreň ako stabilizačný pilier

Elektráreň Čierny Váh je kľúčovým zariadením v slovenskom elektroenergetickom systéme. Prečerpávacie elektrárne slúžia na vyrovnávanie špičkového dopytu a nadbytočnej výroby tým, že čerpajú vodu do vyššie položeného rezervoáru v čase prebytku energie a túto vodu následne využívajú na výrobu elektriny v čase jej nedostatku.

Doplnenie o batériové úložisko výrazne rozšíri možnosti regulácie a zvýši pružnosť celého systému. Úložisko umožní nielen vyrovnávanie krátkodobých výkyvov, ale aj uchovávanie prebytočnej elektriny na neskoršie použitie, čo je kľúčové najmä počas dní s vysokou produkciou zo solárnych a veterných elektrární.

Projekt SE Integrátor zároveň zapadá do širšej stratégie Slovenska a Európskej únie v oblasti dekarbonizácie a prechodu na čisté zdroje energie. Kombinácia vodnej elektrárne a veľkokapacitného batériového úložiska je ukážkou moderného prístupu k obnoviteľnej energetike, ktorý spája dlhoročné skúsenosti s inováciami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP