V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Na českých koľajniciach sa odohral technologický míľnik. Spoločnosť AŽD v spolupráci so Správou železníc predstavila prvý autonómny vlak v Európe, ktorý dokáže jazdiť bez zásahu rušňovodiča. Novinka bola oficiálne predstavená v piatok a premávať bude na trati medzi Kopidlnom a Dolním Bousovom v Královohradeckom kraji. Táto 24-kilometrová linka slúži ako testovací úsek pre overenie autonómnych technológií v reálnych podmienkach.

Hoci vlak teoreticky nevyžaduje ľudskú obsluhu, súčasné české zákony zatiaľ neumožňujú plne autonómnu prevádzku. Rušňovodič preto stále sedí v kabíne a dozerá na jazdu. Cieľom však je, aby v budúcnosti vlaky jazdili úplne samostatne. Prvé jazdy s cestujúcimi sú naplánované už na sobotu a počas roku 2025 sa autonómny vlak objaví na trati počas víkendov a školských prázdnin.

Umelá inteligencia riadi jazdu

Podľa generálneho riaditeľa Správy železníc Jiřího Svobodu je vlak vybavený modernými senzormi, kamerami, lidarom a umelou inteligenciou. Tieto technológie dokážu v reálnom čase analyzovať okolie a prispôsobiť jazdu aktuálnym podmienkam. Cestujúci môžu sledovať spracované dáta na displejoch vo vlaku. „To, čo dnes testujeme na jednej trati, sa v budúcnosti môže stať bežnou súčasťou železníc po celej krajine,“ uviedol Svoboda.

Autonómne vlaky nie sú vo svete novinkou. Bežne sa používajú na letiskových termináloch alebo v uzavretých mestských systémoch. Rozdiel však spočíva v tom, že český projekt prebieha v otvorenom prostredí, kde sú železničné priecestia, neočakávané situácie a menej kontrolované podmienky. Práve preto ide o európsky unikát, ktorý posúva hranice možného.

Prvý autnómny vlak v Čechách.
AŽD

Budúcnosť je bez vodiča

Generálny riaditeľ AŽD Zdeněk Chrdle verí, že do roku 2030 by mohla plne autonómna premávka fungovať aj na iných regionálnych tratiach. „Cestujúci si budú pri plne autonómnej premávke v budúcnosti asi chvíľu zvykať na to, že na stanovisku rušňovodiča nebude nikto sedieť a o všetkom budú rozhodovať superrýchle a bezpečné počítače,“ vysvetlil Chrdle.

Jednou z hlavných výziev zostáva legislatívna úprava, ktorá by umožnila monitorovanie jazdy na diaľku. Cieľom je, aby fyzická prítomnosť rušňovodiča už nebola nutná. Vývoj technológií napreduje rýchlo a český projekt môže byť vzorom pre ďalšie krajiny, ktoré uvažujú o podobnom type dopravy. Česko sa tak dostalo na čelo premeny železníc smerom k bezpečnejšej, efektívnejšej a modernejšej mobilite.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP