V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Slovenská Asociácia AI (ASAI) nadväzuje strategickú spoluprácu s Českou asociáciou umelej inteligencie (ČAUI), čím vytvára nový impulz pre rozvoj umelej inteligencie (AI) v regióne. Partnerstvo, ktoré má prepojiť AI ekosystémy oboch krajín, prispeje k efektívnejšiemu zdieľaniu znalostí, budovaniu odborných sietí a spolupráci na spoločných projektoch.

„Našou víziou je prepojiť slovenskú a českú AI komunitu tak, aby spolupráca priniesla nielen inovácie, ale aj reálny vplyv na biznis a spoločnosť,“ uviedol predseda správnej rady ASAI Robert Gašparovič. Spoločné úsilie má podľa neho urýchliť rozvoj technológií umelej inteligencie a otvoriť nové príležitosti pre obidva štáty.

Partnerstvo zdôrazňuje potrebu spolupráce v oblasti výskumu, vývoja a implementácie umelej inteligencie, ktorá môže mať zásadný vplyv na oblasť podnikania, vzdelávania, verejných služieb a priemyslu.

Zdieľanie znalostí 

Podľa Miroslavy Šáchovej, členky správnej rady ASAI, bude kľúčovým prínosom partnerstva efektívne zdieľanie znalostí medzi komunitami oboch krajín. „Ide o koordináciu projektov, výmenu skúseností a posilnenie sietí odborníkov, ktoré sú kľúčové pre akceleráciu inovácií,“ zdôraznila.

Špecifický dôraz bude kladený aj na zdieľanie poznatkov v oblasti etického využívania AI, kde môžu obe strany vytvoriť spoločný rámec podporujúci transparentnosť, ochranu údajov a dôveru v AI technológie.

Riaditeľ ČAUI Lukáš Benzl zdôraznil, že cieľom spolupráce je zvýšiť konkurencieschopnosť regiónu na globálnej úrovni. „Veríme, že zdieľanie znalostí a spoločná participácia na európskych projektoch prispeje k tomu, aby sa región strednej Európy stal jednou z kľúčových oblastí pre inovácie v oblasti AI.“

Jedným z konkrétnych cieľov partnerstva je zapojenie oboch krajín do veľkých európskych projektov v oblasti umelej inteligencie, ktoré by mohli priniesť financovanie výskumu, podporu start-upov a širšiu integráciu technológií do spoločnosti a priemyslu.

umelá inteligencia
Pixabay

Výhody pre odborníkov a spoločnosť

Prepojenie odborníkov z oboch krajín má potenciál vytvoriť nové pracovné príležitosti a zabezpečiť širšiu aplikáciu AI technológií v reálnom živote. Partnerstvo sa zameria aj na vzdelávacie programy na zvyšovanie kvalifikácie odborníkov, spoločné konferencie a podujatia na výmenu skúseností, rozvoj start-upov a inovačných riešení v oblastiach zdravotníctva, dopravy a energetiky.

„Toto partnerstvo je krokom k silnejšej regionálnej spolupráci, ktorá bude prínosná nielen pre odborníkov a firmy, ale aj pre celú spoločnosť,“ dodal Gašparovič.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP