V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Skupina amerických spoločností pôsobiacich v Španielsku vyzvala administratívu prezidenta Donalda Trumpa, aby pri zavádzaní nových ciel zohľadnila obchodný deficit medzi Španielskom a USA. Americká obchodná komora v Španielsku (AmChamSpain) argumentuje, že na rozdiel od celej Európskej únie, ktorá má s USA obchodný prebytok, Madrid viac dováža, než vyváža.

AmChamSpain v stredu oznámila, že zaslala list americkému ministrovi obchodu Howardovi Lutnickovi, v ktorom zdôraznila túto obchodnú nerovnováhu. Podľa komory by mala americká vláda pri zavádzaní nových ciel individuálne posudzovať situáciu jednotlivých krajín a nie uplatňovať jednotný prístup na celú EÚ.

Trumpova obchodná politika a reakcia Európskej únie

Prezident Trump už skôr vyhlásil, že zvažuje zavedenie recipročných ciel pre krajiny, ktoré uplatňujú clá na americké výrobky. Tento krok by mohol zasiahnuť aj španielsky export do USA, ktorý v minulom roku dosiahol hodnotu 18,1 miliardy eur. Medzi hlavné vývozné artikle patrili petrochemické produkty, potraviny, olivový olej, víno a citrusové plody.

Európska komisia na Trumpove vyhlásenia reagovala s tvrdením, že Európska únia má jedny z najnižších ciel na svete a nevidí dôvod na ich ďalšie zvyšovanie. Zároveň varovala, že ak USA uplatnia dodatočné clá na európsky tovar, EÚ bude reagovať odvetnými opatreniami.

Pixabay

Španielsko dováža viac, než vyváža

Španielsko vlani doviezlo z USA produkty v hodnote 28,1 miliardy eur, čo znamená obchodný deficit vo výške 10 miliárd eur. Tento rozdiel je kľúčovým argumentom AmChamSpain v ich snahe presvedčiť Trumpovu administratívu, aby Španielsko vyňala zo zoznamu krajín, na ktoré by sa nové clá mohli vzťahovať.

“Americká obchodná komora v Španielsku nalieha na americkú administratívu, aby zvážila túto odlišnú realitu pri stanovovaní nových ciel,” uvádza sa vo vyhlásení komory. Zároveň vyzvala Európsku komisiu, aby v prípade amerických ciel zohľadnila špecifiká jednotlivých krajín a prispôsobila tomu svoju reakciu.

AmChamSpain upozornila, že ak by došlo k zavedeniu ciel, mohlo by to viesť k odvetným opatreniam zo strany EÚ a k zvýšeniu neistoty pre firmy na oboch stranách Atlantiku. “Vyzývame na dialóg a hľadanie konsenzuálnych riešení, ktoré zabránia odvetným opatreniam a znížia neistotu pre firmy a zamestnancov na oboch stranách Atlantiku,” dodala komora.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP