V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR. 

Spoločnosť Alphabet, materská firma technologického giganta Google, sa rozhodla ukončiť programy zamerané na diverzitu a inklúziu (DEI – Diversity, Equity, Inclusion). Táto zmena sa prvýkrát objavila vo výročnej správe koncernu predloženej Komisii pre cenné papiere a burzy USA (SEC). Správa už neobsahuje záväzky k rozmanitosti, ktoré boli uvedené v predchádzajúcich rokoch.

V minulosti Alphabet uvádzal, že sa snaží budovať pracovné prostredie, ktoré reprezentuje jeho používateľov a reflektuje spoločenskú rozmanitosť. Tento rok však podobné vyhlásenia chýbajú. Zároveň spoločnosť oznámila, že prestane stanovovať ciele na prijímanie zamestnancov na základe rasy či pohlavia.

Alphabet sa prispôsobuje novým pravidlám

Podľa hovorcu spoločnosti Google spoločnosť prehodnotila svoje programy s cieľom vytvoriť prostredie, v ktorom majú všetci zamestnanci rovnaké šance na úspech. Alphabet tvrdí, že sa pri svojom rozhodnutí riadil aj nedávnymi súdnymi rozhodnutiami a výkonnými nariadeniami americkej vlády.

K tomuto kroku Alphabet pristúpil v čase, keď americký prezident Donald Trump začal podnikať rázne kroky proti programom DEI. V januári jeho administratíva nariadila ukončenie iniciatív zameraných na diverzitu vo federálnych agentúrach a zároveň nariadila prepúšťanie zamestnancov pracujúcich na týchto programoch.

Alphabet nie je jedinou veľkou spoločnosťou, ktorá v posledných mesiacoch upustila od iniciatív na podporu inklúzie. Podobné kroky už podnikli aj ďalšie americké firmy, medzi nimi je Meta (Facebook, Instagram), Amazon a Target (maloobchodný reťazec).

Tieto spoločnosti sa odkláňajú od politiky diverzity, ktorá získala na popularite najmä po masových protestoch v roku 2020, keď smrť Georgea Floyda vyvolala vlnu diskusií o rasovej spravodlivosti a rovnosti príležitostí. Cieľom DEI programov bolo podporiť ženy, etnické menšiny, LGBTQ+ komunity a ďalšie tradične menej zastúpené skupiny v pracovnom prostredí.

Vyhľadávač Google
Simon/Pixabay

Diverzita v technologických firmách

Hoci rozhodnutie Alphabetu môže signalizovať širší odklon technologických gigantov od inkluzívnych politík, téma rovnosti príležitostí a spravodlivosti zostáva stále živou otázkou. Niektorí analytici predpokladajú, že tento trend môže viesť k znižovaniu transparentnosti pri prijímaní zamestnancov a podpore menšinových skupín.

Na druhej strane, zastáncovia ukončenia DEI programov argumentujú, že prijímanie zamestnancov by malo byť založené výlučne na kvalifikácii a schopnostiach, nie na demografických faktoroch. Rozhodnutie Alphabetu tak môže byť len začiatkom hlbších zmien v prístupe korporácií k diverzite a inklúzii v pracovnom prostredí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP