V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Obyvatelia obce Poruba v okrese Prievidza zažívajú technologickú novinku, ktorá ich zrejme prekvapila. Už niekoľko týždňov sa im prostredníctvom miestneho rozhlasu prihovára umelá inteligencia.

Podľa starostu Tomáša Tótha ide o úplne nové a inovatívne riešenie. Systém umožňuje automatické generovanie oznamov, ktoré sú následne prečítané umelým hlasom. „Aj keď na trhu už existujú podobné riešenia, toto je unikátne v tom, že umožňuje vytvárať hlásenia buď generovaním textu umelou inteligenciou, alebo ich môžeme napísať manuálne a systém ich prečíta rôznymi hlasmi,“ vysvetlil pre TASR Tóth.

Obyvatelia si môžu vybrať z viacerých hlasov

Tento spôsob výrazne odbremenil pracovníkov obecného úradu. Predtým musela zamestnankyňa úradu osobne chodiť do rozhlasovne, pripraviť si oznam, počkať na vhodný čas a manuálne ho vyhlásiť. Teraz stačí oznam napísať do systému, naplánovať jeho vysielanie a o zvyšok sa postará AI. To umožňuje flexibilitu, napríklad ak je zamestnankyňa na školení, no obec potrebuje vyhlásiť dôležitú informáciu alebo komerčne platený oznam.

Zaujímavosťou je, že obec má momentálne na výber dva ženské a dva mužské hlasy, ktoré môže používať v rozhlase. Zatiaľ však uprednostňuje ženské hlasy, keďže obyvatelia sú zvyknutí, že mužský hlas patrí starostovi a používa sa len pri výnimočných príležitostiach, ako napríklad novoročný príhovor.

uvažujúci AI model
Freepik

Zatiaľ pozitívne reakcie, starší obyvatelia si zvykajú

Ako pri každej novinke, aj v tomto prípade sa objavili zmiešané reakcie. „Zatiaľ sme sa stretli s veľmi pozitívnymi ohlasmi, no niektorí starší obyvatelia preferovali pôvodný hlas pracovníčky úradu, na ktorý boli zvyknutí,“ priznal starosta. Na druhej strane si mnohí obyvatelia pochvaľujú lepšiu zrozumiteľnosť a kvalitu hlasu, keďže zvuk je generovaný priamo do rozhlasového systému a neprechádza ďalšou úpravou cez audiotechniku.

Vývojári aplikácie prisľúbili, že systém bude naďalej rozširovaný o nové funkcionality. Poruba sa tak stala priekopníkom v digitalizácii obecného rozhlasu na Slovensku a je možné, že jej príklad budú nasledovať aj ďalšie obce. Budúcnosť miestnych hlásení tak možno patrí umelej inteligencii.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP