V texte boli použité materiály TASR.

Angola čelí vážnej epidémii cholery, ktorá si od začiatku roka vyžiadala najmenej 108 obetí. Situácia sa dramaticky zhoršuje, pričom počet úmrtí v posledných dňoch rýchlo narastá. Podľa angolského ministerstva zdravotníctva, ktoré o situácii informovalo v utorok, bolo od 7. januára potvrdených už 3147 prípadov ochorenia, pričom takmer polovica z nich sa vyskytla v hlavnom meste Luanda.

Infekcia nepozná vekové hranice – medzi nakazenými sú ľudia vo veku od dvoch do 100 rokov. Najviac obetí zaznamenala práve metropola Luanda, kde cholere podľahlo minimálne 48 ľudí, a susedná provincia Bengo, kde si ochorenie vyžiadalo 43 životov.

Cholera je vysoko nákazlivá črevná infekcia, ktorá sa prenáša konzumáciou potravín alebo vody kontaminovanej baktériou Vibrio cholerae. Tá sa do prostredia často dostáva z výkalov infikovaných osôb. Ochorenie spôsobuje silnú hnačku, zvracanie a svalové kŕče, pričom neliečené prípady môžu viesť k úmrtiu už v priebehu niekoľkých hodín v dôsledku dehydratácie. Napriek vážnym symptómom existuje účinná liečba – v miernejších prípadoch pomáha perorálna rehydratácia, kým pri ťažších formách sú potrebné antibiotiká.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) počet úmrtí na choleru v roku 2023 celosvetovo vzrástol o alarmujúcich 71 percent oproti predchádzajúcemu roku. Výrazné zmeny zaznamenali aj v geografickom rozložení ochorenia – kým v Ázii a na Blízkom východe počet prípadov klesol približne o 32 percent, v Afrike naopak došlo k prudkému nárastu až o 125 percent.

Angola teraz čelí obrovskému zdravotníckemu problému, ktorý si vyžaduje rýchlu reakciu nielen zo strany vlády, ale aj medzinárodných organizácií. Zabezpečenie čistej pitnej vody, lepšia hygiena a rýchla dostupnosť zdravotnej starostlivosti môžu byť kľúčom k zvládnutiu tejto epidémie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP