V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Kremeľ v piatok oznámil, že 30-dňové prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, ktoré sa týkalo výlučne energetickej infraštruktúry, sa skončilo. Hoci tento krátkodobý pokoj zbraní neviedol k výraznému zníženiu napätia medzi oboma stranami, ruský prezident Vladimir Putin zatiaľ nevydal žiadne nové pokyny ohľadom ďalších krokov.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov pre novinárov uviedol, že „mesiac už skutočne uplynul“ a že aktuálne neexistuje predĺženie tohto moratória. Prímerie, ktoré malo obmedziť útoky na zariadenia energetickej infraštruktúry, vstúpilo do platnosti 18. marca po telefonickom rozhovore medzi Vladimirom Putinom a americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Napriek tomuto kroku sa Moskva a Kyjev počas celého trvania dohody navzájom obviňovali z jej porušovania.

„Veríme, že sa už dá zaznamenať istý pokrok. Ide o pokrok v súvislosti s moratóriom na zásahy zariadení energetickej infraštruktúry,“ zdôraznil Peskov, pričom dodal, že samotné pozastavenie útokov možno považovať za posun vpred.

Washington hovorí o strate trpezlivosti

Na opačnej strane Atlantiku však trpezlivosť Spojených štátov dochádza. Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v piatok vyhlásil, že USA prestanú sprostredkúvať mierové rokovania, ak sa v najbližších dňoch neobjavia jasné náznaky ich úspešnosti.

„Nebudeme v tomto úsilí pokračovať celé týždne a mesiace. Musíme teraz veľmi rýchlo, v priebehu niekoľkých dní, zistiť, či je to uskutočniteľné v najbližších niekoľkých týždňoch. Ak áno, ideme do toho. Ak nie, potom máme aj iné priority, na ktoré sa musíme zameriavať,“ povedal Rubio pred odletom z Paríža, kde sa stretol s európskymi a ukrajinskými predstaviteľmi.

Vojnový útok.
TASR

Spojené štáty sa tak zrejme pripravujú na obmedzenie svojej úlohy sprostredkovateľa, pričom ich rozhodnutie bude závisieť od najbližších dní. Peskov na margo tejto hrozby reagoval vyhýbavo, keď skonštatoval, že „túto otázku si musia položiť vo Washingtone“, čím naznačil, že ďalší vývoj situácie je momentálne mimo rúk Moskvy.

Prímerie ako jeden z mála výsledkov

Krátkodobé prímerie, hoci iba v oblasti energetiky, patrí medzi ojedinelé úspechy, ktoré Donald Trump dosiahol vo svojej snahe sprostredkovať mier medzi Moskvou a Kyjevom. AFP pripomína, že Putin predtým odmietol spoločný americko-ukrajinský návrh na bezpodmienečné prímerie, čo len podčiarkuje zložitosť diplomatického riešenia viac než trojročného ozbrojeného konfliktu.

Situácia na fronte tak ostáva napätá a diplomatické snahy sú na vážkach. Hoci dočasné prímerie neprinieslo prevratné zmeny, v Kremli ho považujú za krok správnym smerom. Spojené štáty však očakávajú viac konkrétnych výsledkov a varujú, že ich ochota sprostredkúvať mier nemusí trvať večne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP