V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Presne pred sto rokmi, 7. mája 1925, sa v nemeckom Mníchove začala pravidelná prevádzka prvého projekčného planetária na svete. Toto unikátne zariadenie prinieslo ľuďom možnosť nazrieť do tajomstiev vesmíru bez toho, aby opustili zemský povrch. Ako pripomenul generálny riaditeľ Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove Marián Vidovenec, planetáriá už celé storočie pomáhajú verejnosti lepšie chápať javy, ktoré presahujú našu každodennú skúsenosť.

Ich vynález znamenal začiatok novej éry v popularizácii astronómie. Zrod planetária nebol jednoduchý. Na začiatku 20. storočia hľadal Oskar von Miller vhodného konštruktéra pre svoju víziu mechanického glóbusu s pohybujúcimi sa planétami. Jeho sen sa podarilo zhmotniť až vďaka inžinierovi Walterovi Bauersfeldovi zo spoločnosti Carl Zeiss, ktorý v roku 1914 predstavil koncept projekčného prístroja.

Vývoj zariadenia sa predĺžil kvôli prvej svetovej vojne, no v roku 1923 bol prístroj pripravený na testovanie. O rok neskôr bol verejnosti predstavený a 7. mája 1925 začalo Zeissovo planetárium v Deutsches Museum v Mníchove svoju historickú prevádzku.

Slovensko oslávilo 50 rokov vlastných planetárií

Na Slovensku si musela verejnosť na vlastné planetárium počkať ďalších 50 rokov. Prvé bolo otvorené v decembri 1975 v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach. Dnes na našom území pôsobí štrnásť planetárií – osem s pevnou inštaláciou a šesť prenosných. Pracujú pod metodickým vedením Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove a sú združené v Asociácii planetárií Slovenska. Ročne ich navštívia desaťtisíce návštevníkov, ktorí hľadajú spojenie medzi vedou a vizuálnym zážitkom.

Okrúhle výročie si slovenské planetáriá pripomenú sériou špeciálnych programov. Ako informoval riaditeľ Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom Tomáš Dobrovodský, práve tam sa 7. mája uskutočnia dve mimoriadne predstavenia s názvom „Sto rokov večnosti“, spojené s pozorovaním oblohy.

Fotografia vytvorená sériou záberov nočnej oblohy nad La Silla v roku 2015. Autor: Petr Horálek

V Senci sa budú oslavy konať od 8. do 11. mája, kde návštevníci zažijú špeciálne programy venované storočnici planetárií. V Rožňave sa návštevníci môžu tešiť na vzdelávací program o Slnečnej sústave od 13. do 16. mája. Významné výročie slovenského planetária pripomenú aj počas Noci múzeí 17. mája v Košiciach.

Od výuky po umenie: planetáriá majú mnohoraké využitie

Planetáriá prešli za sto rokov výraznou technologickou premenou. Predseda Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV Rudolf Gális konštatuje, že schopnosť týchto zariadení verne simulovať dianie na oblohe sa za dekády nesmierne zdokonalila.

Planetáriá sa dnes využívajú nielen na popularizáciu astronómie, ale aj na výcvik astronautov, námornú navigáciu či umelecké projekty. Pod svojimi kupolami spájajú vedu s kultúrou a stále ponúkajú nový pohľad na nekonečný vesmír.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP