Neuralink mnohí poznajú predovšetkým vďaka Elonovi Muskovi a plánom pre vytvorenie čipového implantátu pre ľudský mozog. Najnovšie sa však zviditeľnil jeden zo spoluzakladateľov firmy, Max Hodak. Tento americký podnikateľ totiž prišiel s myšlienkou ako z Jurského parku. Tvrdí, že máme technológiu na to, aby sme dinosaury priviedli späť k životu, informuje Futurism.

Séria dobrodružných sci-fi trilerov v réžii Stevena Spielberga z 90. rokov ukázala svetu, aký zlý je nápad priviesť na svet tvorov, ktorí obývali našu planétu pred desiatkami miliónmi rokov. Filmy podľa sci-fi románov Michaela Crichtona však zrejme ani napriek katastrofickým koncom nepresvedčili spoluzakladateľa spoločnosti Neuralink, ktorý vyrukoval s podobnou víziou.

Max Hodak len nedávno upútal pozornosť po tom, čo predstavil svoj nápad na vytvorenie nového náboženstva, v ktorom by sa ľudia mohli spojiť s Bohom pomocou entheogénov – prírodných substancií, psychotropných látok či dokonca LSD. Hoci tento jeho návrh znel dostatočne šialene, nedávno opäť rozpútal diskusie s myšlienkou ako z Jurského parku.

Spoluzakladateľ Neuralinku má nápad na vytvorenie upravených dinosaurov

Vizionár a technológ, ktorý pomáha vyvíjať unikátny mozgový čip pre ľudí, totiž vyslovil myšlienku, v ktorej tvrdí, že ľudstvo už má k dispozícii technológiu na znovuzrodenie dinosaurov. Nie však takých, akých sme vídali v prvých častiach Jurského parku v réžii Stevena Spielberba a ktorí žili v dávnej histórii na Zemi.

Hodak totiž tvrdí, že pomocou najnovších pokrokov v genetickom výskume môžeme vytvoriť upravených „super exotických“ dinosaurov.

Mohli by sme zrejme postaviť Jurský park, ak by sme chceli,“ znelo v nedávnom tweete spoluzakladateľa spoločnosti Neuralink.

Zrejme tým narážal na možnosť vytvorenia prastarých tvorov s modifikovanou DNA, ktoré by sa mohli ponášať na upravených dinosaurov ako z novších dielov Jurského sveta. Myšlienka, ktorú Max Hodak predstavil, je však prinajmenšom absolútnym šialenstvom. Zdá sa však, že on sám má celkom reálnu predstavu o tom, ako by to mohlo celé fungovať.

NEPREHLIADNI
Opica hrá hry pomocou čipu v mozgu. Muskov Neuralink napreduje míľovými krokmi, ďalší na rade sú ľudia

Podľa jeho tvrdení by mohlo stačiť 15 rokov chovu a inžinierstva týchto „super exotických“ dinosaurov, aby sme boli schopní vytvoriť modifikované a unikátne druhy. Hodak neskôr vo svojom myšlienkovom úlete na Twitteri narážal aj na rozšírenie biodiverzity na Zemi, ktorá sa nachádza v ére už šiesteho masového vymierania druhov.

Vedci sa pritom myšlienkou „oživenia“ vyhynutých živočíchov zaoberajú nejeden rok. Pomocou genetického inžinierstva by sa tak mohli na Zem znova vrátiť druhy, ktoré vymizli aj pred tisíckami rokov. Medzi nimi aj také mamuty, ktorých pozostatky sa doteraz našli vo veľmi dobre zachovanom stave.

Hrať sa na Boha sa ale nevyplatilo ani v Jurskom parku. Rozšírenie biodiverzity na Zemi môžu vnímať odlišne aj najfundovanejší odborníci sveta, no pokiaľ by človek priviedol späť k životu tvorov, ktorí neexistujú dlhé tisícročia či milióny rokov, dopad na celý ekosystém planéty by mohol byť fatálny.

Koniec koncov by tak mohla mať aj Hodakova myšlienka veľmi kontraproduktívne účinky. Ako však v závere Jurského parku prehlásil Ian Malcom (Jeff Goldblum), „Život si už nájde cestu“.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP