Turecko otestovalo nový obranný laserový systém, ktorý dokáže včas zneškodniť tepelne navádzané rakety. Obranná firma Aselsan uskutočnila prvé živé skúšky systému YILDIRIM-100, ktorý počas simulácie úspešne zasiahol prichádzajúcu raketu skôr, než mohla ohroziť cieľ. V praxi to znamená zásadnú zmenu v ochrane vojenských lietadiel a helikoptér proti čoraz častejším útokom zo vzduchu aj zo zeme.

Systém s označením DIRCM (Directed Infrared Countermeasure) automaticky rozpoznáva prichádzajúce rakety, sleduje ich dráhu a presne zacieleným viacpásmovým laserom oslepí navádzacie hlavice. Vďaka tomu raketa stratí cieľ a minie ho. Testy prebehli v plne automatickom režime a potvrdili schopnosť pokryť celé okolie lietadla v rozsahu 360 stupňov. Zariadenie zvládne reagovať aj na viacero hrozieb naraz.

Laserový systém je postavený na dvojhlavovej veži, ktorá obsahuje vysokovýkonný laser a rýchlo reagujúci senzor. Riadiaca jednotka je prepojená s palubnými varovnými senzormi, ktoré fungujú na ultrafialovom aj infračervenom princípe. Systém teda reaguje okamžite po detekcii hrozby.

Turecký obranný laser urobí z rakiet slepé hračky

Aselsan pri vývoji kládol dôraz aj na praktické vlastnosti. YILDIRIM-100 má nízku spotrebu energie, je kompaktný, ľahký a jeho údržba je minimálna. Vďaka otvorenej architektúre je kompatibilný s varovnými systémami NATO. To umožňuje inštaláciu nielen na nové stíhačky, ale aj na modernizované staršie stroje.

DIRCM technológie sa stávajú čoraz dôležitejším prvkom výzbroje. Najmä kvôli tomu, že lacné prenosné protiletecké systémy (MANPADS) sa šíria medzi neštátnymi ozbrojenými skupinami. Tieto rakety dokážu zasiahnuť lietadlo aj pri nízkych výškach a často spôsobia úplné zničenie. Tradičné svetlice už nestačia, pretože moderné rakety majú lepšie senzory. Práve laserová ochrana ako YILDIRIM-100 predstavuje novú líniu obrany.

Rusko má len jednu takú stíhačku

Aselsan zároveň pracuje na pokročilejšom modeli YILDIRIM-300, určenom pre stíhačku KAAN. Ide o piatu generáciu bojového lietadla, ktoré vyvíja Turkish Aerospace Industries. KAAN má kombinovať nízku radarovú viditeľnosť, vnútorné zbraňové schránky, pokročilú avioniku a schopnosť sieťového boja. Sériová výroba sa plánuje začiatkom 30. rokov.

YILDIRIM-300 bude prispôsobený špecifickým požiadavkám KAAN-u. Po jeho nasadení sa KAAN stane druhou stíhačkou na svete so systémom DIRCM. Prvým lietadlom s touto schopnosťou je ruský Su-57 Felon. Nový systém výrazne zvýši šance lietadla na prežitie pri nízkych letoch v nepriateľskom prostredí, najmä pri vzlete a pristávaní.

Z dlhodobého hľadiska ide o strategický krok. Turecko chce získať úplnú operačnú autonómiu a zároveň zvýšiť exportný potenciál vlastnej výzbroje. Spojením domácich lietadiel a obranných systémov si Ankara buduje pozíciu hráča, ktorý má všetky kľúčové komponenty vo vlastných rukách. YILDIRIM-100 tak predstavuje len prvý krok v širšom projekte obrany novej generácie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP