Fanúšikovia japonského giganta majú dôvod na radosť. Sony ukázalo svetu novučičké smartfóny Xperia XZ1 a XZ1 Compact, ktoré sa zaradia do top portfólia a model strednej triedy Xperia XA1 Plus.

Stále ten istý dizajn

V prípade top modelov spoločnosti v podobe Xperia XZ1 / XZ1 Compact sa žiadna revolúcia v dizajne nekoná. Zmeny sa oproti minuloročnému modelu XZ na prvý pohľad veľmi neprejavili. Mierne posunuté umiestnenie tlačidiel či malá zmena umiestnenia senzorov je pre milovníkov dizajnu menším sklamaním. Práve dizajn je teda dôvod, prečo bola spoločnosť Sony kritizovaná a vyzerá to tak, že sa kritike nevyhne ani tentoraz.

Na rozdiel od starších zariadení, zadný panel a bočné strany už nie sú samostatnými časťami, ale sú skôr zložené z jedného, takmer neporušeného hliníkového panelu. V ľavom hornom rohu sa nachádza fotoaparát a vedľa neho v strede zadného panela sú umiestnené senzory doplňujúce funkcie fotoaparátu, LED blesk a cievka NFC.

Na pravej strane nájdeme tlačidlá ovládania hlasitosti, dvojstupňovú uzávierku fotoaparátu a tlačidlo napájania so skenerom odtlačkov prstov. Chýbať nebude ani 3,5 mm audio jack a podpora USB-C konektora. Na jednej strane poteší certifikácia IP68, ktorá garantuje odolnosť voči vode a prachu. Na druhej strane zamrzí kapacita batéria, ktorá dostane 2700 mAh, čo je 200 mAh menej ako u Xperie XZ.

zdroj fotografie: Sony

Nové funkcie, ktoré vynahradia dizajn

Sony sa síce na prvý pohľad s dizajnom nenatrápilo, no v prípade nových funkcií a vlastností XZ1 a XZ1 Compact nezaháľalo. Displej XZ1 ponúkne 5,2“ FullHD displej podobný modelu XZ, ale novinkou bude funkcia HDR, ktorú si prináša z modelu XZ Premium. Pod a nad týmto displejom je umiestnená dvojica stereo reproduktorov, ktorá poskytne až o 50 % vyššiu hlasitosť.

zdroj fotografie: Sony

Poriadna dávka výkonu

O nekompromisný výkon sa postará procesor Snapdragone 835 s grafickým akcelerátorom Adreno 540. Spolu so 4 GB RAM nebude núdza ani o plynulý multitasking. Vnútorné úložisko o veľkosti 32 GB bude zas možné rozšíriť pomocou microSD kariet do kapacity 256 GB.

zdroj fotografie: Sony

Špičkový fotoaparát

Fotoaparát bude v prípade Sony jedným z tých najlepších na trhu. Lákadlom je 19 MPx snímač Exmor RS schopný natáčať Slow Motion videá pri 960 fps. Namiesto optickej stabilizácie však XZ1 a XZ1 Compact poskytne stabilizáciu elektronickú v podobe funkcie SteadyShot. Taktiež poteší funkcia Predictive Capture, ktorá zachytí zábery už 2 sekundy predtým, než stlačíš tlačidlo spúšte. Takto ti už neunikne žiaden dôležitý moment.

zdroj fotografie: Sony

3D skenovanie

Novinkou však bude schopnosť fotoaparátu snímať 3D objekty. Pomocou 3D skenu bude používateľ schopný zachytiť 3D fotografiu s vysokým rozlíšením za menej ako 60 sekúnd. Táto funkcia má štyri odlišné režimy: Face Scan (Skenovanie tváre), Head Scan (Snímanie hlavy), Food Scan (Skenovanie jedla) a Free Form. Každý z nich je určený na jednoduché skenovanie, zdieľanie a tlač 3D modelov.

zdroj fotografie: Sony

Android 8.0 Oreo

Najmenej očakávanou funkciou, ktorou Sony prekvapilo, je fakt, že Xperia XZ1 a XZ1 Compact prídu s predinštalovaným operačným systémom Android 8.0 Oreo.

zdroj fotografie: Sony

Xperia XA1 Plus – dostupnejší pre širokú verejnosť

Tento smartfón poteší skôr tých, ktorí nechcú za smartfón vyhodiť príliš veľa, no nechcú ani zariadenie, ktoré pôsobí lacno. XA1 Plus prináša 5,5“ FullHD LCD displej a procesor MediaTek Helio P20, ktorému bude sekundovať grafický procesor Mali T-880 MP2. O plynulosť systému sa taktiež postarajú 3 GB operačnej pamäte RAM. Vnútorné úložisko poskytne kapacitu 32 GB a bude sa dať rozšíriť pomocou microSD kariet. O fotografovanie sa stará 19 MPx zadný a 8 MPx predný fotoaparát. Zariadenie príde aj s 3430 mAh batériou.

zdroj fotografie: Sony

Cena a dostupnosť

Ceny pre európsky trh síce stanovené ešte neboli, no dá sa očakávať, že od amerického sa príliš líšiť nebudú. V prípade Xperie XZ1 pôjde o 699 dolárov. Za model Xperia XZ1 Compact si zákazník zaplatí 599 dolárov a v prípade modelu strednej triedy Xperia XA1 Plus sa dočkáme priaznivejšej cenovky na úrovni 379,99 dolárov. Je však možné, že Sony nebude dbať na kurz a za rovnakú sumu v dolároch si vypýta v eurách. Dostupnosť top smartfónov Sony môžeme očakávať už 19. septembra. Na model Xperia XA1 Plus si pravdepodobne počkáme ale až do 20. októbra.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom