Ani uplynulé dni sa nezaobišli bez ďalších negatívnych správ z USA, ktoré informujú o ďalších hospitalizovaných ľuďoch a úmrtiach v dôsledku vapovania nelegálnych náplní. V posledných mesiacoch nabrala situácia v zámorí na obrátkach a z toho, čo sa zdalo byť „neznámou chorobou“ sa vykľul veľký problém Spojených štátov, ktoré sa vydali do boja proti elektronickým cigaretám. Sú však obavy pri vapovaní na mieste? Hoci môžu doterajšie správy spôsobiť šírenie dezinformácií a neistotu, ani podľa odborníkov nie je dôvod na paniku.

Všetko to začalo ešte v lete tohto roka, kedy sa v USA objavili prvé správy o hospitalizovaných ľuďoch a neskôr aj prvých úmrtiach, ktoré mnohé médiá aj na Slovensku pripisovali elektronickým cigaretám. Tie ako zariadenie nenesú za vznik aktuálnych problémov zodpovednosť a zdroj všetkého treba hľadať u samotných používateľov, teda vaperov, ktorí sa rozhodli vapovať nelegálne náplne s obsahom škodlivých látok. O tomto probléme sme informovali už v doterajších článkoch.

Na Slovensku však dezinformácie šírili aj populárne portály či dokonca televízie, ktoré vo svojich reportážach nesprávne vysvetľovali divákom celú problematiku. Z toho dôvodu mohla široká verejnosť uveriť správam, že elektronické cigarety zabíjajú alebo sa v USA šíri neznáma choroba. Práve podanie týchto informácií v médiách má veľký vplyv na to, ako si ich vykreslí verejnosť. Poďme sa však pozrieť na to ako sa ďalej situácia v Spojených štátoch vyvíja.

Na vine má byť THC, acetát vitamínu E a pesticídy v marihuane

V prvom rade opäť upozorňujeme na to, že takmer vo všetkých prípadoch úmrtí a ohrození na zdraví bolo zistené používanie nelegálnych náplní obsahujúcich THC a acetát vitamínu E. Najnovšie informácie ukazujú, že problémom by nemuselo byť samotné THC vo forme liquidu, ale kontaminovaná marihuana, z ktorej sa získava. Problém s kontaminovanou marihuanou sa objavil už na jar tohto roku. V apríli šerif Thomas Allman v regióne Mendocino County v Kalifornii zaistil nelegálne cartridge s obsahom výťažku z marihuany v hodnote približne 5 miliónov dolárov.

Zobraziť celú galériu (0)
Fungicídy sú chemickou látkou a používajú sa na ničenie húb a plesní. Podľa niektorých zdrojov mali byť napriek zákazu využité aj pri postrekoch marihuany, z ktorej boli získané výťažky do nelegálnych náplní pre e-cigarety. Zdroj: Flickr

Šerif Allman nechal zaistené cartridge podrobiť testom a bolo zistené, že boli kontaminované pesticídmi a fungicídmi. Ide o látky používané na ničenie húb a plesní, ktorými boli samotné rastliny ošetrované. Tieto látky sa v obsahu vapovacích náplní pri zahriatí na viac ako 200 °C rozpadajú a uvoľňujú smrtiaci kyanovodík. Podľa ďalších laboratórnych testov bola koncentrácia fungicídu – myklobutanilu viac ako 7 300-násobok limitu stanoveného kalifornským ministerstvom regulácie pesticídov.

Množstvo hospitalizovaných v USA neustále pribúda

Práve obsah takýchto škodlivých látok potom viedol k celkovo až 805 hospitalizáciám a doteraz 12 úmrtiam v 10 štátoch USA, informuje CDC. Dokonca sa prvý prípad spojený s vapovaním objavil aj v Kanade, avšak tu nepriniesla ďalšie detailné odhalenia ani tlačová konferencia, teda ostáva stále veľkou neznámou, aký liquid tento pacient vapoval a čo v ňom bolo obsiahnuté. Objavilo sa aj niekoľko prípadov, v ktorých sa hovorilo iba o tom, že pacienti vapovali náplne s nikotínom.

Ako však niektorí vedia, v USA nie je regulované maximálne množstvo nikotínu v náplni, zatiaľ čo v štátoch EÚ je to 20 mg/ml. Kompetentní totiž mnohokrát „obalia“ informácie do všeobecnosti a často nepodložia nové prípady dostatočnými dôkazmi o tom, čo presne bolo príčinou hospitalizácie pacienta alebo jeho úmrtia. Napriek tomu, že sa ukázala presná príčina vzniknutých problémov, chcú Spojené štáty zakázať predaj ochutených náplní do e-cigariet.

Nie je dôvod na paniku

Takéto rozhodnutie spravilo už niekoľko tamojších štátov, pričom sa k nim následne pridala aj India. Miesto zákazov by však bolo vhodné zaviesť prísnejšie regulácie a zabrániť tomu, aby sa k vapovaniu dostávali aj neplnoleté osoby a aby bol regulovaný predaj oficiálne schválených náplní tak ako je tomu v Európe. Mnohí ľudia za „veľkou mlákou“ totiž kupujú falošné náplne s obsahom THC, ktoré sa však od tých oficiálne dostupných líšia práve neznámym pôvodom a obsahom látok.

Zobraziť celú galériu (0)
Hoci sa štúdie pri výskume liquidov úplne nezhodujú, je viac než vhodné pri kúpe liquidu dbať na jeho správny výber, s ktorým vaperom poradia aj predajcovia. Zdroj: Pixabay

Na Slovensku a v Česku platia prísne regulácie a nariadenia, ktoré zaviedla Európska únia a tie zaisťujú, že by sa na trhu nemal objaviť žiaden závadný liquid s obsahom zakázaných látok. Každá náplň musí prejsť prísnou kontrolou predtým ako sa dostane na pulty oficiálnych vape-shopov. Napriek týmto pravidlám mnohí ľudia vnímajú situáciu v USA intenzívne aj v našich končinách. Žiadny dôvod na paniku, ktorú mnohokrát šíria niektoré médiá, nie je.

Zobraziť celú galériu (0)
Po celom svete sa začali s príchodom elektronických cigariet a vapovania vytvárať komunity ľudí a budovať tzv. „vape-shopy“ pre predaj náplní, e-cigariet a príslušenstva k nim. Zdroj: Pixabay

To, že si vaperi v USA spôsobili problémy kúpou a vapovaním nelegálnych liquidov neznamená, že je na vine celý priemysel s elektronickými cigaretami. O nich boli publikované aj mnohé štúdie, ktoré raz potvrdili ich výrazne menej škodlivé účinky na telo človeka v porovnaní s klasickými cigaretami a inokedy zasa prinášali pochybné výsledky o tom, že sú škodlivejšie ako klasické tabakové cigarety. V tomto prípade je vhodné pozrieť sa aj na to, čo hovoria zaznamenané čísla.

Zobraziť celú galériu (0)
Spoločnosť Phili Morris, stojaca aj za značkou cigariet Marlboro, zvažuje fúziu so spoločnosťou Altria. Zdroj: Flickr

Za ten čas, odkedy sa objavili problémy v USA a zomrelo dovedna 12 ľudí na vapovanie nelegálnych liquidov, zabilo fajčenie tabakových cigariet 57 000 ľudí po celom svete, čo potvrdila aj profesorka z českého Centra pre závislých na tabaku, Eva Králíková, v rozhovore pre Lidovky.cz.

Pred pár dňami prebehla konferencia, kde zaznelo, že behom 44 dní zaznamenali v Spojených štátoch 6 úmrtí na vapovanie olejov, zatiaľ čo za rovnakých 44 dní umrelo 57 tisíc Američanov na následky fajčenia klasických cigariet.“ – vyjadrila sa profesorka Eva Králíková.

O tom, že cigeraty spôsobujú výrazne vyššie riziko pre človeka niet pochýb, no napriek tomu mnohé krajiny v poslednom čase upriamujú svoju pozornosť na elektronické cigarety miesto toho, aby sa zamerali na príčiny vznikov problémov a omnoho škodlivejšie tabakové cigarety.

Práve e-cigarety sú aj odborníkmi považované za menej škodlivú alternatívu, ktorá môže pomôcť miliónom aktívnych fajčiarov zbaviť sa závislosti na cigaretách a znížiť tým riziko rakoviny a úmrtia. Isteže, aj elektronické cigarety môžu obsahovať nikotín, no takisto sú dostupné aj náplne bez jeho obsahu.

Panika ohľadom klasických elektronických cigariet nemá v túto chvíľu žiaden dôvod. Vzhľadom k tomu, že sú elektronické cigarety na trhu 13 rokov a nič také sa zatiaľ nestalo, myslím si, že sa skôr títo chorí báli priznať, že užili niečo iné“, dodala profesorka Králíková pre portál Lidovky.cz.

Ani v Česku a ani na Slovensku, teda vlastne v celej Európskej únii nebol zaznamenaný ani jeden podobný prípad ako v USA. Už v minulosti sme preto požiadali o vyjadrenie aj Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré na aktuálne udalosti reagovalo nasledovným vyjadrením.

„Užívanie, predaj, výroba a registrácia elektronických cigariet a ich náplní na Slovensku je v súlade a na základe legislatívy EÚ – smernice č. 40/2014 o výrobe, označovaní a predaji tabakových a súvisiacich výrobkov.

Otázka zdravotných rizík je predmetom viacerých odborných diskusií na úrovni EÚ z dôvodu vnímania EC ako alternatívy ku klasickým tabakovým výrobkom. Mnohé z krajín odporúčajú používanie EC namiesto klasických tabakových výrobkov, pričom netvrdia, že nemôžu poškodiť zdravie aj vzhľadom k obsahu, ktorý je značne polymorfný.

V súčasnosti neevidujeme žiadne zdravotné komplikácie spôsobené užívaním EC. Spotrebiteľov však upozorňujeme, že napriek tomu, že predstavujú alternatívu, môže ich užívanie predstavovať zdravotné riziko.

Legislatívne návrhy vedúce k obmedzeniu výroby, predaja alebo užívania v súčasnosti nepripravujeme, keďže problematika je riešená na úrovni práva Európskych spoločenstiev,“ informovala FonTech.sk Mgr. Jozefína Kaššová z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Ľudia v Európe tak nemajú žiadny dôvod na paniku a osočovanie vaperov, ktorí sa po správach z USA mohli stretnúť aj s odcudzením okolia kvôli „vapovaniu smrtiacich e-cigariet“. Napriek tomu sú však tieto udalosti v médiách omieľané a každý jeden prípad býva vykreslený spôsobom, ktorý mohol dokonca niektorých vaperov odradiť od používania e-cigariet.

Zákaz predaja náplní a e-cigariet môže nasmerovať ľudí späť ku klasickým cigaretám

Čo však nastane v prípade, ak by došlo k zákazu týchto zariadení aj u nás a inde vo svete? Mnohí ľudia by sa jednoducho kvôli závislosti vrátili späť ku klasickým cigaretám, z ktorých profitujú nielen veľké tabakové firmy, ale aj vlády krajín.

V každom prípade však neodporúčame začínať s vapovaním nefajčiarom či neplnoletým osobám. Ako sme už odporúčali aj v predchádzajúcich článkoch, aj v tomto opäť poznamenávame, že najlepším spôsobom je prestať s fajčením či vapovaním nadobro.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP