Internet je dnes plný podvodov. Podvodníci lákajú ľudí najmä na vidinu rýchleho zárobku, cennej výhry alebo výhodných nákupov. Vo výsledku sa však môže dostať obeť do nezávideniahodnej situácie, kedy môže prísť o citlivé osobné či platobné údaje a financie.

Okrem podvodných súťaží sa čoraz častejšie objavujú podvody spojené s nákupnými galériami. Na viaceré z nich upozorňuje aj Slovenská obchodná inšpekcia.

Čo je internetová galéria?

Internetová nákupná galéria pôsobí ako e-shop s rôznym sortimentom. Môže ponúkať oblečenie, doplnky alebo rôzne iné produkty. Takáto galéria však nie je obchodníkom, ktorý tovar odosiela, ale prostredníkom medzi predávajúcim a zákazníkom. Často sa jedná o galérie zamerané na predaj vecí z Číny.

V praxi to znamená, že zákazník objedná prostredníctvom takejto galérie tovar, obchodník by mal dostať objednávku a tovar odoslať na adresu. Internetová galéria si z takéhoto obchodu potom odnesie istý zisk za sprostredkovanie.

Na Slovensku operuje sieť podvodných e-shopov – odhaľuje ich množstvo súvislostí

Ako sme v našej redakcii zistili, na slovenskom internete sa rozmohla sieť podvodných nákupných galérií, ktoré okrádajú ľudí o peniaze. Poškodení zákazníci tovar nedostanú a reklamácia objednávky či komunikácia s prevádzkovateľom galérie je prakticky nemožná.

Podarilo sa nám odhaliť celú sieť takýchto podvodných nákupných galérií, ktoré fungujú na pomerne jednoduchom princípe, no môžu oklamať množstvo ľudí. Ako sa ukázalo, viaceré takéto podvodné galérie sú napojené na jednu konkrétnu spoločnosť a majiteľa, pričom využívajú aj podobné alebo rovnaké produktové fotografie zo zahraničia a dostupných databáz.

Zobraziť celú galériu (5)
Jedna z podvodných internetových galérií - eleganceshop.sk. Zdroj: FonTech.sk

Medzi spoločné črty patrí aj ich webdizajn, ktorý je vo všetkých prípadoch pomerne jednoduchý. Taktiež sú obchodné podmienky na viacerých weboch totožné alebo podobné, pričom v nich chýbajú aj dôležité údaje.

Niektoré obchody sa snažia zákazníka zmiasť aj názvom, ktorý sa podobá na skutočných predajcov oblečenia a známe módne domy. Medzi ne patrí napríklad podvodná galéria glamishop.sk (podobnosť s glami.sk) alebo aboutmy.sk (podobnosť s aboutyou.sk).

Zobraziť celú galériu (5)
Jedna z podvodných internetových galérií - AboutMe.sk (úmyselná podobnosť s módnym domom About You). Zdroj: FonTech.sk

Vo väčšine prípadov sú tieto internetové obchody vytvorené prostredníctvom spoločnosti Shoptet a registrované cez WebSupport. Iba kookai.sk funguje cez Shopify. Celkovo sme v našej redakcii odhalili až 15 takýchto stránok.

Konkrétne sa jedná o tieto internetové galérie a ďalšie weby s nimi spojené:

  • eleganceshop.sk (doména platná do 3.12.2020)
  • bundyakabaty.sk/bundyakabaty.cz (už nie je prístupné, doména bola platná do 20.5.2020)
  • lauralondi.sk (už nie je prístupné, doména bola platná do 18.4.2020)
  • aboutmy.sk (doména platná do 13.11.2020)
  • geneva.sk (doména platná do 29.7.2020)
  • glamishop.sk (doména platná do 22.1.2021)
  • glo-story.sk (už nie je prístupné
  • klookai.sk (doména platná do 4.5.2021)
  • legalsolution.sk (doména platná do 2.3.2021)
  • sunsea.sk (už nie je prístupné – presmerované na FonTech.sk z neznámych dôvodov, doména platná do 4.2.2021)
  • satyshop.sk (už nie je prístupné, doména bola platná to 25.5.2020)
  • senidermal.sk (už nie je prístupné, doména je platná do 25.3.2021)
  • servispresov.sk (doména platná do 2.8.2020)
  • zavychodniarov.sk (už nie je prístupné, doména bola platná do 24.6.2020)
  • designelle.sk/designelle.cz (už nie je prístupné, doména platná do 25.8.2020)

Na mnohé z nich sa sťažovali aj zákazníci vo svojich recenziách. Napríklad v hodnotení obchodu Bundyakabaty.cz (už neexistuje) podvedení zákazníci uvádzali, že im tovar nedorazil. Oklamaní ľudia nakupovali z Česka aj zo Slovenska.

Ak aj bol doručený, podľa sťažností mnohých smrdel a jednalo sa o úplne iný tovar, ako si objednali. Toto je však len špička ľadovca. Nedoručovanie tovaru je ale problémov aj na viacerých ostatných internetových galériách, ktoré sme odhalili.

Domény spájajú dve mená. Obe sú fiktívne

V prípade internetovej galérie Sunsea.sk došlo po pár dňoch k zmene. Na tento obchod sme pred časom na základe informácií Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) upozornili aj na FonTech.sk. Po niekoľkých dňoch sme však zistili, že stránka (sunsea.sk) je automaticky presmerovaná na náš článok. Podľa našich zistení presmerovanie nenastalo ani v prípade WebSupportu, ktorý je registrátorom domény, ani na strane spoločnosti Shoptet.

Všetky vyššie menované obchody sú pritom registrované na dve pseudomená: Luis Lawrenc a Michael Brennerfield. Luis Lawrenc uvádza pri internetových galériách v detailoch o ich registrácii organizáciu GLO-Story Limited.

V prípade ďalších obchodov na meno Michael Brennerfield je využitá organizácia ECEVI. Obe organizácie majú spoločné sídlo vo Veľkej Británii na rovnakej adrese. Prepojenie medzi jednotlivými doménami, organizáciami a menami sme znázornili v priloženej infografike.

Podozrivé zmeny majiteľov domén aj totožné IP adresy. Sídla boli vo viacerých prípadoch len virtuálne

Spomedzi všetkých obchodov boli najväčšími podvodmi najmä internetové galérie bundyakabaty.sk/cz, lauralondi.sk, glamishop.sk a sunsea.sk. V prípade webu bundyakabaty.cz došlo ešte koncom augusta 2019 k presunutiu domény, ktorá bola pôvodne evidovaná na organizáciu ECEVI, na organizáciu GLO-Strory Limited.

Podobným spôsobom došlo aj k transferu domény sunsea.sk z organizácie ECEVI so sídlom v Bratislave na organizáciu MILLPARKS s.r.o. so sídlom v Českej republike a na meno Emese Vitez. Paradoxne v rovnaký deň.

Zmena držiteľa domény nastala aj v prípade webu eleganceshop.sk, a to začiatkom septembra 2019, kedy bol ako nový držiteľ evidovaný Luis Lawrence (GLO-Story Ltd.). Pôvodným držiteľom bol Michael Brennerfield (ECEVI).

Zobraziť celú galériu (5)
Pixabay (Úprava redakcie)

Ešte koncom roka 2019 bola doména eleganceshop.sk registrovaná priamo na meno muža priamo zo Slovenska. Opäť sa v detailoch registrácie objavuje organizácia ECEVI. K zmene držiteľa domény na ďalšie spomínané fiktívne meno (Luis Lawrenc) potom došlo až v januári tohto roka.

Mnohým z domén pritom končí platnosť v niektorom mesiaci tohto roka, iné majú platnosť až do budúceho roka. Viacerým z nich platnosť už skončila. Navyše, viaceré domény spája aj spoločná IP adresa, ktorá odkazuje na ich lokalizáciu v susednom Česku. Niektoré domény ale bežia na iných serveroch, no stále sú prepojené na rovnaký podvod.

Zobraziť celú galériu (5)
Podvodná internetová galéria Sunsea.sk. V čase písania článku presmerovaná na FonTech.sk. Doména je však stále platná. Zdroj: FonTech.sk

Na IP adrese 185.64.219.37 fungujú domény: aboutmy.sk, glamishop.sk, legalsolution.sk, sunsea.sk (presmerovanie na FonTech.sk) a servispresov.sk.

Domény senidermal.sk a designelle.sk už neexistujú. Doména eleganceshop.sk funguje na inej IP adrese 92.240.253.72 a kookai.sk na IP 22.227.38.65. Zvyšné domény už nie sú dostupné. Viaceré domény boli pritom registrované na rovnakej adrese v Bratislave – jedná sa o virtuálne sídlo.

Pri pátraní po majiteľoch domén, prepojených firiem a ďalších detailoch sme vychádzali z dostupných databáz a platforiem, ktoré obsahujú informácie o podnikateľských subjektoch, webových stránkach a ich detaily.

Veľká sieť podvodných galérií klame nielen Slovákov

Tieto prípady sú dokonalým príkladom internetových podvodov, ktoré sa na Slovensku neustále objavujú stále intenzívnejšie. Bohužiaľ, aj napriek upozorneniam mnohých médií a inštitúcií, dochádza ku klamaniu ľudí, ktorí si v takýchto podvodných internetových galériách nakúpia tovar. Peniaze a tovar už ale často neuvidia. Dochádza tak k porušeniu práv spotrebiteľa, podvodu a zavádzaniu zákazníka.

Pri skúmaní a kontrole takýchto podvodov má zviazané ruky aj Slovenská obchodná inšpekcia, ktorá je oprávnená na kontrolnú činnosť len pri subjektoch so sídlom v SR. Pokiaľ však prevádzkovateľ a vlastník obchodu sídli v zahraničí, problém preberá Európske spotrebiteľské centrum v SR.

Opätovne tak varujeme pred týmito podvodnými internetovými galériami a im podobným internetovým obchodom, ktoré sa snažia nenápadne oklamať zákazníkov a získať od nich peniaze. Poškodení zákazníci majú možnosť obrátiť sa pri takýchto podvodoch aj na políciu a podať trestné oznámenie.

Nakupovanie na internete nie je teda len pohodlný spôsob, ako si zakúpiť vyhliadnutý tovar, ale môže byť aj skrytou pascou na zákazníka.

Špeciálne poďakovanie patrí anonymnému zdroju redakcie za tipy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú