Nový výskum naznačuje, že v horninách a podzemných rezervoároch sa môže nachádzať až 6,2 trilióna ton vodíka, teda množstvo, ktoré predstavuje 26-násobok zostávajúcich zásob ropy na našej planéte. Ak by sa podarilo získať len zlomok týchto zásob, zabezpečilo by to energiu pre celý svet na viac ako dve storočia. Avšak, vedci nevedia určiť, kde tieto zásoby presne sú. O výskume informoval portál Live Science.

Väčšina z nálezísk je zrejme nedostupná

Podľa geochemika a hlavného autora štúdie, Geoffreya Ellisa z US Geological Survey (USGS), je väčšina vodíka pravdepodobne ukrytá príliš hlboko alebo ďaleko od pobrežia, čo komplikuje jeho prístupnosť. Niektoré náleziská môžu byť aj príliš malé, čo by z ekonomického hľadiska nemuselo byť prínosné.

„Vodík je zdrojom čistej energie, ktorý dokáže poháňať vozidlá, napájať priemyselné procesy a vyrábať elektrinu. Len 2 % zásob vodíka, identifikovaných v štúdii, čo zodpovedá 124 miliardám ton (112 miliardám metrických ton) plynu, by zabezpečilo všetok vodík potrebný na dosiahnutie uhlíkovej neutrality na niekoľko stoviek rokov,“ uviedol pre Live Science Ellis.

Norled/Pixabay/Úprava redakcie

Vodík sa prirodzene vytvára chemickými reakciami v horninách. Najjednoduchším procesom je rozklad vody na vodík a kyslík. Ellis však poznamenáva, že existuje mnoho ďalších procesov, ktoré produkujú vodík, hoci vo veľmi malých množstvách.

„Táto energia je dvakrát väčšia, ako sa nachádza vo všetkých známych zásobách zemného plynu na Zemi,“ uviedli Ellis a spoluautorka Sarah Gelman. Výsledky štúdie boli publikované vo vedeckom časopise Science Advances.

Zmena pohľadu

Dlhé roky panoval názor, že vodík sa v zemskej kôre neudrží, pretože jeho malé molekuly ľahko unikajú cez póry a trhliny hornín. Po objavení obrovských zásob vodíka v Západnej Afrike a v Albánskej bani na chróm sa však tento pohľad zmenil. Nová štúdia potvrdzuje, že vodík sa môže hromadiť v podzemných rezervoároch a niektoré tieto zásoby môžu byť výrazne väčšie, než sa pôvodne očakávalo.

„Bol som prekvapený, že výsledky boli väčšie, než som očakával na začiatku,“ uviedol Ellis a dodal, že hlavným záverom teda je, že „tam dole je toho veľa.“

Freepik (Úrava redakcie)

Dnešná produkcia vodíka sa zameriava na elektrolytický rozklad vody. Ak sa na tento proces využíva obnoviteľná energia, výsledkom je „zelený vodík“. Ak sa však použijú fosílne palivá, hovoríme o „modrom vodíku“. Výhodou prírodného vodíka je, že na jeho produkciu netreba žiadnu vstupnú energiu. Podzemné rezervoáre dokážu fungovať ako prirodzené skladiská, čo eliminuje potrebu budovania drahých skladovacích zariadení.

„Prirodzený vodík si jednoducho vyžaduje otvoriť ventil a zavrieť ho, keď už nie je potrebný,“ vyjadril sa Ellis.

Najväčšou výzvou teda ostáva lokalizácia obrovských zásob vodíka. Geologické kritériá, ktoré umožňujú jeho hromadenie, sú stále predmetom výskumu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP