Salvádor bol začiatkom septembra historicky prvou krajinou sveta, ktorá prijala bitcoin ako oficiálne platidlo. Prezident Nayib Bukele však chce zájsť v plánoch s touto najväčšou kryptomenou ešte ďalej. Počas posledného víkendu na prezentácii Bitcoin Week totiž oznámil plán na vybudovanie prvého mesta, ktoré bude fungovať práve vďaka bitcoinu, informuje Coindesk.

Bitcoin sa stal oficiálnym platidlom v krajine ešte 7. septembra tohto roka, no samotný štart sa stretol s veľkým odporom tamojšieho obyvateľstva. Až 70 % obyvateľov bolo proti zavedeniu kryptomeny do obehu.

Napriek tomu táto stredoamerická krajina funguje na bitcoine už tretí mesiac a svoje plány rozhodne nemení. Práve naopak. Po tom, ako tamojšia vláda prikupovala ďalšie bitcoiny počas poklesov ceny, prišiel ešte odvážnejší cieľ.

El Salvádor postaví prvé bitcoinové mesto na svete

V blízkosti vulkánu Conchagua v zálive Fonseca totiž údajne vyrastie Bitcoin City, prvé mesto, ktoré bude postavené na bitcoine a bude kryté bitcoinovými dlhopismi. Poloha mesta pri vulkáne je kľúčovou kvôli zaisteniu dostatku energie pre ťažbu kryptomeny, ako aj pre samotné mesto. Krajina pritom dlhodobo využíva práve vulkanickú energiu, aby mohla napájať zariadenia, ktoré ťažia bitcoin. K ťažbe Salvádor využíva veľké kontajnery plné ťažiacich rigov a ASIC počítačov.

Zatiaľ však ide len o prvé kroky ku rozšíreniu ťažobnej siete a ekologickejšej ťažbe bitcoinu. Samotné mesto založené na bitcoine má potom do krajiny prilákať množstvo nových investorov. Podľa prezidenta krajiny bude Bitcoin City plnohodnotnou metropolou, v ktorej nájdeme množstvo rezidencií, obchody, reštaurácie, ale aj letisko či železničnú trať.

NEPREHLIADNI
Nová doba. Svetová metropola bude epicentrom kryptomien, starosta dostane výplatu v bitcoinoch

Tomu, že pôjde o veľkolepý projekt, ktorý si uctí aj samotný bitcoin, nasvedčuje tiež fakt, že mesto dostane kruhovitý tvar podobne ako minca bitcoinu a v jeho strede bude vybudované námestie s obrovským symbolom tejto kryptomeny.

A čo môže potencionálnych investorov a obyvateľov prilákať najviac? V meste nebudú platiť žiadne dane z príjmu, majetku ani kapitálových výnosov. Jedinou daňou tu bude daň z pridanej hodnoty.

Wikipedia/Freepik (Úprava redakcie)

Pre vybudovanie mesta chce Salvádor vydať tokenizovaný finančný nástroj – bitcoinové dlhopisy o hodnote 1 miliardy amerických dolárov, ktoré budú po dobu 5 rokov uzamknuté a krajina potom odpredá časť svojich zásob bitcoinu, aby vyplatila dividendy držiteľom dlhopisov.

Polovicu financií chce prezident využiť na vybudovanie energetickej a ťažobnej infraštruktúry pre ťažbu bitcoinu a zvyšných 500 miliónov poputuje na nákup ďalších bitcoinov. Prvý dlhopis by mal vzniknúť už v roku 2022 a výstavba mesta potom začne 60 dní po zaistení financií.

Z krajiny s ekonomickými problémami sa môže stať svetové finančné centrum

Pre Salvádor môže ísť o nesmierne výhodný biznis. Po vydaní niekoľkých takýchto dlhopisov totiž bude z obehu stiahnutých až 5 miliárd dolárov v bitcoine na niekoľko rokov, čo zásadne ovplyvní aj jeho cenu na trhu. A po uplynutí 10 rokov by sa mal ročný percentuálny výnos dostať až na 146 %.

Už počas ďalších 5 rokov totiž môže cena bitcoinu dosiahnuť podľa šéfa stratégie spoločnosti Blockstream Samsona Mowa hodnotu 1 milióna dolárov. Potom by El Salvádor dokázal predať potrebnú hodnotu bitcoinu len za dva kvartály a získať tak 500 miliónov dolárov späť.

A hoci má krajina momentálne s bitcoinom skutočne odvážne plány, do akých sa zatiaľ žiadna iná vláda vo svete nepustila, mnohí odborníci mu práve kvôli nasadeniu tejto kryptomeny predpovedajú veľkú budúcnosť. Podľa Mowa sa môže El Salvádor stať „Singapurom Latinskej Ameriky“ a „finančným centrom celého sveta“.

Čítajte viac z kategórie: Krypto

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú