Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Na konferencii TechFest, ktorá sa konala v piatok na Manhattane v New Yourku, sa rozpovedal vo verejnom interview šéfdizajnér Apple, Jony Ive o tom, aké to bolo pracovať s Jobsom a ako vnímal kreativitu v Apple.

O prvom iPhone

Jony Ive pomohol Apple s dizajnom prvých zariadení, ako iPhone, iPad či iPod. Tie nakoniec vytiahli Apple z pokraja bankrotu na vrchol. „Keď sme pracovali na iPhone, určite bolo významnou súčasťou našej motivácie opovrhnutie, ktoré sme mali kvôli telefónom, ktoré sme používali“, povedal John. Na otázku prečo, odpovedal jednoducho: „Pretože sa zle držali v ruke, nefungovali a vyzerali ako odpad“.

O práci so Steveom Jobsom

Jobs a Ive boli blízki priatelia, často spolu chodievali na obedy a mnohokrát spolupracovali. Ive povedal o ich prvom stretnutí, že nikdy nemal takú skúsenosť a ani mať nebude. Už hneď na začiatku si sadli. Raz dokonca Jobs povedal Iveovi, že ako šéfdizajnér je neefektívny.

Na otázku, či bol Ive touto vetou podráždený a rozhorčený odpovedal: „Bol som veľmi zainteresovaný do tejto spoločnosti a zlomilo to moje srdce, keď som musel sledovať, že táto situácia spela do irelevantnosti“. To bolo ešte v čase, keď Apple predával podpriemerné výrobky.

O sústredení

Ďalej Ive pokračoval o tom, že v Steveovi našiel toho najlepšieho učiteľa. „Nikdy som sa nestretol s nikým, kto by sa dokázal takto sústrediť… Umenie sústredenia, aj keď je to niečo, na čom vám veľmi záleží, niekedy znamená odložiť to a často je to skutočne ťažké.

V tomto bol Steve pozoruhodný a občas som mal pocit, že som takéto sústredenie dosiahol. Na začiatku máte nejaký zmysel, určité hranice a prekážky, triviálne veci, ktoré sa zdajú neprekonateľné a vyžadujú mnoho úsilia prekonať ich. Presne na to sme potrebovali takéto sústredenie“.

O zlých stránkach iPhone

Ive povedal, že cíti radosť, keď jeho produkty spájajú ľudí, ale dodáva, že ako každý iný nástroj, aj iPhone môžu mať svoje zlé stránky. Na otázku, čo tým myslí odpovedal: „Myslím, že časté používanie … Toto nie je nový fenomén, ktorý musíme prekonať a vyžaduje to sebakontrolu, aby sme našli tú správnu rovnováhu“.

Zobraziť celú galériu (2)
Kristián Hrušovský / FonTech

O kreatívnom procese

„Na kreatívnom procese je niečo, čo stále vnímam ako pozoruhodné“. „To, že napríklad v utorok nemáte žiadnu myšlienku. Nevadí, je to len utorok. V stredu už máte myšlienku, ktorá vždy začína ako veľmi nepredvídateľná a krehká. Je taká hmlistá, že schopnosť pokúsiť sa ju opísať a rozprávať o nej, je veľmi dôležitá. A stále milujem to, že môžete mať takú krehkú myšlienku, ktorá sa môže stať niečím tak silným. Cítim sa vďačný, že sa môžem podieľať na tomto procese“.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú