Plusy

+ Dizajn a minimálne rámiky
+ Perfektný OLED displej
+ Rozmanitosť zabezpečovacích prvkov
+ Svižný systém
+ Perfektný fotoaparát

Mínusy

- Zlé umiestnenie skenera odtlačkov prstov
- Zbytočné Bixby

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.0
7.2
Displej
10
8.1
Výkon
10
7.4
Operačný systém
8.5
6.0
Fotoaparát
10
7.9
Výdrž batérie
8.0
6.5
Zhodnotenie

Samsung Galaxy S8+ je bezpochyby aktuálne najpokročilejším smartfónom na trhu. Aj napriek absurdne umiestnenému skeneru odtlačkov prstov naďalej dokáže zaujať masy používateľov po celom svete. Kórejský gigant teda opäť dokázal, že právom mu patrí prvá priečka v smartfónovom priemysle.

9.3
Hodnotenie redakcie
7.2
Užívateľské hodnotenie
49 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Smartfóny sú pevnou súčasťou našich životov. Či ich využívame výhradne na komunikáciu skrz sociálne siete, alebo aj na podstatne dôležitejšie činnosti, vždy ich máme pri sebe. Existuje množstvo typov s rôznym hardvérom, softvérom a hlavne dizajnom. No každý predsa len niečo spája.

Sú to totiž naši najlepší pomocníci v každej situácii. Smartfóny prešli od svojho vzniku naozaj dlhou cestou, ktorá zmenila ich vzhľad, výkon a hlavne celkové kvality tohto spotrebného produktu. Ak sa pozrieme trochu späť do histórie, iste mi dáš za pravdu, že posledné 2 roky trh stagnoval a nedokázal priniesť nejak zásadné inovácie. Samozrejme, rok čo rok sme dostávali vylepšenia v podobe výkonnejších procesorov alebo kvalitnejších fotoaparátov, avšak ten povestný „wow efekt“ tam chýbal.

zdroj fotografií: Dávid Igaz / FonTech

Až do konca minulého roka. Vtedy totiž prišiel na svet Xiaomi Mi MIX, čoby dodnes najpokročilejší smartfón na trhu, ktorý dokázal takým spôsobom zaujať verejnosť, že aj menej znalí fanúšikovia tohto čínskeho výrobcu ho za každú cenu chceli. Takmer bezrámikový displej, reproduktor s piezoelektrickou technológiou či množstvo ďalších elementov primälo výrobcov čo najskôr zareagovať.

Samsung Galaxy S8+ vs Xiaomi Mi MIX

Od začiatku tohto roka teda vídame čoraz väčšie množstvo výrazne inovovaných kúskov od renomovaných výrobcov. Odštartovalo to LG modelom G6 a v plnej paráde do potom rozbalil Samsung Galaxy S8/S8+. Práve tieto dve už nie až také novinky možno považovať za aktuálnych trendsetterov priemyslu. Mne sa našťastie podarilo zohnať väčšiu verziu S8-čky na niekoľko dní a teraz ti tak v niekoľkých bodoch predvediem, prečo si dokázal absolútne získať moju pozornosť.

„Nekonečný“ displej sa zasadený do brilantnej konštrukcie

Naozaj nespochybniteľným kráľom na trhu je takmer bezrámikový a čiastočne zahnutý OLED QuadHD+ displej novej S8-čky. Ten je v každom smere dokonalý a momentálne len ťažko hľadá konkurenciu. Maximálna svietivosť na úrovni 1000 nitov či celkovo to jedinečné používanie zahnutej obrazovky v aplikáciách a v systéme má svoje špecifické čaro. Celkový rozmer činí 6,2-palcov a krytie poskytuje odolné sklo Gorilla Glass 5. Práve displej pokrýva viac ako 80 % prednej plochy a definuje ho najmä zbrusu nový pomer strán 18:9.

galaxy s8zdroj fotografie: Dávid Igaz / FonTech

Ten docielil natiahnutie displeja do výšky. Do kategórie nevýhod však zaraďujem jedine stále nie úplne dokonalé rozšírenie tohto formátu do všetkých aplikácií v Obchode Play. Ak je teda displej so skutočne excelentnými vlastnosťami taký dobrý, čo na to konštrukčné spracovanie a dennodenné používanie? Odstránenie hardvérového domovského tlačidla sa stretlo s istou nevôlou v radoch skalných fanúšikov, no tí rýchlo pochopili, že všetky inovácie v tomto smere stáli za to. Spomeniem najmä nové domovské softvérové tlačidlo, ktoré je citlivé na silu stlačenia a prináša úplne nový zážitok z používania.

zdroj fotografie: Dávid Igaz / FonTech

zdroj fotografie: Dávid Igaz / FonTech

Naopak veľké výhrady však smerujú k umiestneniu skenera odtlačkov prstov, ktorý je hneď vedľa fotoaparátu umiestnený skutočne ako núdzovka a nie ako premyslený konštrukčný ťah. No pri používaní sa neraz stretneš so zaujatými pohľadmi okolia na toto majstrovské dizajnové dielo, navyše nový farebný variant Orchid Grey púta pozornosť okolia v každom smere.

zdroj fotografie: Dávid Igaz / FonTech

Zo vzhľadového a konštrukčného hľadiska sa teda jedná o najpokročilejší, ak nie ten najlepší smartfón na trhu. Iste, nemusí každému nutne vyhovovať, no väčšine používateľov dokáže poskytnúť nadštandardné služby skutočne ako sa na pravú vlajkovú loď patrí.

zdroj fotografií: Dávid Igaz / FonTech

Toľko zabezpečovacích prvkov, že neviem, ktorý skôr použiť

V dnešnej dobe väčšinou používame zabezpečenie odtlačkom prsta či nejakým vzorom / PIN kódom. Každému je určite jasné, že v našich smartfónoch máme citlivé informácie rôzneho druhu a zabezpečeniu tak prikladáme podstatne zvýšené úsilie. V prípade S8-čky však posunul Samsung zabezpečeniu na úplne novú úroveň. Priniesol totiž hneď niekoľko spôsobov, ako smartfón ochrániť. Nešikovne umiestnený skener odtlačkov prstov tak dopĺňa inovatívny skener dúhovky oka, ktorý si tohtoročná vlajková loď prevzala z neslávnej Note 7-čky. V tomto smere je rýchlosť odomknutia naozaj veľmi dobrá, avšak nevýhodu predstavuje uhol, pod ktorým musíš smartfón umiestniť pre správne nasnímanie.

zdroj fotografie: Dávid Igaz / FonTech

A to ešte stále nie je koniec. Úplne novým prvkom je totiž odomykanie tvárou, ktoré je pravdepodobne najrýchlejším spôsobom odomknutia. Chytil som smartfón do ruky, pozrel som sa na displej a behom stotiny sekundy bol odomknutý. Žiaľ, internetom kolujú videá a fotografie, ktoré hlásia ľahké obídenie len pomocou fotografie, čo rozhodne nepridáva na dôveryhodnosti. V každom prípade je to návyková záležitosť pri používaní a časom sa rozhodne môže jednať o obľúbenejší spôsob odomykania ako spomínaný skener odtlačkov. Chce to len čas, avšak Samsungu už teraz môžem udeliť plusový bod, kedže po spackanom umiestnení skenera odtlačkov prstov prišiel s dostatočným množstvom náhradných riešení.

Bezkonkurenčný fotoaparát do každých podmienok

Ďalším prvkom, v ktorom Samsung Galaxy S8/S8+ nemá momentálne konkurenciu, je fotoaparát. Gigant opäť potvrdil, že v tomto smere suverénne diktuje tempo a aj keď voči S7-čke prišiel len s minoritnými vylepšeniami, stále dokážu tento fotoaparát vyšvihnúť na špicu priemyslu. 12 MPx snímač s clonou f/1.7 a rýchlym zaostrovaním produkuje výsledky, ktoré sa môžu naozaj hravo rovnať základnej triede zrkadloviek.

zdroj fotografie: Dávid Igaz / FonTech

Farby výsledných fotografií sú konzistentné, svetelné podanie je výborné a zďaleka najdokonalejšie vyzerajú makro fotografie, ktoré aj vďaka nízkej clone dokážu ponúknuť krásny bokeh pozadia a špičkové detaily. Čo je však veľkou výhodou voči konkurencii, je kvalita nočných záberov. Práve v tomto smere by si len ťažko hľadal lepší smartfón, a tak aj počas zhoršených svetelných podmienok hravo dosiahneš výborné fotografie. Aby som ale netáral len tak do vetra, vychutnaj si priložené testovacie zábery nižšie, ktoré ti rozhodne ukážu, prečo je S8-čka momentálnym kráľom na trhu.

Všetky fotografie v plnom rozlíšení nájdeš tu

V prípade nahrávania videa sa môžeš spoľahnúť na jemné 4K rozlíšenie. Stabilné zábery potom obstaráva optická stabilizácia obrazu, ktorá vo výsledku skutočne ponúka dostatočné kvality, avšak v tomto smere sa už S8-čka musí skloniť pred konkurenciou. Napríklad taký Google Pixel je v prípade stabilizácie videa na ešte vyššej úrovni.

Bixby aj nový pocit z TouchWizu Samsung Experience

Doteraz možno platilo, že neslávne známy TouchWiz ničí používateľský zážitok z vlajkových smartfónov Samsungu. Kórejský gigant si to však zobral k srdcu a už od S7-čky pozorujeme zvýšenú kvalitu čo sa softvéru týka. Poznávacím znakom novej éry lepšieho Androidu v podaní Samsungu označuje hlavne nová nadstavba Experience, ktorá sa v istom smere čoraz viac podobá na čistý Android. Celkovo sme sa pri S8-čke dočkali výrazného zredukovania vzhľadových prvkov a tieto zmeny rozhodne pôsobia vítaným dojmom.

S prítomnosťou zahnutého displeja nechýbajú ani špeciálne funkcie, ktoré môžeš vyvolať potiahnutím od kraja obrazovky. Môžu sa tu nachádzať rýchle skratky aplikácií / kontaktov, počasie, praktické funkcie či dokonca aj kompas s presnou polohou. V zásade sa ale nejedná o takú funkciu, bez ktorej by som si používanie nevedel predstaviť, ba čo viac, po niekoľkých hodinách som tento bočný panel vypol.

Takmer celá reklamná kampaň sa opierala aj o nového virtuálneho asistenta Bixby, ktorý tak doplnil stálice, ako Siri, Alexa od Amazonu či Google Asistenta. Pre výrobcu dokonca znamená Bixby až toľko, že mu pripravil špeciálne tlačidlo v ľavej stene, ktoré občas dokáže poriadne znepríjemniť používanie nechcenými stlačeniami. Nový virtuálny asistent (aj so slovenčinou) dokáže vo svojom vyhradenom prostredí ukázať počasie, udalosti z kalendára, hudbu zo Spotify, najnovšie správy alebo fotografie z Galérie.

Disponuje tiež fotografickým rozpoznávaním objektov, ktoré dokáže identifikovať predmet a ponúknuť ti k nemu rôzne špecifické informácie, podobné fotografie alebo možnosť kúpi. Aj keď zatiaľ nie je Bixby tak úplne hotový, kedže mu stále chýbajú hlasové povely a pre Slováka neprináša nič prevratné či dôležité pred zaužívaným a podľa môjho názoru aj lepšie zvládnutým Google Asistentom, určite by som ho teda neuprednostnil.

Výkon, výdrž batérie a ďalšie detaily

Exynos 8890 v kombinácii so 4 GB RAM pamäťou či 64 GB interným úložiskom (navyše podpora microSD kariet) dokážu nasýtiť aj toho najnáročnejšieho používateľa. V hrubom výkone je tak aktuálna vlajková loď Samsungu na tých najvyšších priečkach. Pre lepšiu predstavu si pozri výsledky zo známych benchmarkov, ktoré ti dokážu, že S8-čka má výkonu na rozdávanie. Ak sa to navyše skombinuje s konečne optimálne naladeným softvérom, nejakých zásekov či pádov aplikácií sa rozhodne nemusíš báť.

Ja som mal k dispozícii zväčšený model S8+, ktorý sa môže pochváliť až 3500 mAh batériou. Vďaka rýchlonabíjacej technológii cez USB Type-C konektor sa z 15 na 90 % dobije už za 62 minút. Aby si však vedel posúdiť kvality ešte lepšie, smartfón som podrobil aj syntetickému benchmarku, v ktorom opäť exceloval a deň náročného používania tak dokáže bez problémov zvládnuť. Slušné na tak masívny displej s ultra-jemným rozlíšením, čo povieš?

Ak by sa ti náhodou niekedy stalo, že batéria dosiahne kritickú úroveň a ty nemáš poruke nabíjačku, určite sa zídu rôzne režimy šetrenia. K dispozícii je dokonca aj taký, ktorý pretvorí systém takmer celý do čiernej farby a zníži rozlíšenie displeja na HD. Vďaka tejto kombinácii tak aj zopár percent batérie vystačí na niekoľko hodín základnej prevádzky.

Kúpil by som si ho?

Počas týždňa, ako som Samsung Galaxy S8+ používal namiesto môjho primárneho smartfónu by som si ho rozhodne kúpil. Bez debát! Aj keď možno nemusí každý s týmto tvrdením súhlasiť, v tomto prípade krásne platí pravidlo – sto ľudí sto chutí. Niekomu sa môže zdať ako kľúčový prvok, pre ktorý ho odmietne, zle umiestnený skener odtlačkov prstov, v tomto prípade má úplnú pravdu a naozaj sa jedná o veľmi nešťastné riešenie. V každom prípade, klady ešte stále prevyšujú zápory a s novou S8-čkou v hociktorej verzii budeš nadmieru spokojný.

zdroj fotografie: Dávid Igaz / FonTech

Zobraziť cenu na Slovensku

Konkurencia však určite nespí na vavrínoch a pokojne sa môže stať, že počas roka odsunie Samsung na vedľajšiu koľaj. Dovtedy je ale práve tento smartfón to najpokročilejšie, čo si môžeš momentálne na obrovskom trhu kúpiť. Ak ťa Samsung Galaxy S8+ zaujal, neváhaj a pozri si aj naše exkluzívne video, kde sme ti priniesli trošku odlišný pohľad na túto nadupanú vlajkovú loď. Neváhaj mi tiež napísať, či už vlastníš, alebo plánuješ v najbližšej dobe kúpu týchto high-endov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom