Už je tomu takmer rok, čo uzrel svetlo sveta nechválne známy Samsung Galaxy Note 7. Tento tabletofón mal všetky predpoklady na to, aby sa z neho stal predajný trhák, no kauza explodujúcich batérií tomu zabránila. Po roku však Samsung dostal ideálnu príležitosť na reparát, ktorú využil na výbornú.

Celému svetu tak predstavil model Galaxy Note 8, ktorý má dať definitívnu bodku za minuloročným fiaskom. Čo si budeme klamať, z množstva únikov, dohadov a špekulácií sme o tomto tabletofóne vedeli takmer všetko. Videli sme tak jeho rendery či reálne fotografie a neunikli nám ani správy o cene či hardvérovej výbave. Nikdy však nie je na škodu si všetky útržky zhrnúť dokopy a zmapovať si kompletnú výbavu, ktorú najnovší vlajkový model od Samsungu ponúkne.

Evolúcia dizajnového jazyka S8-čky

Už je tomu pekných pár rokov, čo Samsung konečne upustil od plastových materiálov a svoje vlajkové lode tak balí výhradne do hodnotného tvrdeného skla a kovu. Najnovšie želiezko v ohni je teda taktiež vyhotovené z týchto materiálov, pričom chladivý kov obopína konštrukciu po celom obvode. Zo spodnej strany sa dostalo na ikonický stylus S-Pen, ktorý má až neuveriteľných 4096 úrovní citlivosti stlačenia. Na prednej a zadnej strane telefónu sa zase nachádza odolné sklo Gorilla Glass 5. Dostalo sa tiež na jedinečné 3D zaoblenie, čo znamená, že sú hrany Note 8-čky zaoblené nielen vzadu, ale i vpredu.

Aj napriek rozmernejšiemu displeju tak tento prístroj pohodlne sadne do jednej ruky. Hovoriac o displeji, ponúka 6,3-palcovú uhlopriečku s pomerom strán 18:9, na ktorej sa rozprestiera rozlíšenie 1440 x 2960 pixelov. Výsledná jemnosť činí perfektných 518 ppi a ostrý obraz tak bude zakaždých okolností samozrejmosťou. Zároveň sa vďaka Super AMOLED technológií dostalo na skvelé pozorovacie uhly, živé farby a čerešničkou na torte je podpora zobrazovania HDR obsahu. Zobrazovací panel je po vzore Galaxy S8 elegantne zaoblený po ľavom a pravom okraji, pričom sú prítomné aj efektné zaoblenia v rohoch obrazovky. Celkové rozmery činia 162.5 x 74.6 x 8.5 mm.

zdroj fotografie: Samsung

Najlepší fotomobil súčasnosti?

Vôkol displeja sa nachádzajú tenké nevýrazné rámiky, ktoré sú až na jeden úplne nevyužité. Ten, ktorý využitý je, nesie hovorový reproduktor, LED diódu upozornení, senzor priblíženia, snímač dúhovky oka spolu s infračervenou LED-kou, ako aj selfie fotoaparát. Ponúka 8 MPx rozlíšenie a clonu f/1.7. Na zadnej strane sa nachádzajú ďalšie dva snímače, ktoré sú umiestnené v jednej línii so snímačom srdcového tepu, duálnym LED bleskom a skenerom odtlačkov prstov.

zdroj fotografie: Samsung

Tento duálny snímač je schopný vytvárať fotografie s dvojnásobným zväčšením bez straty kvality. Zábery môžu mať najviac 12 MPx a pri ich vytváraní dopomáha optická stabilizácia obrazu či fázové zaostrovanie. Klasický snímač disponuje clonou f/1.7, zatiaľ čo sa ten s dvojnásobným optickým zoomom spolieha na clonu f/2.4. Video je možné zaznamenávať v 4K pri 30 fps, avšak to spomalené možno v HD rozlíšení nahrávať až pri 240 fps.

zdroj fotografie: Samsung

Ten najlepší hardvér

Ako už býva pri vlajkových modeloch od Samsungu zvykom, zakaždým sa dočkáme viacerých výkonnostných verzií. Tie sú rozdelené nielen podľa procesora. Nás však najviac zaujíma verzia, ktorú poháňa procesor Exynos 8895, keďže práve tá je určená pre európsky trh. Interné úložisko má kapacitu 64 GB a podporuje rozšírenie skrz microSD karty. V útrobách sa taktiež skrýva 3300 mAh batéria, ktorú možno dobiť, buď skrz kábel extrémne rýchlo, alebo bezdrôtovo, no trošku pomalšie.

zdroj fotografie: Samsung

Vylepšené Grace UX a Bixby

Výrobca nezabudol pri oficiálnom odhalení spomenúť ani odľahčenú verziu svojej systémovej nadstavby Grace UX. Táto nadstavba postavená na Androide 7.1.1 Nougat (bola prisľúbená rýchla aktualizácia na Android 8.0 Oreo) ponúka ešte svižnejšie reakcie ako doteraz a opäť je o čosi múdrejšia ako tomu bolo minule. To isté sa dá tvrdiť aj o asistentovi Bixby, ktorý po rade updatov dokáže v angličtine odpovedať na množstvo otázok. Na koniec stojí za zmienku certifikácia IP68.

zdroj fotografie: Samsung

Na Slovensku bude telefón Galaxy Note 8 dostupný v dvoch farebných variantoch – čiernom Midnight Black a zlatom Maple Gold, a taktiež v modifikáciách Single SIM a Dual SIM. Odporúčaná maloobchodná cena je 999 €. Telefón sa začne predávať 15. septembra 2017.

zdroj fotografie: Samsung

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom