Nedávno zverejnené video zachytilo napätý moment medzi americkým a ruským vojenským letectvom v oblasti Tichého oceánu. Na zázname vidno ruské prieskumné lietadlo Il-38N, ktoré letelo v nízkej výške v blízkosti lietadlovej lode USS Carl Vinson (CVN 70). Ruský stroj sprevádzali americké stíhačky F/A-18 Super Hornet a F-35C Lightning II, ktoré sú súčasťou leteckého krídla tejto lode.

Video sa pôvodne objavilo na Instagrame a rýchlo sa rozšírilo na sociálnych sieťach, ako X a Bluesky. Nie je jasné, kto ho natočil, no v komentároch pod príspevkom sa spomína, že ruské lietadlá sa v okolí amerického nosiča objavovali pravidelne počas celého týždňa, píše Interesting Engineering.

Ruské špionážne lietadlo Il-38N

Il-38N je modernizovaná verzia sovietskeho námorného prieskumného lietadla Il-38, ktoré vstúpilo do služby v roku 1967. Jeho hlavnou úlohou je námorný prieskum a protiponorkové operácie, pričom sa dá prirovnať k americkému lietadlu Lockheed P-3 Orion.

Jednou z najvýraznejších vizuálnych charakteristík Il-38N je neobvyklé zariadenie namontované nad kokpitom – súčasť systému Novella P-38, ktorý výrazne zlepšuje jeho sledovacie a prieskumné schopnosti.

Špecifikácie lietadla

Lietadlo Il-38N sa vyznačuje cestovnou rýchlosťou v rozmedzí 570 až 600 km/h a maximálnou rýchlosťou 650 km/h, ktorú dosahuje v nadmorskej výške 6 000 metrov. Jeho akčný rádius je 2 500 km a dostup dosahuje 10 000 metrov. Výzbroj tohto lietadla zahŕňa torpéda AT-1 a AT-2, hlbinné bomby a sonarové bóje typu RGB-1, RGB-2 a RGB-3.

Modernizovaná verzia lietadla je vybavená novým systémom avioniky Sea Dragon, ktorý je exportnou verziou systému Novella. Tento systém obsahuje radar 2SD1, digitálny hydroakustický systém 2SD2, doprednú infračervenú vežičku 2SD5 a pasívne vybavenie pre elektronickú spravodajskú činnosť 2SD6.

Systém Sea Dragon, ktorým je lietadlo vybavené, zahŕňa radar 2SD1 schopný detegovať vzdušné ciele na vzdialenosť 90 až 130 km a námorné ciele na vzdialenosť 320 km. Infračervený systém 2SD5 umožňuje detekciu námorných cieľov na vzdialenosť viac ako 30 km. Okrem toho je lietadlo vybavené ELINT systémom 2SD6, ktorý slúži na pasívne sledovanie elektronických signálov.

USS Carl Vinson a jeho útočná skupina sa v posledných týždňoch pohybovali v oblasti Pacifiku pri Japonsku, čo je región známy častými ruskými prieskumnými letmi. Pre japonské stíhačky nie je nič neobvyklé zasahovať proti ruským lietadlám, ktoré sa pohybujú v tejto oblasti.

ruské špionážne lietadlo
Wikimedia Commons

Napätie v medzinárodných vodách

Prítomnosť ruských prieskumných lietadiel v blízkosti amerických lietadlových lodí nie je neobvyklá. Tieto bojové skupiny sú pravidelne cieľom spravodajských misií a letecký dohľad nad nimi je bežnou súčasťou vojenských operácií veľmocí.

Keďže americké lode operujú v medzinárodných vodách, je ťažké zabrániť cudziemu letectvu v blízkych preletoch. Spojené štáty v týchto oblastiach nemajú právomoc uzatvoriť vzdušný priestor, môžu však vydávať varovania pre cudzie lietadlá. Ak by bolo niektoré z nich považované za hrozbu, americké ozbrojené sily majú možnosť zasiahnuť ešte predtým, než by sa priblížilo k nosiču – buď prostredníctvom hliadkujúcich stíhačiek, alebo protilietadlových rakiet vypustených z eskortných lodí.

Vyslanie sprievodných stíhačiek slúži nielen na ochranu flotily, ale aj na zhromažďovanie spravodajských informácií a vysielanie jasného signálu, že americké vojenské lode nie sú bez obrany. Takéto interakcie medzi americkými a ruskými silami zdôrazňujú neustále geopolitické napätie, ktoré sa odohráva v strategicky dôležitých oblastiach, ako je Pacifik.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP