Rusi opäť zmiatli svet svojim nelogickým počinom. V Benghází sa nedávno odohrala vojenská prehliadka, ktorá pritiahla pozornosť nielen pre svoju pompéznosť, ale predovšetkým pre to, čo ukázala. Desiatky kusov modernej ruskej vojenskej techniky, čerstvo dodanej do rúk Líbyjskej národnej armády pod vedením poľného maršala Chalífu Haftara.

Zábery z podujatia ukázali široké spektrum obrnených vozidiel, medzi ktorými nechýbali Spartak a Tigr, moderné modely známe z ruskej výzbroje, ani unikátne pásové obojživelné vozidlá ZSGT-34039B, určené do náročného terénu ako sneh alebo močiare. Tie sa verejnosti prvýkrát predstavili len v roku 2023, prízvukuje Defence-blog.

Žiadne zastaralé systémy

Okrem toho sa počas prehliadky objavili aj modernizované tanky zo sovietskej éry, konkrétne T-72 a T-62, vozidlá BMP-2 vybavené špeciálnymi klietkami proti dronom, ale aj protivzdušné systémy Pantsir-S1 a Pantsir-S1E, doplnené o raketový systém Tor-M2E. Prehliadka tak jasne naznačila, že ruská vojenská pomoc pre Líbyu nie je symbolická, ale masívna a technologicky aktuálna.

Tento krok Rusov neostal bez odozvy, práve naopak. V Rusku vyvolal veľkú vlnu kritiky, ktorú spustili prokremeľskí vojenskí blogeri a komentátori, ktorí sledujú dianie na Ukrajine. Ich hnev nepochádza ani tak z geopolitického rozhodnutia podporiť Haftara, ale skôr z kontextu, v ktorom sa tieto dodávky odohrávajú.

ruské tanky s vlajkami líbye
Telegram

Ruskí vojaci totiž čoraz častejšie hlásia nedostatok základnej techniky priamo na frontovej línii. Mnohí sú nútení bojovať s upravenými civilnými autami, ktoré sú často len pokryté privarenými kovovými platňami ako improvizovanou ochranou.

„Prečo posielame nové obrnené vozidlá do zahraničia, keď naši vojaci musia jazdiť na pick-upoch s navarenými plechmi?“ Táto otázka, ktorú si kladie známy ruský vojenský bloger na Telegrame, sa rýchlo rozšírila medzi nespokojnými podporovateľmi vojenských operácií, no zároveň odhalila čoraz zjavnejší problém prioritizácie v ruskej vojenskej logistike.

Exportujú zbrane napriek vlastnej vojne

Dodávky pre Haftara sa podľa dostupných informácií uskutočnili v priebehu rokov 2023 až 2024, pričom pozorovatelia pripomínajú aj maršalovu návštevu Moskvy v roku 2023, kde sa údajne stretol s prezidentom Vladimirom Putinom.

Zatiaľ čo domáci kritici bijú na poplach kvôli vybaveniu ruských jednotiek, zahraniční pozorovatelia upozorňujú na ďalší aspekt. Verejné prezentovanie techniky v Benghází posilňuje obraz o ruskej vojensko-priemyselnej kapacite a schopnosti exportovať moderné zbrane napriek prebiehajúcemu konfliktu a západným sankciám.

No zároveň tento kontrast medzi výstavou v Líbyi a realitou na ukrajinskom fronte opäť otvára debatu o tom, kde má Rusko skutočne nastavené svoje priority.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP