Rusko v posledných mesiacoch výrazne obmedzuje počet zariadení pripojených na celosvetový internet. Kým ešte pred niekoľkými mesiacmi bolo možné identifikovať približne 920 tisíc verejných služieb a zariadení, dnes je ich iba približne 270 tisíc. Rusko vytvára digitálnu železnú oponu. Na tému upozornil portál Cybernews.

Suverénna sieť

Na rapídny pokles zariadení poukazujú dáta z ShadowServer Foundation IoT. Hlavným dôvodom poklesu je zrejme snaha ruských orgánov lepšie kontrolovať a chrániť domácu internetovú infraštruktúru. Rusko dlhodobo obmedzuje prístup k populárnym zahraničným službám ako je YouTube či Google a zakazuje aj používanie VPN. Pre svojich občanov tak buduje digitálnu oponu.

V poslednej dobe experimentuje so „suverénnym internetom“, ktorý by umožnil úplnú kontrolu nad prenosom dát aj v prípade odpojenia od globálnej siete.

„Rusko experimentuje s vlastnou internou internetovou infraštruktúrou a odpojuje rôzne regióny, najmä tie s vyšším počtom menšín, od globálneho internetu,“ vysvetlil Aras Navaros, výskumník informačnej bezpečnosti v Cybernews. Testy potvrdil aj ruský federálny cenzor Roskomnadzor.

Ochrana pred kybernetickými útokmi

Zákon o vlastnom „suverénnom internete“ bol prijatý ešte v roku 2019, s cieľom ochrániť krajinu pred možným odpojením od zahraničnej infraštruktúry a reagovať na „agresívnu povahu“ kybernetickej stratégie USA. Do vybudovania vlastnej internetovej infraštruktúry investovala približne 59 miliárd rubľov (648 miliónov dolárov).

Pokles zaradení je zároveň aj reakciou na rastúce kybernetické hrozby. Po invázií Ruska na Ukrajinu čelí rôznym útokom a kvôli sankciám používajú zastaralé hardvérové riešenia, čo zvyšuje zraniteľnosť. V snahe minimalizovať riziko zneužitia staršieho a neaktualizovaného hardvéru ruské inštitúcie obmedzujú prístup k zariadeniam z verejného internetu.

Podľa analýzy medzi verejnými dostupnými zariadeniami dominujú sieťové routery (25 %), e-mailové servery (20 %) a VPN servery (6 %).

Rusko routery
Cybernews

„Obmedzený prístup k západným technológiám určite predstavuje pre Rusko nové výzvy, keďže v niektorých prípadoch už nemôže získať bezpečnostné aktualizácie pre určitý softvér. Preto si musí buď vyvíjať vlastné opravy, alebo klamať spoločnosti predstieraním, že internetová prevádzka pochádza odinakiaľ prostredníctvom VPN, aby získalo bezpečnostné aktualizácie,“ uviedol Navaros.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP