Ruská vláda plánuje zakázať ťažbu kryptomien v niektorých regiónoch, čím reaguje na pretrvávajúci nedostatok elektrickej energie. K tomuto kroku dochádza v čase, keď sa krajina snaží zvládnuť energetickú záťaž spôsobenú konfliktom na Ukrajine. Na tému upozornil portál Therecord.media.

Ťažba kryptomien vs. energetická kríza

Nový zákon, ktorý obmedzí ťažbu pre súkromné osoby aj priemyselné spoločnosti, bol podpísaný v októbri, len niekoľko mesiacov po tom, ako Rusko legalizovalo ťažbu virtuálnych mien pre právnické osoby a podnikateľov.

Podľa námestníka ministra energetiky Jevgenija Grabčaka sú niektoré regióny, ako Ďaleký východ, juhozápadná Sibír a južné Rusko, úplne vyčerpané z hľadiska dostupnej kapacity. „Noví spotrebitelia sa nebudú môcť pripojiť k sieti najmenej do roku 2030,“ varoval Grabčak.

Unsplash/Lukasz Szmigiel/Bing Image Creator

„Energetický sektor momentálne parazituje na infraštruktúre, ktorú zdedil po Sovietskom zväze, a vybudovanie nových kapacít bude trvať roky,“ dodal. Ťažba kryptomien za posledné dva roky zvýšila spotrebu elektriny o 14 %, čím vyčerpala dostupné zdroje.

Putin obviňuje kryptominerov

Prezident Vladimir Putin už skôr obvinil kryptominerov z energetických problémov v Buriatsku a Irkutskej oblasti. Ministerstvo energetiky vtedy navrhlo zvýšenie taríf pre ťažiarov päť- až desaťnásobne, aby sa predišlo deficitu.

Napriek tomu, že Rusko v júli prijalo zákon legalizujúci ťažbu kryptomien, zaviedlo množstvo byrokratických povinností. Ťažiari museli registrovať svoju činnosť, oznamovať údaje finančnému monitorovaciemu úradu a poskytovať adresy svojich kryptopeňaženiek bezpečnostným zložkám.

FOTO TASR/AP

Kryptomeny ako nástroj proti sankciám

Rusko v posledných mesiacoch intenzívne hľadá spôsoby, ako využívať kryptomeny na obchádzanie medzinárodných sankcií, ktoré krajinu izolovali od globálneho dolárového systému. Moskva dokonca navrhuje „experimentálnu“ infraštruktúru pre cezhraničné platby kryptomenami pod dohľadom centrálnej banky.

Podľa Antona Gorelkina, zástupcu predsedu výboru pre informačnú politiku, ruské úrady vnímajú kryptomeny predovšetkým ako nástroj na obchádzanie sankcií.

Hoci nie je jasné, aký vplyv budú mať nové obmedzenia na ďalší vývoj finančnej digitalizácie v Rusku, námestník ministra energetiky pripustil, že by mohli spomaliť niektoré pokroky v tejto oblasti.

Rusko sa tak ocitá v zložitej situácii: na jednej strane chce využiť kryptomeny ako strategický nástroj, na druhej strane čelí vážnym problémom s energetickými zdrojmi. Ako sa krajina vysporiada s týmito výzvami, bude kľúčové pre jej ekonomickú stabilitu v nasledujúcich rokoch.

Čítajte viac z kategórie: Krypto

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú