Militarizácia vesmíru zjavne pokračuje a nevyzerá to tak, že by vesmír ostal priestorom pre mierové a vedecké účely. Hoci existujú určité medzinárodné dohody, technologický pokrok a najmä geopolitické napätie naštrbujú tieto konvencie.

BBC teraz informovalo o znepokojivých správach priamo z Pentagonu. Zistenia amerických predstaviteľov vyznievajú veľmi mrazivo a pokiaľ zbrojenie bude pokračovať, čaká nás neistá budúcnosť.

Američania majú obavy

Situácia medzi Spojenými štátmi americkými a Ruskom je napätá. Pentagon najnovšie Moskvu obvinil z vypustenia nebezpečného satelitu. Americkí predstavitelia sa domnievajú, že tento satelit je schopný zaútočiť na iné satelity, ktoré sa pohybujú po obežnej dráhe.

„Rusko vypustilo na nízku obežnú dráhu Zeme satelit, ktorý je podľa nás pravdepodobne protivesmírnou zbraňou,“ vyjadril sa v utorok večer hovorca Pentagonu Brig Gen Pat Ryder.

Obavy z potenciálnej protivesmírnej zbrane však nie sú v tomto prípade najmrazivejšie. Satelit, ktorý Rusi vypustili počas minulého týždňa, sa nachádza na rovnakej obežnej dráhe ako americký vládny satelit a teda je v jeho blízkosti.

Hovorca uviedol, že satelit – Cosmos 2576 – bol vypustený 16. mája z ruského kozmodrómu Pleseck, asi 800 km severne od Moskvy. Dodal, že Washington bude situáciu naďalej monitorovať a musí byť pripravený chrániť svoje záujmy.

Ruská štátna vesmírna agentúra Roskosmos vo svojom vyhlásení uviedla, že štart 17. mája bol „v záujme ministerstva obrany Ruskej federácie“. Uviedla, že bola použitá jeho nosná raketa Sojuz-2.1b. Rozdielnosť dátumov možno vysvetliť časovými pásmami.

Freepik

Pred hrozivou zbraňou varovali už začiatkom roka

Informácie o vypustení ruského satelitu prichádza len niekoľko mesiacov po tom, čo americkí bezpečnostní predstavitelia bili na poplach. Podľa portálu Futurism tvrdili, že Rusko plánuje vyslať na obežnú dráhu jadrovú vesmírnu zbraň, určitú protisatelitnú sondu.

Bezpečnostné úniky do médií naznačovali, že takáto zbraň bude schopná vyslať silnú energetickú vlnu, ktorá by znefunkčnila ďalšie satelity, dokonca aj tie, ktoré samotné Rusko vyslalo do vesmíru.

Futurism dodáva, že takáto zbraň by bola v rozpore so Zmluvou z roku 1967 , ktorá „zakazuje krajinám rozmiestňovať ‚jadrové zbrane alebo akékoľvek iné druhy zbraní hromadného ničenia‘ vo vesmíre“.

Či však ide o sondu vypustenú počas minulého týždňa, to ostáva záhadou. „Ruský vesmírny program sa vyvíja podľa plánu, štarty kozmických lodí na rôzne účely, vrátane zariadení, ktoré riešia problém posilnenia našej obranyschopnosti, to tiež nie je novinkou,“ povedal námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov novinárom v Moskve.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú