To, že Rusi si z Ukrajiny robia aj akési pokusné územie na vývoj a vylepšenie svojich zbraní nie je žiadnou novinkou. Najnovším dôkazom tohto netolerantného správania je nedávno zostrelený ruský kamikadze dron Šáhid. Ten vyvolal značné množstvo otázok po tom, čo vojaci v jeho troskách nenašli obvyklú výbušnú hlavicu. Namiesto nej bol dron vybavený dreveným blokom, čo by malo naznačovať, že jeho úlohou nebolo ničenie, ale skôr testovanie nových technológií.

Na tému upozornil portál Defence Blog.

Inovácia pod rúškom dreva

Ukrajinská armáda po dôkladnej analýze zistila, že dron obsahoval pokročilé navigačné vybavenie. Podľa odborníka na rádiovú techniku Serhija Beskrestnova, známeho aj ako Serhij Flash, bol Šáhid vybavený novou 16-prvkovou anténou. Táto inovácia mohla byť navrhnutá tak, aby sa lepšie vyrovnala s ukrajinskými systémami elektronického boja, ktoré účinne rušia alebo falšujú satelitné navigačné signály.

„Najpravdepodobnejším vysvetlením je, že výbušná hlavica bola nahradená dreveným blokom na zníženie hmotnosti, čo predĺžilo dobu letu dronu. To by mu umožnilo preletieť ukrajinským vzdušným priestorom a zbierať údaje o tom, ako si nová anténa poradí s elektronickými protiopatreniami,“ vysvetlil Beskrestnov.

Objav tak zrejme potvrdzuje, že Rusko používa bojisko aj ako testovaciu platformu na vývoj a zdokonaľovanie svojich vojenských technológií. Hoci drony Šáhid sú primárne určené na dlhé údery, úpravy, ako je táto, môžu signalizovať meniace sa taktiky a nové snahy o zvýšenie ich efektivity proti ukrajinskej obrane.

dron šahíd s drevom vo vnútri
Telegram/Serhiy Beskrestnov

Nič nové na bojisku

Ukrajinskí predstavitelia už viackrát obvinili Rusko z experimentovania s novými vojenskými riešeniami priamo v bojových podmienkach. Postupná adaptácia bezpilotných systémov zo strany ruských síl môže byť odpoveďou na čoraz sofistikovanejšie ukrajinské protiopatrenia voči dronom.

Tento konkrétny prípad je len jedným z viacerých dôkazov, že vojna na Ukrajine sa stáva aj bojiskom technologických inovácií, kde sa skúšajú a vyvíjajú nové formy vojenskej techniky v reálnom čase.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP