Snaha Ruska o sebestačnosť v oblasti výroby výpočtovej techniky po veľkých očakávaniach neskončila úplne podľa plánov. Jeden z novších procesorov domácej výroby vo vývoji neprešiel testami najväčšej tamojšej banky, ktorá ním mala nahradiť doterajšie jednotky od Intelu.

Procesor Elbrus v testovaní skončil so silnou kritikou a absolútne nenaplnil požiadavky, no napriek tomu “nádej” stále žije, informuje Tom’s Hardware.

Ruská výpočtová technika zaostáva

História počítačového systému Elbrus z Ruska siaha ešte do 70-tých rokov minulého storočia. Odvtedy krajina vyvinula hneď niekoľko vlastných systémov pod týmto označením, ktoré našli využitie najmä vo vesmírnom programe Ruska, v oblasti obrany alebo vývoja jadrových zbraní. V roku 2000 prišiel na svet aj vlastný mikroprocesor s rovnomenným názvom, ktorý neskôr dostal niekoľko ďalších nástupcov.

NEPREHLIADNI
Rusko začalo s výrobou vlastných základných dosiek. Kopírujú ňou známeho výrobcu

Poväčšinou sa však napriek pokroku vo výpočtovej technike jednalo o “slabšie” čipy, ktoré nedosahovali vysokú pracovnú frekvenciu alebo za rivalmi z USA zaostávali v iných smeroch. Napríklad taký Elbrus 16S dosahoval v roku 2019 najvyšší takt 2 GHz a výpočtovú kapacitu 1,5 TFLOPs. Rusi sa ale nevzdávali a do vývoja už pred rokmi poslali ďalší procesor Elbrus 8C, ktorý mal byť primárne určený pre využitie v najväčšej domácej banke Sberbank.

Testovanie domáceho procesora skončilo fiaskom

Týmto snažením chcú Rusi docieliť samostatnosť a nezávislosť od hardvéru vyrábaného na západe. Rusko tento plán verejne potvrdilo ešte v roku 2014, po anektovaní Krymu. V praxi by to potom znamenalo prechod od predtým využívaných vysokovýkonných procesorov AMD Epyc alebo Intel Xeon na vlastné čipy. Problémom však bolo, že žiaden rovnocenný procesor Rusko nemalo k dispozícii. A stále ho nemá.

Hoci si vládne inštitúcie a spoločnosti čipy na systémoch Elbrus a Baikal Electronics adoptovali, v oblasti serverovej techniky Rusi alternatívu nemali a vlastné procesory s menším počtom jadier, nižšou pracovnou frekvenciou a slabšou výpočtovou silou na takéto účely nestačili. Záchranou mal byť práve procesor Elbrus 8C, ktorý sa po vývoji dostal do Sberbanky na testovanie a (ne)prekvapivo skončil s katastrofálnym hodnotením.

MCST

Polovodič domácej výroby otestovala technická odnož spoločnosti SberTech, ktorá však vo výsledkoch nešetrila kritikou. Podľa jej hodnotenia trpí Elbrus 8C nedostatočnou a pomalou pamäťou, obsahuje malý počet jadier a nízku pracovnú frekvenciu a vôbec nesplnil funkčné požiadavky. Podľa zástupcu SberTech je Elbrus 8C v porovnaní s procesorom Intel Xeon “Cascade Lake” veľmi slabý.

Pre predstavu o výkone, ruský procesor dosahuje najvyššiu pracovnú frekvenciu 1,30 GHz, obsahuje len 16 MB L3 cache pamäte, TDP dosahuje 70 W a podporuje len 4-kanálovú operačnú RAM pamäť typu DDR3 do maximálnej frekvencie 1600 MHz. Vyrábaný je pritom dnes už archaickou 28 nm výrobnou technológiou. Testovanie procesora firmou SberTech bolo pritom prvé komplexnejšie v rámci bankovej aplikácie čipu.

Pred rokmi sľúbili “výkonnejší” čip. Doteraz ho nevyrobili

A hoci sa tento procesor absolútne nevydaril, Rusi to s vývojom vlastného čipu nevzdávajú a už teraz pracujú na nástupcovi pod označením Elbrus 8CB, ktorý má dostať novú architektúru, vyššiu pracovnú frekvenciu 1,5 GHz, 90 W TDP a podporu pre 4-kanálovú RAM typu DDR4 (2400 MHz). Stále ale bude vyrábaný 28 nm technológiou. V porovnaní s Intel Xeon tak pôsobia ruské pokusy o vývoj vlastného “rovnocenného” procesora doslova komicky.

Technologický pokrok, ktorý dosiahlo AMD či Intel, Rusi tak skoro nedoženú. Podľa odborníkov bude trvať prinajmenšom celé roky, pokým sa ruský vývoj domácich procesorov dostane na konkurencieschopnú úroveň. O prístupe a “pokroku” však svedčí aj značné meškanie avizovaného čipu Elbrus 8CB, ktorý bol ohlásený už pred niekoľkými rokmi, no doteraz sa nedostal do výroby.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú