Plusy

+ extrémne nízka hmotnosť 990 gramov
+ nabíjanie cez USB-C
+ praktické funkcie pre videohovory
+ touchpad skombinovaný s numerickou klávesnicou
+ možnosť pripojiť ethernetový kábel

Mínusy

- vysoká cena počítača
- veľmi nešťastné umiestnenie čítačky odtlačkov prstov
- nevýraznejšie podsvietenie kláves

ASUS dnes na slovenskom trhu ponúka hneď niekoľko sérií svojich notebookov. Vivobooky sa napríklad snažia ponúkať ideálny pomer medzi cenou a výkonom pre väčšinu zákazníkov, Zenbooky prémiový dizajn v prenosnom balení ako ušitý pre kreatívcov. Je tu však aj ExpertBook, zameraný na profesionálne prostredie vo firmách alebo pre manažérov.

Testovaný ASUS ExpertBook B9 OLED zosobňuje všetko, čo by si od biznis notebooku čakal a doslova v tom láme rekordy. ASUS šikovne tvrdí, že ide o najľahší 14-palcový OLED biznis laptop. To neznamená, že ide o „najľahší 14-palcový laptop na svete“, jeho hmotnosť naozaj vyslovene vyráža dych hneď z viacero dôvodov.

Ručička váhy sa totiž pri tomto notebooku zastaví na neskutočných 990 gramov. To znamená, že v taške či ruksaku o notebooku nebudeš ani vedieť. Extrémne nízka hmotnosť pritom neprichádza so žiadnymi kompromismi, ba práve naopak.

Pri mojej poslednej ceste vlakom som mal šťastie a muž priamo oproti pracoval na 13,6-palcovom MacBooku Air. ExpertBook mi v tomto prípade ponúkal väčšiu obrazovku na pohodlnejšiu prácu mimo domu, vďaka extrémne malým rámikom okolo displeja je však len o 0,7 cm širší, pri zachovaní rovnakej hĺbky 21,5 cm.

Vonkajší pôdorys je tak praticky rovnaký, no na prácu máš na obrazovke viac priestoru. Aj vďaka jej vysokému rozlíšeniu 2 880 x 1 800. OLED technológia zas prináša perfektné farby a vysoký kontrast.

Prémiový dizajn prináša maximálnu ochranu

Pri práci na cestách, kedy s tebou počítač cestuje úplne všade, však existuje ešte dôležitejší parameter než samotná hmotnosť – tým je odolnosť. Do spomínaného vlaku si ruksak balíš aj so slúchadlami na potláčanie hluku, do lietadla zas aj s plnou zásobou oblečenia a batoh často natláčaš pod sedadlo alebo do stiesneného úložného priestoru nad hlavou.

Vďaka kovovému telu z horčíkovo-lítiovej zliatiny som nikdy nemal pocit, že prípadný náraz alebo tlak prelomí displej. Notebook som s bez obáv nosil aj bez vkladania do dodávaného textilného obalu v balení.

Zliatina a telo zvládnu dokonca aj priame pády na zem, teda aspoň podľa by mali, keďže počítač dostal certifikáciu podľa vojenského štandardu MIL-STD 810H. Materiál je však rovnako príjemný pri dotyku, a to sa týka okolia klávesnice aj vonkajšieho krytu displeja.

Profesionálne použitie je však závislé aj od konektorovej výbavy. V tomto prípade nemôže chýbať klasické HDMI (aby si nikdy nemal problém s pripojením projektora pri prezentácii u klienta), ktoré sa stále vošlo do nizučkého šasi. Hneď vedľa je dvojica plnohodnotných a rýchlych USB-C, ktoré zvládnu počítač nabíjať alebo pripájať externý monitor. Prípadne obe naraz. Ak tvoj monitor disponuje štandardom USB-PD, v práci budeš naozaj pripájať len jeden kábel a nabíjačku ani nebudeš nosiť so sebou.

Nezabudlo sa ani na klasické USB-A, audio jack a zvláštnu kombináciu microHDMI, do ktorého ale môžeš vložiť aj pribalenú redukciu na ethernetový kábel. Ten sa zíde aj v časoch Wi-Fi, ak potrebuješ bezproblémový prístup k firemným tlačiarňam, prípadne skrátka len bezpečnejšiemu, rýchlejšiemu a stabilnejšiemu internetu.

Spomeniem aj niekoľko zaujímavých drobností. Napríklad štandardizovaný Kensington zámok, ktorý sa už v mnohých notebookoch nenachádza, alebo fyzickú klapku na webkameru. K tej sa ešte dostaneme. Klávesnica je po vzore ostatných ASUS-ov prerfektná, s optimálnym zdvihom a tvrdosťou aj pre písanie veľmi dlhých textov. Opäť by som si však želal výraznejší font kláves, takto cez ne ledva presvitá podsvietenie.

Mimochodom, všimni si, že klávesy 1, 2, 3 a 4 majú trochu inú farbu. V aplikácii MyASUS im môžeš v kombinácii s Fn klávesami priradiť špeciálne funkcie, napríklad rýchle zapínanie / vypínanie Wi-Fi alebo Bluetooth, prípadne zaujímavé funkcie pre videohovory.

Tlačidlom si napríklad môžeš aktivovať oranžové svetielko v pravom hornom rohu počítača, ktoré má ostatným dať vedieť, že práve telefonuješ a neželáš si byť rušený. Aktivovať sa pri Zoom, Google Meets alebo Teams meetingoch môže aj automaticky.

Zaujímavú funkciu má aj Full HD webkamera, ktorá môže sledovať tvoju tvár a „zoomovať“ na teba, ak hovoríš. Túto funkciu som však vypol, pri videohovoroch je totiž hýbanie sa obrazu pomerne rušivé.

Numerická klávesnica na mieste, kde ju nečakáš

TouchPad na ExpertBooku B9 prekvapí hneď dvakrát. Tlačidlo vpravo hore na ňom totiž rozsvieti kompletnú numerickú klávesnicu napríklad pre zadávanie čísel do excelovských tabuliek. Samozrejme, keďže nemá fyzickú odozvu a nie je to tak pohodlné ako reálne klávesy. Druhý šok prináša tajomné logo NFC, na ktoré sme zvyknutí skôr zo smartfónov než notebookov.

Podľa ASUSu má slúžiť na odomykanie a prihlasovanie sa do počítača cez prístupovú kartu – podobne, ako sa dostaneš do kancelárie, dostaneš sa aj do počítača. Priznám sa však, že som nezistil, ako sa takéto niečo vlastne konfiguruje.

Nemôžem však len chváliť. Riešenie integrovanej čítačky odtlačkov prstov naozaj nie je dobré. Je umiestnená na pravom boku počítača, kde na ňu nevidíš. Je tiež extrémne malá, takže je prakticky nemožné nahmatať ju na prvý krát. A vďaka rozmerom býva problém aj načítanie samotného odtlačku.

Windows 11 si pritom odtlačok nepýtal len párkrát denne pri odomykaní počítača, ale prakticky pri každom vypĺňaní uložených hesiel v Chrome, čo ma privádzalo do malého šialenstva. Naozaj nerozumiem, prečo čítačku výrobca neumiestnil niekam hore a neurobil ju výrazne väčšiu.

V našom prípade však išlo naozaj o zrejme jedinú výčitku pre tento počítač. Procesor Intel Core i7 zabezpečil dosť výkonu aj s 16 GB RAM, 1-terabajtovým SSD a integrovanou grafickou kartou Intel Iris X.

Nízka hmotnosť, vysoká výdrž aj cena

Výčitku nemôžem mať ani k výdrži na jedno nabitie. V už spomínanom vlaku som približne dve hodiny strávil sledovaním YouTube videí. Iste uznáš, že práve YouTube a jeho dekódovanie je pre hardvér najnáročnejšie – z batérie ubudlo presne 50 %. Zvyšné tri hodiny som strávil prácou, počas ktorej som pred dojazdom do cieľovej stanice takmer úplne vyšťavil druhú polovicu akumulátora.

V komplikovaných podmienkach som teda dosiahol 5 hodín výdrže, pri bežnej práci by to bolo šesť až osem, čo je veľmi dobrý výsledok.

Problémom by však mohla byť cena. S prekvapením pozerám na našu konfiguráciu v slovenských e-shopoch. Jej cena aktuálne prekračuje hodnotu 1 800 eur, čo je, aj napriek špičkovým parametrom poriadne veľa. Pokiaľ však pôjde o firemného zákazníka, ktorý cenu umiestni do účtovníctva a odpisov, nemusí ísť o neriešiteľný problém.

HODNOTENIE

9/10

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú