Kryptomeny zažívajú neustály rozmach, ale ich cesta sa začala dláždiť už pred viac ako dekádou. Prvým krokom do tohto fascinujúceho sveta bol otec všetkých kryptomien, bitcoin, ktorý vznikol v roku 2009 a priniesol úplne nový spôsob narábania s peniazmi. Bez sprostredkovateľov, anonymne a bezpečne, tak znela vízia, ktorá odštartovala novú éru platenia a investovania.

Odvtedy kryptomeny prešli dlhú cestu a ich význam neustále rastie. Ak si niekedy premýšľal, kam smeruje tento dynamický svet, nasledujúce štyri roky prinesú množstvo zmien, príležitostí, ale aj rizík, ktoré by si mal poznať. Od volatility trhu cez regulácie až po technologické inovácie – to všetko ovplyvní nielen hodnotu kryptomien, ale aj to, ako ich budeš môcť používať.

Celý svet momentálne čaká na historický moment, kedy bitcoin prekoná hranicu 100 000 dolárov. V súčasnosti sa pohybuje na úrovni 99 000 dolárov a všetko je to len otázkou času. Tých otázok je však viacero a preto sa redakcia FonTech.sk obrátila k skúseným expertom a spoločne s analytikom finančných trhov Marekom Nemkym z investičnej platformy XTB ti prinášame hlbší pohľad na kryptomeny, ako aj to, čo ešte len príde a otrasie svetom.

Čo sa v rozhovore dozvieš?

  • Kedy je ten správny čas investovať?
  • Aké kľúčové signály tomu napovedajú?
  • Ktoré kryptomeny by si mal určite sledovať?
  • Kedy je lepšie kupovať, podržať alebo predať?
  • Ako môžeš minimalizovať riziká spojené s investovaním do kryptomien?
  • Aké technológie ovplyvnia najviac vývoj kryptomien?
  • Čo by analytik odporučil začiatočníkom, ktorí stále váhajú?

Cena bitcoinu dosiahla nový rekord a prekonala hranicu 98-tisíc dolárov. Čo to znamená pre celkový vývoj kryptomien?

Od volieb máme na kryptomenách pomerne pozitívny sentiment, keďže novozvolený prezident sa vyjadroval ku kryptomenám pozitívne a s vysokou pravdepodobnosťou sa o ne bude zaujímať aj po nastúpení do úradu.

V exekutíve sa napríklad nachádza aj komisia pre burzy a cenné papiere (SEC), ktorá nastavuje reguláciu a kontroluje finančný trh. Tá napríklad stála za blokovaním etf produktov naviazaných na kryptomeny počas demokratickej vlády. Nové obsadenie v SEC by tak mohlo znamenať možný regulatorný rámec pre kryptomenové burzy a pre kryptoaktíva, čo by trhu dodalo dodatočnú dôveru investorov.

Kedy podľa vás prekoná historický míľnik 100 000 dolárov?

Na to sa nedá odpovedať. Cena je v súčasnosti na 99,1 tis., teda tak blízko, že keby to bolo dnes tak by som ani nebol prekvapený. Navyše je to taký pomerne jasný míľnik obchodníkov, ktorý chcú dosiahnuť, tak si myslím že skôr či neskôr sa na takúto cenu dostane.

Nie je to prvýkrát, čo sa Bitcoin šplhal do výšin a potom začal rapídne klesať. Čo by sa muselo stať, aby nastala takáto situácia?

Myslím že nič zvláštne. Je mnoho obchodníkov, ktorý čaká na túto magickú hranicu 100 tis. dolárov a následne proste kryptomeny začne predávať, keďže si chcú časť ziskov zobrať. Takýchto aktérov je na trhu mnoho, a tak teda stačí aby ich bolo viac ako práve tí, ktorí plánujú naopak bitcoin nakúpiť. V súčasnosti vidíme pozitívny sentiment na trhu, čo by malo predznamenať, že bitcoin by mal rásť aj naďalej, avšak ono je to otázne kedy sa takýto sentiment obráti.

Tá hranica 100 tisíc je taká magická, a práve pre to by som sa nečudoval keby po dosiahnutí prišla následne korekcia. Je to však ešte stále v budúcnosti a ja netuším čo sa stane.

Atakovanie tejto magickej hranice je v súčasnosti do veľkej miery poháňané aj víťazstvom Donalda Trumpa v amerických voľbách. Čím to je podnietené podľa vás?

Kampaň Donalda Trumpa bola do veľkej miery zameraná taktiež na kryptomeny, čím si investori od jeho zvolenia sľubujú ich výraznejšiu popularitu, novú reguláciu, vyššie objemy obchodov a pravdepodobne to mohlo prilákať taktiež aj niektorých investorov, ktorí o kryptomenách ani nepočuli. Bol to teda aj taký marketingový efekt na kryptomeny.

S jeho zvolením však môžu prísť aj reálne politiky, predsa len prezident má pod sebou exekutívu, s ktorou sa spája aj úrad SEC, teda práve ten, ktorí stojí za reguláciou finančných trhov ale aj kryptomien.

Bolo to pritom SEC s Garym Genslerom na čele, ktoré dlhý čas blokovalo rôzne finančné produkty naviazané na kryptomeny, ako napríklad kryptomenové ETFka, ktoré nakoniec z dôvodu rozhodnutia federálneho súdu mohli byť v USA poskytované. Taktiež SEC stálo za podaním žalôb na rôzne kryptomenové burzy, ktoré boli skôr z dôvodu, že neexistuje regulácia na kryptomeny a tak zákon iba háda, čo to tá kryptomena je.

Donald Trump, bitcoin
libraryofcongress/unsplash/traxer/unsplash

Niekedy sa to správa ako komodita, niekedy ako cenný papier a práve to bolo problémom pri žalovaní jednotlivých kryptomenových búrz. Po novom však pravdepodobne do čela tohto úradu vstúpi niekto iný a Trump sa jasne vyjadril, že nový riaditeľ bude stáť za tým, aby sa Spojené štáty posúvali do budúcnosti a neblokovali ju.

Ako sa podľa vás budú kryptomeny vyvíjať v najbližších 4 rokoch Trumpovej vlády?

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Fontech PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú