24. augusta to bolo presne 13 rokov od doby, kedy sa Medzinárodná astronomická únia rozhodla vyradiť Pluto zo zoznamu planét našej slnečnej sústavy. Dôvodom bolo zavedenie definície planéty, ktorá vyžaduje, aby bolo dané teleso dominantným na vlastnej obežnej dráhe a svojou gravitáciou tak vytlačilo iné telesá. V prípade Pluta je to ale problém, nakoľko je planéta ovplyvňovaná gravitačnou silou Neptúna a v jej obežnej dráhe sa nachádza viacero telies z Kuiperovho pásma. 

Nie každý však s týmto rozhodnutím súhlasil a prakticky po celý čas sa medzi vedcami vedú debaty o tom, či Pluto patrí medzi planéty alebo nie. Medzi zástancami zachovania Pluta ako planéty sa radí aj riaditeľ NASA Jim Bridenstine – informuje ScienceAlert. Odôvodňuje to tým, že sa o nej celý život učil ako o planéte a je odhodlaný pokračovať v tom, aby sa Pluto znovu zaradilo medzi planéty.

Najzložitejšie a najzaujímavejšie teleso v našej slnečnej sústave

V minulosti neexistovali žiadne presné definície, ktoré by charakterizovalo objekty ako planéty, preto ňou mohlo byť aj Pluto. Po zmene v roku 2006 sa však zo zoznamu vyradilo a sa s tým množstvo vedcom nevie stotožniť. Momentálne je Pluto definované ako trpasličia planéta. K situácii sa pre Daily Mail vyjadril aj planetárny vedec UCF Philip Metzger, ktorý definíciu planéty označil ako nesprávnu a vo výskume je nikto ani nevyužíva.

Potvrdil, že má vyše 100 príkladov nesprávneho použitia označenia planéta, kedy je táto definícia porušená, no pre planetárnych vedcov je toto označenie jednoduchšie a prijateľnejšie. Ak by sa to malo vziať doslovne, podľa jeho slov by neexistovala žiadna planéta. Žiadna z nich totiž nedokáže úplne vyčistiť svoju obežnú dráhu tak, aby sa tam nenachádzali žiadne iné telesá.

Čo bude s Plutom?

Samotná planéta je menšia ako Mesiac a dokonca menšia ako niektoré mesiace iných planét. Niektorí vedci preto predpokladajú, že v minulosti mohlo byť Pluto mesiacom Neptúna, ktorý sa neskôr osamostatnil v dôsledku zrážky. Pravdepodobnosť jeho návratu medzi planéty je malá, a to aj z dôvodu, že aj iné trpasličie planéty by tak mohli byť definované.

Pluto (vpravo dole) v porovnaní s najväčšími mesiacmi slnečnej sústavy Zdroj: NASA

Pluto je však o čosi iné. Sonda New Horizons, ktorá Pluto podrobnejšie mapuje, vykonala niekoľko pokusov a meraní. Na základe toho sa ukázalo, že má táto trpasličia planéta vlastnú, viacvrstvovú atmosféru, počasie a je tvorená skalami, metánom, dusíkom a oxidom uhoľnatým. Všetko v pevnom skupenstve.

Obrázok nasnímaný spoločnosťou New Horizons ukazuje atmosféru Pluta Zdroj: NASA

Údaje tiež ukázali, že sa na povrchu nachádza aj vodný ľad. Dokonca má Pluto aj vlastné mesiace. To z neho robí jednu z najzložitejších a najzaujímavejších telies v našej slnečnej sústave a aj to je jeden z dôvodov, prečo vedci bojujú za zachovanie Pluta medzi planétami.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú