Zatiaľ čo v niektorých krajinách sveta už bežne fungujú digitálne vodičské preukazy, prípadne iné doklady, na Slovensku na to môžeme zabudnúť. Po ruke vždy musíš mať ich fyzickú podobu. Ako však informuje Euractiv, v blízkej budúcnosti by sa to mohlo zmeniť.

V Európe totiž vzniklo konzorcium POTENTIAL, za ktorým stoja najmä Nemci a Francúzi. Začalo pracovať na veľkom pilotnom projekte, ktorého cieľom je vytvorenie jednotnej európskej peňaženky digitálnej identity. Ešte 10. júla 2023 bolo v Paríži oznámené, že jej nasadenie by mohlo prísť do dvoch rokov.

Za všetko môže návrh zákona EÚ, ktorý chce zabezpečiť interoperabilitu národných digitálnych peňaženiek v celej EÚ. V praxi to znamená, že vďaka tomuto systému si budeš môcť do svojho smartfónu nahrať svoje digitálne doklady ako vodičský preukaz alebo rodný list, prípadne iné dokumenty, ktoré potrebuješ mať stále pri sebe.

Rozpočet presahuje 90 miliónov eur

Na vývoji digitálnych peňaženiek bude okrem konzorcia POTENTIAL pracovať aj národná agentúra spravujúca oficiálne dokumenty vo Francúzsku (ANTS), ktorá bude všetko sledovať a koordinovať.

Celkový rozpočet pre projekty digitálneho portfólia v súčasnosti presahuje 90 miliónov eur, pričom polovicu z týchto peňazí financuje priamo Európska únia.

Zaujímavé tiež je, že okrem digitálnych vodičských preukazov rieši konzorcium POTENTIAL aj prístup k inými digitálnym verejným službám. Ide napríklad o možnosti otvorenia bankového účtu online, elektronické podpisy či digitálne lekárske predpisy.

Rovnako treba spomenúť, že aj keď digitálne vodičské preukazy môžu byť v rámci pilotnej prevádzky na Slovensku dostupné už do dvoch rokov, niektoré európske krajiny ich už majú k dispozícii dlhšiu dobu. Ako informuje Derstandard, jednou z nich je napríklad Rakúsko, kde digitálne vodičské preukazy fungujú už skoro rok.

Uvidíme teda, kedy sa táto technológia začne používať aj v našich končinách. Veríme, že drvivá väčšina vodičov by ocenila, keby sa mohla v prípade kontroly preukázať už len dokladom, ktorý má nahraný vo svojom mobilnom zariadení.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú