Teplotné rekordy pokračujú a podľa vedcov sa planéta otepľuje viac, než očakávali. Podľa údajov monitorovacej agentúry Copernicus Climate Change Service sme zažili najteplejší marec v Európe, pričom celosvetovo sa radí medzi druhé miesto v celkových záznamoch. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Teplotné rekordy pretrvávajú

Vedci upozorňujú na sériu horúčav, ktorá trvá už od júla roku 2023. Teploty vo väčšine mesiacov buď dosiahli, alebo prekročili hranicu z Parížskej klimatickej dohody 1,5 °C, ktorú ešte označuje ako „relatívne bezpečnú“. Avšak v marci sa teplota zvýšila až na 1,6 °C v porovnaní predindustriálnymi časmi, čo vedci označili za alarmujúci trend.

Očakávalo sa, že El Nino prinesie mierne ochladenie, avšak extrémne teploty pretrvávajú aj v druhej polovici apríla. Zvýšené teploty však neznamenajú len nepríjemné horúčavy, ale aj extrémne výkyvy počasia, ako narušenie zrážkových vzorcov, kedy sa vyskytujú intenzívne prívalové dažde a silné búrky. Niektoré európske regióny naopak trpeli suchom.

suchá pôda
Freepik

Teplejšie oceány spôsobujú vyššie odparovanie, čím sa vyskytuje aj viac vlhkosti v atmosfére, čo prispieva k extrémnym poveternostným javom.

„Marec 2025 bol najteplejším marcom pre Európu, čo opäť zdôrazňuje, ako teploty neustále lámu rekordy. Bol to tiež mesiac s kontrastnými extrémami zrážok, pričom mnohé oblasti zažili najsuchší marec v histórií a iné najvlhkejší za aspoň posledných 47 rokov,“ uviedla Samantha Burgess, strategická vedúca pre klímu v Európskom centre pre strednodobé predpovede počasia.

Extrémy budú pokračovať

Rok 2023 bol prvým celým kalendárnym rokom, ktorý prekročil hranicu 1,5 °C, hoci ide len o dočasné prekročenie a nie dlhodobý priemer, ktorý definuje Parížska dohoda. Ak však bude pokračovať súčasný trend z posledných desaťročí, svet dosiahne túto hranicu trvalo už v júni 2030.

Vedci sa síce zhodujú, že dlhodobé globálne otepľovanie je najmä výsledkom spaľovania fosílnych palív, no stále pátrajú po dôvodoch tohto mimoriadneho nárastu teplôt v posledných mesiacoch. Podľa viacerých expertov je pravdepodobné, že v súčasnosti zažívame najteplejšie obdobie za posledných 125-tisíc rokov.

„Ako klimatická kríza napreduje, čoskoro uvidíme ešte viac rekordných extrémov,“ čím potvrdzuje, že odklony od bežných noriem sa stávajú novou realitou,“ uviedol Bill McGuire z Londýnskej univerzity.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP