Recyklácia je bežným procesom, avšak mnohé materiály sa nedajú úplne recyklovať a niektoré z nich strácajú na kvalite. Nový vedecký objav prináša prelom v recyklácií plastov. Vedci predstavili inovatívny proces, ktorý umožňuje rozklad plastov ako je plexisklo, na základné stavebné bloky, čiže monoméry. O téme informoval portál SciTechDaily.

Nový proces recyklácie

Tradičné mechanické recyklovanie plastov zahŕňa ich drvenie, čistenie a ich opätovné roztavenie, čo však znižuje kvalitu materiálu. Nový spôsob umožňuje úplnú obnovu pôvodných zložiek, takže výsledný produkt môže byť rovnako kvalitný ako pôvodný.

Výskum bol uverejnený v časopise Science. Základom nového procesu recyklácie je využitie fialového svetla v kombinácií s rozpúšťadlom, ktorý obsahuje dichlorbenzén. Vďaka rozpúšťadlu sa uvoľňujú častice, ktoré pomáhajú rozložiť polymérové častice na pôvodné monoméry. Vedci zdôrazňujú, že nový proces umožňuje dôkladnú kontrolu nad rozkladom a je vhodný aj pre priemyselné využitie.

plasty vo vode
Freepik

Plastový odpad predstavuje vážny problém

Plastový odpad predstavuje vážny environmentálny problém. Ročne sa na celom svete vyprodukuje viac ako 400 miliónov ton plastov, z ktorých je len asi 9 % recyklovaných, 19 % spálených a takmer 50 % skončí na skládkach. Plastový odpad predstavuje vážny problém aj pre morské ekosystémy. Každý rok do oceánov unikne približne 11 miliónov ton plastov.

Úplná recyklácia, akú umožňuje nový postup by mohla výrazne prispieť k znižovaniu štatistík a ochránilo by naše životné prostredie. Výskum je dôležitým krokom v boji proti globálnemu problému plastového odpadu. Obnovenie plastov bez straty kvality môže zmeniť recyklačný priemysel, umožniť výrobu vysokokvalitných recyklovaných materiálov a podporiť udržateľný rozvoj.

Výsledky výskumu sú síce sľubné, zavedenie novej recyklácie do praxe však ešte vyžaduje optimalizovanie a škálovanie procesu. Vedci z celého sveta však pracujú na výskume, aby sa plast dal efektívne a ekologicky rozložiť alebo recyklovať.

Mnohé plasty je náročné recyklovať. Vedci z Medzinárodného centra pre fyziológiu a ekológiu hmyzu zistili, že larvy múčneho červa, ktoré sú známe ako menší múčny červ, pôvodom z Afriky, dokážu vďaka baktériám v tráviacom trakte rozkladať polystyrén. Nedávny výskum tiež poukázal, že nadmerné používanie plastov má následok nárast neprenosných chorôb u detí.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP