GSM (2G): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
WCDMA (3G): 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
4G LTE: pásma B1 (2100 MHz), B3 (1800 MHz), B7 (2600 MHz)
5″, kapacitná LTPS LCD obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, Multitouch, 441 ppi
Qualcomm Snapdragon 820 (64-bit)
Štvorjadrový 2.15 GHz, Kryo jadrá
Adredno 530
4 GB LPDDR4
Android 6.0 (Marshmallow), zUI 1.9 (testovaná verzia 1.9.077 ST)
64 GB eMMC 5.1 (pre používateľa dostupných 53 GB)
13 MPx Samsung ISOCELL snímač, clona f/2.2, EIS, PDAF + CAF zaostrovanie, 14-bitový obrazový procesor Qualcomm Spectra, LED blesk, HDR
Predný fotoaparát: 8 MPx, snímač s veľkosťou 1,4μm, clona f/2.0, šírka záberu 78,9 stupňov (1080p nahrávanie videa pri 30fps)
Video kamera: 4K@30 fps, 1080p@30 fps, 720p@30 fps, slowmotion pri 120 fps, 240 fps a 960 fps
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot, Bluetooth 4.1 LE, microUSB Type-C, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack, VoLTE (telefonovanie cez 4G sieť)
3500 mAh
Minimalizácia aplikácií, multitasking, 3-osový akcelerometer, 3-osový gyroskop, kompas, senzor okolitého svetla, proximity senzor, Hall effect snímač, Dual SIM (nanoSIM, dual stand-by), snímač odtlačkov prstov U-Touch 2.0, rýchle nabíjanie Qualcomm Quick Charge 3.0, bezdrôtové nabíjanie
+Vysoký výkon
+Rýchly snímač odtlačkov prstov
+Výborná výdrž batérie
+Pomer cena / výkon
-Nedotiahnutá optimalizácia systému
-Absencia SK jazyka
-LTE bez 800 MHz frekvencie
-Veľmi šmykľavá zadná strana
ZUK Z2 je šikovný smartfón s výbavou vlajkových lodí a cenou smartfónov strednej triedy. Dizajnom práve veľmi neupúta, no v jeho vnútri sa nachádza výkonný procesor Snapdragon 820 spolu s až 4 GB RAM. Prednosťami ZUK Z2 sú tiež výdrž batérie, výborný príjem signálu a veľká pamäť. S náladovým fotoaparátom dokážete vytvoriť aj veľmi slušné zábery.
Na čínskom trhu so smartfónmi sa tvrdé boje o čo najlepší, no zároveň cenovo najdostupnejší smartfón, začali už dávnejšie. Do popredia sa však dostali v súčasnosti veľmi známe spoločnosti ako Xiaomi, Meizu či OnePlus. Ani známe Lenovo sa však nechcelo nechať vyšachovať z hry a tak minulý rok prišlo s vlastnou podznačkou, startupom ZUK. Práve ZUK tento rok prišiel ako veľká voda a medzi fanúšikmi vyvolal poriadny rozruch. Ten majú na svedomí najnovšie smartfóny mladej spoločnosti, ZUK Z2 Pro a ZUK Z2.
Sleduj FónyzČíny.sk aj na Facebooku, Google+ a Instagrame!
Aj keď Z2 Pro bolo predstavené o niečo skôr, výrobca cestu na trh vydláždil práve modelu Z2, ktorý sa začal vo veľkom predávať pár dní po predstavení. Zatiaľ čo ZUK Z2 Pro je v Číne stále problém zohnať, ZUK Z2 sme už stihli podrobiť nášmu podrobnému testu. Len vďaka iBuygou.com vám opäť prinášame exkluzívnu slovenskú recenziu na jeden z najžiadanejších čínskych smartfónov. Agresívna cenovka a TOP výbava – to je stručná charakteristika ZUK Z2. Dokáže ale obstáť proti najlepším?
Balenie
Klasická „čínska“ skromnosť
Samotná krabička od smartfónu ZUK Z2 je kompaktnejších rozmerov, čo svedčí o skromnom počte pribaleného príslušenstva. Hneď vrchnej strane vidíme vyobrazený samotný smartfón. Pri takej cene, akú ZUK nastavilo pre model Z2 ani nemôžeme očakávať bohatý obsah balenia. Po otvorení krabičky v nej nájdeme len samotný smartfón, adaptér pre nabíjanie, USB kábel, spinku pre otvorenie šuplíka na SIM karty a samozrejme čínske manuály.
Konštrukcia a dizajn
Dizajn, aký sa na vlajkovú loď nepatrí
Po predstavení ZUK Z2 zostalo mnoho fanúšikov čínskych smartfónov sklamaných práve z dizajnu novinky. Hrubšie telo, oblé hrany a ničím nezaujímavý obdĺžnikový tvar konštrukcie nie sú práve špecifickými pre vlajkovú loď. ZUK to kompenzuje aspoň použitými materiálmi, ktoré pri používaní smartfónu poskytujú prémiový „feeling“. Konštrukcia Z2-ky je tvorená dvojicou sklenených panelov s miernym 2,5D zahnutím po hranách, zatiaľ čo bočné hrany boli vyrobené zo sklenených vlákien sľubujúc o 25% vyššiu pevnosť a odolnosť. Konštrukčné spracovanie ja naozaj na výbornej úrovni a pri používaní telefónu sa nestretnete so žiadnym pukaním ani vŕzganím.
5“ displej na prednej strane naznačuje aj kompaktnejšie rozmery, ktoré činia 141.6 x 68.8 x 8.45 mm pri prijateľnej váhe 149 gramov. Samotný displej však tvorí len približne 71% celkového priestoru prednej časti a vôbec by som sa neurazil, ak by výrobca s miestom hospodáril o niečo lepšie. Pod displejom nájdeme pomerne rozmerné hardvérové tlačidlo, ktoré zároveň integruje kapacitnú plochu a snímač odtlačkov prstov. Výrobca toto tlačidlo nazval „U-Touch 2.0“ a po jeho bočných stranách nenájdeme žiadne prvky. Predný selfie fotoaparát, reproduktor pre hovory, snímač okolitého svetla, proximity senzor a jednofarebná notifikačná LED dióda si našli miesto nad displejom. Notifikačná LED-ka dokáže svietiť len jednou farbou, bielou, ktorou notifikuje všetky nové upozornenia.
Všetky ovládacie prvky ZUK „nabúchalo“ na dve bočné strany zariadenia, pričom zostávajúce dve – ľavá a horná – zostali prázdne. Na pravej bočnej strane teda nájdeme dvojtlaičdlo hlasitosti, tlačidlo napájania a tiež šuplík pre dve nano SIM karty. Hlavný reproduktor, USB Type-C konektor, mikrofón pre hovory a 3,5 mm audio jack si miesto našli na spodnej hrane „Zet dvojky“.
Zadná strana sa stala domovom pre dokonalo zapracovanú šošovku 13 MPx fotoaparátu, klasický LED blesk a tiež mikrofón, ktorý slúži pri nahrávaní zvuku do videí. Na spodku taktiež nájdeme logo výrobcu. Najväčším problémom zadnej strany a zároveň mínusom konštrukcie je hladký a veľmi klzký sklenený panel, ktorým je táto strana pokrytá. Počas používania sa mi často stávalo, že smartfón si po stole alebo po akomkoľvek inom povrchu „cestoval“, ako sa mu zachcelo. Práve kvôli veľmi šmykľavému sklu som na zariadení začal pozorovať mikro škrabance. Určite si spolu so smartfónom hneď objednajte aj nejaký ochranný kryt, ktorý kĺzaniu a škrabancom zabráni. Sklo je taktiež náchylné na zachytávanie odtlačkov, no v prípade bielej verzie nie sú až tak viditeľné. Horšie to bude pri čiernom prevedení.
Displej
Kompaktný „päť-palec“ s horšou viditeľnosťou na slnku
Na súčasnom trhu presýtenom smartfónmi s 5,5-palcovými displejmi z davu vyčnieva ZUK Z2 ponúkajúc kompaktnejší 5“ zobrazovací LTPS LCD panel. FullHD rozlíšenie (1920 x 1080 pixelov) vytvára na takto veľkej uhlopriečke hustotu pixelov na úrovni 441 ppi, čo značí naozaj ostrý obraz. Farebné podanie displeja je realistické, saturácia farieb je v norme, pozorovacie uhly sú výborné a vo výsledku sa pozeráme na naozaj nádherný displej.
Nie všetko je však dokonalé. Maximálny jas je na slnku nedostatočný a tak je viditeľnosť displeja v slnečný letný deň mierne problematická. Zlé slovo však nemôžem povedať o minimálnej úrovni jasu, ktorá v kombinácii so vstavaným nočný režimom nenamáha vaše oči pri používaní smartfónu v tme. Nočný režim je možné zapnúť v nastaveniach displeja, konkrétne v nastaveniach teploty farieb displeja. Tu sú na výber tri režimy – teplé, studené a štandardné farby.
Výkon a pamäť
Výkon pravého high-endu
O hardvéri, s akým prichádza ZUK Z2, nemôžeme pochybovať a jednoznačne sa jedná o výbavu pravej vlajkovej lode. Hnacou jednotkou Z2-ky je známy Qualcomm Snapdragon 820 procesor bežiac na štyroch 64-bitových Kryo jadrách s taktom 2,15 GHz. Pri predstavení ste možno počuli o možnosti pretaktovania procesora na 2,3 GHz, ktoré však bude možné až pri novom zUI 2.0. O bezproblémový multitasking sa stará operačná pamäť s kapacitou 4 GB a pamäťami LPDDR4. Túto dvojicu dotvára známy grafický čip Adreno 530, ktorý sa svojím výkonom nedá zahanbiť a v súčasnosti patrí medzi svetovú špičku v mobilnom priemysle. O tom, že táto veľmi dobre zohraná hardvérová trojka zvláda všetko, čo jej dáte vykonať, ani nebudem rozprávať. Najnáročnejšie hry, aplikácie, množstvo spustených aplikácií na pozadí či plynulé prepínanie medzi nimi – to sú charakteristiky tohto nadupaného hardvéru.
Samozrejme, nezabudol som ani na známe benchmarky merajúce hrubý výkon smartfónov. Namerané hodnoty som formou grafu porovnal s najväčšími konkurentmi ZUK Z2.
ZUK Z2 nezaostáva ani po stránke vnútornej pamäte, ktorá dosahuje kapacitu 64 GB. Smartfón je (zatiaľ) predávaný len v tejto jednej pamäťovej verzii, ktorá reálne ponúka rovných 53 GB. Vnútorná pamäť využíva rýchlejšie eMMC 5.1 čipy, ktorých teoretické rýchlosti sú 125 MB/s pre zápis a 250 MB/s pre čítanie. Rozšírenie pamäte microSD kartami žiaľ k dispozícii nie je, no využiť môžete OTG funkcionalitu, ktorú ZUK Z2 plne podporuje.
Operačný systém
Marshmallow v podaní ZUK
Najväčší výrobcovia smartfónov veľmi radi modifikujú a dopĺňajú čistý Android o vlastný dizajn i funkcie. Robia to najmä veľkí čínski výrobcovia, keďže v Číne stále nefungujú služby od Google, ktoré nahrádzajú vlastnými. ZUK takisto patrí medzi nich a Android 6.0.1 Marshmallow doplnilo o vlastnú nadstavbu nazývanú zUI vo verzii 1.9. Pri predstavení sa síce hovorilo o verzii zUI 2.0, no tá bola v čase písania recenzie v stave testovania prihlásenými používateľmi (beta). Systém som teda testoval na najnovšej dostupnej stabilnej verzii 1.9.077 ST. Počas môjho trojtýždňového testovania telefón dostal jednu aktualizáciu, ktorá bola viac-menej zameraná na opravu chýb predošlej verzie.
Čo sa týka samotnej nadstavby, na začiatok je dôležité vedieť, že neobsahuje žiadne Google služby, ktoré je nutné manuálne doinštalovať. Inštalácia je pomerne jednoduchá – cez čínsky obchod s aplikáciami stiahnete Google Play Store a Google Play Services, po ktorých nainštalovaní máte v telefóne funkčný Google obchod. Pre synchronizáciu kontaktov budete musieť nainštalovať aplikáciu „Google Contacts Sync“, pre synchronizáciu kalendáru zasa „Google Calendar Sync“. Po prvom zapnutí telefónu vás prekvapí viacero čínskych aplikácií, z ktorých je väčšinu možné odinštalovať a v telefóne zostanú len tie vstavané, ako napríklad čínsky obchod s „appkami“. Klasickou čínskych nadstavieb je aj preklad len do dvoch jazykov – čínskeho a anglického. Z tohto „konceptu“, bohužiaľ, nevychádza ani zUI a dostupnosť multijazyčného prekladu zatiaľ známa nie je. V súčasnosti sa tiež čaká na odomknutie bootloadera a sprístupnenie kernela pre vývojárov.
Po stránke optimalizácie zUI mierne zaostáva. Osobne som zvyknutý na rýchle MIUI 8 v Xiaomi Mi5, s ktorým sa ZUK Z2 bežiace pod zUI 1.9 rovnať nemôže. Nie, že by bol systém úplne pomalý, no v niektorých momentoch poriadne cítiť zaváhania v podobe dlhšieho spúšťania aplikácií a prepínania medzi nimi v multitasking menu. So sekaním alebo neplynulými prechodmi som sa nestretol, práve naopak, systém ponúka naozaj svižné a oku lahodiace animácie. Problémom je len spomínané dlhšie spúšťanie aplikácií.
Samotné užívateľské prostredie pôsobí veľmi príjemným dojmom a spĺňa najmodernejšie dizajnové pravidlá. V prípade, že nebudete používať snímač odtlačkov prstov, budete sa stretávať s jednoduchou odomykacou obrazovkou, z ktorej sa potiahnutím prsta sprava doľava dostanete do fotoaparátu. Na odomykacej obrazovke sa zobrazujú aj notifikácie z aplikácií, ktoré však musíte najprv povoliť v správcovi povolení. Zariadenie odomknete „svajpnutím“ prsta zdola hore.
zUI, podobne ako väčšina čínskych nadstavieb, neponúka menu s aplikáciami, ktoré sa zoraďujú na jednotlivých plochách domovskej obrazovky. Samozrejmosťou je možnosť pridávania widgetov či zoskupovania aplikácií do zložiek. Tapetu plochy zmeníte cez nastavenia. Notifikačná lišta obsahuje čisto len upozornenia z aplikácií. Skratky rýchlych nastavení majú vlastný panel, ktorý sa vysúva zo spodku displeja. Panel obsahuje manuálne ovládanie jasu displeja a množstvo rýchlych nastavení, ktorých poradie si môžete prispôsobiť.
Výrobca do svojej nadstavby pridal aj možnosť zmeny písma celého systému či farieb niektorých prvkov. Zmenu písma a farebného odtieňu viete vykonať priamo v nastaveniach smartfónu, pričom farebný odtieň sa aplikuje na samotné nastavenia a panel rýchlych nastavení. Z ostatných funkcií je dostupné napríklad plánovanie zapnutie a vypnutie smartfón či prebudenie smartfónu dvojitým poklepaním na displej. Ovládanie gestami by sme tu hľadali márne.
Tlačidlo U-Touch
Ako ste sa už mohli dočítať v časti konštrukcie, ZUK Z2 nedisponuje kapacitnými tlačidlami späť a menu / multitasking pod displejom. Výrobca totižto všetky tri tlačidlá spojil do jedného, ktoré nazval U-touch. Toto smart tlačidlo je hardvérové, no navrchu obsahuje aj kapacitnú plochu a navyše integruje snímač odtlačkov prstov. Odomknutie pomocou snímača je naozaj rýchle, keďže prst dokáže nasnímať v 360° uhle na prvý pokus. Odomykanie odtlačkom funguje aj keď máte mokrý prst, čo je veľkou výhodou. Pre odomknutie nie je potrebné tlačidlo stlačiť, stačí len priložiť prst a domovskú plochu zariadenia máte mihnutím oka k dispozícii. Vašich maximálne 5 odtlačkov môžete okrem uzamknutia zariadenia použiť aj na uzamknutie aplikácií.
Samotné tlačidlo teda plní viacero funkcií. Pri jeho stlačení funguje ako hardvérové tlačidlo Domov, pri dotknutí sa ako kapacitné tlačidlo Späť. Výrobcu chválim za pridanie možnosti upravenia si správania tlačidla pri dlhom podržaní, dvojitom stlačení, dlhom dotknutí sa kapacitnej plochy či posúvaním prsta po tlačidle zľava doprava alebo naopak. Toto gesto som si nastavil ako prepínanie medzi spustenými aplikáciami, čo markantne zjednodušuje a urýchľuje multitasking. Dlhé podržanie tlačidla som mal zasa nastavené pre otvorenie multitasking menu. Jednotlivým gestám je možné nastaviť aj spustenie vybranej aplikácie či uspanie smartfónu
Aplikácie
V zUI nájdeme aj niekoľko predinštalovaných aplikácií, ktoré sú využiteľné aj u nás. Napríklad aplikácia s názvom „SafeCenter“ umožňuje rozšírenú správu zariadenia v podobe čističa dočasných alebo nacachovaných súborov, antivírusu, správcu dát i povolení.
Ďalšou použiteľnou aplikáciou nadstavby od ZUK je skvelý prehliadač súborov, ktorý ponúka úvodnú obrazovku s pekným prehľadom multimédií a dokumentov, ktoré v zariadení „skladujete“. Prehliadač súborov obsahuje aj vstavaný otvárač .RAR a .ZIP archívov, takže nebudete musieť hľadať alternatívy.
Z predinštalovaných aplikácií je k dispozícii ešte populárna appka SHAREit na prenos súborov pomocou WiFi konektivity. Samozrejmosťou je aj nahrávač zvuku, kompas či kalkulačka. GT Browser, čo je vstavaný internetový prehliadač funguje síce aj v angličtine, no stretnete sa aj s prvkami čínštiny. Prehliadač totižto využíva niektorý z predvolených čínskych vyhľadávačov. Aplikácia počasia u nás nefunguje, čo sa nedá povedať o kalendári, ktorý vie synchronizovať dáta aj z vašich Google účtov. V systéme určite narazíte aj na Cloud od ZUK, ktorý funguje len so ZUK účtom. Ten žiaľ nie je možné založiť zo Slovenska, pretože prvým bodom pri registrácii je zadanie čínskeho telefónneho čísla.
Výdrž batérie
Dva dni bez problémov
Akýmsi zaužívaným štandardom dnešných smartfónov sa stalo použitie výkonného hardvéru a len 3000 mAh batérie. ZUK Z2 sa tomuto našťastie vyhýba a prichádza s väčšou, 3500 mAh batériou. Práve väčšia batéria má na svedomí hrubšie telo smartfónu, ktoré je vykompenzované perfektnou výdržou na jedno nabitie. „Zet dvojka“ mi bežne vydržala dva dni normálneho používania, ktoré zahŕňalo internetovú komunikáciu prostredníctvom WiFi, prehliadanie internetu cez Chrome, občasné počúvanie hudby cez Spotify, vybavenie niekoľkých telefonátov či Skype-ovanie. Telefón som používal aj na záznam trasy pomocou GPS a aplikácie Endomondo, pričom jas som si reguloval manuálne. Výsledná výdrž necelé dva dni pri zapnutej obrazovke po dobu až 5 hodín 35 minút.
Výdrž batérie som otestoval aj v benchmarkoch PC Mark a Geekbench. Výsledky sú naozaj uspokojivé a výdrž batérie ZUK Z2 hodnotím na výbornú.
Výhodou je aj podpora rýchleho nabíjania Qualcomm Quick Charge 3.0, ktoré prebieha pomocou adaptéra s výstupným napätím 5,3 V pri prúde 2,5 A. Nabíjačka s týmito elektrickými vlastnosťami dobije 3500 mAh z 15% na 90% za 1 hodinu a 15 minút. Rýchlosť nabíjania som graficky porovnal s najväčšími konkurentmi ZUK Z2.
Súčasťou nadstavby zUI je aj režim šetrenia batérie, ktorý spustíte z nastavení smartfónu. Tu si môžete zadať, či a kedy sa režim spustí automaticky a ktorým aplikáciám obmedzí spustenie na pozadí.
Fotoaparát
„Náladový“ 13 MPx snímač
Z fotoaparátu v ZUK Z2 mám zmiešané pocity. 13 MPx ISOCELL snímač od Samsungu s clonou f/2.2, fázovým zaostrovaním či elektronickou stabilizáciou vyzerá na papieri možno dobre, no v skutočnosti ide o priemerný snímač hodný skôr smartfónov strednej triedy.
Za dobrých svetelných podmienok fotoaparát podáva naozaj dobrý výkon, no musíte sa snažiť, keďže automatika často zlyháva. Fázové zaostrovanie nefunguje tak, ako by malo a občas som sa stretol rozostrenými fotografiami alebo miestami na fotografiách. Zvyknúť si budete musieť aj na častejšie prepaly, ktoré vznikajú najmä v prípade HDR režimu. Na druhej strane majú fotografie skvelé farebné podanie. Ak ste ale trpezlivý používateľ a nerobí vám problém vyhotoviť jednu fotografiu s inými nastaveniami viackrát, z fotoaparátu môžete získať naozaj slušné zábery. To ale celkom neplatí o nočných fotografiách, ktorým chýba ostrosť hlavne kvôli veľmi dlhej uzávierke fotoaparátu v zlých svetelných podmienkach. Taktiež môžeme vidieť prevládajúci šum.
Originál vs HDR
Makro fotky
Nočné fotky
Kompletnú galériu fotografií vytvorených ZUK Z2 nájdete na tomto odkaze.
Snímač použitý v ZUK Z2 dokáže nahrávať video v rozlíšení maximálne 4K pri 30 fps. Výrobca do systému taktiež zakomponoval nahrávanie spomaleného video v klasických 120 fps, ale aj 240 fps a netradičných 960 fps. Záznam spomaleného video prebieha v HD kvalite pri každej zo snímkovacích frekvencií. Veľká škoda je, že videá zaznamenané pri 240 fps a 960 fps nie je možné prehrať na počítači, resp. prehrávajú sa ako video so 120 fps. Takéto videá si teda prehráte len v smartfóne.
Fotoaparát je po softvérovej stránke chabý na funkcie. K dispozícii je len štandardný HDR režim, možnosť zmeny pomeru strán, panoráma, zapnutie / vypnutie blesku a pri videu spomalený a zrýchlený záber. Pri fotografiách je možné ešte aplikovať filter s náhľadom v reálnom čase. Žiadny manuálny režim, nastavenie expozície, ISO či vyváženia bielej tu nenájdeme a tak si náročnejší fotografovia na svoje neprídu.
Konektivita
Výborný príjem signálu
Ako každá správna vlajková loď, aj ZUK Z2 prichádza s modernými štandardami a metódami bezdrôtového pripojenia. V špecifikáciách nájdeme dual-band Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, Hotspot, Bluetooth 4.1 LE, USB Type-C konektor s podporou OTG, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack či VoLTE (telefonovanie cez 4G sieť). NFC absentuje.
Keďže rám „Zet dvojky“ nie je vyrobený z kovu, ale z pevných sklenených vlákien, príjem signálu je priam perfektný. Osobne som porovnával príjem domácej WiFi medzi ZUK Z2 a Xiaomi Mi5, pričom Z2-ka disponovala oveľa väčším dosahom. Rovnaké je to pri signáli SIM kariet, ktorý je stabilný. Popri telefonátoch som ja ani druhá strana neznamenala problém, zvuk z reproduktora pre hovory je čistý a dostatočne hlasný. DualSIM so slotmi pre nanoSIM karty funguje bez problémov. Čo mierne zamrzí je, že ZUK Z2 sa radí medzi „Číňanov“ s povestnou slabou podporou LTE frekvencií na slovenskom území, a teda podporuje len nasledovné pásma: B1 (2100 MHz), B3 (1800 MHz), B7 (2600 MHz). Používatelia žijúci v mestách alebo využívajúci mobilný internet od Swanu / 4ky však nebudú mať problém, keďže ten beží na 1800 MHz frekvencii.
Rovnako dobrý a stabilný signál dokáže chytiť GPS anténa. Fix GPS signálu je len pár sekundová záležitosť, pričom presnosť je taktiež na veľmi dobrej úrovni. Test v aplikácii GPS Test ukázal odchýlku len 3 metre. ZUK Z2 som osobne používal ako GPS navigáciu v Chorvátsku, kde telefón ani raz nesklamal a signál dokázal chytiť aj v tých „najzašitejších“ miestach.
Multimédiá
Nepoužiteľný prehrávač hudby
ZUK Z2 uspokojí aj po stránke mutlimediálnej zábavy. Kompaktnejší displej s pekným farbami a ostrým obrazom ponúka ten pravý zážitok pre sledovanie filmov, ktoré je umocnené čistým zvukom hlavného reproduktora s dostatočnou hlasitosťou, no slabšími basmi. Tie vykompenzuje zvukový výstup z 3,5 mm audio jacku, ktorý naozaj poteší aj tých náročnejších audiofilov. Svoje skladby si však pravdepodobne cez vstavaný prehrávač hudby nazývaný QQMusic nevypočujete, pretože je celý lokalizovaný len v čínštine a navyše neobsahuje ani ekvalizér. Našťastie ho je možné odinštalovať a ihneď nahradiť alternatívou z Google Play Store. Nahradiť odporúčam aj naozaj jednoduchý prehrávač videa, ktorý dokáže len prehrať video, žiadne iné funkcie neponúka.
Aplikácie galérie ponúka veľmi jednoduché prostredie s rozdelením fotografií na dve hlavné časti – tie vytvorené telefónom a na albumy s fotografiami. K dispozícii je aj základný editor fotiek s možnosťou orezania, aplikovania filtrov alebo otáčania.
Záver
ZUK Z2: Škaredé káčatko s nadupaným vnútrom
Aký je teda ZUK Z2 v reálnom živote? Určite nie je pre ľudí, ktorí si potrpia na dizajne. „Zet dvojka“ sa dá charakterizovať aj ako „škaredé káčatko“ medzi vlajkovými loďami. Jeho konštrukcia je síce tvorená z prémiových materiálov ako sklo a rám z veľmi pevných sklenených vlákien, no dizajn nie je práve silná stránka tohto modelu. Samozrejme, pohľad na dizajnovú stránku je u každého osobitný a ako sa vraví, 100 ľudí 100 chutí.
Odhliadnuc od dizajnu, vnútro smartfónu je naozaj nádherné. Ostrý displej s perfektnými farbami má len jedinú chybičku – horšiu čitateľnosť na slnku. Snapdragon 820 so 4 GB RAM dodajú dostatok výkonu na niekoľko rokov dopredu. Veľkým plusom je aj dlhá výdrž 3500 mAh batérie, rýchle nabíjanie či rýchly a presný snímač odtlačkov prstov. Zamrzí nedotiahnutá optimalizácia systému, ktorú by však mala vyriešiť budúca veľká aktualizácia na najnovšiu nadstavbu zUI 2.0. Náladový fotoaparát s trochou snahy dokáže vytvárať veľmi slušné zábery.
ZUK Z2 je pre ľudí, ktorí nie sú náročný na dizajnovú stránku svojho smartfónu, no chcú spoľahlivé zariadenie s high-end výkonom a dostupnou cenou. Práve cenovka je ďalším plusom Z2-ky. V jedinej, 64 GB verzii ho aktuálne zakúpite za skvelých 285 € v e-shope iBuygou.com s využitím kupónu IBGzukz2.
Kúpiť ZUK Z2 v e-shope iBuygou.com za 285 €
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Prepraví ohromný počet áut. BYD spustil najväčšiu loď svojho druhu na svete
Nabíjanie elektromobilov bude lacnejšie. Firma Renaultu chce naplno využívať túto prebytočnú energiu
Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
Príbeh filmu Čierny jastrab zostrelený znovu ožíva. Mrazivá novinka od Netflixu má prvý trailer
Historický rok v hernom priemysle. PlayStation dostane legendárne hry z Xboxu, vrátane Halo
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené