Prehľad
Mobilná sieť

2G: 850/900/1800/1900 MHz
3G: 850/900/1900/2100 MHz
4G LTE: 1800/2100/2600 MHz

Rozmery a hmotnosť

139,5 x 70,4 x 8,5 mm, 131g

Displej

IPS, 5", 1280 x 720 pixelov, 296 ppi

Čipset

Qualcomm Snapdragon 425, 4 jadrá Cortex-A53 1,4 GHz, 64 bit
GPU: Adreno 308

RAM

2 GB

Operačný systém

Android 6.0.1 Marshmallow, MIUI 8 CZ/SK Developer ROM

Pamäť

16 GB, podpora microSD kariet

Fotoaparát

13 MPx (4160 x 3120 pixelov), CMOS, clona f/2.2
Video: 1080p@30fps, 720p@30fps
Predný fotoaparát: 5 MPx (2592 x 1944 pixelov), f/2.2, rozlíšenie videa 1920 x 1080 pixelov

Konektivita

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth v4.1, A2DP, GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, FM rádio, microUSB v2.0, OTG

Batéria

3120 mAh

Ostatné

Akcelerometer, gyroskop, proximity senzor, kompas, svetelný senzor, plastová konštrukcia, 3,5 mm audio jack, Mi Sound Enhance

Plusy

+Kvalitná konštrukcia
+Plynulý systém
+Fotoaparát
+Výdrž batérie

Mínusy

-Kvalita displeja
-Zlé umiestnenie reproduktora
-Nedostatočný výkon reproduktora
-Absencia rýchleho nabíjania

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
8.0
7.2
Displej
6.5
6.2
Výkon
7.0
6.8
Operačný systém
8.5
7.7
Fotoaparát
7.0
6.8
Výdrž batérie
8.5
6.3
Zhodnotenie

Xiaomi znova potvrdzuje svoje schopnosti vyrobiť poctivý smartfón. Ani model Redmi 4A sa nezaobišiel bez malých chýb, no tie mu budúci majiteľ s nenáročnými požiadavkami rozhodne dokáže odpustiť. Jeho kvalitné spracovanie plastovej konštrukcie je vskutku chvályhodné. K tomu sa pridáva aj skvelo vyladená nadstavba, ktorú si budúci majiteľ určite zamiluje.

7.6
Hodnotenie redakcie
6.8
Užívateľské hodnotenie
10 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Nie vždy sa všetko musí točiť iba okolo drahých a špičkovo vybavených smartfónov. Niektorí používatelia uprednostňujú lacnejšie kúsky v kompaktnejšom prevedení, ktoré dokážu uspokojiť ich nenáročné požiadavky. K takýmto smartfónom môžem zaradiť aj Xiaomi Redmi 4A, ktoré sa pýši titulom najlacnejšieho smartfónu v ponuke čínskeho výrobcu. Ako smartfón nižšej triedy dostal do vienka aj slabšiu hardvérovú výbavu. Tú však výrobca využil rozumne a celkové spracovanie smartfónu je vzhľadom k cene na veľmi dobrej úrovni.

V niektorých smeroch dokonca dokáže Redmi 4A aj pozitívne prekvapiť. Aby Xiaomi znížilo cenu novinky čo najviac, muselo urobiť veľa zmien, vďaka ktorým tento smartfón síce nebude v benchmarkoch excelovať, no používateľa bez vysokých nárokov nesklame a za pár eur si tak môže zaobstarať praktický smartfón pre každodenné používanie.

Kúpiť Xiaomi Redmi 4A za skvelých 105 €
Zľavový kupón EBVFCL

Balenie

Potrebný základ v malej krabičke

Xiaomi zachováva štýl balení svojich smartfónov, ktorý pozmenil ešte v minulom roku na čisto bielu farbu. Model Redmi 4A nedostal nijak zvlášť veľké balenie a samotný smartfón so základným príslušenstvom je zabalený v malej, bielej krabičke o rozmeroch 149 x 80 x 40  mm. Prvý pohľad na veko balenia odhaľuje názov, pod ktorým sa nachádza samotný smartfón.

Ten je aktuálne dostupný v dvoch farebných prevedeniach a na mňa po rozbalení krabičky čakala zlatá verzia. Pod zariadením je vnútorný priestor balenia ešte viac okresaný iba pre uloženie nabíjaceho adaptéra a microUSB kábla. Táto dvojica je navzájom oddelená papierovým predelom a vrchná časť balenia obsahuje aj nástroj pre výber hybridného slotu na microSD a SIM karty. Kvalita balenia nie je na nijak zvlášť vysokej úrovni, no poskytuje praktický základ.

Konštrukcia a dizajn

Kvalitne spracovaný plast

To, že sa Xiaomi Redmi 4A svojou výbavou a cenou radí k nízkej triede smartfónov neznamená, že nemôže mať kvalitnú konštrukciu a pekný dizajn. Pri návrhu síce doňho výrobca nevložil veľa vylepšení, no to čo priniesol je znova dôkazom jeho kvalitnej práce, ktorú odvádza aj pri takto lacných smartfónoch. Už pri prvom uchytení do rúk ma zariadenie zaujalo svojimi kompaktnými rozmermi 139,5 x 70,4 x 8,5 mm a nízkou hmotnosťou len 131 gramov, ktorú Xiaomi docielilo aj vďaka použitej plastovej konštrukcii.

Prednú stenu obýva zobrazovací panel s uhlopriečkou 5“, ktorý príjemne sedí v ruke a nijak neprekáža ani pri dlhšom používaní. Pod ním nájdeme trojicu senzorových tlačidiel pre navigáciu v systéme a nad displejom si miesto našli potrebné senzory a objektív predného fotoaparátu s rozlíšením 5 MPx.

Zadná strana so sebou prináša kvalitný plastový kryt s jednoduchým dizajnom, ktorý nikde nevŕzga a ani po dlhšom používaní sa na ňom neprejavili žiadne škrabance. V ľavom hornom rohu sa skrýva hlavný fotoaparát s rozlíšením 13 MPx spolu s jednofarebnou LED diódou. Tieto prvky pretína rovná čiara, ktorá má aj v dolnej časti smartfónu naviesť dojem falošných predelov pre antény, aj keď tie v skutočnosti kvôli použitému plastu nie sú potrebné, no bez nich by Xiaomi Redmi 4A vyzeralo až príliš „chudobne“.

Xiaomi Redmi 4A

V spodnej časti zadnej strany nájdeme mriežku reproduktora, pod ktorou sa nachádza malý výstupok, aby sa pri položení na rovnú plochu príliš nestlmil jeho zvuk. Reproduktor je tiež dôkazom toho, že výrobca šetril naozaj všade, kde sa len dalo. Aj keď je mriežka reproduktora pomerne široká, tak ten sa nachádza iba v jej ľavej polovici. Negatívne hodnotím aj absenciu snímača odtlačkov prstov. Poslednou zastávkou na zadnej strane je už len logo výrobcu nad mriežkou reproduktora.

Xiaomi Redmi 4A

Ľavá bočná hrana nesie hybridný slot pre SIM karty a microSD kartu. Opačnú stranu vybavilo Xiaomi tlačidlami ovládania hlasitosti a tlačidlom napájania, ktoré sú v konštrukcií zasadené viac ako by bolo vhodné. Pri ďalšom skúmaní som sa dostal na vrchnú časť, ktorá je vybavená 3,5 mm audio jackom, malým otvorom pre mikrofón a prekvapením bol aj IR Blaster pre ovládanie domácich spotrebičov.

Spodná časť nie je ničím výnimočná a prináša len starší microUSB port pre nabíjanie zariadenia, vedľa ktorého ešte výrobca umiestnil sekundárny mikrofón pre volania. Počas môjho testovania som bol s konštrukciou veľmi spokojný a pri každom uchopení do ruky som mal zo zariadenia naozaj príjemný pocit. Jeho nízka hmotnosť a dobre spracované okraje majú u mňa teda veľké plus.

Displej

Dobrá „päťka“ s nedostatkami

Xiaomi sa pri výrobe modelu Redmi 4A snažilo vytvoriť lacné zariadenie, ktorého najväčšou prednosťou bude jednoduchosť a cena. Tieto vlastnosti sa odrazili aj na displeji, ktorý síce nepatrí k tým najhorším, no chváliť ho rozhodne nemôžem. Po konštrukčnej stránke je obrazovka do tela zariadenia zapracovaná veľmi dobre. Hrany displeja sú príjemne spracované a pri držaní vôbec „nerežú“ do dlane. Okolo displeja sa nachádza hrubý rámik, ktorý mierne kazí dojem z prednej strany zariadenia. Obrazovka s uhlopriečkou 5“ a rozlíšením 1280 x 720 pixelov poskytuje základné vlastnosti, ktoré by mal lacný smartfón obsahovať. Počas testovania som nepociťoval absenciu FullHD rozlíšenia, nakoľko je pri tejto kompaktnej uhlopriečke HD rozlíšenie úplne postačujúce.

K negatívnym vlastnostiam však patrí nedostatočné nasýtenie farieb a pomerne zlé pozorovacie uhly, pri ktorých bledne nielen čierna farba. Teplota farieb sa dá dodatočne upravovať v nastaveniach displeja, kde sú na výber teplejšie alebo studené farby. Pri kritike ešte chvíľu ostanem. K ďalším neduhom obrazovky patrí aj jas. Ten je na svojej minimálnej úrovni priam katastrofálny a nevhodný. O niečo lepšie je na tom maximálny jas, ktorý je na priamom slnku iba priemerný, no na bežné používanie rozhodne postačuje. Ako pri všetkých modeloch od Xiaomi, aj v tomto prípade je v nastaveniach displeja dostupný čítací režim, ktorý chráni zrak používateľa v nočných podmienkach odstránením modrého svetla.

Výkon a pamäť

Kvalita nižšej triedy

Od smartfónu v tejto cenovej kategórií rozhodne netreba čakať zázraky a ako som už spomínal vyššie, aj Redmi 4A má svoje chyby, ktoré si kompenzuje nízkou cenovkou. Čo sa však výkonu týka, tak novinka síce v benchmarkoch nepatrí medzi lídrov, no zato vie, čo od nej nenáročný používateľ čaká. Srdcom zariadenia je procesor Snapdragon 425, ktorý sa skladá zo 4 jadier. Každé z nich má pracovnú frekvenciu 1,4 GHz. Už číselné označenie čipsetu napovedá, že sa jedná o výbavu nižšej triedy, no Xiaomi Redmi 4A mi pri testovaní neraz dokázalo, že vie zvládnuť aj náročnejšie úlohy. Procesoru sekunduje operačná pamäť RAM s veľkosťou 2 GB.

Na jednoduché úkony však táto kapacita postačí a celkom dobre zvláda aj multitasking. Počas testovania som sa nestretol s výraznými zaváhaniami a systém bol relatívne plynulý. Menšie problémy mal smartfón pri náročných hrách. Koniec koncov, grafický akcelerátor Adreno 308 nepatrí k výkonným kúskom, a preto netreba mať pri ňom prehnané očakávania. S menej náročnými hrami si však poradil ľavou zadnou.

Ani v smartfóne tejto cenovej kategórie nechýba funkcia Multi-Touch. Prostredníctvom testovania v aplikácií Antutu dokázalo Xiaomi Redmi 4A zaznamenať najviac desať prstov naraz. V zariadení je k dispozícií 16 GB vnútorného úložiska, z ktorých je pre používateľa dostupných iba 10,3 GB. Odporúčam tak spolu so smartfónom zakúpiť aj pamäťovú microSD kartu, ktorej maximálna kapacita môže byť až 256 GB.

Jej použitím však používateľ príde o DualSIM funkcionalitu. Zákazníka však rozhodne poteší prítomnosť OTG funkcionality, s ktorou si bude môcť k Redmi 4A pripojiť myš, klávesnicu či iné externé zariadenie. Lacná cenovka sa podpísala aj na „lacnejšom výkone“, no bez problémov môžem tento model zaradiť k tým najlepším z nižšej triedy, kde je silným konkurentom pre mnohých ďalších „Číňanov“.

Operačný systém

Skvelá MIUI nadstavba

Ako pri všetkých modeloch od Xiaomi, ani jeho najlacnejší kúsok neobišla nadstavba MIUI. Tá sa môže vďaka svojmu fantastickému spracovaniu zaradiť k najobľúbenejším systémovým nadstavbám. Redmi 4A beží na MIUI vo verzii 8, ktoré smartfónu dodáva šmrnc a jeho používanie je vďaka nej oveľa väčším zážitkom. Po prvom zapnutí na mňa čakala verzia priamo od výrobcu. Tá však má zopár nedostatkov. Preto som sa rozhodol odomknúť bootloader a nainštalovať týždennú verziu lokálnej ROM z dielne komunity MIUI CZ/SK. Tento tím pri jej vývoji odviedol poriadny kus skvelej práce. Obsahuje dokonca aj niekoľko vylepšení a vďaka nim je systém ešte plynulejší. Reakcie boli plynulé a počas testovania som sa nestretol s výrazným zaváhaním systému. Kombinácia operačného systému Android 6.0 Marshmallow a nadstavby MIUI robí zo Xiaomi Redmi 4A jedinečný kúsok vo svojej kategórii.

Každý milovník Xiaomi smartfónov, ktorý už mal možnosť túto nadstavbu vyskúšať, vie oceniť jej kvality. Je to práve ona, ktorá robí tento smartfón oveľa lepším. Pohľad na pracovnú plochu odhaľuje rozloženie všetkých aplikácií v jednej rovine. Ako som spomínal vyššie, možnosti nadstavby MIUI sú skutočne pestré, o čom som sa mohol presvedčiť pri každej príležitosti, či už išlo o rôzne nastavenia, optimalizáciu alebo zabezpečenie systému. Nastavenia systému umožňujú prispôsobiť si celé zariadenie naozaj podľa svojho gusta.

Notifikačná LED dióda umiestnená pod domovským tlačidlom síce nie je príliš výrazná, no ponúka až sedem farieb, ktoré som si vedel nastaviť pre rôzne upozornenia. Pre lepšiu výdrž je k dispozícii aj správa batérie, kde môže majiteľ analyzovať jej využitie, prípadne riadiť procesy na pozadí a mnoho ďalších vecí. Notifikačná lišta obsahuje predpoveď počasia a skratky nastavení, ktorých rozloženie sa dá dodatočne upravovať.

Zabezpečenie smartfónu

Pri odomykaní sú na uzamknutej obrazovke k dispozícii základne informácie o čase a dátume, ktoré v dolných rohoch obrazovky dopĺňajú skratky fotoaparátu a telefónu. Tie je však možné vymeniť za iné aplikácie a používateľ sa takisto môže rozhodnúť medzi ich rozmiestnením na ľavej či pravej strane. Pri odomykaní zariadenia je v ponuke niekoľko možností zabezpečenia.

Bohužiaľ, možnosť odomknúť smartfón odtlačkom prsta mi v tomto prípade veľmi chýbala. Neostávalo mi tak nič iné, iba si vybrať z dostupných možností, ku ktorým patrí odomknutie smartfónu vzorom alebo heslom. Nechýba ani zabezpečenie osobných súborov či aplikácií pomocou uzamykacieho vzoru, ktorý sa môže líšiť od toho pri uzamknutej obrazovke. V prípade straty zariadenia je k dispozícii jeho vyhľadávanie a rôzne akcie na zabránenie prístupu zlodeja do systému či k osobným dátam.

Vstavané aplikácie

Už pri prvom zapnutí Xiaomi Redmi 4A som si nemohol nevšimnúť množstvo predinštalovaných aplikácií, ktoré na mňa spravili veľmi dobrý dojem. Teda nejde o zbytočné aplikácie a dokázal som využiť každú jednu z nich. Skvelou funkciou je predpoveď počasia, ktorá je spracovaná v peknom dizajnovom prostredí, s detailnými animáciami a nechýba ani automatická aktualizácia s lokalizáciou.

Veľmi ma v pozitívnom zmysle prekvapila prítomnosť IR Blastera na ovládanie domácich spotrebičov, ktorý je akýmsi doplnkom pre toto lacné zariadenie a celkovo mu pridáva na funkčnosti. Nastavenia tejto funkcie sú dostupné v aplikácii Mi Remote.

K ďalším predinštalovaným aplikáciám už tradične patrí kalkulačka, kompas, skener QR kódov, záznamník, poteší aj prítomnosť FM rádia a k dispozícii je tiež aplikácia pre správu Xiaomi účtu. Týchto užitočných programov je skutočne veľa a Xiaomi si dalo veľmi záležať, aby celý systém spolu s nadstavbou dokázal zákazníka príjemne prekvapiť.

Výdrž batérie

Svoju prácu odvedie dobre

Xiaomi je známe kvalitou svojich smartfónov nielen po konštrukčnej stránke, ale aj z hľadiska výdrže batérií. V modeli Redmi 4A sa znova podpísala cena na nižšej kapacite batérie, no na výdrži jej to príliš neubralo. Do tela o hrúbke 8,5 mm je uložený akumulátor s kapacitou 3120 mAh, ktorý dokáže odviesť svoju prácu naozaj dobre a počas môjho testovania som nemal opletačky s častým nabíjaním. Výdrž sa pohybovala na úrovni niekoľkých dní v závislosti od náročnosti používania. Pri menej náročnom používaní, kedy som uprednostňoval šetrnejšie WiFi pripojenie pred mobilnými dátami, vydržala batéria pracovať aj 2 dni. Náročné úlohy si, samozrejme, na batérii vybrali svoju daň a jej energia sa míňala rýchlejšie.

Hranie hier, pozeranie YouTube videí pri pripojení cez mobilné dáta a komunikácia cez sociálne siete si spolu zobrali veľa z batérie, no stále jej bolo dosť, aby napájala smartfón viac ako jeden deň. Veľkým „problémom“ pri mojom testovaní bolo nabíjanie. V dnešnej dobe má už nespočet inteligentných telefónov rýchle nabíjanie, s ktorým je batéria plná už za pár desiatok minút.

Nabíjací adaptér pre Xiaomi Redmi 4A však rýchle nabíjanie nepodporuje, a tak si na plné nabitie treba poriadne počkať. Dobíjanie energie z 15 % na 90 % trvalo až 114 minút. Pre nabitie na 100 % som musel čakať ďalších 26 minút. Smartfón je vybavený starším microUSB konektorom a kvôli zdĺhavosti celého procesu nabíjania je vhodnejšie doplniť energiu až počas nočných hodín.

Fotoaparát

Jeden z lepších

Vo väčšine lacných smartfónov sa častokrát môžeme stretnúť s nekvalitnými snímačmi fotoaparátov, ktoré podávajú biedne výkony. To sa však netýka Xiaomi Redmi 4A. Jeho CMOS snímač s rozlíšením 13 MPx síce nerobí vysokokvalitné fotografie, no vo svojej triede sa môže radiť k tým lepším kúskom.

Počas dňa dokázalo spraviť vcelku dobré fotografie, ktorým však chýbalo trocha svetla a farby boli na slabšej úrovni. Situáciu vedel zachrániť režim HDR, ktorý dodal výsledným fotkám na svetelnosti a dokázal ich oživiť, no v niektorých momentoch sa objavoval aj mierny šum. V manuálnom režime bolo fotenie už podstatne lepšie a ostrosť fotografií bola primeraná cenovému zameraniu. Pri nahrávaní videa sa objavoval slabý šum aj za denného svetla a pohyb zariadenia spôsobil roztrasený obraz. Väčšie problémy s kvalitou snímok a videí malo Xiaomi Redmi 4A najmä v nočných podmienkach, kedy bol šum v oboch prípadoch výrazný a snímač nedokázal zachytiť veľa svetla. Pri šošovke fotoaparátu sa nachádza jednofarebná prisvetľovacia LED dióda. Tá dokáže snímaču v nočných podmienkach pomôcť, aj keď výsledky neohromia.

HDR vs. Originál

[twenty20 img1=“58079″ img2=“58078″ offset=“0.5″]

[twenty20 img1=“58084″ img2=“58082″ offset=“0.5″]

Viac fotografií v plnom rozlíšení nájdeš na tomto odkaze.

Testovanie fotoaparátu so sebou prinieslo jedno zaujímavé zistenie. Prvotné zaostrenie pri spustení aplikácie niekedy štrajkovalo a na ostrý obraz som musel malú chvíľu čakať. Tento problém však neovplyvňuje celkové používanie fotoaparátu a môže ho vyriešiť softvérová aktualizácia. Model Redmi 4A má pri fotoaparáte niekoľko malých nedostatkov, no ten je na svoju cenovú kategóriu spracovaný veľmi dobre.

Xiaomi potvrdzuje, že aj napriek šetreniu dokázalo využiť fotoaparát, ktorý nenáročným používateľom postačí. V prípade predného selfie fotoaparátu toho nie je príliš veľa na chválu. Snímač dostal rozlíšenie 5 MPx, no ani počas dňa neodkáže vytvoriť dostatočne kvalitné zábery. Ešte väčší problém má v zlých svetelných podmienkach, kedy sú fotografie príliš tmavé s výrazným šumom.

Aplikácia fotoaparátu ma však prekvapila svojimi možnosťami. K dispozícií je niekoľko režimov, vrátane Panorámy, Manuálneho režimu a pre fotky v noci je možné využiť Nočný režim. Okrem toho ponúka fotoaparát aj niekoľko scén a špeciálnu úpravu pleti pri fotení tváre. Nastavenia fotoaparátu tiež ponúkajú úpravu kvality, rozlíšenia a veľkosti fotografie spolu s nastavením sýtosti, kontrastu a ostrosti výsledných záberov.

Konektivita

Kvalitné GPS

Výrobca svoj najlacnejší model v ponuke vybavil bohatou konektivitou. V Redmi 4A tak môžeme nájsť bezdrôtové pripojenie WiFi v štandarde 802.11 a/b/g/n, Bluetooth vo verzii 4.1 a kvalitné GPS. Smartfónu samozrejme nechýba ani podpora DualSIM funkcionality, no znova bez 800 MHz frekvencie, ktoré môže budúcemu majiteľovi v niektorých prípadoch chýbať. Hybridný slot je možné využiť aj pre jednu pamäťovú kartu, ktorá maximálne rozšíri vnútornú pamäť o ďalších 256 GB.

Tým sa ale stráca možnosť využitia dvoch SIM kariet. Vďaka použitej plastovej konštrukcii bol príjem signálu na výbornej úrovni. Veľmi ma prekvapilo aj GPS. To pri testovaní dosiahlo slušné výsledky a v aplikácii Endomondo dokázalo zariadenie kopírovať prejdenú trasu vcelku presne s odchýlkou iba zopár metrov. Kvalitu GPS potvrdilo aj testovanie pomocou aplikácie MyTracks, kedy bol smartfón nehybne položený 30 minút vo vonkajšom prostredí. Za ten čas prešlo Xiaomi Redmi 4A len virtuálnych 52 m.

Multimédiá

Sklame, ale aj prekvapí

Hneď na úvod tejto časti musím smartfónu vytknúť zlé umiestnenie reproduktora. Ako som spomínal vyššie, reproduktor je umiestnený na zadnej strane zariadenia, čo hodnotím ako veľmi zlé rozhodnutie výrobcu. Aj napriek malému výstupu, ktorý má reproduktor oddeľovať od plochy pod ním, je zvukové podanie pri položení na akýkoľvek povrch tlmené a skreslené. Pri zakrytí mriežky prstom sa zvuk stlmí ešte viac. Skreslenie som pociťoval aj pri maximálnej hlasitosti, kedy už reproduktor nepodával dostatočný výkon. Z reproduktora vychádzali najmä vyššie tóny a celkové zvukové podanie bolo na podpriemernej úrovni. Situácia sa zlepšila až pri znížení hlasitosti.

Pri pripojení slúchadiel som však mal pocit, akoby som mal v rukách úplne iný smartfón, pretože zvukový prejav zariadenia bol oveľa lepší a v spojení s nastaveniami ekvalizéru a funkciou Dirac HD Sound som bol veľmi milo prekvapený. Práve v poslednej spomínanej možnosti som si mohol zvoliť z podporovaných slúchadiel Xiaomi a nebolo ich vôbec málo. Pri správnych nastaveniach vedel smartfón prehrávať cez slúchadlá hudbu veľmi kvalitne. Taktiež chválim samotné spracovanie aplikácie Hudba, ktorá je veľmi vydarená nielen po stránke funkčnosti, ale aj dizajnu.

K veľkým pozitívam Xiaomi Redmi 4A jednoznačne patrí skvelá aplikácia Galérie, v ktorej sú všetky snímky usporiadané veľmi prehľadne, dajú sa upravovať pomocou rôznych nastavení a filtrov. Zážitok z pozerania videí či filmov však kazí displej. Ako som už spomínal vyššie, jeho neduhom sú zlé pozorovacie uhly, pri ktorých vedia farby značne vyblednúť, no pri priamom pohľade naň je situácia aj napriek slabšej saturácii farieb lepšia. Práve spomínané aplikácie a funkcie robia Xiaomi Redmi 4A jedinečným smartfónom vo svojej cenovej kategórii, kde patrí medzi tie lepšie zariadenia.

Záver

Xiaomi Redmi 4A: Najlepší lacný smartfón vôbec?

Xiaomi znova potvrdzuje svoje kvality aj pri historicky najlacnejšom modeli z jeho ponuky. Redmi 4A je skvelým zariadením nižšej triedy, no s malými chybami. Tie vie používateľovi vynahradiť v iných smeroch. Už na prvý pohľad ma zaujalo kvalitné spracovanie konštrukcie a dizajn. Za to si Xiaomi zaslúži veľkú pochvalu. Pozitívne som vnímal aj nízku hmotnosť, ktorá mi dovoľovala dlhú prácu so smartfónom. Z používania mám teda veľmi príjemný dojem.

Xiaomi Redmi 4A

Kúpiť Xiaomi Redmi 4A za skvelých 105 €
Zľavový kupón EBVFCL

Taktiež ma neoslovil displej, ktorému chýba dostatočná saturácia farieb, minimálny jas je až príliš slabý a pozorovacie uhly sú na horšej úrovni. Menšími nedostatkami trpí aj fotoaparát, no kvalita fotiek je vzhľadom na daný segment a cenu veľmi dobrá. Isté vylepšenia v tejto oblasti však mohol výrobca spraviť.

Xiaomi Redmi 4A

Prekvapila ma výdrž batérie na jedno nabitie. To samozrejme záleží od náročnosti používania, no aj pri zložitejších úlohách vedela batéria dodávať energiu viac ako deň. Moja kritika padá na nabíjací adaptér, ktorý nepodporuje funkciu rýchleho nabíjania a dopĺňanie energie bolo príliš zdĺhavé. To je však zrejme daň za nízku cenu. Počas môjho testovania ma potešila plynulosť systému a jeho vyladenie. Nadstavba MIUI taktiež opäť potvrdila svoje nesporné kvality. Ponúka široké možnosti prispôsobenia a vyzerá dobre aj po grafickej stránke.

Vcelku hodnotím Xiaomi Redmi 4A ako veľmi vydarený smartfón nižšej triedy v kompaktnom prevedení a pekným dizajnom, ktorý si nenáročný používateľ zamiluje. Za aktuálnu cenu 105 € ide tak o jeden z najlepších najlacnejších smartfónov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú