Prehľad
Mobilná sieť

GSM (2G): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
HSDPA (3G): 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
4G LTE: 1800 / 2100 / 2600 MHz

Rozmery a hmotnosť

145.6 x 70.3 x 8.25 mm, 145 g

Displej

5,15", kapacitná IPS obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080, 428 ppi (maximálna svietivosť 600 nitov)

Čipset

Qualcomm Snapdragon 821
Dve jadrá Kryo 2.35 GHz & dve jadrá Kryo 1,6 GHz, 64-bit
GPU: Adreno 530 (624 MHz)

RAM

3 GB / 4 GB

Operačný systém

Android 6.0.1 Marshmallow, nadstavba MIUI 8

Pamäť

64 GB UFS 2.0 (pre užívateľa dostupných 57,78 GB)
Dostupná aj verzia so 128 GB pamäťou

Fotoaparát

Zadný: 12 MPx snímač Sony IMX378, veľkosť pixelov 1,55 μm, clona f/2.0, PDAF zaostrovanie, 80-stupňový uhol záberu, Qualcomm IPS obrazový procesor, HDR, Panoráma
Predný: 4 MPx, clona f/2.0, 80-stupňový uhol záberu, 1080p video
Video kamera: [email protected], [email protected], [email protected]

Konektivita

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, DLNA, hotspot, v4.2, A2DP, HID, GPS s AGPS a GLONASS, Type-C 1.0, USB Host, OTG, VoLTE, NFC

Batéria

3200 mAh

Ostatné

Akcelerometer, barometer, proximity senzor, svetelný senzor, kompas, gyroskop, Mono reproduktor, 3.5 mm audio jack, Mi Sound Enhancer

Plusy

+ Pevná konštrukcia
+ Nádherný displej
+ Kompaktné rozmery
+ Odladený systém
+ Výdrž na jedno nabitie
+ Skvelý fotoaparát

Mínusy

- Nespolupracujúci skener odtlačkov
- Absencia 800 MHz LTE frekvencie
- Absencia FM rádia
- Čierny rámik okolo displeja

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.0
8.3
Displej
10
8.0
Výkon
9.5
8.0
Operačný systém
9.5
8.1
Fotoaparát
8.7
8.1
Výdrž batérie
9.3
7.5
Zhodnotenie

Xiaomi Mi5S prišiel na trh s nie veľmi výraznou porciou vylepšení. Po detailnejšom skúmaní sa však potvrdili schopnosti tohto čínskeho výrobcu, ktorý to s top-end zariadeniami jednoducho vie.

9.3
Hodnotenie redakcie
8.0
Užívateľské hodnotenie
33 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Po skutočne veľkom množstve informácií sa všetci fanúšikovia spoločnosti Xiaomi dočkali nástupcu vydareného modelu Xiaomi Mi5. Tento smartfón zasadol na pomyselný trón výrobcu vo februári tohto roka a čínsky gigant sa po ôsmych mesiacoch jeho vládnutia rozhodol predstaviť vylepšenú verziu, ktorá je v názve obohatená o písmeno S. Predstavenie modelov Xiaomi Mi5S spolu s väčším Xiaomi Mi5S Plus však zanechalo vo veľkej časti technologických nadšencov mierne sklamanie. Toto sklamanie bolo pripisované hlavne naozaj vysokým očakávaniam, ktoré sa výrobcovi nepodarilo naplniť úplne podľa predstáv.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Napriek tomu však táto dvojica na malú chvíľku ovládla všetky ostatné smartfóny výrobcu. Hoci Xiaomi má momentálne v ponuke dve ešte výkonnejšie a vyšperkovanejšie zariadenia, naďalej patrí Mi5S-ku označenie vlajková loď. Toto slovné spojenie má za dôsledok vysoké nároky zákazníkov, ktorí vyžadujú prvotriedny kus elektroniky po každej jednej stránke. Mnohí z vás môžu žiť v presvedčení, že relatívne nízka cena tohto smartfónu sa jednoducho musí v nejakom bode prejaviť. To, či tomu tak aj skutočne je sa dozviete na riadkoch nižšie, kde sú podrobne rozpísané všetky radosti a starosti, ktoré vo vás Xiaomi Mi5S môže zanechať.

Balenie

Nový obal, no rovnaké vnútro

dsc_0129

Kúpiť Xiaomi Mi5S v e-shope iBuygou.com

Predajné balenie od tohto výrobcu je už dlhé roky rovnaké. Presne kvôli tomuto faktu ma dokázala úprimne potešiť menšia zmena, ktorá však, bohužiaľ, obsah balenia nepostihla. Zmena totižto nastala v samotnom obale tvrdej kartónovej krabičky. Ten je naďalej ladený v bielej farbe, avšak zmizlo vyobrazenie samotného smartfónu na vrchnej strane balenia. Táto grafika bola zamenená minimalistickým logom výrobcu umiestneným v strede. Zo spodnej strany krabičky sa naskytá pohľad na podrobné špecifikácie zariadenia a ďalšie zaujímavé prvky sú umiestnené už len v jej vnútri. Po otvorení vás teda prekvapí pohľad na samotný smartfón obalený v ochranných fóliách. Pod ním sa nachádzajú stručné návody písané v čínskom jazyku. Na samotnom spodku sú ukryté zdanlivo tri krabičky, z ktorých sú však dve prázdne a slúžia len na znemožnenie pohybu krabičky strednej. Tá je zas rozdelená na dve komory, ktoré oddeľujú nabíjací adaptér a USB Type-C kábel. Po obvode tejto menšej krabičky je umiestnená aj spinka slúžiaca na otvorenie DualSIM slotu.

Konštrukcia a dizajn

Sklo vystriedal kov

Po konštrukčnej stránke vynikajú takmer všetky zariadenia s logom Mi perfektným továrenským spracovaním a hodnotnými materiálmi. O to viac dôrazu kládli technológovia na spracovanie konštrukcie súčasnej vlajkovej lode a zároveň nástupcu vynikajúcej Mi5-ky. Xiaomi Mi5S sa teda spolieha na kvalitné hliníkové unibody telo s takzvaným 3D zaoblením zadných hrán, ktoré pridáva na pohodlí pri práci so zariadením. Po prvom uchopení smartfónu vás môže prekvapiť vyššia hmotnosť oproti predchodcovi. Váha súčasného modelu sa zastavila na 145 gramoch. Predná strana je jednoznačne najväčším lákadlom novinky, nakoľko je jednoducho nádherná. Integruje 5,15-palcový displej, s ktorým z vrchnej a spodnej strany susedí selfie kamera, hovorový reproduktor, proximity senzor, LED-ka upozornení a trojica kapacitných tlačidiel. Stredné tlačidlo zároveň slúži ako skener odtlačkov a poteší efektným spracovaním, zatiaľ čo dvojica vedľajších tlačidiel je podsvietená jednoduchými bodkami. Celá predná strana je navyše krytá odolným sklom s 2.5D zaoblením hrán.

dsc_0062

Pravý profil prístroja nesie vypínacie tlačidlo spolu s tlačidlom na reguláciu hlasitosti. Ich odpor je spracovaný excelentne, no vzhľadom na zaoblené hrany vystupujú zo smartfónu pod určitým uhlom. Tento uhol so sebou nesie jeden neduh, ktorým je mierne rezanie tlačidiel jednej z hrán. Ľavá strana zariadenia je skoro prázdna, až na DualSIM slot, ktorý je na nej umiestnený. Pri hrane vrchnej platí niečo podobné a nachádza sa na nej len 3.5 mm audio jack konektor. Spodná hrana toho nesie azda najviac a ponúka tak domovskú stanicu pre USB Type-C konektor, dvojicu skrutiek a primárny mikrofón s hlasitým reproduktorom. Dizajn zadnej strany je rovnako vábivý a spolu so zaoblením bočných hrán vytvára dokonalú harmóniu. Inak ponúka zadná strana pohľad na logo výrobcu, hlavný fotoaparát s duálnym LED bleskom a taktiež na vcelku výrazné predely antén.

dsc_0098

Displej

Bez výhrad

xiaomi-mi5s-recenzia

Xiaomi Mi5S sa pýši už spomínaným 5,15-palcovým displejom, ktorý je technológie IPS. Táto technológia je známa podaním verných farieb a rovnako aj skvelými vlastnosťami v tme či na priamom slnečnom svetle. Tieto spomenuté atribúty má novinka podchytené dokonale a spolu s výbornými pozorovacími uhlami a ukážkovou ostrosťou vďaka FullHD rozlíšeniu vytvárajú zobrazovací panel tých najvyšších kvalít. Menším mínusom je potom iba čierny rámik umiestnený po obvode displeja, ktorý zbytočne pridáva na hrúbke bočných hrán. Nastavenia systému ďalej ponúkajú možnosť prispôsobenia teploty farieb alebo kontrastu. Takisto je k dispozícii Čítací režim, ktorý chráni zrak odstránením nežiadúcej modrej farby. Jedna z verzií zariadenia disponuje aj technológiou 3D Touch, no tá v nami testovanej verzii chýbala.

Výkon a pamäť

Okresaný high-end

dsc_0084

Azda najväčším lákadlom tejto novinky je jeho nekompromisná porcia výkonu. Ten je vytváraný najvýkonnejším mobilným procesorom. Konkrétne ide o procesor Qualcomm Snapdragon 821, ktorý je rozdelený na 4 jadrá s taktom 2.0 GHz. Napriek tomu, že sa čínska spoločnosť nepochopiteľne rozhodla o ich podtaktovanie, môžem s čistým svedomím prehlásiť, že nižší takt nijako neovplyvnil prácu so smartfónom či samotný výkon smartfónu. Rozdiel v benchmarkových aplikáciách je zanedbateľný a na hranie najnáročnejších hier či vykonávanie zložitých operácií nemá žiaden vplyv. Pri prvej zmienenej aktivite dopomáha procesoru grafický akcelerátor Adreno 530, ktorému nerobí problémy absolútne žiadna hra. V prípade náročnejšieho multitaskingu som ocenil 3 GB pamäte RAM. Tie ukážkovo zvládajú prepínanie medzi aplikáciami a počas testovania som nebol svedkom toho, že by bol systém nútený ukončiť chod jednej z nich. Čo sa týka pamäte, k dispozícii som mal 64 GB verziu, z ktorých môže používateľ reálne využiť 57,72 GB. Pamäťové microSD karty, nanešťastie, Xiaomi Mi5S nepodporuje, no zato je možné využiť OTG funkcionalitu, ktorá si rozumie s klasickými USB zariadeniami.

Operačný systém

Opäť bez chyby

dsc_0118

Máloktorá používateľská nadstavba má vo svete také dobré meno, ako nadstavba od spoločnosti Xiaomi. Systém je postavený na Androide 6.0 Marshmallow, avšak po tomto systéme niet v 5S-ku ani chýru ani slychu. Všetko totižto prekrýva dizajnový jazyk nadstavby MIUI 8.1, ktorá má dokonale prispôsobený každý jeden kút systému. Rozdiely tak badať už na uzamykacej obrazovke alebo ihneď po jej odomknutí, kde vás prekvapí prostredie bez klasického menu aplikácií. Všetky aplikácie sú totižto rozmiestnené na domovských obrazovkách, ktoré podporujú aj pridávanie widgetov či vytváranie rôznych priečinkov. Používateľské rozhranie sa pýši pestrými farbami, ktoré sú prítomné aj v notifikačnom centre. To zoskupuje informácie o počasí a dátume, ale nájdeme v ňom aj rýchle prepínače či posuvník jasu. Aby toho nebolo málo, farba tohto panela sa mení v závislosti od počasia alebo práve počúvanej hudby.

Systémové nastavenia skrývajú množstvo zaujímavých funkcií, ktoré rovnako v čistom Androide nenájdeme. Za zmienku stojí napríklad možnosť nastavenia dennej tapety, široká možnosť prispôsobenia vďaka mnohým témam, ktoré dokážu obaliť systém do iného vzhľadu, ale aj režim Druhý profil, ktorý slúži na vytvorenie separovaného profilu s úplne odlišným nastavením a aplikáciami. Ďalej poteší možnosť klonovania aplikácií, kde je možné vytvoriť kópiu vami zvolených aplikačných balíkov. To vám následne umožní využívanie viacerých profilov na sociálnych sieťach a podobne.

To však nie je ani zďaleka všetko a k dispozícii je Detský režim, ktorý dovolí deťom používať iba vami zvolené aplikácie. Ďalej tu máme Dotykový asistent, ktorý dokáže urýchliť a zjednodušiť akcie v systéme, ale aj možnosť prispôsobenia LED-ky upozornení. Prispôsobiť možno aj akcie kapacitných tlačidiel, ktoré navyše môžete vďaka jednoduchému podsvieteniu v tvare bodiek ľubovoľne obmieňať. Netreba zabúdať ani na dobre známu funkciu Ovládanie jednou rukou a takisto nemožno opomenúť možnosť vytvorenia dlhého screenshotu. Okrem množstva užitočných funkcií poteší aj ukážková optimalizácia systému s pravidelnými týždennými aktualizáciami. Tie disponujú kompletným prekladom vďaka našim partnerom z komunity Miuios.cz.

Predinštalované aplikácie

Nadstavba MIUI 8.1 je skvelým spoločníkom i z hľadiska ponuky predinštalovaných aplikácií. Tých sa v systéme nachádza viac ako dosť a prekvapujú svojim prvotriednym spracovaním či uhladeným dizajnom. Okrem klasickej ponuky Telefónu a Správ v zariadení nájdeme Kalendár, Poznámky či Počasie s veľkým množstvom užitočných informácií. Ďalej poteší taktiež užitočný správca súborov, ktorý nemá problém ani s .rar a .zip súbormi. Využiteľná je aj aplikácia Email, takisto aj Záznamník, Kompas či správca sťahovania. Okrem toho poteší prepracovaná Kalkulačka, ktorá zvláda prepočítanie mien, plochy, objemu a mnoho ďalšieho. Z môjho pohľadu najpodarenejšia aplikácia nesie názov Optimalizácia. Tá slúži na odstránenie nepotrebných súborov, ochranu systému, ale aj úsporu batérie.

Skener odtlačkov prstov

Pomaly každý smartfón pochádzajúci z najľudnatejšej krajiny sveta ponúka či už na prednej, zadnej alebo bočnej strane skener odtlačkov prstov. Xiaomi Mi5S nepatrí medzi výnimky a tak sa pod jeho displejom nachádza tlačidlo, ktoré zároveň spĺňa funkciu skenera. Tento skener je však špeciálny svojím spracovaním, nakoľko je umiestnený priamo na skle a k funkčnosti nepotrebuje žiadny prídavný materiál. Jeho výrobu zabezpečuje spoločnosť Qualcomm a skenovanie prebieha vďaka ultrazvukovej technológii snímania. Tá zvláda odomykanie smartfónu vcelku dobre, avšak osobne odporúčam nastaviť dvojicu odtlačkov na jeden prst pre zvýšenie úspešnosti odomknutia a rovnako aj pre zvýšenie rýchlosti. Rýchlosť je však značne diskutabilná, keďže jedno odomknutie prebehne rýchlosťou blesku, no to ďalšie môže aj nemusí trvať o niečo dlhšie. Treba mať na pamäti, že sa stále jedná o pomerne novú technológiu, ktorá by mala byť postupom času odladená systémovými aktualizáciami. Maximálny počet odtlačkov, s ktorými dokáže systém pracovať, je 5.

Výdrž batérie

Priemerná batéria s nadpriemernou výdržou

dsc_0114

Takmer všetky smartfóny, ktoré sa môžu pochváliť logom Mi, disponujú nadpriemernou výdržou na jedno nabitie. Preto som po predstavení Xiaomi Mi5S zostal mierne sklamaný, nakoľko tento smartfón ponúka na dnešnú dobu „len“ priemernú 3200 mAh batériu. Treba si však uvedomiť, že novinka ponúka vcelku kompaktný displej, úsporný procesor a už zmienenú ukážkovú optimalizáciu systému. Tieto faktory dokopy zabezpečujú smartfónu skvelú výdrž na jedno nabitie. Akumulátor poskytuje zariadeniu dostatok šťavy na to, aby bez väčších problémov zvládol aj dva dni bez pripojenia nabíjačky. V prípade, že sa percentá batérie pomaly, ale isto približujú k nule, iste oceníte rýchlonabíjaciu technológiu Qualcomm Quick Charge 3.0, ktorá dokáže nabiť zariadenie z 15 % kapacity na 90 % už za 58 minút. Ak však nabíjačka po ruke nie je, vhod padne režim s názvom Šetrenie batérie, ktorý dokáže pridať zopár minút výdrže navyše.

Moje testy len a len potvrdzujú vyššie napísané slová chvály. Počas 25 hodín čistej výdrže som so smartfónom takmer neustále pracoval, čo dokazujú nižšie priložené screenshoty. Displej som mal rozsvietený viac ako 6 hodín a 35 minút, počas ktorých som Xiaomi Mi5S zamestnával rôznymi činnosťami. Zrejme najviac času si vyžiadalo prehliadanie internetu a sociálnych sietí so striedavým využívaním Wi-Fi a mobilného pripojenia. Ďalej som sa venoval hraniu stredne náročných hier, ale i fotografovaniu. Okrem toho som si prezrel dve videá na YouTube a uskutočnil 3 krátke hovory. Výsledok je teda vskutku impozantný, čo ostatne dokazujú aj štandardizované benchmarky výdrže.

Fotoaparát

Kvalita aj bez duálneho snímača

dsc_0066

Jednou z kritizovaných vlastností smartfónu Xiaomi Mi5S bolo použitie „obyčajného“ 12 MPx fotoaparátu s fázovým zaostrovaním a clonou f/2.0, ktorý neponúka dvojicu snímačov na zadnej strane. Osobne som však bytostne presvedčený o tom, že čínska spoločnosť dokázala s jediným snímačom veľké veci a Xiaomi tak rozhodne vie, čo robí. Svedkom sú mi testovacie fotografie, ktoré vynikajú azda po všetkých stránkach. Nechýba im skvelá saturácia farieb, ktoré vyzerajú veľmi vierohodne. Ak však chcete záberom pridať nejaký ten šmrnc navyše, odporúčam využiť HDR režim, ktorý jemne nasvetlí vyprodukované snímky. Ďalej mi nedá nespomenúť perfektnú ostrosť, ako aj dynamický rozsah či reprodukciu detailov.

Originál vs HDR

Okrem toho musím pochváliť aj svetelnosť záberov a zachytávanie oblohy, ktorá vyzerá jednoducho nádherne. V prípade, že slnko pomaly zapadá za horizont, kvalita záberov neklesá takým závratným tempom, ako je tomu pri väčšine ostatných smartfónov. Vďaka tomu sú fotografie vytvorené v horších svetelných podmienkach dostatočne ostré a reprodukcia šumu je taktiež na chvályhodnej úrovni. Podarené sú aj snímky z makro sveta, ktoré sa prezentujú pekným zaostrením a slušnou kvalitou. Snímky je možné ukladať aj do RAW formátu a z funkcií fotoaparátu poteší ešte plne manuálny režim, panoráma, nočný režim či režim úpravy pleti.

Rozsiahlu galériu fotografií v plnom rozlíšení nájdete na tomto odkaze.

Nahrávanie videa je možné uskutočňovať najviac v jemnom 4K rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu. Podporované je aj spomalené video pri FullHD rozlíšení a 120 fps. Pri nahrávaní videa som ocenil poriadne rýchle automatické ostrenie, ako aj stabilizáciu obrazu na softvérovej úrovni.

Prostredie fotoaparátu je ladené v minimalistickom, no zato elegantnom dizajne, ostatne ako celý zvyšok systému. Tesne nad domovským tlačidlom sa zobrazuje spúšť, ktorej robí spoločnosť prepínač nahrávania videa a náhľad naposledy urobenej snímky. Aplikácia zoskupuje pod označením Režimy viacero fotografických režimov, z ktorých som už zopár najpodstatnejších vymenoval vyššie. Ďalej je možné vybrať z viacerých zaujímavých filtrov, prepnúť na selfie kameru, zapnúť blesk a HDR, ale aj nechať zapnutie týchto funkcií na automatike.

Konektivita

Dokonalosť až na jednu „maličkosť“

dsc_0134

Novinka pochádzajúca z dielne čínskeho Xiaomi nastavuje svoje zbrane na konkurenciu aj v štedrej ponuke konektivity. K dispozícii tak je Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA či hotspot a nezabudlo sa ani na Bluetooth v4.2 a GPS s A-GPS, GLONASS a BDS. Okrem toho padne vhod NFC a už viackrát spomínaný USB Type-C konektor. Smartfón si ďalej rozumie s dvojicou NanoSIM kariet, ktoré však, nanešťastie, nedokážu využiť 800 MHz LTE frekvenciu, nakoľko ju vydarená novinka nepodporuje. Dvojicu SIM kariet si je možné nastaviť podľa vlastného uváženia a je teda len a len na vás, ktorú využijete na hovory, ktorú na dáta a ktorú na SMS správy. Smartfón okrem iného nedisponuje FM rádiom, ktoré mnohým používateľom môže chýbať.

screenshot_2016-10-31-08-38-51-207_com-android-phone

Už tradičnou súčasťou našich recenzií je aj testovanie GPS pripojenia. Xiaomi Mi5S sa tejto procedúre taktiež nevyhol a vlastne na to ani nemal dôvod. Test totižto preukázal vynikajúce vlastnosti GPS-ka, ktoré vás dokáže navigovať s priam ukážkovou presnosťou. Čerešničkou na torte je vskutku rýchly fix satelitov, ktorý zakaždým prebehol do piatich sekúnd.

Multimédiá

Prvotriedna výbava

dsc_0123

Dnes vyrábané smartfóny sú doslova stvorené pre multimediálnu zábavu toho najväčšieho formátu. Mi5S to dokazuje vynikajúcim displejom, ktorý pri prezeraní fotiek, videí, ale aj filmov zaručí majiteľovi skvelé momenty. Krásnemu displeju nahráva do karát prepracovaná aplikácia galérie, ktorá zobrazuje obrázky s videami v dvoch rôznych kategóriách. Pod kategóriou s názvom Fotografie sa skrývajú všetky zábery, ktoré pochádzajú zo zadného alebo predného fotoaparátu smartfónu. Stiahnuté obrázky, screenshoty, ale aj prijaté fotografie cez Bluetooth sa zobrazujú v Albumoch, kde sú následne snímky rozdelené podľa priečinkov, v ktorých sa nachádzajú. V albume je ďalej možné zapnúť prezentáciu obrázkov a taktiež spustiť jednoduchý režim ich úpravy.

Vydarená je aj aplikácia s názvom Hudba, ktorá vám výborne poslúži pri počúvaní vašich obľúbených pesničiek. Tie sú opäť zoskupené podľa kategórií. Hudbu tak môžete filtrovať podľa názvov skladieb, albumov, interpreta a nakoniec aj podľa adresárov, v ktorých sa skladby nachádzajú. Prehrávaná hudba mení farebné prostredie aplikácie a rovnako aj farbu notifikačného panela. V prípade, že si potrpíte na kvalitu zvukového podania vás rozhodne poteší obšírne nastavenie zvuku, ktoré umožňuje vybrať zvukový profil pre vaše slúchadlá. Okrem toho je možné nastaviť vlastné akcie tlačidiel umiestnených na slúchadlách. Hlavný reproduktor ponúka solídnu hlasitosť, avšak so zvyšujúcou sa hlasitosťou mierne klesá kvalita podania zvuku.

Ďalším významným nástrojom pri práci s multimédiami je jednoduchá aplikácia Video. Samotný názov vypovedá, že ide o prehrávač videa, ktorý umožňuje zmeniť pomer strán, jas, ale aj vylepšiť jeho zvuk. Za poriadne užitočnú považujem aj vcelku rozsiahlu možnosť editácie videí, ktorá sa nachádza v Galérii. Video je tak možné orezať, zmeniť jeho farebný filter, pridať hudbu do jeho pozadia a vložiť doň aj nejaký ten text.

Záver

Xiaomi Mi5S: Minoritné vylepšenia vedú k dokonalosti

dsc_0115

Kúpiť Xiaomi Mi5S v e-shope iBuygou.com

Po veľmi úspešnom ťažení zo smartfónu Xiaomi Mi5, ktorý bol vlajkovou loďou výrobcu od februára tohto roka, sa spoločnosť rozhodla pre menší upgrade. Ten postihol viaceré prvky zariadenia a taktiež jeho názov, do ktorého bolo pridané písmeno S. Napriek zdanlivo malému množstvu vylepšení zastávam názor, že čínska spoločnosť vykročila nedávno predstavenou novinkou tým správnym smerom k dokonalosti. Tá sa prejavuje v precízne spracovanej konštrukcii s oku lahodiacim dizajnom prednej strany. Napriek tomu, že strana zadná podľa môjho názoru v dizajne mierne zaostáva, tak ponúka jedinečné zaoblenie, ktoré zabezpečuje prvotriednu manipuláciu so smartfónom. Spomínaná predná strana je obohatená o výborný zobrazovací panel, ktorý vo vyšších verziách disponuje zaujímavou technológiou zaznamenávania intenzity tlaku.

Mierne nepochopiteľným zostáva úmyselné okresanie výkonu. Pri vykonávaní akýchkoľvek činností však tento pokles nepocítite a rozhodne ho tak nevnímam ako veľké negatívum. Naopak pozitívny je systém, ktorý sa používateľovi odvďačí širokou možnosťou nastavení, prívetivým dizajnom, skvelými aplikáciami a ukážkovou optimalizáciou. Azda najviac ma dokázali potešiť výsledky hlavného fotoaparátu, ktorý vás nesklame za žiadnych okolností. To isté platí aj o batérii a jej skvelej výdrži na jedno nabitie. Xiaomi Mi5S tak bol vylepšený na tých správnych frontoch a za cenu od 300 € je rozhodne tým najlepším, čo momentálne svetový trh ponúka.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
21%
Páči sa mi to
45%
Chcem to
9%
Mám to
12%
Nepáči sa mi to
12%
Neznášam to
3%
O autorovi
Patrik Tarics
Pre technológie dýcham! Okrem toho ma však zaujímajú aj dobré filmy, seriály, hudba a šport každého druhu. Ak chceš so mnou prehodiť pár slov, môžeš ma kontaktovať na mail [email protected]
 • likvidator

  „obycajny“ fotak kritizuju hlavne ludia co o tom nic nevedia

 • freewilly73

  Chcel by som sa opytat… Strcim simku do mobilu a budem tam mat googleplay a hlavne mobil sa zosynchronizuje s mojim google uctom, alebo budem musiet preskakat „velku pardubicku“, aby bol mobil pouzitelny v nasich koncinach, najlepsie bez cinskeho bloatware? Dakujem za odpoved

  • Kubo102030

   Ak chceš telefón, ktorý len vytiahneš z krabice a strčíš do neho simku, tak sa poobhliadni radšej po Apple alebo po Samsungu… Xiaomi nie je pre každého… Budeš musieť spraviť niekoľko vecí, ktoré nie sú úplne bežné (podanie žiadosti o odomknutie bootloadera, odomknutie bootloadera, nahratie TWRP, nahratie SK ROM, poprípade aj nahratie China ROM pokiaľ má telefón Global ROM po vybalení) ale to je daň za dobrú cenu :D taktiež ani aktualizácie nechodia cez OTA (a ak áno, tak len nepravidelne a len pre niektoré modeli), čiže si ich budeš musieť inštalovať manuálne… Pre človeka, čo bol zvyknutý na „tradičných“ výrobcov smartfónov je to trochu veľa ale dá sa to naučiť a neskôr Ťa to už bude aj baviť :)

   • freewilly73

    Dakujem za info

 • Kubo102030

  Môžem potvrdiť ☺ najkrajšie IPSko aké som kedy videl a viacmenej všetko čo ste napísali sa potvrdilo aj mne…

 • joe

  porovnajte prosím vás audio výstup na sluchátka s mi5 ak sa dá, podľa gsmarena má mi5s otrasný výstup oproti mi5. stačí len opísať subjektívne pocity. ďakujem

  • Patrik Tarics

   Dovolím si tvrdiť, že kvalita zvukového výstupu cez slúchadlá je na veľmi dobrej úrovni. Nijako nezaostáva za inými zariadeniami, práve naopak. Samozrejme, závisí to ale od používaných slúchadiel a od verzie softvéru.

 • peterpan

  nielen zvuk horsi ale zial aj fotak, ktory samozrejme u xiaomi nikdy nebol silnou strankou a tu sa to opat raz zas potvrdilo..tie rozpite machule pri horsom svetle su des a hroza ,na vlajkovu lod ostuda, lepsie foto za horsieho svetla robi hadam aj samsung A trida ci zariadenia inych vyrobcov z nizsej triedy.. je to opat zas raz velky cierny bod pre xiaomi a dlhotrvajuca bolacka, zial opat neprekrocili svoj tien(aspon pri tomto modeli), ale ostane veci vratane paradneho lcd, klobuk dole.. no fotak ci zvuk a kus aj nepodareny skener otlackov to vsetko tahaju ku dnu navyse Mi5 vyraznejsie zlacnela cize moc vela dovodov preco ist do Mi5s vlastne ani nie je ked sa to tak vezme.. som zvedavy ako obstoji silnejsi(a podla mna aj kus elegantnejsi) bracek Mi5s plus- co som omrkol recenziu na gsm arene tie fotky su minimalne o triedu lepsie na moje prekvapenie, uvidime ako obstoji tu.. ale myslim si ze axon 7 od zte im vsetkym vytre kocura, uvidite ;) presiel som recenziu na gsmarene a nenasiel som tam jednu vaznejsiu chybicku..

  • Kubo102030

   Nie je ti to trápne, že máš dva profily a z obi dvoch napíšeš takú istú volovinu? :D

   • peterpan

    Aku volovinu tam prosim ta vidis?lol Napisal som fakty tak ako to je ved pozri tie foto najma pri horsom svetle to su obycajne rozpite machule..asi si slepy ked to nevidis.. Ako od teba ako profika by som takuto reakciu necakal..ved to aj obycajny laik musi zbadat ze to foti otrasne za horsieho svetla.. Ostatne vlajkove lode takmer kazdeho lepsieho vyrobcu fonov ho strcia hravo do vrecka lavou zadnou.. A prispevok som dal 2x lebo mi ho nebralo ten predosly, resp sa mi zdalo ze to neulozilo..

    • Kubo102030

     Volovina č.1 – Samsung A trieda robí lepšie fotky za šera ako Mi5S
     Volovina č.2 – Zvuk nie je kvalitný
     Volovina č.3 – nepodarený skener
     Foťák síce nie je najlepší v horších svetelných podmienkach ale rozhodne nie je otrasný a v danej cenovej kategórií 300€ by si ťažko našiel podobne výkonný model s lepším fotoaparátom… Ostatné vlajkové lode prichádzajú s cenovkami 600€+
     Skeneru stačí jedná aktualizácia a bude fičať aspoň tak ako na Mi5… Netvrdil by som, že sa neoplatí prejsť… Lepšia výdrž, odolnejšia konštrukcia a ešte krajší displej… Čo vlastne človek najviac potrebuje, pokiaľ nie tieto 3 kľúčové vlastnosti? A k tomu dvojitému príspevku, nemohol si ho dať radšej dva krát z toho istého profilu? :D lebo takto to vyzerá, že tu máš falošné profily :D

     • SKipi

      Displej je IMO totozny s tym co ma Mi5, a bateria ma podla grafu z PC Mark o dve hodiny horsiu vydrz. Co sa baterie tyka chce to ale prejst viac recenzii kde otestuju oba telefony totoznou metodikou (GSMArena,PhoneArena,..). Btw mne prisiel predvcerom Redmi 3S Global, rozmyslam ci ho prehnat tvojim navodom A-Z z miuios

     • Kubo102030

      To 2,5D sklo dodáva telefónu lepší šmrnc, hoci je možno displej rovnaký… Kde si to vlastne zistil? Neexistuje, aby bola výdrž horšia… Proste chce to len viac aktualizácií a baterka sa musí „udomácniť“ ? aku tam mas ROM? Lebo ak China, tak je to vpoho… S global ROM by mohli byt problemy… Najprv vsak skus odomknut bootloader na tej ROM, co tam mas teraz…

     • Skipi

      aj podla GSM areny: 92h Mi5, 84h Mi5S. Takze vydrz zda sa isla dole. Este uvidime co zrecenzuje PhA. Prisiel mi fon s Global stable 7.5.8.,vcera OTA upgrade na 8.0.3.0 global stable. Je tam len cestina, SK chyba. Iny rozdiel zatial nevidim

     • Kubo102030

      No veď ak ti nevadí, že tam nie je SK, tak kľudne ostaň aj na Global…

     • peterpan

      Inak s ostatnym suhlasim u Mi5s je jednoznacne lepsi displej, konstrukcia/materialy a aj vydrz v porovnani s Mi5 ,no ten stabilizovany fotak a hlavne cena napokon rozhodne ze vela ludi pojde napokon do Mi5

     • Kubo102030

      Ked si porovname cenu Mi5 64GB a Mi5S 64GB tak je tam len minimálny rozdiel… Stabilizacia sice 5S chyba ale nie je to nič strasne… Ale kazdemu co je libo…

 • gandalf

  nielen zvuk horsi ale zial aj fotak, ktory samozrejme u xiaomi nikdy nebol silnou strankou a tu sa to opat raz zas potvrdilo..tie rozpite machule pri horsom svetle su des a hroza ,na vlajkovu lod ostuda, lepsie foto za horsieho svetla robi hadam aj samsung A trida ci zariadenia inych vyrobcov z nizsej triedy.. je to opat zas raz velky cierny bod pre xiaomi a dlhotrvajuca bolacka, zial opat neprekrocili svoj tien(aspon pri tomto modeli), ale ostane veci vratane paradneho lcd, klobuk dole.. no fotak ci zvuk a kus aj nepodareny skener otlackov to vsetko tahaju ku dnu navyse Mi5 vyraznejsie zlacnela cize moc vela dovodov preco ist do Mi5s vlastne ani nie je ked sa to tak vezme.. som zvedavy ako obstoji silnejsi(a podla mna aj kus elegantnejsi) bracek Mi5s plus- co som omrkol recenziu na gsm arene tie fotky su minimalne o triedu lepsie na moje prekvapenie, uvidime ako obstoji tu.. ale myslim si ze axon 7 od zte im vsetkym vytre kocura, uvidite ;) presiel som recenziu na gsmarene a nenasiel som tam jednu vaznejsiu chybicku..

 • Andreas

  Chcem si zObstarat MI5, neskôr ma napadla preco uz nie mi5s len vo vacsine recenzii vsade citam na fotak skorej staznosti tiez chyba OIS (popravde aj ked som teraz videl nocne fotky alebo v sere nezdaju sa mi dobre ako beznemu pouzivatelovy ) . Takze som ostal pri Mi5 . Tu ale pisete nieco ine kto mi to teda objasni , resp mam teda ist do Mi5s mysliteze to casom update aj zlepsi ci to nema zmysle a mam ist po mi5. Vdaka

  • Patrik Tarics

   Záleží to od vašich priorít. Iste, OIS bude dosahovať vždy lepšie výsledky než EIS, o tom niet pochýb. Som si istý, že kvalita fotografií pôjde vďaka aktualizáciám ešte o kúsok vyššie, no diametrálne veľký rozdiel neočakávam. Ak by som to mal zhrnúť, oba smartfóny fotia veľmi dobre, no s prihliadnutím na spomínanú OIS a hlavne nižšiu cenu osobne odporúčam siahnuť po klasickej Mi5-ke.

   • andreas

    Dakujem

 • Kubo102030

  Musel by si mať úplne totožné fotky z každého mobilu aby si vedel porovnať kvalitu… Proste nedá sa porovnávať podľa rôznych fotiek fotených za iných okolností…

 • Pisto

  Ahojte, chcem sa spytat ci nie je problem ked chyba 800 pasmo LTE specifikaciach. Da sa fungovat aj z 1800 pasmom? Aky operator s tym nema problem ked to nema 800 MHz? Viem ze vacsinou operatori na LTE vyuzivaju 800 pasmo kedze ma lepsie pokrytie aj v ne-mestskych oblastiach. Ak nechyta LTE frekvencie nema problem s 3G?
  Dakujem za info.

  • Patrik Tarics

   Dobrý deň, 3G sieť je plne funkčná bez nejakých obmedzení. LTE sieť sa dá taktiež využívať, avšak Orange a Telekom majú vhodné pokrytie len vo väčších mestách. Osobne však odporúčam 4ku, nakoľko využíva 1800 MHz LTE frekvenciu.

   • Pisto

    Ďakujem za info

 • Patrik

  Zdravim, rozmyslam nad kupou xiaomi 5s.. Trochu ma odradza fakt ze nema podporu 800Mhz LTE. Vie mi niekto kto ma podobny telefon ktory tuto siet nepodporuje, dat nejake info? Napr ako to je na v mestach nemam lte vobec alebo niekde ano niekde nie, vypadava to alebo ake problemy su s tym spojene? Dakujem

  • Patrik Tarics

   Dobrý deň, záleží to samozrejme od konkrétnych obcí a vami využívaného operátora. Pravdou je, že mestá nad 20 000 obyvateľov sú už väčšinou dobre pokryté. Pri cestovaní však treba rátať s tým, že LTE pripojenie bude skôr raritou.

   • Patrik

    Dakujem, Momentalne mam telekom a ako som cital pouziva v mestach skor vyssie frekvencie 1800 a 2600 . V mensich obciach lte nie je potrebne maximalne na navigaciu a tam bohate staci 3g . Takze pravdepodobne prejdem na xiaomi 5s. Trosku sa androidu bojim nakolko som prechadzal kvoli nemu na iphone ale podla vsetkeho by to malo byt dobre odladene takze minimalne to otestujem…

    • jolo

     Ja mam Xiaomi Redmi Note 4, ktory tiez nema 800MHz LTE. Ale dokupil som si k tomu druhu kartu primarne na data – 4ka a ta fici na 1800 a som s tym velmi spokojny. Pokial clovek nie je cestovatel, tak pokrytie v mestach maju dobre a rychlost naozaj super za super peniaze.
     Len obcas na dialnici s waze mi to trochu chyba, ale nie je to (pre mna) tragedia a v pomere cena/kvalita je to pre mna na data to najlepsie.

     Druhu mam O2 a tam je vsetko prave 800MHz LTE, ale ak by som nahodou potreboval data od nich tak si vystacim aj 3G (za 2 mesiace co mam telefon som nepotreboval).

 • Dementor Dementorovič

  Kúpil som nový Xiaomi Mi5s. Po 4-5 dňoch požívania a nadšenia z jeho dizajnu a výkonnosti prestal nabíjať, nereaguje na nič, ani hard reset. Vôbec neidentifikuje, že je pripojený na el.sieť/nenabíja sa. Skúsil som viaceré USB-C káble, viaceré nabíjačky, atď. Čiže prvotný ošiaľ padol na bod mrazu.

 • KONIK

  Kde mate ze nema gorila glass ? Podla mna jeden z halvnych minusov po fotaku atd atd :D