Prehľad
Mobilná sieť

2G: GSM 850/900/1800/1900 MHz
3G: WCDMA 850/1900/2100 MHz
4G: FDD-LTE 850/900/1800/1900/2100/2600 MHz

Rozmery a hmotnosť

152.6 x 73.95 x 7.6 mm, 163 gramov

Displej

5,5" IPS, rozlíšenie FullHD (1920 x 1080), 403 ppi, maximálny jas 550 nitov, čítací režim

Čipset

Qualcomm Snapdragon 660, 64-bit
Osemjadrový, 2,2 GHz
Adreno 512 GPU

RAM

6 GB LPDDR4X

Operačný systém

Android 7.1.1 Nougat
Nadstavba MIUI 9

Pamäť

64 GB, eMMC 5.1 (dostupná je aj verzia so 128 GB)
Nepodporuje microSD karty

Fotoaparát

Duálny, PDAF zaostrovanie, 2-násobný optický zoom, 4-osová stabilizácia obrazu, režim portrét.
Primárny snímač: 12 MPx, širokouhlý, clona f/1.8, ohnisková vzdialenosť 27 mm
Sekundárny snímač: 12 MPx, teleobjektív, clona f/2.6, ohnisková vzdialenosť 52 mm
Predný fotoaparát: 16 MPx, veľkosť pixelov 2 μm
Video: 4K video pri 30 fps, FullHD pri 30 fps, 720p pri 120 fps

Konektivita

WiFi 802.11 a/b/g/n/ac (2x2 MIMO), WiFi Display, WiFi Direct, GPS s A-GPS a GLONASS, Bluetooth 5.0 s EDR, NFC, USB Type-C

Batéria

3500 mAh, nevymeniteľná, podpora rýchleho nabíjania Quick Charge 3.0

Ostatné

Dual SIM, čítačka odtlačkov prstov, odomknutie tvárou, infračervený port na ovládanie spotrebičov, Hall Senzor

Plusy

+ Skvelý fotoaparát
+ Perfektný pomer cena/výkon
+ Výborná výdrž batérie
+ Rýchla nadstavba MIUI 9

Mínusy

- Chýba 800 MHz LTE frekvencia
- Zvuk vo videu
- Absencia 3,5 mm jacku

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
8.5
8.3
Displej
9.0
7.8
Výkon
8.5
8.2
Operačný systém
9.5
8.5
Fotoaparát
8.5
8.6
Výdrž batérie
9.0
8.3
Zhodnotenie

Xiaomi Mi Note 3 sa tvári ako zväčšená verzia Mi 6, no podobnosť je len čisto dizajnová. Inak sa jedná o smartfón zo samostatného modelového radu, ktorý je oproti ostatným trochu v úzadí. Oproti predchodcovi prináša viacero výrazných zmien, vďaka ktorým je tento smartfón subjektívne najlepším vo svojej triede. Xiaomi konečne zapracovalo aj na fotoaparáte a výsledkom je duálny snímač, ktorý v teste prekonal aj taký iPhone 8. Vyniká aj vysokým výkonom, skvelou výdržou batérie či rýchlym systémom. Najväčším mínusom je absencia 800 MHz LTE frekvencie.

8.8
Hodnotenie redakcie
8.3
Užívateľské hodnotenie
49 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Portfólio produktov čínskej spoločnosti Xiaomi je naozaj obrovské. Čo ju však najviac preslávilo sú práve smartfóny, ktoré sú naozaj špičkové a spoločnosť si na nich a ich výrobe dáva naozaj záležať. Zástupcov má v každej triede, čím tak dokáže uspokojiť bežných, no aj najnáročnejších zákazníkov. recenzia Xiaomi Mi Note 3

S radou Mi Note je to ako na hojdačke. V minulosti sa Xiaomi snažilo zacieliť na top vlajkové lode výrobcov, no tento pokus veľmi nevyšiel. Problém však nebol v samotnom smartfóne, skôr v jeho cene. Veľmi dobrým príkladom je predchádzajúci model Mi Note 2. Ten ponúkol skutočne skvelú výbavu, nechýbal najnovší hardvér, OLED displej, či zahnutie po stranách. No cenovo sa jednalo o druhý najdrahší model výrobcu (po Xiaomi Mi MIX). Nešlo tak o veľmi úspešný model a celkovo sa tento rad drží skôr v úzadí. Preto sa Xiaomi rozhodlo pozmeniť stratégiu a Mi Note 3 je tak zariadenie, ktoré už pri predstavení bolo predurčené na úspech. Smartfón je presne taký, na aké sme si od Xiaomi zvykli. Kvalitné a výkonné kúsky s veľmi lákavou cenovkou.

Xiaomi Mi Note 3 za najnižšiu cenu na trhu
Žiadne ďalšie poplatky pri doručení

Balenie

  • Xiaomi Mi Note 3
  • Nabíjací adaptér
  • USB Type-C kábel
  • redukcia USB Type-C na 3,5 mm jack
  • silikónový obal
  • Ihla na vyberanie SIM karty
  • Návod
Kombinácia skla a kovu vyžaduje ochranný kryt

Xiaomi v tomto prípade vsadilo na kombináciu sklenenej zadnej strany a kovového rámu po obvode. Spracovanie je na veľmi dobrej úrovni, nikde nič netrčí, nereže, telefón sa drží dobre a pôsobí luxusnejším dojmom. Predná strana je osadená 5,5″ IPS displejom s FullHD rozlíšením. Chráni ho odolné sklo s 2.5D zaoblením po stranách. Po bokoch displeja sú rámčeky len minimálne, väčšie sa nachádzajú len na hornej a dolnej strane. Na tej hornej sa nachádza slúchadlo reproduktora, selfie fotoaparát, snímače okolia a notifikačná dióda. Tá je pomerne veľká a len tak ľahko ju neprehliadneš. Bohužiaľ, svieti len na bielo a to na každý typ notifikácie.

Na spodnom rámčeku sa nachádza veľmi rýchla čítačka odtlačkov prstov, ktorá je mierne zapustená do tela, čím je dobre hmatateľná. Po jej stranách sa nachádzajú kapacitné tlačidla, ktoré sú podsvietené. Dĺžku podsvietenia je možné regulovať v nastaveniach a disponujú aj vibračnou odozvou. Ich funkciu je možné prehodiť v nastaveniach, podľa toho, čo ti viac vyhovuje. Predná strana celkom dobre odoláva zachytávaniu odtlačkov prstov, čo sa však nedá povedať o tej zadnej. Tá je pre odtlačky ako magnetom, čomu výrazne napomáha aj použitý materiál – sklo. V tomto prípade určite oceníš pribalený silikónový obal, ktorý ťa ochráni nielen pred odtlačkami, ale aj pred pádom, nakoľko Mi Note 3 patrí medzi šmykľavejšie zariadenia.

Keď už je reč o zadnej strane, tak tá je veľmi jednoduchá. V hornej časti sa nachádza duálny fotoaparát, vedľa ktorého je dvojtónový blesk. Šošovky ako aj blesk sú mierne zapustené do tela, takže sú snímače chránené pred poškriabaním. Nižšie nájdeš logo výrobcu a informáciu, že zariadenie bolo navrhnuté a vyrobené v Číne. Po obvode, konkrétne na pravej strane, sa nachádza tlačidlo uzamknutia a ovládanie hlasitosti. Ľavá strana obsahuje už len vysúvateľný slot na SIM kartu, inak je rovná, čo uľahčuje hlavne fotenie na šírku. Spodná strana obsahuje nabíjací USB Type-C konektor a mriežku reproduktora. Vrchná strana je osadená infračerveným portom, ktorým môžeš ovládať niektoré spotrebiče v domácnosti (telka, klíma…). Bohužiaľ, Mi Note 3 nasleduje nemilý trend odstraňovania 3,5 mm jacku. Namiesto neho výrobca pribalil do balenia redukciu.

Radosť sa naň pozerať

Xiaomi Mi Note 3 prichádza s 5,5″ IPS displejom, FullHD rozlíšením (1920 x 1080) a hustotou pixelov 403 ppi. Pozorovacie uhly sú skvelé, rovnako ako aj farebné podanie. Na vlajkové lode to síce nemá, no v danej cenovej kategórii ide o slušný panel.

Maximálny jas je skutočne vysoký – až 550 nitov. Táto hodnota ti zabezpečí, že nebudeš mať problém s používaním smartfónu ani v slnečnom počasí. Rovnako aj hodnota minimálneho jasu je veľmi nízka a oči sa v noci tak skoro neunavia. Keď sa k tomu pridá čítací režim, ktorý redukuje modré svetlo, nebudeš sa cítiť nepríjemne ani pri dlhšom používaní telefónu vo večerných hodinách.

Displej je možné nakalibrovať podľa tvojich požiadaviek, mne však najviac vyhovovali prednastavené hodnoty. Rovnako čítací režim je možné nastaviť od určitej hodiny, prípadne podľa slnka. Automatický jas pracuje veľmi rýchlo a prechod je plynulý. recenzia Xiaomi Mi Note 3

Nadštandard „v cene bežného lístka“

Pri Xiaomi Mi Note 3 je zaručené, že nebudeš mať problém so žiadnou úlohou, ktorú mu dáš. Bez problémov zvláda prácu s viacerými oknami, aj náročnejšie aplikácie. Zásluhu má na tom osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 660 s taktom 2.2 GHz. Aby si si vedel vytvoriť obraz o výkone, smartfón som podrobil viacerým známym benchmarkom. Počas testovania smartfónu prišla aktualizácia na známy benchmark Antutu. Nižšie tak nájdeš porovnanie výsledku pred a po aktualizácií.

V takejto cenovej kategórii je bežné, že výrobcovia ponúkajú nanajvýš 4 GB RAM so staršou technológiou LPDDR3. Preto Xiaomi všetkých prekvapilo, keď Mi Note 3 vybavilo 6 GB pamäťou RAM, navyše s najnovšou technológiou LPDDR4X. Vnútorná pamäť má veľkosť 64 GB, čo plne postačuje nárokom väčšiny používateľov. Slot na microSD karty by si v tomto prípade hľadal len márne. V ponuke sa však nachádza aj o niečo drahšia verzia, ktorá má 128 GB úložisko. Zamrzí použitie starších čipov eMMC 5.1, no nie je to niečo, čo by sa pri bežnom používaní dalo spozorovať. Rozdiel je badateľný až pri testoch výkonu.

Čo sa konektivity týka, zamrzí plná podpora LTE sietí. Vo väčších mestách, kde sa 800 MHz pásmo už nepoužíva, problém nie je. Horšie to už je na cestách a v obciach, kde si budeš musieť vystačiť s 3G pripojením, prípadne H+. Osobne mi to veľmi neprekáža a počas používania ma to neobmedzovalo. Pripojenie bolo stabilné a nezaznamenal som žiadny problém. Problém nie je ani s GPS a fixácia polohy je takmer okamžitá.

MIUI 9 v najlepšej kondícii

Xiaomi Mi Note 3 mi dorazil s Androidom 7.1.1 Nougat doplneným o jednu z najviac obľúbených nadstavieb – MIUI 9. Verzia je medzinárodná, so všetkými jazykmi. Systém je plne odomknutý a nemá problém so žiadnym z operátorov.

Všetko beží plynulo a bez zásekov a ani raz sa mi nestalo, žeby nejaká aplikácia padla. Dnes už je to skôr výnimkou ako pravidlom a nedeje sa to ani pri lacnejších zariadeniach. Priamo v nadstavbe sa nachádza viacero užitočných aplikácií. Nechýba tu skener QR kódov, aplikácia na ovládanie spotrebičov či kompas, ktorý dokáže zobraziť aktuálnu nadmorskú výšku, presné súradnice polohy a atmosferický tlak. Nápomocnou aplikáciou je aj Optimalizácia, ktorá obsahuje vlastný antivírus, rôzne čističe, či napríklad sledovanie spotreby dát. Vďaka nej máš tak plnú kontrolu nad svojim zariadením.

V nastaveniach si môžeš navoliť rôzne gestá, čím si v niektorých prípadoch dokážeš výrazne zrýchliť prácu s telefónom. Možností je skutočne veľa a je tak len na tebe, ktorá z nich ti bude vyhovovať najviac. MIUI je známe aj pre široké možnosti prispôsobenia. Dovoľuje ti zmeniť pozadia, ikony, lišty, stavový riadok a mnoho ďalšieho. Stačí si stiahnuť tému, ktorá sa ti páči a naplno si ju vychutnať. recenzia Xiaomi Mi Note 3

Nový spôsob zabezpečenia smartfónu

Pri predstavení Mi Note 3 Xiaomi prezentovalo novú možnosť ochrany smartfónu. Je ním odomykanie pomocou tváre, ktoré má byť rýchlejšie než čítačka odtlačkov prstov. Slová sú slová, no realita je často iná. Registrácia tváre prebieha bez problémov a počas dňa je odomykanie pomocou tváre porovnateľne rýchle, ako v prípade čítačky odtlačkov. Nestalo sa mi ani raz, aby smartfón moju tvár nerozpoznal. Nevadili mu ani rôzne grimasy. Horšie je to v noci, keď je jas znížený na minimum a je zapnutý čítací režim. Vtedy kvôli nízkemu svetlu nedokáže fotoaparát tvár rozoznať. Pri silnejšom jase alebo priblížení smartfónu bližšie k tvári už všetko fungovalo tak, ako má.

Rozpoznávanie tváre tak patrí k tým lepším, no oveľa viac som bol naklonený ku klasickej čítačke prstov. Tá patrí k jednej z najrýchlejších a zariadenie odomkne mihnutím oka. Senzor je presný a pri odomykaní naň stačí ťuknúť prstom a smartfón sa odomkne. Maximálny počet odtlačkov je 5 a pomocou neho si môžeš zabezpečiť aj aplikácie v telefóne.

Lepší než iPhone 8 či Google Pixel

Dlhé roky bola spoločnosť Xiaomi kritizovaná pre zlú kvalitu fotografií. Zdá sa, že Xiaomi si túto kritiku vzalo k srdcu a konečne predstavilo zariadenie s fotoaparátom, ako sa patrí. Pravdepodobne však nikto nečakal, že to bude Mi Note 3. Smartfón za približne 250 eur porazil v známom teste DxOmark modely, akými sú napríklad Google Pixel a iPhone 8. Vo výbave sa nachádza duálny 12 MPx snímač s PDAF zaostrovaním, 4-osovou stabilizáciou a 2-násobným optickým zoomom. Primárny snímač je širokouhlý s clonou f/1.8 a ohniskovou vzdialenosťou 27 mm. Sekundárny je teleobjketív s clonou f/2.6 a ohniskovou vzdialenosťou 52 mm. Špecifikácie znejú skvelo, no je fotoaparát skutočne tak dobrý?

Počas dňa podáva fotoaparát veľmi dobrý výkon. Farby sú prirodzené a obraz je dostatočne ostrý. Fotoaparát fotí veľmi rýchlo, aj vďaka PDAF zaostrovaniu. K fotografiám nemám žiadne výhrady a skutočne sa jedná o jeden z najlepších fotomobilov na trhu. Vďaka duálnemu fotoaparátu je možné vytvárať bokeh fotografie s rozmazaným pozadím. Priamo v aplikácii je dostupných množstvo filtrov, ktoré upravujú farebné nastavenia fotoaparátu. K dispozícii je aj profesionálny režim, v ktorom môžeš upravovať vyváženie bielej, ostrenie, dĺžku expozície (max. 32s), hodnotu ISO (max. 3200) a vybrať si objektív, s ktorým budeš fotiť.

Bokeh efekt

Originál vs. HDR

[twenty20 img1=“114604″ img2=“114615″ offset=“0.5″]

Originál vs. HDR

[twenty20 img1=“114609″ img2=“114616″ offset=“0.5″]

Panoráma

Širokouhlý vs. Teleobjektív

Čo sa týka nočných fotografií, tu sa fotky nevyhnú zvýšenému šumu. Nie je to však nič hrozné, fotky sú stále veľmi dobré a s vysokými detailami. V aplikácii fotoaparátu sa nachádza možnosť nočného režimu, no osobne som nebadal rozdiel vo výsledných fotografiách.

Originál vs. HHT

[twenty20 img1=“114600″ img2=“114599″ offset=“0.5″]

Predný fotoaparát má rozlíšenie 16 MPx a prichádza s veľkosťou pixelov 2 μm. Xiaomi sa pri predstavovaní chválilo využitím umelej inteligencie pri režime Beautify (Skrášlenie). Fungovať má rôzne pri ženách a mužoch. Vytvorená bola za pomoci maskérov a grafikov, aby bol výsledný efekt čo najlepší. Nastaviť si môžeš úroveň zoštíhlenia, veľkosti očí, tón a hladkosť pleti. Osobne mi to prišlo veľmi umelé. Nepochybujem však, že niektoré ženy režim skrášlenia ocenia. Nechýba ani funkcia, ktorá zobrazí pohlavie a približný vek v reálnom čase.

Najväčšia slabina fotoaparátu tkvie pri natáčaní videa. Kamera dokáže nahrávať v maximálnom rozlíšení 4K pri 30 fps. Veľká škoda je, že rovnaký počet snímkov za sekundu fotoaparát zachytáva aj pri FullHD rozlíšení. Výsledný obraz tak nie je úplne dokonalý. Čo je však horšie je zvuk vo videu. Príde mi to, akoby smartfón natáčal pod vodou. Je to veľká škoda, pretože inak je obraz celkom dobrý, hlavne čo sa farebného podania týka.

Viac fotografií v plnom rozlíšení nájdeš na tomto odkaze

Testovacie video vo FullHD

Testovacie video v 4K

Aplikácia fotoaparátu je jednoduchá a medzi rôznymi režimami sa presúva pohybom do strán. Nastavenia sú prehľadné a všetky dostupné možnosti si môžeš prehliadnuť na priložených fotografiách.

Keď čísla nič neznamenajú

Pri pohľade na kapacitu akumulátora 3500 mAh a špecifikácie smartfónu, mnohí by povedali, že s viac ako jedným dňom sa rátať nedá. To však v tomto prípade neplatí. Xiaomi tento smartfón optimalizovalo na jednotku a pri bežnom používaní sa výdrž pohybuje okolo dvoch dní. Skvelú výdrž ukazujú aj benchmarky, kde Mi Note 3 dosiahlo nadpriemerné výsledky. Pri mojom používaní, keď som mal neustále zapnuté Wi-Fi, prehrával hudbu, pozeral videá, občas si zahral nejakú online hru a vykonal zopár hovorov, baterka vydržala viac ako 1,5 dňa. Displej bol pritom zapnutý takmer 7 hodín! A to som nevyužíval žiaden s integrovaných šetričov. Pri jemnejšom využívaní môžme hovoriť aj o 2-3 dňovej výdrži.

Zvláštnosťou je fakt, že Snapdragon 660 procesor podporuje rýchle nabíjanie Quick Charge 4.0, no Xiaomi Mi Note 3 prichádza so starším štandardom QC 3.0. Dôvod tohto rozhodnutia je bohužiaľ neznámy. To však nie je problémom a len za 30 minút sa baterka dokáže nabiť až na 50 % kapacity. Celková dĺžka nabíjania trvá približne 80 minút. recenzia Xiaomi Mi Note 3

260-eurový smartfón s kvalitami vlajkovej lode

Nuž čo dodať. Xiaomi Mi Note 3 to má skvelo nakročené k tomu, aby patrilo medzi najlepšie zariadenia od Xiaomi. Konečne skvelý fotoaparát, dlhá výdrž batérie a slušný výkon, to sú všetko predpoklady úspechu. Za 260 € môžeš získať smartfón, ktorý by mohol konkurovať aj niektorým vlajkovým lodiam popredných výrobcov. Bez okolkov môžem prehlásiť, že vo svojej triede nemá súpera. Vyzdvihol by som hlavne fotoaparát, ktorý je zároveň hlavným lákadlom. Na kvalitné fotografie sa môžeš spoľahnúť v každom prípade. Výborný je aj displej s čítacím režimom, vďaka čomu nie sú oči v noci tak namáhané. Je zároveň obdivuhodné, ako Xiaomi dokáže optimalizovať svoje zariadenia. Aj papierovo slabšia batéria dokáže poháňať smartfón niekoľko dní a o nejakých zásekoch a tu nemôže byť ani reč.

Xiaomi Mi Note 3 za najnižšiu cenu na trhu
Žiadne ďalšie poplatky pri doručení

Na druhej strane však zamrzí absencia 3,5 mm konektora na slúchadlá a horšia kvalita zvuku pri nahrávaní videa. S týmto sa výrobca mohol popasovať aj lepším spôsobom. Nie sú to však tak závažné veci, ktoré by tento smartfón znehodnotili. Stále ide o najlepší smartfón, aký si môžeš za danú cenu kúpiť. Medzi konkurenciou sa nestratí a s čistým svedomím ho môžem odporučiť všetkými desiatimi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú