Recenzia | Xiaomi Mi A1 by som nemal problém vymeniť za môj trikrát drahší Galaxy S8
GSM (2G): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
WCDMA (3G): 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
LTE (4G): 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
155,4 x 75,8 x 7,3 mm, 165 gramov
5,5" IPS, rozlíšenie FullHD (1920 x 1080 pixelov), 403 ppi, jas 450 nitov, ochranné sklo Corning Gorilla Glass
Qualcomm Snapdragon 625
8-jadrový, 2.0 GHz, 14 nm
Adreno 506
4 GB LPDDR3
Android 7.1.2 / Android One
64 GB
Duálny: 2 x 12 MPx, clona f/2.2 + f/2.6, CAF zaostrovanie, 2-násobný optický zoom, 4-osová optická stabilizácia, HDR režim, Portrét, Panoráma, Manuálny režim, Slow-motion, Zrýchlený režím
Video: 4K pri 30 fps, FullHD pri 30 fps, HD pri 120 fps
Predný fotoaparát: 5 MPx, clona f/2.0, FullHD video pri 30 fps
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, Hotspot, Bluetooth 4.2, A-GPS, GLONASS, BDS, USB Type-C, OTG
3080 mAh
DualSIM funkcionalita, snímaš odtlačkov prstov, notifikačná LED dióda, IR Blaster, proximity senzor, akcelerometer, gyroskop, kompas, podsvietené kapacitné tlačidlá, DHS audio, 10V audio zosilňovač
+ Čistý, prehľadný, jednoduchý a svižný systém
+ Portrétový režim fotoaparátu
+ Solídna výdrž batérie
+ Rýchly snímač odtlačkov prstov
+ Kompletná konektivita
+ Cena
- Kvalita zvuku videa
- Chýbajúci čítací režim a kalibrácia farieb displeja
- Google asistent pre plné využitie potrebuje anglický jazyk
Xiaomi Mi A1 je jednoducho kráľom strednej. U náročnejšieho používateľa, ktorý zase nechce veľa platiť za telefón, si určite nájde svoje miesto. Výborný fotoaparát, elegantný dizajn, čistý, prehľadný a jednoduchý Android plný vychytávok od Googlu z neho robia ukážkový smartfón.
Xiaomi nie je vo svete smartfónov žiadny nováčik. O tom, že čínsky gigant dokáže vytvárať smartfóny s bezkonkurenčným pomerom cena/výkon, netreba diskutovať. Xiaomi dokáže vyprodukovať smartfóny pre azda každého používateľa, od nižších tried, cez stredné, až po nadupané vlajkové lode a dizajnové skvosty.
Do redakcie k nám prišiel Xiaomi Mi A1. Smartfón, ktorý ma zo všetkého niečo. Cenu smartfónov nižších tried, výkon prémiovej strednej triedy a dizajn vlakových lodí. A aby toho nebolo málo, pribalil k tomu čerešničku na torte v podobe čistého Andoridu z takzvaného projektu Android One.
Xiaomi Mi A1 32 GB za najnižšiu cenu na trhu s exkluzívnym kupónom
Xiaomi Mi A1 64 GB za najnižšiu cenu na trhu s exkluzívnym kupónom
Z toho samozrejme vyplýva hneď niekoľko otázok, ktoré zaujímajú nás aj množstvo našich fanúšikov. Aký je rozdiel medzi čistým Androidom a obľúbenou nadstavbou MIUI. Je systém plynulý tak, ako sme na to zvyknutí v prípade MIUI? Aká je kvalita fotoaparátu, výdrž batérie či ako je na tom smartfón z aktualizáciami? To všetko sa dozvieš v našej podrobnej recenzii.
Balenie
- Xiaomi Mi A1
- Nabíjací adaptér (5V/2A)
- USB-C kábel
- Ihla na otvorenie slotu pre SIM a microSD karty
- Návody
Elegancia v kovovom šate bez rušivých elementov
Xiaomi Mi A1 možno nepúta toľko pozornosti ako najnovšie bezrámikové smartfóny, no na prvý pohľad dokáže očariť. Xiaomi v tomto prípade stavilo na známe príslovie: „V jednoduchosti je krása“. Predná strana smartfónu zaujme svojím minimalistickým dizajnom. Horný a spodný rámik sú síce hrubšie, no na elegancii zariadenia nijako neuberajú. V hornom rámiku je zabudovaný predný selfie fotoaparát, reproduktor, notifikačná dióda a všetky potrebné snímače. Trochu ma sklamalo, že notifikačná dióda svieti len na bielo a iné farby nie sú dostupné.
Spodný rámik tak ukrýva hardvérové navigačné tlačidlá, ktoré sa objavia po rozsvietení displeja. Bočné rámiky nie sú príliš hrubé a dávajú pekne vyniknúť displeju. Ten je chránený odolným sklom Gorrila Glass s príjemný 2,5D zaoblením. Samotný IPS displej poskytne FullHD rozlíšenie pri veľkosti 5,5-palcov. Veľkou výhodou je, že vcelku dobre odoláva odtlačkom prstov, vďaka čomu je pohľad na telefón o to príjemnejší. Prechod do bočnej konštrukcie je však trochu viac cítiť, a preto by príjemnejší predel kovovej konštrukcie a predného skla padol vhod. Pri samotnom používaní však nijako zvlášť neprekáža.
Zadnú stranu a bočné hrany tvorí kov. Ten narozdiel od smartfónov, ktoré používajú na zadnej strane sklo nezanecháva spomínané odtlačky prstov. Celkovo je konštrukcia smartfónu prijemne zaoblená a nepôsobí ostro či hranato. Hornú a dolnú hranu zadnej konštrukcie lemujú predely pre anténu. Tie dokázal výrobca šikovne schovať a popravde je ich vidno, len ak sa človek poriadne zapozerá.
V pravom hornom rohu sa nachádza LED blesk, vedľa ktorého je umiestnený horizontálny duálny fotoaparát. Ten vyčnieva len minimálne a teda nijako zvlášť neprekáža. V hornej polovici je umiestnený snímač odtlačkov prstov. Síce som ho zo začiatku často hľadal a možno by som uvítal umiestnenie trošku nižšie, je to vec osobnej preferencie a zvyku. Výhodu tak budú mať používatelia s väčšími dlaňami.
Zadná strana prechádza do bočnej konštrukcie príjemným zaoblením, vďaka čomu sa smartfón komfortne drží v ruke. Na pravej strane konštrukcie nájdeme funkčné tlačidlá pre ovládanie hlasitosti. Hneď pod nimi sa nachádza tlačidlo napájania. Tlačidlá držia v konštrukcii pevne a pre ich stlačenie nie je potrebné vyvinúť nijak zvlášť silný tlak. Na druhej strane sa však netreba báť neúmyselného stlačenia vo vrecku. Na ľavej strane je umiestnený slot pre SIM kartu a microSD kartu, ktorý je možné vysunúť pomocou spinky.
Na ľavej strane spodnej konštrukcie smartfónu sa ešte nachádza 3,5 mm audio jack. Hneď vedľa sa nachádza otvor mikrofónu. V strede môžeme nájsť USB-C port, ktorý nám ušetrí starosti so správnym zasunutím konektora. Na pravej strane sa tak nachádzajú otvory pre reproduktor, ktoré pôsobia robustne a dobre západnú do celkového dizajnu. Na hornej strane je umiestnený otvor pre sekundárny mikrofón a infračervenú diódu pre vzdialené ovládanie zariadení v domácnosti.
Xiaomi tak zabalilo smartfón do prémiovej kovovej konštrukcie s rozmermi 155,4 x 75,8 x 7,3 mm, ktorú môžeme vidieť aj v prípade vlajkových lodí OnePlus 5 či iPhone 7 Plus. Napriek tomu, že je trochu väčší ma prekvapila jeho hmotnosť. S váhou 165 g je pomerne ľahší ako by sa to na prvý pohľad mohlo zdať. Celkovo tak Mi A1 ponuka dizajn a prémiové materiály, ktoré nie sú v strednej triede až takou samozrejmosťou, čím oproti konkurencii určite vyčnieva z radu.
Displej, ktorý nesklame
Xiaomi Mi A1 zdobí veľký 5,5-palcový displej technológie IPS s FullHD rozlíšením (1920 x 1080 pixelov) a hustotou 401 ppi. Displej dokáže poskytnúť slušný farebný kontrast a celková pestrosť farieb je skutočne na vysokej úrovni. V smartfóne by určite vyznel AMOLED displej lepšie, pretože dokáže poskytnúť perfektnú hĺbku čiernej farby. No IPS displej v Mi A1 až na čiernu farbu ďaleko od AMOLED displeja nemá.
V nastaveniach mi chýbala možnosť nastaviť kontrast a teplotu farieb, prípadne režim čítania, ktorý viac šetrí oči v noci. Dostupná je len experimentálna funkcia pre úpravu farieb, ktorá ponúka tri možné nastavenia režimu korekcie. Na výber je teda možnosť zvoliť deuteranomáliu, protanomáliu či tritanomáliu, ktoré však úplne rozladia farby a navyše môžu mať vplyv na výkonnosť zariadenia. No bez tohto malého nedostatku sa dá rozhodne žiť. Navyše je možné, že výrobca tento nedostatok odstráni v novej verzii Androidu 8.0 Oreo.
Prispôsobivý jas funguje úplne bez problémov a dokáže sa rýchlo prispôsobiť vonkajším svetelným podmienkam. Čitateľnosť displeja na jasnom slnečnom svetle je vďaka tomu na slušnej úrovni. Je jasné, že vlajkové lode sú v tomto smere na inej úrovni. Je ale potrebné povedať, že v segmente strednej triedy je Xiaomi Mi A1, čo sa čitateľnosti displeja na jasnom slnečnom svetle týka, na vysokej úrovni. Nevynímajúc fakt, že displej ponúka výborné pozorovacie uhly.
Tak rýchlo sa nezapotí
Xiaomi Mi A1 na moje prekvapenie nemá s náročnejším používaním žiaden problém. Zárukou toho je procesor Snapdragon 625, ktorý je vyrobený 14 nm výrobným procesom a ponúka 8 jadier Cortex A53 s taktom 2 GHz. Tie sú prísľubom poskytnutia vysokého výkonu, hladkého behu systému a energetickej efektivity. Za všetko hovoria aj výsledky benchmarkov.
Hráčov poteší solídny herný výkon vďaka grafickému čipu Adreno 506. Mi A1 tak s prehľadom zvláda 2D hry ako Farma Heroes či One More Brick. Smartfón sa tak rýchlo nezapotí ani pri zložitejších hrách ako Asphalt 8 alebo Assassin’s Creed Identity, hoci občasne sa vyskytne nejaké to „seknutie“. Treba mať však na mysli, že v rukách nedržíme najnovší high-end, ale smartfón strednej triedy.
Ako som už skôr spomínal, multitasking zvláda Mi A1 vďaka 4 GB RAM pamäti veľmi dobre, hoci ide o staršiu technológiu pamätí LPDDR3. Vnútorný priestor poskytne kapacitu o veľkosti 64 GB, ktorý úplne postačí pre uloženie fotografií, videí či aplikácií. V prípade, ak používateľovi tento priestor nebude dostačovať, je možné ho rozšíriť pomocou microSD kariet. Je však potrebné povedať, že pri použití microSD karty príde používateľ o možnosť využitia druhej SIM karty.
Čistý Android bez kompromisov
Xiaomi Mi A1 je súčasťou projektu Android One, ktorý je prísľubom tej najlepšej, najčistejšej a najbezpečnejšej verzie Androidu. Google sľubuje ten najčistejší zážitok z Androidu a tých najlepších Google aplikácií. A presne taký Xiaomi Mi A1 je. Žiaden bloatware a otravné aplikácie, ktorých sa nedá zbaviť, v Mi A1 nenájdeš. Práve to zvyklo byť veľkým neduhom telefónov z Číny.
Google dáva prísľub, že smartfóny projektu Android One budú dostávať pravidelné bezpečnostné aktualizácie a taktiež aktualizácie firmvéru. Počas môjho testovania som obdržal októbrovú a neskôr aj novembrovú bezpečnostnú aktualizáciu spolu s úpravou stability systému. Android 8.0 Oreo ešte na dvere nezaklopal, no Android One je zárukou, že na Mi A1 zavíta. Xiaomi a Google na najnovšej verzii Androidu údajne pracujú a reálne by mala do smartfónu zavítať ešte pred koncom roka 2017.
Celkovo beží systém veľmi plynulo bez „lagov“, hoci sa nejaký veľmi zriedkavo vyskytne. Počas môjho testovania sa mi ani raz nestalo, aby nejaké aplikácie padali, či už sa jedná o systémové aplikácie, sociálne siete či hry. Multitasking je svižný a prácu s telefónom uľahčuje aj možnosť zobrazenia dvoch aplikácií v rozdelenom okne. Mi A1 s operačnou pamäťou RAM o kapacite 4 GB nemá problém udržať v pamäti 10 – 12 aplikácií bez nutnosti opätovného spustenia. Samozrejme, závisí to od veľkosti aplikácií.
Keďže sa jedná o čistý Android, vlastné prvky výrobcu tu nenájdeme. Na jednej strane funguje Mi A1 výborne aj bez nich, no niekedy šikovné funkcie, ako napríklad gestá pri vypnutej obrazovke, chýbajú. Koniec koncov, dá sa bez nich žiť a Xiaomi Mi A1 na mňa pôsobil tak, že ich ani nepotrebuje. Preto nájdeme v nastaveniach telefónu všetky potrebné základné nastavenia, ktoré pôsobia maximálne prehľadne. Na druhej strane môže vynahradiť neprítomnosť vlastných prvkov podpora toho najlepšieho z Googlu.
Mne osobne vyhovovala prítomnosť Google Asistenta. Je však potrebné poznamenať, že plná funkcionalita a interakcia s asistentom je zatiaľ dostupná len v anglickom jazyku. V slovenskom jazyku vás asistent síce počuje, ale interagovať nebude. Jednoducho váš hlasový vstup použije ako vstup do Google vyhľadávania. Keďže ja problém s anglickým jazykom nemám, využil som jeho služby naplno a priznávam, že je to veľmi nákazlivé. Pre možnosť používania tohto asistenta je však potrebné nastaviť anglický jazyk aj v celom systéme.
Asistent je tak schopný nastaviť budík, zobraziť pozíciu obľúbeného tímu NHL, prehrať hudbu obľúbeného interpreta na YouTube, vyhľadať a odpovedať na čokoľvek sa používateľ opýta. Ďalej poteší neobmedzený priestor v aplikácii Google Fotky a celková interakcia medzi Google aplikáciami. S novou verziou Androidu Oreo by mali byť neskôr dostupné aj ďalšie vychytávky ako Google Lens, čo spraví z Mi A1 oveľa lacnejšiu verziu smartfónov Google Pixel 2/ Pixel 2 XL.
MIUI vs. Android One
Xiaomi použilo čistú verziu Androidu vo svojom smartfóne po prvýkrát. Fanúšikovia čínskeho giganta sú zvyknutí na populárnu nadstavbu MIUI, ktorá je známa vďaka svojej plynulosti a stabilite. V prípade Android One je plynulosť a stabilita rovnako na veľmi vysokej úrovni. Každá alternatíva má svoje plusy a mínusy. Mne osobne v Android One chýbali témy, ktorých je v MIUI neúrekom.
MIUI taktiež ponúka viacero vlastných vylepšení, s ktorých mi v Android One chýbal asi najviac čítací režim či nastavenia farieb a kontrastu displeja. Na druhej strane však nakoniec jednoduchosť a prehľadnosť Androidu One u mňa vyhrala. V každom prípade môže byť rozhodnutie o tom, ktorá alternatíva je lepšia, veľmi zložité. Nakoniec však vždy rozhodnú osobné preferencie každého používateľa.
Spoľahlivý snímač odtlačkov prstov
Snímač odtlačkov prstov sa nachádza na zadnej strane Xiaomi Mi A1. Ako som už spomínal, umiestnenie mi spočiatku nesadlo, no na druhej strane som si zvykol veľmi rýchlo a aktuálne nájdem snímač hneď na prvý šup. Čo sa týka spoľahlivosti, ide o jeden z najrýchlejších a najpresnejších snímačov. Z mojej skúsenosti je rýchlejší snímač asi iba na vlajkovej lodi OnePlus 3 či OnePlus 5. Snímač odomyká veľmi spoľahlivo, no pokiaľ je prst trochu vlhký alebo sa vlhkosť nachádza priamo na snímači, s rozpoznaním prstu má problémy. Je to však len malá nepodstatná chybička krásy, nakoľko vysušením prstu alebo snímača funguje odomykanie opäť ako hodinky.
Žiadny fejkový duálny fotoaparát
Xiaomi Mi A1 ako jeden z mála ponúka v strednej triede duálny fotoaparát. S tými sa v poslednom čase roztrhlo vrece hlavne v podaní čínskych výrobcov. Je však potrebné povedať, že práve duálne fotoaparáty malých čínskych výrobcov nevzbudzujú dôveryhodnosť a častokrát bokeh efekty pôsobia veľmi softvérovo. To však vôbec nie je prípad Xiaomi Mi A1. Ten ponúka duálny fotoaparát s dvoma 12 MPx snímačmi. Hlavný prichádza s 26 mm ohniskovou vzdialenosťou, clonou f/2.2 a 1.25 µm veľkými pixelmi. Sekundárny snímač má podobné parametre s veľkosťou pixelov 1 µm, ohniskovou vzdialenosťou 50 mm a clonou f/2.6.
Fotoaparát v Xiaomi Mi A1 za denného svetla podáva veľmi solídny výkon. Fotky dokáže zachytiť veľmi rýchlo. pričom zachová veľké množstvo detailov. Množstvo šumu sa blíži veľmi blízko ku kvalite, ktorú dokáže poskytnúť fotoaparát Xiaomi Mi 6. Vyváženie bielej farby je na dobrej úrovni a farebné podanie fotografií je tiež na vysokej úrovni. Mi A1 si vie s dostatkom svetla poradiť jednoducho skvele.
Režim HDR spracovalo Xiaomi veľmi dobre. Dokáže zachytiť a zvýrazniť detaily, pričom je schopný zosvetliť tiene. Farby nie sú nijako prepálené, ani veľmi saturované, ako to býva u väčšiny menších čínskych výrobcov zvykom. Ďalej potešilo dvojnásobné optické priblíženie, ktoré poskytuje zoom bez straty kvality. Treba povedať, že kvalita síce máličko klesla, ale celkový výsledok je aj tak výborný.
[twenty20 img1=“101833″ img2=“101832″ offset=“0.5″]
HDR vs. Originál
[twenty20 img1=“101835″ img2=“101834″ offset=“0.5″]
Originál vs. HDR
[twenty20 img1=“101857″ img2=“101858″ offset=“0.5″]
HDR vs. Originál
S ubúdajúcim svetlom sa, pochopiteľne, znižuje aj výsledná kvalita fotografií. Tie obsahujú vyššie množstvo šumu. Stále si však fotografie dokážu udržať svoju kvalitu, ktorá by mohla byť lepšia, musíme mať však na mysli, že fotíme so smartfónom strednej triedy. Problémom môže byť aj skutočnosť, že zachytiť ostrejšiu fotografiu v nočných podmienkach a v šere je zložitejšie. V tomto smere môže pomôcť šikovná funkcia HHT príznačná pre smartfóny od Xiaomi, ktorá dokáže vylepšiť výslednú kvalitu fotografií za horších svetelných podmienok, zlepšiť ostrosť a znížiť šum.
[twenty20 img1=“101839″ img2=“101838″ offset=“0.5″]
Originál vs. HHT
[twenty20 img1=“101837″ img2=“101836″ offset=“0.5″]
HHT vs. Originál
Základná aplikácia fotoaparátu umožňuje využiť portrétový mód, ktorý vytvára úchvatné fotografie. Výsledný blur efekt vyzerá jednoducho super. Jediným malým nedostatkom môže byť dlhšie spracovanie fotografie, čo nie je vina fotoaparátu, ale algoritmu na rozpoznanie blízkych predmetov. Výsledná kvalita fotografie však v konečnom dôsledku spôsobí, že dlhší čas vyhotovenia bude nepodstatný. Osobne považujem tento režim za najlepšiu stránku celého fotoaparátu.
Selfie fotoaparát je vybavený 5 MPx snímačom s clonou f/2.0. Pri dostatočnom dennom svetle fotí veľmi dobre. Farebné podanie je výborné a ostrosť fotiek takisto. Vo vnútorných priestoroch s nižším zdrojom svetla už kvalita mierne klesá. Všeobecne platí, čím menej svetla, tým nižšia kvalita a ostrosť fotiek.
Viac testovacích fotografií nájdeš na tomto odkaze
Natáčanie videí prinieslo niekoľko drobných sklamaní. Natáčať video je možné od HD až do 4K rozlíšenia len pri 30 snímkach za sekundu. To spôsobí, že pri pohybe a dynamickej scéne môže dôjsť k miernemu trhaniu obrazu. Je však pochopiteľné, že vďaka použitému procesoru by na 60 snímok za sekundu nemusel stačiť celkový výkon zariadenia. Zaostrovanie je vďaka CAF technológii rýchle a adaptívne, trochu pomalšie však už funguje pri pohybe a dynamickej scéne, hlavne v noci.
Po následnom prehrávaní videa ma ale zarazila jedna skutočnosť, a to výsledná kvalita zvuku. V tichej scenérii nebol zvuk nijak zvlášť zlý, no ani najlepší. Problém nastal pri natáčaní v meste alebo hlučnej oblasti, kde zvuk pôsobil skreslene. Je ťažké povedať, či ide o softvérový alebo hardvérový problém, keďže týmto problémom trpí aj dvojička Mi A1-tky, Xiaomi Mi 5X. Zostáva iba dúfať, že Xiaomi k týmto problémom pristúpi zodpovedne a opraví ich v najbližších aktualizáciách.
Vo všeobecnosti je základná aplikácia fotoaparátu jednoduchá a prehľadná. V nastaveniach fotoaparátu je možné vybrať si z viacerých nastavení a režimov, ako je panoráma, manuálny režim, skupinové selfie, nočný režim HHT a iné. Manuálny režim je naozaj prepracovaný, no zároveň nie je ani zložitý. Pomocou neho je tak možné meniť manuálne nastavenia a parametre ako ISO, vyváženie bielej, ostrenie, expozícia a objektív. Celkovo ponúka Mi A1 množstvo šikovných nastavení, ako napríklad zobrazenie veku osoby na fotke, detekcia tváre či možnosť automatického vylepšenia nočných fotografií.
V prípade nastavení videa je možné zvoliť rýchly aj spomalený režim. Ďalšie nastavenia ponúkajú automatické ostrenie pomocou technológie CAF alebo manuálne dotykom. Samozrejme, nechýbajú nastavenia kvality videí a taktiež nastavenia časozberného videa. V prípade nastavenia videí aj fotografií je taktiež možné určiť akciu pre tlačidlá hlasitosti, ktorými tak bude možné pridať zoom, hlasitosť alebo ich nastaviť ako spúšť.
Prekvapivá výdrž batérie
Xiaomi prichádza s nevyberateľnou 3080 mAh batériou. Na trhu sú smartfóny aj s väčšou kapacitou batérie, no spôsob, akým je Mi A1 optimalizované, nie je tak často vidieť. V benchmarku PcMark dokázal smartfón vydržať prekvapivých 11 h a 42 min. To je výsledok porovnateľný so smartfónmi so 4000 mAh batériou. Dvojička Mi A1, Xiaomi Mi 5X, v tomto teste zaostala o takmer 44 minút. Tento test teda poukazuje na výbornú optimalizáciu v podaní Android One. Horšie je to už s nabíjaním, keďže Mi A1 neponúka rýchle nabíjanie. Z 15% na 90% trvalo nabitie 79 minút, pričom do 100% bolo potrené počkať ešte ďalších 32 min.
Čo sa týka samotného používania smartfónu, pri bežnom zaobchádzaní, kedy som používal telefón na volania, SMS a občasné vybavenie nejakého mailu, Mi A1 vydržal bez problémov aj 2 dni. Ak sa k tomu pridalo aj využívanie dát, pozeranie videí na YouTube a aplikácie sociálnych sietí, telefón vydržal priemerne niečo menej ako deň a pol. Jedno z takýchto meraní ukázalo výdrž 1 deň a 2 hodiny pri zapnutom displeji po dobu slušných 5 hodín a 30 minút. Ak sa navyše pridalo hranie náročnejších hier, výdrž klesá na menej ako jeden deň. Z toho vyplýva, že telefón je výborne optimalizovaný na bežné použitie a v prípade dlhodobej vyššej záťaže už výdrž batérie rýchlejšie klesá.
Rýchle LTE a skvelá konektivita
Xiaomi Mi A1 som používal ako svoj smartfón viac ako týždeň a prekvapila ma celková konektivita telefónu. Mi A1 ponúka pre všetkých nadšencov dát plnú podporu slovenských LTE sietí. Ja som testoval telefón v sieti operátora 4ka a musím povedať, že rýchlosť LTE pripojenia bola na tých istých miestach občas vyššia ako v prípade Samsungu Galaxy S8+. Taktiež ma prekvapil celkovo lepší dosah a intenzita signálu Wi-Fi pripojenia. Xiaomi mal dosah na Wi-Fi router aj na miestach, kde už som bol s inými smartfónmi bez spojenia. Bluetooth bežal úplne bez problémov a bez straty rýchlosti spojenia.
Presné GPS, s ktorým sa nestratíš
Smartfón sa taktiež vyznačuje presným systémom GPS. Fix zariadenia prebehne do 2 sekúnd, pričom zariadenie využije väčšinu dostupných satelitov. Telefón pri chôdzi kopíroval môj pohyb celkom presne a pri stacionárnej polohe, kedy bol telefón na jednom mieste, „prešiel“ za hodinu 5 metrov, čo je lepší výsledok, ako v prípade takej Nubie Z17. Pri jazde mestskou hromadnou dopravou presnosť nebola až taká vysoká, ale bola na tom oveľa lepšie, ako v prípade Maze Alpha. Smartfón teda nebude mať pri použití navigačných systémov žiaden problém, pričom dokáže držať signál veľmi dobre.
Nový kráľ strednej triedy!
Na záver môžem povedať, že Xiaomi Mi A1 je smartfón plný prekvapení. Vo svojej triede jednoznačne nastavil latku veľmi vysoko. Hoci neoplýva aktuálnym trendom bezrámikových dizajnov, zachoval si svoju eleganciu. Xiaomi v prípade Mi A1 vsadilo na staré známe pravidlo – v jednoduchosti je krása. Čistý systém Andorid One v znamení jednoduchosti, prehľadnosti a plynulosti je zárukou spokojnosti.
Xiaomi Mi A1 32 GB za najnižšiu cenu na trhu s exkluzívnym kupónom
Xiaomi Mi A1 64 GB za najnižšiu cenu na trhu s exkluzívnym kupónom
Ak k tomu pridáme vydarený fotoaparát, plnú podporu slovenských LTE sietí a výborne optimalizovanú batériu pre bežné použitie, Xiaomi Mi A1 sa pre mňa jednoznačne stáva kráľom prémiovej strednej triedy. Bez problémov môžem prehlásiť, že by som nemal absolútne žiadny problém vymeniť môj trikrát drahší Galaxy S8 za tento famózny kúsok strednej triedy od Xiaomi. Ak si teda náročnejší používateľ, no za kvalitný smartfón nechceš utratiť veľa, Xiaomi Mi A1 je všetko, čo potrebuješ. Ak ťa tento smartfón zaujal, bež do nášho FonTtech Shopu, kde zaručene nájdeš najnižšiu cenu.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Za menej peňazí už lepšie auto nekúpiš. Tento nový hybrid je dokonalý pre Slovákov (TEST)
RECENZIA: Z legendárneho „Géčka” spravili elektromobil. V teréne je famózny, na cestách ho zabila spotreba
Našli sme najlepšiu elektrickú dodávku. Na jedno nabitie prejde stovky kilometrov
Je ako Tarzan na steroidoch. Novinka zo sveta Spider-Mana je plná brutality, ale má problém (RECENZIA)
RECENZIA Padla nám z neho sánka. Volkswagen postavil dokonalú elektrickú náhradu za Passat
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Predlžuje život až o 60 %: Milionár Bryan Johnson vysadil kontroverzný doplnok. Robil mu vážne problémy
Bitcoin na 150 000 dolároch určite nezastaví. Podľa analytika mieri podstatne vyššie
Luxusný hotel za 36 miliónov v bratislavskom prístave. Renomovaný developer má veľké plány
Útočníka z gymnázia v Spišskej Starej Vsi vzali do väzby
5 chýb, ktoré možno robí aj tvoj barber. Pri 3 by si mal spozornieť
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené