Prehľad
Rozmery a hmotnosť

260 x 165 x 9 mm 645 g

Displej

10,1 palcový WUXGA (1920 x 1200) 224 ppi

Čipset

Procesor Intel Atom Z8700 1,6 GHz (turbo 2,4 GHz)
14 nm, 4-jadrá

RAM

4 GB 1600 MHz

Operačný systém

Windows 10 Pro

Pamäť

128 GB eMMC rozšíriteľných pomocou MicroSD do 64 GB

Fotoaparát

5 MPx s AF zadný
2 MPx predný

Konektivita

Dual-band 2.4GHz/5.0GHz Wi-Fi
Bluetooth 4.0
Podpora Wireless Display
USB-C, USB-A 3.0, microHDMI, 3,5 mm zvukový jack,
dok

Batéria

7300 mAh, rýchle nabíjanie cez USB-C 5V pri 3A, 9V pri 2A, 12V pri 2A.
Možnosť nabíjať z power banky

Ostatné

Gyroskop

Plusy

+ Konštrukcia
+ Windows 10 Pro
+ Displej
+ Rýchle WiFi
+ Nabíjanie z powerbanky
+ Dostupnosť príslušenstva (stylus a dok)
+ Intel Atom Z8700 až 2,4 GHz

Mínusy

- Zmätkujúca batéria
- Ovládače USB rozhrania
- Minimálny jas
- Fotoaparát

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
10
6.6
Displej
8.9
6.1
Výkon
8.5
6.4
Operačný systém
9.3
6.8
Fotoaparát
2.2
4.2
Výdrž batérie
7.0
8.8
Zhodnotenie

Tablet Vido W10 Elite odporúčam každému, kto hľadá výkonné, ale hlavne prenosné zariadenie do terénu i na dlhé cesty. Nehodí sa pre používateľov, ktorí hľadajú skôr multimediálne zariadenia na pozeranie filmov.

7.5
Hodnotenie redakcie
6.5
Užívateľské hodnotenie
5 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Aj napriek pokročilým technológiám v tejto oblasti, predaje tabletov dlhodobo zaostávajú za predajmi smartfónov. Tablet predsa len nie je pre každého, ale ani smartfón nedokáže v súčasnosti plnohodnotne zastúpiť váš notebook. Ak patríte medzi ľudí, ktorí potrebujú mať so sebou notebook vždy pri sebe, ale hľadáte niečo prenosnejšie a o pár kilogramov ľahšie, tablet je jedno z možných riešení.

Jedným z vhodných adeptov je tablet Vido W10 Elite, ktorý pred pár týždňami zavítal do našej redakcie a podstúpil dôkladné záťažové testovanie. Od väčšiny tabletov sa líši procesorom Intel Atom Z8700 s najvyššou taktovou konfiguráciou, ktorá vystúpi až na 2,4 GHz.

Balenie

Čínsky vzduch ako darček zadarmo

vidow10elite-001

Pri návrhu balenia sa papierom ani priestorom naozaj nešetrilo. Krabica je z recyklovaného papiera s jemnou tmavou potlačou. Po otvorení hneď na vrchu nájdeme tablet. Všetky ostatné veci sú umiestnené voľne pod ním. Pribalený nabíjací adaptér podporuje rýchle nabíjanie pri napätí 5 V a prúde 3 A, 9 V a 2 A, 12 V a 2 A. Jeho výstupom je USB port typu C, ktorý nájdeme tiež v tablete. V balení preto nájdeme netradičnejší obojstranný USB-C/USB-C kábel, ďalej manuál, návod na prvé spustenie a tiež záručný list.

Balenie voliteľného príslušenstva sa drží rovnakého konceptu, ktorý nastavila krabica tabletu. V prípade klávesnicového doku zaberá produkt asi 20 % z celého balenia, zvyšok tvorí vzduch, čo zbytočne zvyšuje rozmery balenia a teda aj náklady na prepravu. Miernejšie sa tento štýl prejavil aj pri styluse, ktorý je príjemne zabalený a ako súčasť balenia je aj jeden kus AAAA batérie. Možno sa teraz pýtate, či som sa nepomýlil, ale naozaj sa jedná o tento nezvyčajný typ alkalických batérií.

Konštrukcia a dizajn

Len ľahká inšpirácia tabletom Surface od Microsoftu

vidow10elite-038

Po konštrukčnej stránke je tento tablet spracovaný výborne. Kovová konštrukcia dodáva potrebnú pevnosť, tablet sa neprehýba. Prednú stranu tvorí 10,1 palcový FullHD displej, vedľa ktorého sú umiestnené 2 stereo reproduktory. Nad displejom nájdeme predný fotoaparát s 2 MPx rozlíšením. Z ovládacích prvkov tu nájdeme iba kapacitné tlačidlo umiestnené napravo od displeja s bielou potlačou loga Windows. O ochranu displeja sa stará veľmi tvrdé sklo a fólia, ktorá je na displeji aplikovaná už od výroby.

Zadná strana je už zo spomínaného poctivého kovu, nájdeme tu však rovnako pevný 0-90° vyklápací stojanček, logo výrobcu a tiež 5 MPx fotoaparát. Pod stojanom je ešte ukryté Intel logo, CCC certifikácia, informácie o napájaní a tiež vyryté označenie pravdepodobne konkrétneho kusu. Stojan je pripevnený 2 silnými kĺbmi po stranách zariadenia. Pre ľahšie vyklopenie sú na spodnej hrane pri krajoch umiestnené cca 2 centimetrové zárezy pre ľahší prístup.

vidow10elite-075

Pravá bočná strana obsahuje všetky hlavné prvky konektivity, vrátane portu USB typu C, cez ktorý prebieha aj nabíjanie celého zariadenia, MicroHDMI portu pre pripojenie externého displeja a tiež klasické USB 3.0 typu A. Pre pripojenie externých reproduktorov alebo slúchadiel slúži štandardný 3,5 mm zvukový jack. Na hornej hrane nájdeme umiestnenú dvojicu stereo mikrofónov a tlačidlá hlasitosti a napájania.

Tablet obsahuje aj veľké množstvo magnetov slúžiacich pre uchytenie klávesnice a jej pevné zavretie. Ak práve klávesnicu nevyužívate, môžu vám priniesť veľa zábavných chvíľ, nakoľko sa na tablet lepí všetko kovové. Od kovových mincí cez kancelárske svorky a klince až po samotný stylus. Keď sa vám teda nebude dať zavrieť stojan, skúste sa pozrieť prečo, možno bude rázom bohatší o 5 centov. Z vlastných skúseností viem, že tento nechcený hľadač kovov vie občas milo potešiť.

vidow10elite-071

Pri maximálnej záťaži spolu s nabíjaním je možné pocítiť zvýšenie teploty. Tie sa prejavujú hlavne na prednej strane na pravo od prednej kamery, kde môže teplota vystúpiť až na 40°C. Zvyšná časť tela ostáva chladná bez vyšších zmien.

Klávesnica sa aktuálne predáva iba v čiernom farebnom prevedení. Tá je zvrchu pokrytá jemnou semišovou vrstvovou, ktorá má záľubu v zachytávaní nečistôt a prachu. Celý dok je veľmi pevný a pri bežnom používaní nedochádza k ohýbaniu. Rozloženie klávesnice je tradične anglické bez výrazných zmien. Z dôvodu miniaturizácie došlo k niekoľkým kompromisom. Klávesa Alt Gr bola odstránená, rovnakého však používateľ dosiahne stlačením Ctrl+Alt. Pribudla klávesa vypnúť touchpad. Funkčné klávesy sú dostupné iba cez Fn tlačidlo.

vidow10elite-093

Klávesy sú veľké 14 x 12 mm, uhlopriečka kláves je veľká 18 mm. Medzi klávesami sú 3 mm rozostupy. Dá sa povedať, že sa veľkosťou kláves jedná skoro o plnohodnotnú klávesnicu, ako nájdeme aj na väčšine 15,6″ notebookov. Veľké rozostupy minimalizujú chybovosť, a tak si nový užívateľ na túto klávesnicu veľmi rýchlo zvykne. Jej veľkosť si vyžiadala daň v podobe veľmi malého touchpadu s rozmerom 30 x 80 milimetrov. Na jeho výšku by vošli asi 2 ľudské prsty, a preto v praxi používateľ siahne v drvivej väčšine viac po styluse, prípadne klasickej myši.

vidow10elite-064

Stylus je tvorený z dvoch oddeliteľných častí. Vo vnútri nájdeme už spomínanú AAAA batériu. Na konci je umiestnený plastový hrot, ktorý je náchylný na deformáciu pod tlakom hlavne pri páde. Vtedy pomôže opatrné nahriatie hrotu zapaľovačom a obnovenie jeho tvaru pomocou prstov. Trochu vyššie je umiestnené dvojtlačidlo. Jeho pridržaním zmeníte typ kliknutia po dotyku obrazovky. Plný potenciál využije hlavne v programoch na kreslenie, kde vďaka tomu môžete prepínať medzi 3 nástrojmi.

vidow10elite-076

Displej

Výkonný 10,1″ reflektor pri minimálnom jase

01097683

Vido W10 Elite je vybavený 10,1 palcovým displejom s WUXGA (1920 x 1200) rozlíšením a jemnosťou 224 PPI. Táto veľkosť predstavuje jedinečný kompromis medzi kompaktnosťou a použiteľnosťou. Panel je od výroby chránený fóliou a neznámym tvrdeným sklom. Pozorovacie uhly sú výborné a farby si zachovávajú svoju vierohodnosť pri pohľade zo strán. Horšie je na tom ovládanie jasu. Hladina jasu 0% a 25% majú rovnakú intenzitu, ktorá je navyše veľmi silná a v noci bije do očí. F.lux je v tomto prípade skôr povinnosť, než doplnková aplikácia. Operačný systém Windows poskytuje širokú ponuku nástrojov pre opravu farieb, vyváženie gama, vyhladenie písma a iných, ku ktorým je možné pristupovať cez nastavenia systému.

Výkon a pamäť

Svieži a plynulý multitasking

vidow10elite-088

Pod povrchom tabletu bije 4-jadrový procesor Intel Atom Z8700 s maximálnou frekvenciou až 2,4 GHz. Aj napriek tomu, že sa jedná predovšetkým o mobilný procesor, dosahuje výborného výkonu dostačujúceho aj pre plynulý beh operačného systému. 4 GB RAM poskytujú potrebný komfort aj pri náročnejšom multitaskingu.

Slabou stránkou tabletu je iba integrovaná grafika, ktorá síce pre beh operačného systému stačí, ale nestačí už pre beh 3D hier pre PC. Výnimkou sú aplikácie a hry z Windows Obchodu, ktoré sú optimalizované aj pre hranie na mobilnom hardvére, ako napríklad Asphalt 8, World of Tanks Blitz a fungujú bez šklbnutia pri vysokých detailoch. Tablet som otestoval v populárnom benchmarku PCMark 8 a tradičných Antutu Benchmark a Geekbench 4.

Operačný systém

Windows 10 Pro je pri práci nenahraditeľný

vido-w10-elite-testujeme

Operačný systém Windows 10 Pro sa na dotykovej obrazovke správa naozaj intuitívne a veľmi dobre sa s ním pracuje. Samozrejmosťou sú aj hĺbkové možnosti prispôsobovania, ktoré bežný používateľ pri systéme Android nemá. Multitasking je svižný, systém vie výborne hospodáriť s pamäťou RAM a s cache. Po spustení je systém v jazyku Angličtina. Po pripojení na WiFi je možné 3 kliknutiami stiahnuť kompletný jazykový balíček, ktorý sa sám nainštaluje a po opätovnom prihlásení sa celý systém prepne do konkrétneho jazyka.

Plnohodnotný systém Windows 10 umožňuje spúšťanie univerzálnych aplikácií, rovnako ako aj klasických binárnych súborov. Okrem toho poskytuje pokročilé možnosti zabezpečenia pomocou Windows Hello, ako je PIN, Heslo alebo dokonca Obrázkové heslo.

Od notoricky známej Windows 7-čky systém prešiel veľmi dlhým vývojom, ktorý mu priniesol kopu nových funkcií, vylepšení a nastavení na spôsob tých, ktoré poznáme z našich mobilných spoločníkov. Jedno sa však nezmenilo. Stále je jedná o systém, ktorý je prispôsobený na pohodlnú prácu každého druhu a nekonečným potenciálom. Výhodou je, že systém je úplne čistý, výrobca do zariadenia neinštaloval žiadne zbytočné programy ako to robí väčšina výrobcov. Drobné komplikácie robí ovládač USB rozhrania, ktorý občas prestane pracovať po prebudení, čo spoznáte nefunkčnosťou doku a USB vstupov. V tom prípade pomôže iba reštart zariadenia.

Výdrž batérie

Keď zlyháva komunikácia

vidow10elite-044

Batéria bola počas testovania veľmi nevysporiadaná a dlhú dobu trvalo, než som ju aspoň sčasti pochopil. Vo veľa smeroch tu úplne zlyháva komunikácia medzi systémom, batériou a jej nabíjaním. Pri väčšine zariadení, keď dôjde k nabitiu na 100 %, zariadenie sa ďalej nenabíja, ale ostane čerpať energiu z externého zdroja. Pri Vido W10 Elite som spozoroval dva úplne rozdielne deje. Ten lepší je, keď máte zapnutý tablet a ste v systéme Windows. Po dosiahnutí 100 % akoby došlo k odpojeniu portu s USB typom-C. Batéria sa začne znovu vybíjať a to až do momentu, kedy sa úplne vybije, alebo do odpojenia a znovupripojenia napájacieho kábla. Ten horší prípad nastane, keď používateľ nabíja zariadenie vypnuté. Vtedy sa možno na obrazovke objaví hláška, že zariadenie je nabité, ale k odpojeniu nedochádza. Tablet sa tak úplne bezstarostne nabíja ďalej a dochádza k výraznému prebíjaniu batérie. Mne sa podarilo dosiahnuť prebitia batérie až na 160 %. Pri stave, kedy je batéria nabitá na vysoké napätie, môže dochádzať k nevratnému zníženiu kapacity batérie. Pri batériách výbušnejších pováh môže dôjsť až k nafúknutiu batérie, ba až explózii.

Graf priebehu nabíjania od času v minútach.

Môj tablet síce ostal vcelku, ale po zapnutí sa Windows prispôsobil na novú hodnotu a začal nabíjať až do viac než 1,5 násobku oficiálnej kapacity. Výsledkom bolo, že už pri 30 % začalo dochádzať k samovoľnému vypnutiu zariadenia. Keď som nechal pár dní ležať vybitý tablet, raz došlo k obnoveniu pôvodných hodnôt kapacity. Neskôr sa to zase pri nabíjaní zvýšilo a nakoniec sa pomaly vrátilo späť do normálu. Okrem týchto komplikácií, batéria odosiela údaj o kapacite v mAh a systém Windows ho číta ako mWh, čo môže spôsobiť pomerne veľké dezinformácie.

 

Graf priebehu vybíjania počas kancelárskej práce od času v minútach.

Výdrž na jedno nabitie sa pohybuje v rozsahu 2-6 hodín, v závislosti od vykonávanej aktivity. Pri hraní náročnejších hier, konkrétne Asphalt 8, batérii trvalo spadnutie zo 100 % na 15 % 2 hodiny. Prehrávanie videa z YouTube cez WiFi vo FullHD kvalite pri 25 % jase vyšťaví batériu za 3 hodiny aj 15 minút. Kancelárska práca v podobe prezerania dokumentov programu Microsoft Office Word a Excel dala zabrať batérii najmenej a tablet udržala pri živote viac než 7 hodín. Vido W10 Elite podporuje rýchle nabíjanie pri napätí až 5-12 V. Rýchle nabíjanie zabezpečí nabitie z 15 % na 90 % za 1 hod 26 minút pri zapnutej obrazovke. Bežne si tak môže používateľ vystačiť aj s klasickou power bankou a pri práci tak nie je limitovaný na elektrickú prípojku. Priebeh nabíjania, rovnako ako aj vybíjania je plynulý, na grafoch nie sú viditeľné žiadne anomálie, ktoré môžeme pozorovať pri lacných smarfónoch, kedy percentá sami od seba pribúdajú, miznú alebo stoja.

  

Graf priebehu vybíjania počas hrania Asphalt 8 od času v minútach.

Fotoaparát

Použiteľné…

vidow10elite-026

Odjakživa tablety nedostávajú práve tie najpokrokovejšie snímače, ako to poznáme pri smartfónoch. Výnimkou nie je ani tablet Vido W10 Elite, ktorý sa musel uspokojiť s 5 MPx snímačom. Pocit pri fotení, keď vidíte náhľad fotky na 10″ FullHD displeji je síce neopísateľný, ale výsledné fotografie sú plné šumu, zošednuté a pre pravidelné fotenie neuspokojivé. Stačí to pre príležitostné fotenie dokumentov pre vlastné potreby. Za zníženého osvetlenia má fotoaparát problém so zaostrením a v tme je väčšina fotografií rozmazaných a plných šumu. Tablet ponúka aj HDR režim, pri ktorom však došlo k zaseknutiu celej aplikácie fotoaparátu.

Všetky fotografie v plnom rozlíšení nájdete tu!

vidow10elite-074

Fotografie z predného fotoaparátu s rozlíšením 2 MPx sú ešte plnšie farebného zrnitého šumu. Aplikácia fotoaparátu ponúka základné nastavenia ISO, expozície, vyvážania bielej, pomeru strán, pomocných osí a iné. Tiež podporuje nahrávanie videa až pri FullHD 30 fps a predným fotoaparátom HD pri 30 fps.

Konektivita

Rýchle WiFi b/g/n/ac

vidow10elite-084

Už keď som o tomto tablete prvýkrát písal článok, zaujala ma jeho konektivita zložená z vysokorýchlostnej dvojkanálovej 2,4 GHz a 5 GHz WiFi b/g/n/ac od Intelu. V kombinácii s WiFi routerom od Xiaomi dosahujem naozaj vysoké rýchlosti v rámci domácej siete, rovnako ako aj maximálnu rýchlosť internetu. Zvyšok bezdrôtovej výbavy zahŕňa ešte Bluetooth 4.0. Bez problémov je možné pripojiť tablet k externému monitoru či projektoru pomocou microHDMI alebo tiež bezdrôtovo pomocou Miracast, ktorý je plne podporovaný. Súčasťou hardvérovej výbavy je jeden port USB-C, USB-A 3.0, 3,5 mm zvukový jack, piny pre dok a čítačka microSD kariet.

vidow10elite-051

Konektivitu rozširuje už vyššie spomínaný stylus, ktorý si so systémom výborne rozumie. Akcia po stlačení špeciálneho tlačidla môže byť zmenená v nastaveniach. Systém nemá problém s ignorovaním dlane a rušivých dotykov počas písania. Občas sa stáva, že pri písaní nastane silnejšie šklbnutie, ktoré je potom potrebné gumovať. Vyhnúť sa mu dá udržiavaním suchého displeja a tiež dotykom cudzích telies (ruky). Práca so stylusom je oveľa presnejšia a rýchlejšia než bežné dotykové vstupy, vďaka čomu si ju určite každý používateľ hneď zamiluje. Hrot stylusu je náchylný na rozštiepenie, čomu pomôže obyčajný zapaľovač a mierne nahratie špičky.

Multimédiá

Zvuk ušiam nelahodiaci

vidow10elite-077

Bohužiaľ, po stránke zvuku si tablet nezachováva kvality, aké nastavil kvalitný a jemný WUXGA displej. Reproduktory, ktoré sú umiestnené po jeho stranách, vydávajú dosť plochý zvuk. Pri vysokých hlasitostiach je počuť praskanie a nechcené rezonancie. Pre používateľov, ktorí hľadajú tablet predovšetkým na multimediálne účely odporúčam pribaliť si k tabletu aj nejaký Blutetooth reproduktor, napríklad od Xiaomi. Ich spojením získate iba ťažko prekonateľné multimediálne zariadenie.

vidow10elite-023

Výborné ozvučenie na vstupe zabezpečuje dvojica stereo mikrofónov, ktoré sú umiestnené na hornej strane zariadenia.

Záver

Vido W10 Elite: Tablet do každého „počasia“?

vidow10elite-035

Recenzie tabletov a notebookov už tradične v našej redakcii trvajú trochu dlhšie. Práve vďaka tomu vám môžeme do hĺbky opísať výhody a nevýhody z ich každodenného používania. S Vido W10 Elite sa mi pracovalo veľmi dobre. Vďaka nízkej hmotnosti iba 645 g sa stal mojím spoločníkom na cestách i v škole. Komplikácie s batériou sa ma veľmi nedotkli, pretože vždy som mal so sebou power banku a nenechal som ho vybiť. Fotoaparát síce nebol žiadna sláva, ale možnosť rýchlej digitalizácie dokumentov všetko vynahradí. Jediný problém, ktorý sa ma živo dotýkal, bol minimálny jas, ktorý v noci doslova vypaľuje oči. A tak sa mojím verným spoločníkom stal f.lux. Milo ma potešila veľkosť úložiska, ktorú som na počudovanie ani pri mojom náročnom používaní nezaplnil. Veľkosť pamäte RAM bola tiež dostačujúca a multitasking nadmieru plynulý. Systém si s tabletom rozumel výborne a necítil som žiadne obmedzenia. Teda až na občas vypadávajúce ovládače rozhrania USB, ktoré vyžadovali reštart. Tablet som používal hlavne ako doplnok na cesty namiesto môjho hlavného notebooku, ktorý bol až na pár výnimiek vždy doma.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú