Prehľad
Mobilná sieť

GSM (2G): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
WCDMA (3G): 900 / 2100 MHz
4G LTE: pásma B1 (2100 MHz), B3 (1800 MHz), B7 (2600 MHz), B20 (800 MHz)

Rozmery a hmotnosť

152 x 75,6 x 9.3mm, 188 gramov

Displej

5,5", kapacitná LCD obrazovka s rozlíšením 2560 x 1440 pixelov (2K), 538 ppi

Čipset

MediaTek Helio X25
Dve jadrá Cortex-A72 2.5 GHz & štyri jadrá Cortex-A53 2.0 GHz & štyri jadrá Cortex-A53 1.55 GHz
GPU: Mali-T880 MP4

RAM

4 GB LPDDR3

Operačný systém

Android 6.0.1 (Marshmallow)

Pamäť

64 GB eMMC 5.1 (pre užívateľa dostupných 53,82 GB)

Fotoaparát

Zadný: 21 MPx, Snímač Sony IMX230, clona f/2.2, fázové zaostrovanie, HDR
Predný: 8 MPx, Snímač Sony IMX219, clona f/2.4
Video kamera: 4K (3840 x 2160) @ 30 fps, 1080p @ 30 fps

Konektivita

WiFi 802.11 a/b/g/n, hotspot, Bluetooth 4.0, USB Type-C v2.0, GPS s AGPS, elektronický kompas, DualSIM (microSIM & nanoSIM / microSD, dual stand-by)

Batéria

3180 mAh Li-pol s podporou rýchleho nabíjania Vcharge

Ostatné

Minimalizácia aplikácií, Akcelerometer, Gyroskop, Snímač odtlačkov prstov, FM rádio, OTG, Farebná LED dióda upozornení

Plusy

+ Pevná konštrukcia
+ Balenie obohatené o VR headset
+ Skvelá výdrž batérie a rýchle nabíjanie
+ Slovenské LTE
+ Hybridná DualSIM funkcionalita
+ Aktuálna cena

Mínusy

- Neodladený systém
- Zastaraná aplikačná výbava
- Slabé výkony fotoaparátu v horších svetelných podmienkach

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.3
6.9
Displej
9.0
6.7
Výkon
7.5
5.7
Operačný systém
6.0
5.4
Fotoaparát
7.2
5.2
Výdrž batérie
8.5
5.7
Zhodnotenie

Vernee Apollo malo dvihnúť latku po svojom o niečo staršom a menej výkonnejšom súrodencovi s prívlastkom Lite, no nestalo sa tak. Aj keď reálny výkon a systém sú pre Apollo najväčšie zádrhely, prekvapí výdrž batérie, kvalita fotografí pri dobrých svetlných podmienkach a tiež cena.

7.9
Hodnotenie redakcie
5.9
Užívateľské hodnotenie
27 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Výraz high-end je v dnešnej dobe často spájaný s priam nezmyselnou porciou výkonu. Mnohým z nás na ňom záleží natoľko, že si svoje nové zariadenia vyberáme výhradne na základe vysokých hodnôt z benchmarkových aplikácií. Výsledky z týchto aplikácií však pri drvivej väčšine vykonávaných úkonov nezohrávajú žiadnu významnú úlohu a sú tak iba marketingovým ťahákom výrobcu. Preto sa treba zamerať aj na iné dôležité aspekty, ktoré pri reálnom využití používateľ skutočne cíti a dokáže ich plnohodnotne oceniť.

Spoločnosť Vernee sa o tomto fakte snaží presvedčiť verejnosť prostredníctvom svojich zariadení, pričom sa jej to zatiaľ darí na výbornú. Dopomôcť v tomto úspešnom ťažení má novinka Vernee Apollo, od ktorej si táto ambiciózna spoločnosť veľa sľubuje. Niet sa čomu čudovať, nakoľko sa jedná o jej plnohodnotnú vlajkovú loď, ktorá by v ideálnom prípade mohla vyniesť tohto výrobcu až na smartfónový vrchol. Nie vždy sa ale očakávania a prognózy naplnia a sklamanie tak môže postihnúť nielen spoločnosť, ale aj jej zákazníkov. Tí sa však vďaka riadkom písaným nižšie môžu sklamaniu z kúpy vyvarovať.

Zobraziť aktuálnu cenu Vernee Apollo

Vernee Apollo dostupný aj v EU sklade

Balenie

Jedna „hračka“ naviac

  • Vernee Apollo
  • Headset na virtuálnu realitu
  • USB Type-C kábel
  • Nabíjací adaptér
  • Spinka na otvorenie šuplíka pre SIM karty
  • Návody vo viacerých jazykoch, avšak bez slovenčiny

Konštrukcia a dizajn

Robustný, ale krásny

Na konštrukciu a dizajn smartfónov je v poslednej dobe kladený čoraz väčší dôraz. Výrobcovia, ktorí kedysi používali len lacné a nepekné plasty, sú dnes doslova nútení siahať po hodnotnejších materiáloch. Vďaka tomuto trendu sa nám tak dostáva stále kvalitnejších prístrojov, ktoré by, v teoretickej rovine, mohli vydržať aj nejaký ten pád. Spoločnosť Vernee išla už od začiatku svojej púte na istotu a takmer všetky jej doposiaľ predstavené zariadenia boli vyrobené z prémiového hliníka. Ten sa tak, samozrejme, dostal aj do vlajkovej lode, ktorá je po konštrukčnej stránke spracovaná naozaj dobre.

Vernee Apollo

Mierne výhrady však mám voči dvojici slotov na SIM karty, ktoré s konštrukciou dokonale nelícujú. Popri prudkých pohyboch tak narážajú do stien otvorov, v ktorých sú umiestnené. Tento menší nedostatok sa ale nijakým spôsobom nepodpísal na úchyte spomínaných slotov a ich neúmyselného uvoľnenia sa obávať nemusíš. V ruke sa Vernee Apollo drží vynikajúco a podľa môjho názoru by novinka prežila bez ujmy aj hrubšie zaobchádzanie. Po prvom úchope ma prekvapila pomerne vyššia hmotnosť 188 g a taktiež hrúbka 9,3 mm, ktorá sa v dnešnej dobe pri smartfónoch už tak často nevidí. Počas ďalšieho testovania som však tieto hodnoty viacej nevnímal a tým pádom ich nepovažujem za vyslovené negatíva.

Vernee Apollo

K podarenej konštrukcii sa pridáva aj podarený dizajn, ktorý ničím výrazným nenadchne, no zároveň ani neurazí. Do prednej strany je osadený 5,5-palcový displej, ktorý obklopujú vcelku výrazné rámiky. Ten vrchný je tradične využitý hovorovým reproduktorom, selfie fotoaparátom, farebnou LED diódou upozornení a svetelnými senzormi. Spodný, nanešťastie, zostal napriek svojej veľkosti prázdny a navigačné tlačidlá si tak ukrajujú spodný kúsok z obrazovky. Osobne sa mi toto riešenie príliš nepozdávalo a navigačný panel by som ocenil len v tom prípade, keby sú rozmery rámikov o čosi menšie.

Celú prednú stranu ďalej prekrýva odolné sklo so zaoblením hrán, pričom toto zaoblenie nie je až také výrazné, čo sa môže pozitívne prejaviť pri pohodlnejšom lepení tvrdeného skla. Spodná hrana Apolla sa pýši USB Type-C konektorom, ktorému po ľavej strane robí spoločnosť primárny mikrofón a po pravej strane zasa hlasitý reproduktor. Hrana vrchná, našťastie, ponúka klasický 3,5 mm audio jack, ktorý ti poslúži pri počúvaní tvojej obľúbenej hudby. Na pravej strane sa nachádzajú dve ukážkovo spracované hardvérové tlačidlá, konkrétne ide o vypínacie tlačidlo a dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti. Obvod prístroja uzatvára hrana ľavá, ktorá nesie dva SIM sloty. Zadná strana upúta zrejme najviac, pričom sa v jej vertikálnej stredovej ose nachádza skener odtlačkov prstov a nad okolitý povrch vystupujúci fotoaparát s dvojtónovým LED bleskom.

Konštrukcia VR headsetu

Obšírnejšie predajné balenie si žiada obšírnejšie testovanie konštrukcie, ktoré som obohatil o podrobnejšie skúmanie náhlavnej súpravy na virtuálnu realitu. Tá je vyrobená z čierneho kvalitne spracovaného plastu, ktorý nikde nevŕzga a jediným jeho postihom je mierne prehýbanie. Veľmi kladne hodnotím jeho nízku hmotnosť a taktiež silikónový materiál, ktorý je v kontakte s tvárou pri používaní.

Smartfón sa k súprave pripevní pomocou stredového popruhu zakončeného suchým zipsom a môžem povedať, že drží skutočne bez problémov. To isté platí aj pri „nosení“ headsetu, nakoľko ho pri vhodnom nastavení na hlave takmer necítiť. Azda najväčším nedostatkom tohto gadgetu je absencia magnetu, respektíve tlačidla, ktoré by umožňovalo interakciu počas používania. Na základné zoznámenie s virtuálnou realitou a sledovanie 360° videí však tento headset rozhodne postačí.

Displej

Rozlíšenie o kvalite nerozhoduje

S priloženou náhlavnou súpravou úzko súvisí aj použitý zobrazovací panel. Ten je, hlavne pre zaistenie lepšieho zážitku z VR, vybavený jemným rozlíšením 2560 x 1440 pixelov, ktoré sa rozprestiera na 5,5-palcovej uhlopriečke. Výsledná jemnosť činí senzačných 538 pixelov na jediný palec, vďaka čomu som sa dočkal dokonale ostrého obrazu za každých okolností. Úprimne povedané, rozdiel medzi zobrazovacím panelom s klasickým FullHD rozlíšením pri bežnom používaní cítiť nie je. Iná pesnička sa ale odohráva pri využívaní headsetu, kde 2K rozlíšenie ukazuje svoju pravú silu. Použitý displej je typu LCD, pričom sa môže pochváliť skvelými pozorovacími uhlami. Naopak, miernym sklamaním je pre mňa maximálna a rovnako aj minimálna hodnota jasu, ktoré na tom mohli byť rozhodne o čosi lepšie.

Najmä maximálna hodnota jasu nemusí plnohodnotne postačovať pri slnečných letných dňoch a vyhľadávaniu tieňov sa zrejme nevyhneš. Ak sa ti pri minimálnom jase bude zdať displej stále prijasný, môžeš využiť funkciu s názvom BluLight Defender, ktorá eliminuje zobrazovanie škodlivej modrej farby a zobrazovač sa vďaka tomu zdá byť v tme o čosi menej rušivý. Prednastavené nastavenia displeja nemusia vyhovovať každému, avšak Vernee Apollo ponúka v nastaveniach starú známu aplikáciu MiraVision, ktorá umožňuje pozmeniť jeho základné vlastnosti podľa potreby. Po aplikovaní dodatočných úprav v Používateľskom režime tak displej, ako aj jeho farebné podanie, hodnotím kladne. Čierna však predsa len mohla byť o čosi viac čierna a farby o málinko živšie, no to je o osobnej preferencii.

Výkon a pamäť

Teória verzus prax

Ako som načrtol už v samotnom úvode, vysoké hodnoty dosiahnuté v benchmarkových aplikáciách síce pohladia dušu každého technologického nadšenca, no to je asi tak všetko. Zásadnejšie je to, či obsiahnutý procesor spolu s grafickým akcelerátorom dokážu zvládať vypäté situácie. Vernee Apollo má k dispozícii 10-jadrový procesor Helio X25 od spoločnosti MediaTek, ktorému asistuje grafická jednotka Mali-T880. Táto dvojka by podľa papierových predpokladov mala zvládať všetky operácie bez najmenších problémov, no bohužiaľ, nie vždy tomu tak aj skutočne je. Graficky náročnejšie hry dajú vďaka jemnému 2K displeju tomuto smartfónu poriadne zabrať. Zážitky vo VR teda taktiež nie sú stopercentne plynulé.

V spomínaných benchmarkoch sa však tieto problémy neprejavujú a Apollo v nich podáva vcelku solídne výsledky. Po stránke operačnej pamäte sa dostalo na 4 GB RAM typu LPDDR3, vďaka čomu by mal byť multitasking úplne bezproblémový. Opäť tomu tak ale nie je a pri spustení väčšieho množstva aplikácií smartfón nespolupracuje podľa očakávaní. Zažil som aj situáciu, kedy sa smartfón po opätovnom otvorení aplikácie spustenej na pozadí samovoľne reštartoval. Z interného 64 GB úložiska typu eMMC 5.1 si čo-to zoberie systém a pre potreby užívateľa je dostupných presne 53,82 GB. V prípade, že by sa niekomu málilo, tak si môže pamäť rozšíriť pomocou microSD kariet. K tomu všetkému je možné využiť aj klasické USB pamäťové médiá vďaka podpore OTG funkcionality.

Operačný systém

Hlavný kameň úrazu

Nie všetky svetové technologické spoločnosti si dajú patrične záležať na odladení operačného systému Android, používaného v drvivej väčšine aktívnych smartfónov. Mnohokrát sme sa tak pri našich recenziách stretli s problémami, ktoré degradovali zážitok z používania práve kvôli nedostatočnej optimalizácii. Našťastie, Vernee Apollo Lite, ktorý som testoval minulý rok, priestor na podobné problémy neponúkol, vďaka čomu boli moje očakávania smerované k jeho vybavenejšej verzii poriadne vysoké. Ihneď po jeho príchode som sa tak pustil do podrobného skúmania stability implementovaného systému Android vo verzii 6.0 Marshmallow, s prisľúbenou aktualizáciou na verziu 7.0 Nougat.

Vernee Apollo

Počas testovacej púte ma ale prekvapilo viacero menších, no i väčších problémov. Začnem však zľahka. Po každom rozsvietení obrazovky sa v dolnej časti zamykacej plochy spustí otravná animácia, pri ktorej sa skrýva navigačný panel. To je však len čisto estetický problém. Horšie je, že nie vždy sa obrazovku rozsvietiť aj skutočne podarí, nakoľko sa mi pri väčšej záťaži až trikrát prihodilo, že smartfón nijakým spôsobom nereagoval na stlačenie odomykacieho tlačidla. Tento problém pritom trval aj niekoľko desiatok sekúnd. Okrem iného som bol pri práci so zariadením svedkom rôznych zásekov a celkový chod zariadenia teda nemožno označiť za úplne plynulý. Pravdou je, že problémov bolo ešte o čosi viac, no niektoré z nich vyriešili OTA aktualizácie. Preto nám zostáva len dúfať, že tie zvyšné budú čoskoro vyriešené ďalším updatom.

Po stránke grafického rozhrania využíva Vernee Apollo takmer čistú verziu operačného systému vyvíjaného spoločnosťou Google. Prostredie tak nie je obalené do žiadnej používateľskej nadstavby, no napriek tomu isté zmeny prítomné sú. Uzamykacia obrazovka okrem zobrazenia dátumu a času ponúka dvojicu rýchlych skratiek, pomocou ktorých sa používateľ môže dostať k aplikácii Telefónu alebo Fotoaparátu. Integrovaný launcher má po dizajnovej stránke svoje najlepšie časy dávno za sebou. Jeho vzhľad totižto znehodnocujú nevkusné ikony, ktoré pochádzajú ešte zo staručkej verzie Androidu 4.2 Jelly Bean. Po funkčnej stránke však výrazné zmeny nenastali a k dispozícii sú klasické domovské obrazovky, pričom sa nezabudlo ani na menu aplikácii. Rozhodne však odporúčam využitie alternatívneho launcheru z Obchodu Play.

Lišta zoskupujúca rýchle prepínače, našťastie, ponúka dizajn aktuálny. Poradie prepínačov, ako aj ich počet, možno meniť podľa vlastného uváženia. K tejto úprave sa dopracuješ po podržaní ikony ozubeného kolesa umiestnenej na samom vrchu notifikačného prostredia. Nastavenia systému ďalej skrývajú zopár užitočných funkcií, ktoré dokážu používanie tohto prístroja značne spríjemniť. Za zmienku rozhodne stojí Sťahovanie Turbo, ktoré súčasne využíva Wi-Fi pripojenie a 3G / 4G mobilný internet na sťahovanie väčších súborov omnoho vyššou rýchlosťou. Ako už názov napovedá, funkcia Plánované zapnutie a vypnutie v prípade potreby zautomatizuje úkon vypnutia a opätovného zapnutia prístroja, pričom môže byť pravidelne vypnutý presne v tom čase, v ktorom ho nepotrebuješ používať. Okrem toho môžeš pokojne pozmeniť poradie tlačidiel v navigačnom panely.

Predinštalované aplikácie

Ponuka predinštalovaných aplikácií nie je nijako obzvlášť bohatá a vzhľadom na existenciu Obchodu Play, v ktorom sa nachádza nespočetné množstvo rôznorodých titulov, to v zásade nepovažujem za negatívum. Sklamalo ma však, že tie, ktoré v systéme implementované sú, sa vysokou kvalitou, bohatými funkciami alebo aspoň príjemným dizajnom chváliť rozhodne nemôžu. Práve naopak. Dostalo sa totižto na nevkusné a zastarané aplikácie, z ktorých  ti drvivú väčšinu v žiadnom prípade neodporúčam používať. Ako-tak použiteľná je snáď len Kalkulačka, Záznam zvuku či Rádio FM. Vstavaný Prehliadač, Vyhľadávač, Správca súborov a rovnako aj Kalendár opäť ponúkajú vzhľad, ktorý sme mohli vídať dobré štyri roky dozadu pri Androide vo verzii 4.2. Jelly Bean.

Snímač odtlačkov prstov

Vernee Apollo

Takmer každý novo predstavený smartfón ponúka na svojom tele skener odtlačkov prstov. Ten v mnohých prípadoch dokáže poslúžiť ako skvelý bezpečnostný prvok, no taktiež dokáže neraz poriadne potrápiť. Nie každý skener totižto funguje tak ako by fungovať mal. Nanešťastie, Vernee Apollo toto moje tvrdenie naplno potvrdzuje. Úspešnosť integrovaného skenera bola zo začiatku môjho testovania doslova strašná, pričom sa mi prístroj podarilo odomknúť v priemere až po troch pokusoch. Neskôr som však dal skeneru ďalšiu šancu a odtlačok som si zaznamenal opäť od začiatku. Následne sa jeho úspešnosť značne zvýšila, a tak nesmierne záleží nad spôsobom pridávania nového odtlačku. Aby však nebolo všetko len negatívne, keď už skener tvoj prst úspešne zaznamená, zariadenie na to reaguje skutočne rýchlo. V rýchlosti snímania sa dokonca nebojím Apollo prirovnávať ku svojej OnePlus 3-ke, ktorá je známa možno najrýchlejším skenerom zo všetkých dodnes predstavených smartfónov.

Výdrž batérie

Znesie toho veľa

Napriek tomu, že je telo tohto smartfónu hrubé viac ako 9 milimetrov, do jeho útrob sa výrobcovi podarilo vtesnať na dnešnú dobu len priemerný akumulátor o kapacite 3180 mAh. Táto kapacita sa dokonca v spojitosti s jemným 2K displejom a nie práve úsporným 10-jadrovým procesorom môže zdať značne nedostatočná. Na moje prekvapenie tomu tak pri reálnom využívaní nebolo a počas testovania som sa na výdrž tohto zariadenia sťažovať jednoducho nemohol.

Napokon to však dokazujú priložené screenshoty, ktoré som vykonal po jednom bežnom testovacom dni. Počas tohto dňa som uskutočnil tri krátke hovory, komunikoval cez sociálne siete, prehliadal internet, zhruba 30 minút prezeral videá na YouTube, ďalej som hodnú chvíľu strávil počúvaním hudby, čím som svoj deň ukončil a na druhý deň ráno som si zapol hru Real Racing 3. Konečný výsledok pritom vôbec nie je zlý, nakoľko som mal displej rozsvietený takmer 7 hodín pri celkovej výdrži 22 hodín a 51 minút.

Prekvapujúce je, že žiadna z používaných aplikácií sa vo využití od posledného dobitia neukázala. Štandardizované benchmarky výdrže batérie mi taktiež spôsobili menší šok, nakoľko pozitívne výsledky vstavaného akumulátora nepotvrdili. Vlajková loď ambicióznej čínskej spoločnosti v nich pohorela na plnej čiare, za čo môže s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká softvérová chyba. Vďaka podpore rýchleho nabíjania sa Vernee Apollo dobije z 15 % kapacity na 90 % už za 53 minút.

Fotoaparát

Sony IMX230 tak, ako ho poznáme

Zopár rokov dozadu sme smartfóny využívali pri fotografovaní len zriedka a ich snímače nám tak slúžili len pri núdzových situáciách, kedy nebol žiaden kvalitnejší fotoaparát po ruke. Dnes je však situácia úplne iná a mnohí z nás nahradili svoje kompakty práve smartfónmi, ktoré v kvalite záberov ušli za posledné obdobie poriadny kus cesty. Týmto pokrokom je inšpirovaný aj Vernee Apollo, ktorý nesie na svojej zadnej strane snímač IMX230 od spoločnosti Sony s rozlíšením 21 MPx, PDAF zaostrovaním, clonou f/2.2 a duálnym LED bleskom. Tento fotografický snímač bol predstavený viac ako dva roky dozadu a počas svojej existencie bol použitý vo veľkom počte prístrojov čínskych, ale i svetových spoločností. S jeho pomocou vytvorené zábery sa môžu pochváliť slušnou kvalitou a inak tomu nie je ani v tomto prípade.

Apollo totižto podáva pri fotografovaní nadpriemerné výkony, pričom výsledné snímky v ideálnych svetelných podmienkach prekvapia používateľa svojimi detailmi. Ani po viacnásobnom priblížení nedochádza k rozmazaniu a jednotlivé pixely sa hľadajú len veľmi ťažko. O niečo horšie sú na tom farby, ktoré nepekne splývajú dohromady. Okrem toho sú vyblednuté a rozhodne by im pristála vyššia miera saturácie. Rozdiel vo farebnom podaní badať najmä pri porovnávacích záberoch, ktoré boli vytvárané smartfónom OnePlus 3. Výrazné zlepšenie nastáva pri zapnutom HDR režime, ktorý vnesie do fotografií potrebnú dávku života.

OnePlus 3 vs Apollo Lite

[twenty20 img1=“60405″ img2=“60411″ offset=“0.5″]

[twenty20 img1=“60404″ img2=“60408″ offset=“0.5″]

Originál vs HDR

[twenty20 img1=“60406″ img2=“60407″ offset=“0.5″]

[twenty20 img1=“60409″ img2=“60410″ offset=“0.5″]

Snímky z makro sveta vďaka obrovskému počtu pixelov vyzerajú skvelo a v popredí sú ideálne zaostrené. Vysoké rozlíšenie si však zobralo svoju daň pri nočných fotografiách, respektíve fotografiách zhotovených za horších svetelných podmienok. Tie sú doslova preplnené šumom a kvalitou zjavne neprekypujú. Pre obstojné nočné zábery tak odporúčam fotografovať výhradne v miestach, kde sa nachádza silný umelý zdroj svetla.

Makro

Nočné

Pre zobrazenie všetkých fotografií v plnom rozlíšení klikaj sem.

Ak by som mal niečo skutočne vyzdvihnúť tak s určitosťou spomeniem kvalitu videa, ktoré dokáže vlajková loď spoločnosti Vernee nahrávať až v 4K rozlíšení pri 30 fps. Hoci fotoaparát neponúka optickú stabilizáciu obrazu, prítomná je aspoň tá systémová, ktorá pracuje vynikajúco. Záchvevy síce vďaka nej úplne nezmiznú, no všimne si ich len veľmi pozorné oko. Miernym nedostatkom je absencia videa spomaleného, ktoré by určite ocenilo veľké percento používateľov, vrátane mňa.

Aplikácia fotoaparátu svojim dizajnom veľkú dieru do sveta neurobí, no svoj účel jednoznačne spĺňa. V spodnej časti obrazovky ponúka dve tlačidlá, ktoré slúžia k okamžitému vytvoreniu fotografie, prípadne zaznamenaniu videa. V ľavom dolnom roku sa nachádza ozubené koliesko rozsiahlych nastavení, kde je možné meniť rozlíšenie, pomer, expozíciu, vyváženie bielej a mnoho ďalšieho. Šípka v strednej časti ľavého okraja zoskupuje 15 fotografických filtrov a nad ňou je umiestnená ikona, ktorá slúži na prepnutie do režimu panorámy. Pravý okraj skrýva štyri rýchle prepínače a náhľad naposledy vytvorenej fotografie, cez ktorú sa možno dostať do galérie.

Konektivita

Menšie výhrady

Konektivita je výrobcami často zanedbávaná a mnohokrát sa k nám dostanú zariadenia, ktoré majú poriadne problémy so signálom. Vernee Apollo k nim, našťastie, nepatrí a s radosťou tak môžem prehlásiť, že príjem signálu bol z oboch SIM kariet počas celého testovania ukážkový. To isté platí aj o kvalite hovoru, ktorú si druhá strana pochvaľovala. Hoci sú procesory MediaTek spájané s nekvalitným príjmom GPS signálu, mnou testovaný prístroj, čo sa tohto týka, žiadne problémy neponúkol. Fix stabilných satelitov bol otázkou niekoľkých sekúnd a hoci presnosť nebola práve stopercentná, rozhodne sa nejedná o prepadák.

Ukážkový signál je navyše vyšperkovaný aj ďalšou bohatou konektivitou, ktorá zahŕňa Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot Bluetooth v4.0, GPS s AGPS a GLONASS. Nezabudlo ani na už spomínané FM rádio či OTG funkcionalitu, ktorá s príslušnou redukciou umožňuje pripojenie klasických USB periférnych zariadení. Aby toho nebolo málo, vlajková loď spoločnosti Vernee ponúka plnú podporu LTE sietí, ktorú som aj aktívne využíval. Pri teste v aplikácii Speedtest som však spozoroval menší problém. Rýchlosť uploadovania bola totižto až desaťnásobne nižšia než pri testovaní iného smartfónu s tou istou SIM kartou. Niekomu by ďalej mohol chýbať NFC čip, no osobne jeho absenciu nepovažujem za negatívum. Treba však rátať s tým, že bezkontaktné platby len pomocou Apolla vykonávať možné nie je.

Multimédiá

Opäť tie aplikácie

Čínski výrobcovia smartfónov sa minimálne po multimediálnej stránke rozdeľujú do dvoch skupín. Najprv sú tu takí, ktorí si dajú nesmierne záležať na prepracovaných multimediálnych aplikáciách a kvalitnom podaní zvuku. Na druhú stranu sú tu však aj takí, ktorí si s multimediálnou výbavou veľkú hlavu nerobia a to sa následne pri ich prehrávaní, bohužiaľ, plne prejaví. Zariadenia od ambicióznej spoločnosti Vernee môžem, bež dlhšieho váhania, zaradiť do tejto druhej skupiny. Samotný Vernee Apollo slúži ako výborný príklad. Obsahuje totižto klasický mono reproduktor, ktorý síce hrá hlasno, ale jeho zvuk nie je práve najčistejší a značne mu chýba basová zložka. Výstup do slúchadiel ale sklamania nepriniesol a označujem ho za slušný nadpriemer, no sú k nemu, samozrejme, potrebné aj kvalitné slúchadlá.

Vstavaná aplikácia na prehrávanie Hudby dokáže poslúžiť pri sporadickom počúvaní, avšak neohúri ani dizajnom a ani funkciami. Hudba je v nej rozdelená do štyroch rôznych kariet podľa interpretov, albumov, názvu samotných skladieb a nakoniec podľa zoznamov, ktoré môžeš sám vytvárať. Vlastnosti hlavného reproduktora dokáže o niečo vylepšiť integrovaný ekvalizér, no žiadny výrazný pokrok po úprave nenastane. Displej s 2K rozlíšením je doslova skvelým nástrojom na prezeranie videí či filmov. K pohodlnému sledovaniu je ale potrebný skvelý prehrávač videa, ktorý Apollo nemá. Ten, ktorý sa v novinke nachádza je súčasťou galérie a neponúka žiadne pridané funkcie. V podstate celá galéria je na funkcie chudobná a jedinou pridanou hodnotou je základný režim úprav fotografií. Inak sa však jedná o klasickú galériu, v ktorej sú obrázky rozdelené podľa jednotlivých albumov. Opäť sa tak neubránim odporúčaniu k stiahnutiu alternatívnych multimediálnych aplikácií.

Záver

Vernee Apollo: Smartfón plný rozporov

Rozpory, rozpory, všade samé rozpory. Počas dvoch týždňov intenzívneho skúmania som ich na smartfóne Vernee Apollo našiel naozaj mnoho. Za veľkou väčšinou z nich ale stojí nie práve najlepšie odladený systém, ktorý sa celkom určite časom podarí výrobcovi zlepšiť formou aktualizácií. S odhliadnutím od týchto problémov sa tak po konštrukčnej a dizajnovej stránke jedná o výborne spracované zariadenie, o ktoré sa pri tvrdšom zaobchádzaní netreba báť. Jemný 2K displej slúži ukážkovo, a to aj napriek tomu, že jeho menším nepriateľom môže byť priame slnko.

Zobraziť aktuálnu cenu Vernee Apollo

Vernee Apollo dostupný aj v EU sklade

Na druhú stranu však slnečné lúče dokáže každý majiteľ tohto prístroja oceniť pri vytváraní nadpriemerných fotografií a videí. Batéria pri reálnom používaní slúži presne tak, ako slúžiť má a rýchle nabíjanie skráti zdĺhavé chvíle, kedy sa smartfóny stávajú pevnou linkou. Mnou často kritizovaná aplikačná výbava taktiež nemusí prekážať všetkým, a ak aj náhodou áno, vždy je možné využiť Obchod Play, ktorý je najväčšou zbraňou systému Android. Po menšej rekapitulácii sa tak dostávam k finálnemu verdiktu. Vernee Apollo nie je zlý smartfón, avšak prišiel na trh v nevhodnom čase a s nevhodne odladeným systémom, ktorý ho ťahá ku dnu a túto skutočnosť, bohužiaľ, nezachráni ani priložený „darček“ v podobe headsetu na virtuálnu realitu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú