GSM (2G): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
WCDMA (3G): 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
LTE (4G): 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
154.2 x 74.1 x 7.25 mm, 153 g
5,5″, kapacitná Optic AMOLED obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, Multitouch, 403 ppi, Gorilla Glass 5
Qualcomm Snapdragon 835
Osemjadrový, 2,45 GHz, 10 nm
Adreno 540
6 GB LPDDR4X
Android 7.1.1 Nougat, OxygenOS (4.5.5)
64 GB, čip UFS 2.1
16 + 20 MPx (teleobjektív), Sony IMX398 - Sony IMX350, clona f/1.7 - f/2.6, zaostrovanie PDAF, Auto HDR, elektronická stabilizácia obrazu, Manuálny režim, Panoráma, Režim Portrét
Video: 4K pri 30 fps, 1080p pri 60 / 30 fps, Slow-motion 720p pri 120 fps
Predný fotoaparát: 16 MPx, FullHD video, Sony IMX371, clona f/2.0
2x2 MIMO, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot, Bluetooth v5.0, USB 2.0, Type-C, OTG, GPS, AGPS, GLONASS, NFC, štandardný 3.5mm audio jack
3300 mAh, Dash Charge (výstup 5V/4A)
DualSIM (nanoSIM & nanoSIM, dual stand-by), Nočný režim, Shelf, Tmavá téma, Alert Slider, softvérové alebo kapacitné ovládacie tlačidlá, Ambientné zobrazenie notifikácií, Režim čítania, Uzamykanie aplikácií odtlačkom prsta
+ Luxusná konštrukcia
+ Kvalitný AMOLED displej aj pri FullHD rozlíšení
+ Bezkonkurenčný výkon
+ Najrýchlejší Android s častými aktualizáciami
+ Kompletná podpora LTE a plnohodnotná európska záruka
+ Dash Charge
- Horšie fotografie v noci
- Priemerná výdrž batérie
- Vyššia cena vzhľadom k pôvodnému smerovaniu OnePlus
OnePlus 5 je azda najkontroverznejšou vlajkovou loďou tento rok. Nádherný displej, masívny výkon, no najmä vyšperkovaný operačný systém dodávajú perfektný používateľský zážitok. Na druhej strane sú mínusy v podobe horších nočných fotiek, priemernej výdrže či prekvapivo vyššej cene.
Never Settle. Slávne motto spoločnosti OnePlus, ktoré ju dostalo do povedomia širokej technologickej verejnosti. Postupom času, ako si výrobca vybudoval svoju stabilnú základňu fanúšikov, sa toto slovné spojenie však akoby vytratilo. Je skutočne kontroverzné OnePlus 5 hodné tohto pomenovania alebo len zúfalo ťaží z úspechu predchodcov?
Ako skalný fanúšik tejto čínskej spoločnosti a majiteľ OnePlus 2, OnePlus 3 / 3T som bol popravde prvýkrát na pomedzí, či si 5. generáciu kúpiť. A navyše, keď som sa dozvedel oficiálnu cenu, ktorá už nebola tak úplne v rámci filozofie „za málo peňazí veľa muziky“, musel som naozaj dlho premýšľať. Nakoniec ma však moje technologické srdiečko nasmerovalo, aby som si OnePlus 5 kúpil, a tak ti môžem priniesť jednu z prvých slovenských recenzií. Je toto skutočne ten najlepší Android na trhu? Dokáže poraziť iPhony alebo Samsungy? Aj na toto sa ti budem snažiť priniesť odpoveď. Poďme na to!
iPhone 7 Plus OnePlus 5 ako luxusný módny doplnok
Už úniky pred oficiálnym predstavením priniesli do radov fanúšikov OnePlus obavy ohľadom dizajnu, ktorý sa až veľmi podobá konkurenčnému iPhonu 7 Plus. A po oficiálnom predstavení to nebolo o nič lepšie, keďže sa dizajn nezmenil vôbec, ale vôbec. Bolo nutné, aby OnePlus kopíroval Apple v tomto smere? Po obrovskom úspechu 3 / 3T-čka čakal snáď len málokto takýto, popravde poriadne kontroverzný krok. V každom prípade, OnePlus 5 sa tak môže pýšiť krásnou celohliníkovou konštrukciou, ktorej dominuje perfektné pohodlie pri držaní vďaka zaobleným hranám.
zdroj fotografie: Dávid Igaz / FonTech
Voči predchodcovi je obrys smartfónu výrazne oblejší, čo však prispelo aj k vyššej šmykľavosti a častejšiemu vypadávaniu z rúk. Predok vypĺňa 5,5-palcový FullHD displej, ktorý je zasadený do skla s 2.5D krytím, pričom na samom spodku sa nachádza brutálne rýchly skener odtlačkov prstov. Celkové rozmery dosahujú 154.2 x 74.1 x 7.25 mm pri hmotnosti 153 g.
zdroj fotografie: Dávid Igaz / FonTech
Boky obkolesuje tradičná nádielka ovládacích tlačidiel a nechýba ani extrémne návykový prvok v podobe tlačidla na prepínanie režimov notifikácií. Toto by som chcel vidieť na každom smartfóne! Spodná časť je obdarená USB Type-C konektorom a áno, OnePlus naďalej ostáva na vlne ponechania 3.5 mm audio jacku. Palec hore. Postupne sa však dostávam k extrémne kontroverznej zadnej časti. Žiaľ, tu pozitíva končia.
zdroj fotografie: Dávid Igaz / FonTech
Práve vďaka zadnej časti je OnePlus 5 preslávený aj medzi používateľmi, ktorí ho doteraz vôbec nepoznali. Z 90 % je totiž identická s tou, ktorú nájdeš na iPhone 7 Plus. Nechýba teda logo v strede, plastové predely antén či v tomto prípade najokatejšia časť – duálny fotoaparát v ľavej časti. Ten ponúka taktiež totožné rozloženie elementov, a teda jeden štandardný objektív a jeden teleobjektív. Celkovo sa však OnePlus 5 drží v rukách perfektne a v hociktorej z dvoch dostupných čiernych farieb púta pozornosť.
zdroj fotografie: Dávid Igaz / FonTech
Ak ťa ale aj tak trápi podobný dizajn s americkým konkurentom, použiť môžeš nejaký ochranný kryt a problém je zažehnaný. Ja som však čakal viac osobitejší dizajn, ktorý bude charakterizovať OnePlus, a tak je pre mňa tento krok stále nepochopený a považujem ho za krok vedľa.
zdroj fotografie: Dávid Igaz / FonTech
Kúpiť OnePlus 5 v oficiálnom eshope
Dokonalý AMOLED, ktorý nepotrebuje vyššie rozlíšenie
Neprajníci sa pustili do OnePlus aj kvôli displeju, ktorý si naďalej zachoval tradičné FullHD rozlíšenie s pomerom 16:9. Toto riešenie rozhodne nie je v žiadnom smere negatívne, ba čo viac, v mnohých prípadoch pomáha. AMOLED technológia s jemnými úpravami v podaní výrobcu prispeli k tomu, že drvivá väčšina používateľov bude nadmieru spokojná. K dispozícii sú tiež dva odlišné profily farieb, sRGB a DCI-P3, vďaka ktorým si saturáciu farieb displeja môžeš prispôsobiť k obrazu svojmu.
zdroj fotografie: Dávid Igaz / FonTech
Na 5,5-palcovej uhlopriečke je teda FullHD plne postačujúce a počas používania som nenašiel ani jednu zásadnú chybu. Samozrejme, na 2K panel v S8-čke to nestačí, no stále netreba zabúdať, že v prípade OnePlus zohráva kľúčovú rolu aj cena a obmedzené vývojové prostredie voči najväčším svetovým gigantom. Dostatočnú odolnosť voči škrabancom poskytuje sklo Gorilla Glass 5.
Naozaj praktickou novinkou je takzvaný Režim čítania, ktorý má za úlohu zredukovať vyžarovanie modrej farby, ktorá je najviac škodlivá pre ľudské oko. Ak teda rád čítaš knihy v smartfóne alebo ho často používaš v noci, tento režim budeš rozhodne využívať. V neposlednom rade je dostupný aj Ambientný displej, ktorý už veľmi dobre poznáme z OnePlus 3 / 3T. Funkčnosť sa nijakým spôsobom nezmenila a stále sa jedná o veľmi užitočnú vychytávku.
Prichádza 8 GB RAM do smartfónov!
Vzhľadom k označeniu „zabijak vlajkových lodí“ sú hardvérové špecifikácie skutočne dôležitým prvkom celého marketingu tejto už nie tak mladej spoločnosti. Srdcom OnePlus 5-ky je tak tohtoročný procesorový kráľ v podaní Snapdragonu 835, akcelerátora Adreno 540 a v neposlednom rade aj ohromnej 8 GB RAM LPDDR4X pamäti v najvyššej verzii. Mnou testovaná verzia disponovala 6 GB RAM pamäťou.
zdroj fotografie: Dávid Igaz / FonTech
Dve varianty sa dostali aj do zloženia interného úložiska, ktoré ponúka kapacitu 64 a 128 GB, pričom disponuje najnovšou a najrýchlejšou technológiou UFS 2.1 s vylepšením v podobe dvojitého kanálu pre ešte rýchlejší prietok dát.
Ak sa čo i len laik pozrie na tieto špecifikácie, je mu jasné, že tento smartfón zvládne hocijakú operáciu. O všetkom svedčia aj výsledky v benchmarkoch, kde OnePlus 5 dosahuje len a len najvyššie priečky. Poradí si tak s akoukoľvek aplikáciou či hrou a výkonu je dostatok na niekoľko rokov dopredu, čiže v tomto smere by si sa rozhodne nemal ničoho obávať. Vítanou funkcionalitou je navyše podpora OTG, vďaka čomu si pripojíš rôzne externé periférie.
Najrýchlejší Android na trhu
Rôzne speedtesty, porovnania či celkovo proklamovanie spoločnosti o najrýchlejšom smartfóne na trhu môžeš brať s rezervou alebo im úplne podľahneš. Pred pár dňami sa k nám dostal speedtest, kde OnePlus 5 zdolalo iPhone 7 Plus a dokázalo tak, že patrí medzi najrýchlejšie smartfóny na svete. Novinka je rozhodne pekelne rýchla a zdoláva aj tie najlepšie Androidy.
Perfektne optimalizovaná nadstavba OxygenOS, ktorá dostáva veľmi často aktualizácie, je pre mnohých dokonca lepšia ako samotný čistý Android. OnePlus spravil jemné úpravy na správnych miestach a keď chceš spoznať pravú silu najpopulárnejšieho mobilného operačného systému na svete, si na správnej adrese. Vcelku je OxygenOS jednoduchý a ponúka vylepšenia ako tmavá téma so zmenou farieb, úpravy ikoniek v notifikačnej lište či zrýchlené animácie.
Ani tento rok nechýba možnosť nastavenia softvérových navigačných tlačidiel, pričom ku každému z ovládacích tlačidiel si vieš nastaviť ďalšie akcie. Šikovné gestá ako dvojité poklepanie na prebudenie displeja či napísanie písmena na otvorenie zvolenej aplikácie len pridávajú na celkovej funkčnosti smartfónu. Ak si zástancom čistého a zbytočne neprekombinovaného dizajnu, pri používaní OnePlus 5 sa budeš sa cítiť ako ryba vo vode.
Skener odtlačkov prstov
V prípade OnePlus 5 sa môžeš pripraviť aj na jeden z najrýchlejších skenerov odtlačkov prstov na trhu, ak nie ten najrýchlejší. Smartfón odomkneš doslova behom mihnutia oka a rovnako perfektná je aj presnosť.
zdroj fotografie: Dávid Igaz / FonTech
Z 10 pokusov 10-krát prebehlo odomknutie bezchybne. Maximálne môžeš pridať 5 odtlačkov a OnePlus taktiež pridal možnosť uzamykať aplikácie.
Priemer vo výdrži batérie
3300 mAh batéria neznie v dnešnej dobe nijak oslnivo. Počas môjho používania OnePlus 5, ktoré obsahovalo neustále pripojenie na WiFi / 4G, prezeranie sociálnych sietí, vybavovanie pracovných emailov a počúvanie skladieb cez Spotify, vydržalo celý deň úplne bez problémov so zapnutou obrazovkou na úrovni 4 hodín a 4 minút. Je to teda výsledok, ktorý síce nesklame, no ani sa nevymaní zo zabehnutého štandardu novodobých vlajkových lodí.
Na druhej strane ale máš k dispozícii jedinečnú rýchlonabíjaciu technológiu, ktorá nemá vo svete obdoby. Dash Charge je vo svojej najlepšej forme neprekonateľný. Funguje pri výstupných hodnotách 5V/4A. Z 15 na 90 % sa batéria nabije už za 49 minút, pričom najzaujímavejšou vlastnosťou tejto technológie je to, že v prípade nabíjanie nevzniká nadmerné teplo. To je totiž udržané v nabíjacom adaptéri.
Duálny fotoaparát, ktorý stále nie je dokonalý
Azda najväčšou novinkou, ktorá postretla novú vlajkovú loď OnePlus, je duálny fotoaparát. Ten mal byť, aspoň podľa ohromného hypu zo strany výrobcu, hlavným lákadlom. V konečnom dôsledku sa však stále nedokáže rovnať konkurencii, ku ktorej sa tak hrdo prirovnáva. Taký Samsung Galaxy S8 / S8+ či Google Pixel spolu s iPhonmi 7 / 7 Plus novinku od OnePlus stále porážajú.
zdroj fotografie: Dávid Igaz / FonTech
Fotoaparát funguje na pomerne tradičnom princípe, a teda jeden štandardný objektív so 16 MPx rozlíšením, clonou f/1.7 a snímačom Sony IMX 398, pričom sekundárny ponúka až 20 MPx rozlíšenie, clonu f/2.6, snímač Sony IMX 350, no hlavne 2-násobný optický zoom (Carl Pei sa vyjadril, že smartfón má 1,6-násobný optický zoom, pričom zvyšných 0,4 je dosiahnutých pomocou softvéru). Mnohým leží tiež v žalúdku odobratie optickej stabilizácie obrazu, ktorá by rozhodne pomohla k lepším výsledkom za zlých svetelných podmienok a najmä v prípade 4K videí, ktoré vyzerajú roztrasene.
Recenzia | Xiaomi Mi6 je ďalší fenomenálny smartfón od Xiaomi! Má len jeden vážny (dočasný) nedostatok
Výsledná kvalita fotografií je skutočne výborná a počas dobrých svetelných podmienok dokážu očariť aj oko náročnejšieho fotografa. Štandardný objektív má vďaka nízkej clone výborné predpoklady dorovnávať svetovú konkurenciu, no pri prepnutí na teleobjektív je kvalita už o trochu horšia. Celkovo je ale fotoaparát OnePlus 5 hodný high-end segmentu. Horšie je to ale v nočných hodinách, kedy sa prejavuje nižšia kvalita voči renomovanejším výrobcom. Nemusíš sa ale báť, nie je to nič hrozné, len jednoducho stráca na svetovú špičku.
Originál vs HDR
[twenty20 img1=“82315″ img2=“82316″ offset=“0.5″]
Originál vs 2-násobný optický zoom
[twenty20 img1=“82308″ img2=“82309″ offset=“0.5″]
[twenty20 img1=“82310″ img2=“82311″ offset=“0.5″]
Režim Portrét
Originál vs 2-násobný optický zoom v noci + klasické nočné fotografie
[twenty20 img1=“82312″ img2=“82313″ offset=“0.5″]
Všetky fotografie v plnej kvalite nájdeš tu
Pri 2-násobnom optickom zoome vieš vytvoriť skutočne nápadité makro fotografie (pozor však na stabilizáciu, ktorá musí byť podstatne lepšia ako keď fotíš v štandardnom režime) a nezabudnem ani na úplne nový režim Portrét, ktorý dodá fotografiám krásny bokeh pozadia, pričom predmety v popredí sú ostré ako „britva“. Počas môjho testovania na OxygenOS 4.5.3 sa ale tento režim stále choval trochu nepredvídateľne, a tak občas neboli ostré okraje predmetov v popredí. Neberiem to však ako veľké negatívum, nakoľko sa jedná o neduh, ktorý hravo môže vyriešiť už najbližšia aktualizácia. Selfie nadšenci sa môžu spoľahnúť na 16 MPx predný snímač Sony IMX 371 s clonou f/2.0, ktorý produkuje nadpriemernú kvalitu záberov.
Zastavím sa ešte aj pri videu, v ktorom OnePlus 5 podáva rovnako kvalitné výsledky, no ako som už spomínal, chýba mu optická stabilizácia obrazu. K dispozícii je tak len softvérový ekvivalent. Vo výsledku je možné najviac nahrávať 4K video pri 30 fps, no netreba zabúdať ani na FullHD video pri 60 fps, respektíve na slow-motion HD video pri 120 fps. O kvalite videozáznamu sa môžeš presvedčiť nižšie.
Hurá! 3.5 mm audio jack ostal
Už spomínaná nadstavba OxygenOS prešla za posledné obdobie poriadnymi zmenami. Tie, našťastie, nepridali samotnému prostrediu na „váhe“ a vylepšení sa dočkali len tie miesta, ktoré to potrebovali. Radia sa medzi ne aj multimediálne aplikácie, z ktorých je na tom určite najlepšie Galéria. Tá podporuje veľké množstvo formátov a prehrá takmer každé video. Súbory navyše zobrazuje prehľadne a ponúka možnosť pokročilej editácie obrázkov.
Rovnako dobre je na tom aj vstavaný Správca súborov či aplikácia Hudba. Inak hudba hrá skvele, aj keď len za pomoci jediného hlasného reproduktora. Výstup do slúchadiel je na tom tiež veľmi dobre a to isté platí aj pre počúvanie hudby pomocou Bluetooth. OnePlus 5 navyše obsahuje Bluetooth vo verzii 5.0, čo znamená, že podporuje prehrávanie hudby pomocou dvojice zariadení zároveň. Aby toho nebolo málo, dostalo sa aj na podporu technológii aptX, aptX HD a SBC.
Pri všetkých OnePlus smartfónoch je skvelá konektivita samozrejmosťou. Tá je pri tomto najnovšom kúsku docielená presným GPS modulom, ktorý odvádza svoju prácu tak, ako má. Mobilný signál je stabilný a naraz ho možno využívať pomocou dvojice nanoSIM kariet. Tie sa bez problémov pripoja na všetky „slovenské“, ale aj zahraničné LTE frekvencie. Našťastie, a to musím zdôrazniť, tento výrobca sa ešte rozhodol zachovať 3.5 mm audio jack, za čo má u mňa jedno maličké (možno bezvýznamné) plus navyše.
Uprednostnil by som ho pred akýmkoľvek Androidom
Ako teda hodnotím OnePlus 5 po dvojtýždňovom používaní? Získal si moje sympatie alebo naopak ľutujem tých 500 €, čo som zaň dal? Najnovšia vlajková loď tejto čínskej spoločnosti je vskutku komplikovaný počin, ktorý na jednej strane reprezentuje to najlepšie, čo OnePlus momentálne dokáže, avšak na druhej jej mierne zrážajú z popularity zbytočné chyby. Dizajn je každého subjektívna vec a o kopírovaní sa je zbytočné baviť.
zdroj fotografie: Dávid Igaz / FonTech
Kúpiť OnePlus 5 v oficiálnom eshope
Parádny výkon a tak dokonalý zážitok z Androidu nenájdeš široko ďaleko, pričom práve tieto vlastnosti robia OnePlus 5 unikátnym. A ani ten toľko ospevovaný fotoaparát nie je zlý, no stále sa akosi nevie dostať na úroveň renomovaných výrobcov, ktorí naďalej v istých smeroch preukázali svoje technologické kvality. Podčiarknuté a spočítané, kúpu OnePlus 5 určite neľutujem a dokáže hravo splniť očakávania najnáročnejšieho používateľa. Smelo ho teda odporučím každému, kto by mal záujem vlastniť smartfón, ktorý možno neohúri na prvý pohľad, no označil by som ho nasledovne: ,,Nesúď knihu podľa obalu“.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Za menej peňazí už lepšie auto nekúpiš. Tento nový hybrid je dokonalý pre Slovákov (TEST)
RECENZIA: Z legendárneho „Géčka” spravili elektromobil. V teréne je famózny, na cestách ho zabila spotreba
Našli sme najlepšiu elektrickú dodávku. Na jedno nabitie prejde stovky kilometrov
Je ako Tarzan na steroidoch. Novinka zo sveta Spider-Mana je plná brutality, ale má problém (RECENZIA)
RECENZIA Padla nám z neho sánka. Volkswagen postavil dokonalú elektrickú náhradu za Passat
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Dlhovekosť je v našej moci: Tieto návyky dokážu predĺžiť život až o 24 rokov, tvrdí prevratný vedecký výskum
Skryté nebezpečenstvo smart hodiniek: „Večné chemikálie“ nosí denne na tele 25 % Slovákov. Tieto značky prešli testom
Len 1 hodinu od Bratislavy vznikla špičková samoobslužná výberová kaviareň s „Porsche medzi kávovarmi“
V týchto mestách stráviš za volantom hodiny. Prvé miesto rebríčka najvyťaženejšej premávky ťa prekvapí
Policajný prezident končí na svojom poste. Dôvodom je tragédia v Spišskej Starej Vsi
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené