GSM: 900 / 1800 / 1900 MHz
UMTS: 2100 MHz ,1900 MHz, 850 MHz, 900 MHz, TD 2000 MHz, 1900 + MHz
LTE: 800 MHz, 900 MHz, 1 800 MHz, 2 100 MHz, 2 600 MHz
148.8 x 75.8 x 8.2 mm
172 gramov
5.5" IPS panel s rozlíšením 1080 x 1920 p,
hustota pixelov približne 403 ppi
Qualcomm Snapdragon 630 Mobile Platform
4x Cortex a53 na 2.2 GHz + 4x Cortex a53 na 1.85 GHz
Qualcomm® Adreno™ 508 GPU
Qualcomm Spectra™ 160 ISP
Výrobný proces 14 nm
LPDDR4x 3 GB
Android 8.1.0 (v čase testu)
32 GB + MicroSDxc do 256 GB
Po prvom spusteni voľných približne 20 GB
16 MPx, clona f/2.0, veľkosť pixelov 1 µm, Zeiss optika, PDAF, dualny led blesk
Video: 2160p 30 fps, 1080p 30 fps
Predný fotoaparát: 8 MPx, clona f/2.0, veľkosť pixelov 1.12 µm, 1080p video
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot, Bluetooth 4.2 (A2DP, LE), GPS (A-GPS, GLONASS), USB-C, NFC
Užívateľom nevymeniteľná Li-Ion 3000 mAh, rýchle nabíjanie
Dual sim (hybridný), snímač odtlačkov prstov na zadnej strane, 3,5 mm jack
+ Pevná kovová unibody konštrukcia
+ Nádherný, jedinečný dizajn
+ Dostatočne výkonný, veľmi efektívny systémový čip
+ Veľmi dobrá kvalita zvuku z 3,5 mm jacku
+ Za dobrého svetla nadpriemerné fotoaparáty
+ Jednoduchý a intuitívny systém, aktualizovaný na najnovšie štandardy, bez zbytočností
+ Presný senzor odtlačkov prstov
+ Spôsobilý pre hranie hier
- Neprítomná notifikačná dióda
- Systémové tlačidlá na displeji
- Horší prejav hlasitého reproduktora
- Horšie fotografie pri slabom svetle
- Nekvalitné pribalené slúchadlá
Nokia 6.1 je smartfón mnohých kvalít a kontrastu. Na jednej strane dokáže excelovať a na druhej sklamať hlúpou chybou/vlastnosťou. Nokia 6.1 dokáže cez 3,5mm jack poslať nádherný zvuk do pribalených slúchadiel nulovej kvality, dokáže krásne notifikovať, ale iba pár sekúnd, lebo nemá stále zapnutý AMOLED displej. Ak spravím sumu všetkých vlastností, schopností a nedostatkov, vo výsledku je to nadpriemerné zariadenie, ktoré dokáže obhájiť svoju cenovku. Príjemným prekvapením je kvalita displeja aj fotoaparátov. Za kovovú konštrukciu a dizajn si Nokia zaslúži osobitnú pochvalu, rovnako ako za zvolený Snapdragon 630 a čistý Android.
Nokia 6.1 je atraktívne zariadenie s cenovkou približne 250 €. V tejto cene iste očakávaš od smartfónu nejaké kvality, tobôž keď ide o niekdajšieho legendárneho výrobcu menom Nokia. O tom, či telefóny od Nokie nabrali späť vlastnosti hodné legiend sa dočítaš nižšie.
Balenie
- Smartfón s integrovanou batériou
- Rýchlonabíjačka
- USB-C kábel dĺžky 1 meter
- 3,5 mm jack slúchadlá
- Manuál aj v slovenčine
- Spinka pre vysunutie nano SIM/microSD slotu
Najnižšia cena Nokia 6.1
Trhá zraky okoloidúcich
Predná strana je vyhradená 5,5 palcovému displeju s 1080p rozlíšením, nad ním nájdeš slúchadlo a prednú kameru, vedľa nich je hrdo sa týčiaci nápis Nokia. Zľava je umiestnený hybridný šuflík pre dual SIM a MicroSD, sprava nájdeš kolísku hlasitosti a tlačidlo vypínania. Dole je mikrofón, hlasitý reproduktor, aj USB-C konektor, hore 3,5 mm jack. Zadná strana obsahuje fotoaparát so Zeiss optikou, duálny LED blesk a snímač odtlačkov prsta.
Dizajn Nokie 6.1 by si zaslúžil vlastnú kapitolu. Konštrukcia je pevná, vyrobená z anodizovaného hliníku, tým budí dojem vysokej kvality a vysokej hodnoty. Čierna farba štíhleho tela s oranžovým lemovaním nemá chybu, dobre sa drží.
Vzhľadovo mi hneď padol do oka a zároveň každý, kto mal so smartfónom česť počas môjho testovania, jednoducho konštatoval, že mobil je pekný, bez toho, aby som sa ho pýtal na názor. Ako sa vraví, lepšie raz vidieť ako dlho čítať, pozri si fotky a ber na vedomie, že reálne je ešte o niečo krajší.
Na druhý pohľad je vidieť, že nejde o nejaký top mobil, výrobca šikovne zamaskoval hrubé rámiky po bokoch displeja, nad a pod displejom to vyzerá ako bežný štandard. Zamrzí fakt, že systémové tlačidlá nie sú umiestnené na rámiku pod displejom ale na ňom a tak okresávajú displej a zbytočne, pretože miesta je tam dosť. Z hľadiska ergonómie musím vytknúť polohu snímača odtlačkov prstov, na môj vkus je príliš nízko. Snáď najväčším nedostatkom tohto smartfónu je chýbajúca notifikačná dióda.
Displej
Displej Nokie 6.1 hodnotím ako veľmi dobrý. Úroveň maximálneho jasu obstojí aj na priamom slnku, minimálny jas je tak akurát, zažil som už aj nižší, ale jeho používanie mi nebolo pohodlné ani v úplnej tme. Pozorovacie uhly sú na veľmi dobrej úrovni a jemnosť FullHD displeja pri veľkosti 5,5″ si už určite zažil. Ide o dnešný štandard a používa ho väčšina zariadení naprieč skoro celým cenovým spektrom.
V nastaveniach displeja mi chýbala možnosť nastaviť teplotu farieb. K dispozícii je iba čítací režim, ktorý zredukuje množstvo modrej zložky svetla. Osobne používam nastavenia s teplejším nádychom ako ponúka táto Nokia, no objektívne, nastaveniu farieb od výrobcu niet čo vyčítať.
Výkon v benchmarkoch
Nokiu 6.1 poháňa čip Qualcomm Snapdragon 630, pre beh aplikácií je k dispozícii 3 GB LPDDR4x pamäte. Túto kombináciu hodnotím ako veľmi slušnú a dôstojnú základnú výbavu. Snapdragon 630 má proti svojmu priamemu predchodcovi, Snapdragonu 625, vyšší takt procesorových jadier, podporu až 2x rýchlejšej LPDDR4x pamäte (predtým LPDDR3) a ďalšie menej zásadné zmeny. V praxi to znamená pekné navýšenie výkonu. Najviac ma zaujala efektivita čipu, kedy aj pri požadovaní vyššieho výkonu sa smartfón zahrieva len pozvoľna a batéria neklesá žiadnym zásadným tempom. Viac o výkone dozvieš z priložených screenshotov.
Výkon v hrách a pri reálnom používaní
Chod systému je plynulý, funguje rýchlo a bez zaváhania. Chod aplikácií závisí od náročnosti danej aplikácie, no výrazné spomalenie či dlhé čakanie za načítaním aplikácie nehrozí. 3 GB operačnej pamäte stačí pre bežný multitasking medzi tromi či štyrmi aplikáciami, čo znamená, že pri súčasnom používaní piatich kariet v Chrome, Messengera a Youtube nebude žiaden problém.
Na trh dnes vstupuje nová kategória smartfónov, a to takzvané herné smartfóny. Ale, doteraz sme hrali aj bez tých herne špecializovaných zariadení a práve táto Nokia je jednou z najlacnejších ozajstných vstupeniek do sveta mobilného hrania. Snapdragon 630 spolu s LPDDR4x pamäťou odvedie skvelú prácu a užiť si môžeš aj tie najlepšie pecky dostupné na Google Play. Pravda, je v tom malý háčik. Tie najnáročnejšie tituly Nokia 6.1 zvládne iba na najnižších až stredných detailoch. Veľkým plusom je schopnosť udržať maximálny výkon čipu aj pri dlhom hraní a pri okolitej teplote 22 stupňov Celzia zariadenie nie je možné prehriať iba hraním hier. Na screenshotoch vidíš porovnanie maximálnych detailov proti detailom, ktoré Nokia 6.1 zvládne s prehľadom. Ukážkové hry sú Shadowhun Legends a World of Tanks Blitz.
Plné detaily sú vľavo
[twenty20 img1=“124543″ img2=“124544″ offset=“0.5″]
[twenty20 img1=“124545″ img2=“124542″ offset=“0.5″]
Čistota a aktuálnosť na prvom mieste
Testovaný model Nokie bol hneď pri prvom spustení aktualizovaný na najnovší systém Android 8.1, bez nadstavby. V čase písania recenzie obsahovala Nokia najnovšie bezpečnostné záplaty systému. Medzi predinštalovanými aplikáciami je iba základná výbava, presne tak, ako by som čakal. Nechýbajú Google aplikácie ani FM rádio.
Ako najväčšie plusy systému vnímam jednoduchosť a intuitívnosť. Samozrejmosťou pre čistý Android je aj ľahkosť a s tým spojený plynulý chod zariadenia, či menšie percento obsadenej RAM pamäte v porovnaní so zložitejšími nadstavbami výrobcov. Prakticky som sa nestretol s tým, že by mi chýbala nejaká potrebná aplikácia, ktorú by som považoval za súčasť systému. Nokia 6.1 obsahuje aj multi-window, teda funkciu, ktorá ti umožní používanie dvoch aplikácií súčasne. Spomenúť musím aj možnosť odpisovať na správy rovno z notifikácií.
Samotnému systému nemám čo vytknúť, no v spojení s týmto kúskom mám nedostatky dva. Prvý a mnou vnímaný ako najväčší nedostatok smartfónu, vnímam chýbajúcu notifikačnú diódu a s tým spojený systém notifikácií. Na zmeškané hovory či prijaté správy po zhasnutí displeja smartfón neupozorňuje vôbec, pokiaľ ho aspoň nedvihneš zo stola alebo nepoklepeš po displeji. Pri zodvihnutí displej zobrazí čas a notifikácie. Táto funkcia by bola úžasná, ak by mobil obsahoval stále zapnutý AMOLED displej a notifikoval nepretržite. V tomto prípade som si však funkciu vypol, pretože Nokia pri nosení v ruke bežne rozsvecovala displej, bez toho aby som chcel. Druhé, čo mu musím vytknúť sú systémové tlačidlá. Pod displejom je kopec miesta, no táto Nokia ich má na displeji, čo by možno nebol až taký problém, keby sa zasunuli stále, keď majú. Občas sa mi stalo, že tlačidlá boli prítomné, aj keď nemali byť.
Fotoaparát od Zeiss
Oba fotoaparáty smartfónu odvádzajú nadpriemernú prácu. Zadný pri dobrých svetelných podmienkach zhotoví fotky plné detailov, ostré, s presnými farbami a veľkým dynamickým rozsahom. Nechýba manuálny režim, kde si môžeš nastaviť citlivosť snímača, čas expozície dokonca až na 4 sekundy, vyváženie bielej, kompenzáciu expozície a manuálne zaostriť. Okrem automatického a manuálneho režimu obsahuje softvér režim panorámy.
Pri dobrom svetle vyzerajú jednoducho výborne aj videá. Zadná kamera dokáže točiť až v 4K rozlíšení, predná zasa vo FullHD. Spomalené či zrýchlené videá sa dajú vytvoriť taktiež. Senzor zadného fotoaparátu je skôr podpriemerným kúskom a je to poznať po západe slnka. Tam už optika Zeiss nedokáže zachrániť situáciu a fotky sú zašumené. Pri použití statívu si v manuálnom režime pri zvolení dlhej uzávierky zachytíš dobré detaily, no dlhá uzávierka je nepoužiteľná pre rýchle fotenie. Ďalším nedostatkom je problém zaostriť na malý objekt v popredí a zaostriť v tme v manuálnom režime pri použití nízkej citlivosti snímača. V galérii si všimni fotku žltého kvietku v popredí. Vyhotoviť sa dá, no je to problém, na tmavej fotke s manuálnym režimom som musel použiť manuálne zaostrenie.
Normal vs. HDR
[twenty20 img1=“124863″ img2=“124859″ offset=“0.5″]
[twenty20 img1=“124860″ img2=“124861″ offset=“0.5″]
Normal vs. manual
[twenty20 img1=“124860″ img2=“124862″ offset=“0.5″]
Ďalšie fotky nájdeš v galérii.
Priemerná výdrž a rýchle nabíjanie
Batéria má kapacitu 3000 mAh. Nech je hardvér akokoľvek úsporný, v letných dňoch, kedy ide jas displeja na maximálnych hodnotách, je jej kapacita dostačujúca na jeden deň používania so zostávajúcou rezervou. Ak smartfón nepoužívaš veľmi často, môžeš rátať s dvoma dňami výdrže.
Ak ti batéria zahlási skoré „úmrtie“, situáciu zachráni priložená rýchlo nabíjačka. 10 minút nabíjania znamená navýšenie kapacity z 10 na 24 %, za 30 minút sa dostaneš na 50%. Nabitie z 10 na 80 % trvá iba 60 minút. Quick Charge nabíja batériu v niekoľkých stupňoch. Od 0 do 60% kapacity je nabíjanie veľmi rýchle, medzi 60 a 80 % sa batéria nabíja o čosi pomalšie a nad 80 % je rýchlosť nabíjania na úrovni obyčajnej nabíjačky. Spomalenie má zaručiť vyššiu životnosť batérie.
Nechýba ani presné GPS
S Nokiou 6.1 sa nestratíš. GPS je na dobrej úrovni, satelity vyhľadá a určí polohu behom pár sekúnd. LTE bolo testované v dedine na frekvencii 800 MHz a dopadlo obstojne. Rýchlosť pripojenia cez WiFi je teoreticky 54 mbit prostredníctvom 5 GHz „a“ siete. Samozrejme, 2,4 GHz WiFi je prítomné a dokonca nechýba ani USB-C port. Po zapojení do môjho PC som nameral rýchlosť USB portu na úrovni USB2, čiže približne 30 MB/s. USB kábel sa na jednej strane tvári ako super-rýchly USB-C, no na strane druhej je iba obyčajná USB 2.0 koncovka a ani prepojenie mobilu s PC rýchlym káblom nepomohlo.
Kvalitu zvukového prejavu hodnotím ako dobrú. Slúchadlo svoju prácu odvádza bezchybne rovnako aj mikrofóny. Horšie je na tom hlasitý reproduktor. K podaniu hudobného zážitku rozhodne nie je spôsobilý, chýbajú basy, stredobasy, výšky sú príliš výrazné, ušušťané a stredy plechové. Jeho hlasitosť je dobrá a dialógy zrozumiteľné. Výstup z 3.5 mm jacku je výborný, zvuk je čistý a vyvážený. Za mňa všetkých desať hore. Slúchadlá som nepochopil. Neviem na čo v Nokii mysleli keď ich dali pribaliť. Podľa mňa je to zbytočné plytvanie materiálom, moje JBL T200a hrajú niekoľko násobne lepšie a to vôbec nepatria do high-endu.
Záver
Nokia 6.1 ma počas testu presviedčala o svojich kvalitách deň čo deň. Mobil zaujal okamžite po vybalení svojím dizajnom a pevnou kovovou konštrukciou. Hardvér pri bežnom používaní nepozná spomalenie ani záseky. Ťažké srdce mám na chýbajúcu notifikačnú diódu a chýbal mi aj kvalitnejší hlasitý reproduktor. Ak si ochotný odpustiť mu tých pár mínusov, konkurencia sa bude hľadať ťažko.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Za menej peňazí už lepšie auto nekúpiš. Tento nový hybrid je dokonalý pre Slovákov (TEST)
RECENZIA: Z legendárneho „Géčka” spravili elektromobil. V teréne je famózny, na cestách ho zabila spotreba
Našli sme najlepšiu elektrickú dodávku. Na jedno nabitie prejde stovky kilometrov
Je ako Tarzan na steroidoch. Novinka zo sveta Spider-Mana je plná brutality, ale má problém (RECENZIA)
RECENZIA Padla nám z neho sánka. Volkswagen postavil dokonalú elektrickú náhradu za Passat
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Predlžuje život až o 60 %: Milionár Bryan Johnson vysadil kontroverzný doplnok. Robil mu vážne problémy
Bitcoin na 150 000 dolároch určite nezastaví. Podľa analytika mieri podstatne vyššie
Luxusný hotel za 36 miliónov v bratislavskom prístave. Renomovaný developer má veľké plány
Útočníka z gymnázia v Spišskej Starej Vsi vzali do väzby
5 chýb, ktoré možno robí aj tvoj barber. Pri 3 by si mal spozornieť
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené