Prehľad
Rozmery a hmotnosť

365 x 260 x 24.2mm, 2,3 kg

Displej

15.6-palcový, FullHD (1,920 x 1080 pixelov) IPS (antireflexný, svetelnosť 250 nitov, 60 Hz)

Čipset

2.3GHz Intel Core i5-8300H, štvorjadrový, 8MB cache, max. frekvencia 4 GHz sTurbo Boost
Grafická karta: Nvidia GeForce GTX 1050 Ti (4GB GDDR5)

RAM

8GB DDR4 (2,666MHz)

Operačný systém

Windows 10

Pamäť

128GB SSD (PCIe); 1TB HDD (5,400 rpm)

Fotoaparát

720p HD webkamera umiestnená pod displejom

Konektivita

USB typu C, mini DisplayPort, USB 3.0, HDMI, RJ-45, 2 x USB 3.1, 3.5mm audio jack, Kensington Lock

Plusy

+ Na herný sektor netradičný elegantný dizajn
+ Skvelá konektivita a umiestnenie väčšiny konektorov vzadu
+ Dostatočný výkon pre hranie aj kancelársku prácu
+ Výhodný pomer ceny a výkonu

Mínusy

- Kamera umiestnená pod displejom
- Reproduktorom chýbajú basy a mohli byť o málo hlasitejšie
- Displej mohol byť matnejší

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
8.0
7.7
Displej
7.5
8.1
Výkon
8.0
8.8
Výdrž batérie
8.0
8.8
Zhodnotenie

Pri cene nami testovaného modelu, ktorá sa pohybuje na úrovni 950 €, ponúka Legion Y530 zaujímavé možnosti. Má síce plastovú konštrukciu a trochu tmavší a lesknúci sa displej, ale elegantným dizajnom, širokou konektivitou, dostatočným výkonom a niekoľkohodinovou výdržou batérie má potenciál zaujať mnohých rekreačných hráčov. Mierne výhrady máme k zvuku, ale v ostatných kritériách si notebook odvádza svoju prácu veľmi kvalitne. Ak máš teda zálusk na nejaký výkonnejší kúsok, Lenovo Legion Y530 ti skvele otvára dvere do herného sveta.

7.9
Hodnotenie redakcie
8.4
Užívateľské hodnotenie
9 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Herný svet je rozdelený na niekoľko sektorov a dôležitú úlohu v ňom zohrávajú notebooky. Nadšencov na tomto trhu sa usiluje zaujať aj Lenovo so sériou laptopov Legion. K nám sa do redakcie dostal model Y530, ktorý chce potvrdiť ambície značky.

Na stole sa nám tak objavil notebook, ktorý je na prvý pohľad svojou cenovkou a výbavou ideálnym adeptom pre vstup do herného sveta. S cenou, ktorá je dostatočne vzdialená od hranice 1000 € ponúka relatívne dostupný herný zážitok a môže tak zaujať mnohých. Vo výbave mu nechýba silný procesor od Intel-u ani výkonná grafická karta Nvidie. Zaujímavosti prináša aj v oblasti konštrukcie a konektivity. Ako teda notebook Lenovo Legion Y530 zaujal nás, si môžeš prečítať v nasledujúcich riadkoch. Začíname pritom pre herný laptop trochu netradične – elegantnou konštrukciou.

Vpredu biznis, vzadu zábava

V hernom sektore sme zvyknutí na výrazné a extravagantné prvky. Legion Y530 je však iný. Nehrá výraznými farbami a nemá ani dúhové podsvietenie klávesnice. So svojím tmavým prevedením a viac elegantným dizajnom je špeciálnym zástupcom herných notebookov. Cieli na tých, ktorí nepotrebujú na prvý pohľad ukazovať, ku komu patria.

Niekoľko výraznejších prvkov na jeho konštrukcii ale predsa len nájdeme. Na zadnej strane upúta najmä podsvietené logo, ale s veľmi príjemnou bielou. Výraznejšie ešte pôsobí mriežka ventilátorov, ktorá sa tiahne z bočných hrán až dozadu. Pánty obrazovky sú pritom trochu posunuté dopredu, čím Lenovo cielilo najmä na dosiahnutie lepšieho chladenia. K tomu sa ešte dostanem, ale už pri tomto pohľade je jasné, že teplo skutočne má kadiaľ preč. Pánty sú veľmi pevné a ponúkajú štedrý uhol pri maximálnom otvorení obrazovky. Ťažko síce v reále skutočne využiješ takmer 180 stupňové otvorenie, ale Lenovo ukázalo svoje konštrukčné umenie.

No a potom sú tu elegantnejšie prvky. Zadná strana je matná a textúrovaná, vďaka čomu slušne odoláva odtlačkom. Čierne vyhotovenie z plastu, tenké rámiky displeja a klávesnica s bielym podsvietením, celkovo skôr navodzujú dojem známy z biznisovejších modelov. Výnimkou je ešte sčasti výraznejší názov Legion v hrubšom rámiku pod displejom. Tu si našla miesto aj kamera a žiaľ, znamená to aj trochu neobvyklý uhol nahrávania pri streamovaní alebo videohovoroch. Škoda, pretože ide o jedinú výraznejšiu chybu v konštrukcii.

Notebook celkovo váži 2,3 kilogramu. Nejde tak rozhodne o zariadenie na časté cesty, ale tým ani nemá byť. Pri 15″ obrazovke a hernom zameraní ide dokonca o tú nižšiu hodnotu. Elegantný vzhľad Lenovo Legion Y530 je však v sektore herných notebookov skutočne príjemným spestrením.

Dobre píše a pripojí ťa k hocičomu

Jednotlivé klávesy sa stláčajú dosť hlboko a jemne. Je to síce na hrane, ale stále v rozsahu pre dostatočne príjemné písanie a hranie. Tichšie a príjemnejšie však mali byť tlačidlá touchpadu. Bohužiaľ, pôsobia trochu lacnejšie. Dotyková plocha touchpadu je hladká a interakcia s ňou je bez akejkoľvek chyby. Samozrejme, pre hranie odporúčam nájsť peknú myš a používať ju pre dokonalejšie ovládanie.

K trochu kontroverznejším prvkom Legion Y530 patria reproduktory. Nie sú hlasné, ale na druhej strane na danú cenovú kategóriu sú slušné a o ich vyladenie sa starala známa spoločnosť Harman. Ponúkajú čistý zvuk aj pri plnej hlasitosti, škoda však, že im chýbajú výraznejšie basy. Pri hraní by sa veľmi hodili. Celkovo je zvuk realistický, kvalitné sú stredy a výšky. Pri hraní dobre pôsobí šírenie zvuku z mriežky na bokoch prednej hrany. Lenovo vytvára takzvaný virtuálny priestorový zvuk a ide mu to dobre. O to viac škoda chýbajúcich basov a vyššej hlasitosti.

Zaujme ešte výbava portov. Lenovo na boky laptopu umiestnilo po jednom USB 3.1 porte. Dobrý krok ak potrebuješ rýchlo zapojiť USB kľúč či myšku. Hlavná výbava v oblasti konektivity sa nachádza vzadu a je bohatá. USB typu C, mini DisplayPort, ďalší USB 3.0 konektor, ale aj HDMI, Ethernet, napájací konektor a špeciálny Kensington lock. Skvelé.

A neboj sa o svoje slúchadlá, 3,5mm audio jack je na ľavej strane. Audio výstup už ponúka o čosi lepšie basy, stále ale nečakaj úplne prémiový zvuk. Väčšina konektorov je tak na konštrukcii umiestnená vzadu. Ide o naozaj dobré rozhodnutie od Lenova. Pri hraní ti tak nič nemusí zavadzať a všetky neestetické káble vieš jednoducho skryť.

Trochu tma, ale detailná

Dôležitým faktorom je samozrejme displej. 15,6 palcov, FullHD rozlíšenie a 60 Hz je nutné minimum pre herný sektor a Legion Y530 ho ponúka. Disponuje IPS panelom aj s antireflexnou úpravou. Obrazovka však mohla byť matnejšia, pretože odrazy pri jasnom svetle predsa len cítiť. Dobre pôsobia tenké rámiky okolo displeja.

Lenovo udáva pri špecifikáciách svojich notebookov aj svietivosť displeja. Pri Y530 je na úrovni 250 nitov a mohlo to byť trochu viac. Farby pôsobia sčasti zatmavene a pri vyššom jase mohli lepšie vyniknúť. Inak je ale pohľad na obraz v Legion Y530 veľmi príjemný. Trochu ma prekvapilo, že niektoré recenzie práve túto výbavu označujú za najväčšiu slabinu, no vôbec sa nie je potreba báť. Displej v oblasti detailov a farebného podania spĺňa svoju úlohu veľmi dobre.

Dobrou správou však je ohlásená dostupnosť aj modelu s vylepšenými vlastnosťami displeja. Jeden z modelov Legion Y530 ponúkne aj 144 Hz obrazovku so svietivosťou 300 nitov. To je inovácia na správnom mieste.

Word alebo Fortnite? Oboje

No ale poďme už k samotnému výkonu notebooku. Legion Y530 som najskôr vyskúšal viac pri kancelárskej práci. So svojou výbavou v podobe procesoru Intel Core i5 ôsmej generácie, 8 GB DDR4 RAM, 128 GB SSD diskom a grafickou kartou Nvidia GeForce GTX 1050 Ti je predurčený zvládať takéto zaťaženie.

Zatiaľ čo som písal článok vo Worde, v Chrome som spustil 12 kariet, okrem iných stránok aj Facebook, Instagram a 4 videá na YouTube s čím si zariadenie poradilo bez problémov. Procesor sa veľmi nezapotil a z operačnej pamäte zostalo takmer 40 %. Čo sa týka herného výkonu, tak je dôležité myslieť na to, že ide o notebook, ktorý má byť skôr vstupnou bránou do sveta hier. Pri našom teste sme ho detailnejšie preverili počas hrania populárneho titulu Fortnite.

Najskôr sme nechali samotnú hru vybrať najlepšie nastavenia pre náš Lenovo Legion Y530. Detaily systém nastavil na hodnotu „medium“ a počas hry sme dosahovali frekvenciu snímok na úrovni skvele hrateľných 100 fps. S pribúdajúcim časom a mierne vyššou teplotou hodnoty o málo klesli, stále však s hraním nebol žiadny problém. Ventilátory vedia byť trochu hlasnejšie, ale zároveň dokážu udržať zariadenie a klávesy v prijateľných teplotách.

Keď sme už nastavenia Fortnite zvýšili na hodnotu high, Legion Y530 nám stále poskytol hrateľný zážitok na úrovni 60 fps. Vo všeobecnosti ide o slušné čísla, už sme však cítili, že je zložitejšie konkurovať ostatným kvalitným hráčom. Pokiaľ teda chceš hrať na vyššej úrovni, ultra detaily môžu byť problém. Čisto pre zábavu je to však viac než postačujúce.

Od modelu Y530 teda rozhodne nemôžeš čakať možnosti hrania áčkových titulov na najvyšších nastaveniach, avšak poskytne ti základ pokiaľ sa hraniu venuješ ako nadšenec. Ak ti pri graficky náročnejších hrách postačia nižšie detaily, Legion Y530 ti umožní odreagovať sa pri tvojich obľúbených tituloch.

Status quo nerušme

Herné mašiny nikdy nepatrili k rekordérom, čo sa týka výdrže na batériu. Ani Legion Y530 status quo nenaruší, zároveň však vo svojej kategórii poráža mnohých konkurentov. Pri bežnej práci s dokumentami, surfovaní na internete cez Wi-Fi a sledovaní videa poskytne výdrž na úrovni 4 hodín. To vôbec nie je zlé, no pri hraní čakaj, že to bude o viac ako polovicu menej. Zároveň pri odpojenom napájaní nedostaneš maximálny výkon z notebooku. Celkovo tak v oblasti výdrži batérie ide opäť pomerne zlatú strednú triedu. Ak potrebuješ pri ceste vlakom niečo spraviť v dokumentoch alebo pozrieť si film, máš na to pár hodín. Hrať sa tiež istý čas môžeš, avšak drvivú väčšinu času to budeš chcieť robiť so zapojenou nabíjačkou.

Tvoj vstupný lístok do herného sveta

Lenovo Legion Y530 je tak novým a stále relatívne dostupným zástupcom herných notebookov. Verzií zariadenia s odlišnými špecifikáciami je na trhu niekoľko, odporúčame však začať aspoň pri konfigurácii, ktorú sme mali k dispozícii aj my. Znamená to aspoň 128 GB SSD disk a grafickú kartu Nvidia GeForce 1050 Ti. Dané špecifikácie budú ideálnym vstupom do herného sveta. Pri cene nami testovaného modelu, ktorá sa pohybuje na úrovni 950 €, ponúka Legion Y530 zaujímavé možnosti.

Nájsť Lenovo Legion Y530 v porovnávači cien Heureka

Má síce plastovú konštrukciu a trochu tmavší a lesknúci sa displej, ale elegantným dizajnom, širokou konektivitou, dostatočným výkonom a niekoľkohodinovou výdržou batérie má potenciál zaujať mnohých rekreačných hráčov. Mierne výhrady máme k zvuku, ale v ostatných kritériách si notebook odvádza svoju prácu veľmi kvalitne. Ak máš teda zálusk na nejaký výkonnejší kúsok, Lenovo Legion Y530 ti skvele otvára dvere do herného sveta.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú