Recenzia | Huawei zaútočil správnymi zbraňami. Hodinky Watch GT výdržou a dizajnom zahanbujú Samsung aj Apple
Bez podpory prímu mobilného signálu, bez eSIM
46,5 x 46,5 x 10,6 mm
46 gramov
AMOLED, 1,39-palcový, rozlíšenie 454 x 454 pixelov, hustota pixelov 326 ppi
16 MB RAM
Lite OS od Huawei
128 MB bez možnosti inštalácia ďalších aplikácií alebo uloženia hudby
Bluetooth 4.2, LE, EDR
GPS, GLONASS, GALILEO
Nevyberateľná 420 mAh
Senzory pre meranie tepu srdca, vodeodolná konštrukcia umožňuje aj plávanie, 22mm remienok, kovová obruba okolo displeja, cena približne 200 €
+ Skvelá niekoľkotýždňová výdrž
+ Odolnosť zaručuje aj možnosť plávania
+ Elegantný dizajn s koženým či športovým remienkom
+ Jednoduchý systém s širokými možnosťami merania športovej aktivity
+ Malá nabíjačka s USB C konektorom
- Nemožnosť doinštalovať žiadne ďalšie aplikácie ani ciferníky
- Záznamy zo športovej činnosti nie je možné exportovať
- Výrobca ponúka len jednu veľkosť hodiniek
Hodinky Watch GT síce neponúkajú možnosť inštalácie aplikácií, chýba im možnosť odpovedí na notifikácie/správy aj možnosť odpovedať hlasom na hovory. Lenže namiesto toho prichádzajú s funkciou, ktorá má enormný potenciál osloviť používateľov. Výdrž, ktorá dosahuje 14 dní je u inteligentných hodiniek nesmierne cenná.
Používateľ nemusí každý deň rozmýšľať nad ich nabíjaním, vyzerajú skvele, sú vodeodolné, hodia sa na šport aj k obleku a pri sledovaní športovej činnosti sú presné a ponúkajú dôležité štatistiky aj s meraním srdcového tepu. Navyše, ich cena je na úrovni 200 eur, čím opäť presne zasahujú potreby trhu.
Majú síce aj ďalšie obmedzenia, ako nemožnosť exportovať športové záznamy či jedinú veľkosť vhodnú skôr pre mužov, napriek tomu predstavujú svetlý zjav na trhu inteligentných hodiniek. Sú produktom, ktorého kúpu používatelia vedomí si jeho nedostatkov, rozhodne neoľutujú.
Súboj na poli inteligentných hodiniek sa stupňuje a Huawei predstavil zariadenie, ktoré eliminuje ich hlavný nedostatok – výdrž. Watch GT netreba nabíjať takmer dva týždne a aj ďalšími vlastnosťami sa jednoznačne radia k tomu najlepšiemu, čo na trhu máme.
Inteligentné hodinky naberajú na sile a čoraz viac používateľov po nich siaha. Vďačiť za to môžeme ich zlepšujúcim sa vlastnostiam a zaujímavejšej výbave. Najznámejším produktom zostávajú Apple Watch, nasledované inteligentnými hodinkami od Samsungu a veľkú snahu prejavujú aj ďalší.
Xiaomi, Fitbit, Honor a aj Huawei majú vo svojom portfóliu zaujímavé kúsky. My sme sa teraz zamerali práve na posledne spomínanú spoločnosť, ktorá v súčasnosti u používateľov boduje modelom Huawei Watch GT. Zisťovali sme, v čom je ich čaro.
Dizajn a konštrukcia
V oblasti inteligentných hodiniek sa pri ich nástupe dlho riešil kruhový tvar ciferníka a trochu trvalo, kým sa ho podarilo priniesť na trh. Huawei Watch GT v tomto smere neváhajú a ponúkajú dizajn, ktorý je všetkým známy a rokmi overený. Konštrukcia vyhotovená z kovu ponúka pevný základ pre elegantné vyzerajú ciferník v tvare kruhu.
Displej chráni kovová obruba, pričom ovládacími prvkami sú okrem dotykovej obrazovky aj dve tlačidlá na boku. K ich funkcionalite sa dostaneme, ale pomáhajú s interakciou so systémom na 1,4-palcovom AMOLED displeji s rozlíšením 454 x 454 pixelov (hustota pixelov 326 ppi).
Displej je jednou z prvých silných stránok Watch GT. Vďaka AMOLED technológii ponúka živé farby, skvelú viditeľnosť na slnku a dokáže šetriť batériu. Obsah na hodinkách vyzerá skvele, rozlíšenie je vzhľadom na menšiu uhlopriečku dostatočné a ovládanie pohodlné. Prijali by sme však nižší jas na minimálnej úrovni. Aj najnižšie nastavenie nám v noci trochu prekážalo.
S ľahkosťou však môžeme označiť displej Watch GT za špičku na trhu. Hovorili sme to už pri niekoľkých posledných Huawei produktoch, na obrazovkách si dáva čínsky výrobca veľmi záležať. Hodinky sa predávajú v jednej verzii s priemerom ciferníka 46mm. Vďaka tomu ponúkajú pomerne veľký displej, ale rozmermi sa budú skôr hodiť na mužské ruky. Škoda, že výrobca do portfólia nepridal viac možností, čo by uľahčilo výber najmä ženám.
Pri výške konštrukcii 10,6 mm, Watch GT nevybočujú od štandardných hodiniek, navyše prichádzajú aj v prevedení Classic s koženým remienkom, ktorý sa hodí na formálnejšie udalosti a k biznisovejšiemu štýlu oblečenia. Skvelým krokom je ponechanie klasického rozmeru remienkov 22 mm, vďaka čomu si používateľ môže svoje hodinky ďalej personalizovať.
Zadná strana zariadenia je z matného kvalitného plastu a v porovnaní s kovom pri nasadzovaní nechladí. Nachádzajú sa tu aj snímače pre meranie srdcového tepu, ktoré Huawei veľmi zlepšil a fungujú spoľahlivo. Veľmi dôležitou funkciou konštrukcie je vodeodolnosť a pri jej hodnotení sa dostávame k ďalšej silnej stránke Watch GT. Odolnosť s označením 50m zabezpečuje nielen bezproblémové sprchovanie či pohyb v daždi, ale aj možnosť využiť ich pri plávaní.
Sledovanie práve tejto športovej aktivity je často dôvod pre nákup inteligentných hodiniek. Huawei to vie a náležite sa podľa toho zariadil. Aj vzhľadom na cenu, je nutné výrobcu za to pochváliť. Jediné mínus je situácia, kedy s koženým náramkom nebude používateľ na plavárni pôsobiť veľmi prirodzene. Inak sú dizajnovo hodinky Watch GT presne tým zariadením, ktoré je pre používateľa radosť nosiť.
Systém
Huawei vo svojich nových inteligentných hodinkách využíva vlastný operačný systém Lite OS. Aj tento výrobca teda odstupuje od Wear OS, s ktorým sa snaží presadiť Google. Jeho práca však stále vyznieva trochu chaoticky a neucelene, čo len rozdrobuje celý sektor. Škoda. Každopádne, Huawei s Lite OS odvádza dobrú prácu. Pohyb v systéme je rýchly a okrem dotyku sa na navigáciu využívajú postranné tlačidlá.
Stlačenie dolného tlačidla vyvolá ponuku výberu športových činností, medzi ktorými je napríklad aj plávanie. Horné tlačidlo slúži na vyvolanie hlavného menu, kde sa nachádza ponuka s funkciami pre športovú činnosť, srdcový tep, zaznamenanú aktivitu, spánok, výškomer, kompas, stopky, časovač, budík, svietidlo, vyhľadanie telefónu a nastavení. Opätovným stlačením horného tlačidla sa systém vráti na domovskú obrazovku s vyobrazením času.
Tu sa dostávame aj k možnosti zmeny ciferníkov. V ponuke je ich jedenásť a okrem jednoduchého zobrazenia času podporujú aj okamžitý pohľad na počet spravených krokov či tep srdca. Načrtnem aj jednu z najväčších slabín hodiniek, inštalácia ďalších ciferníkov nie je možná.
Ovládanie systému pohybom po displeji je jednoduché a prirodzené. Potiahnutím do strán z hlavnej obrazovky je možné prejsť ukazovatele počasia, počtu krokov či srdcového tepu. Potiahnutie zhora otvorí lištu s rýchlymi nastaveniami a swipe zdola hore zobrazí neprečítané notifikácie. Problém je, že nie pri každej aplikácii zobrazujú aj ikonu, ktorou by používateľ rýchlo identifikoval jej pôvod.
Na notifikácie neexistuje ani možnosť reagovať. Hlasom, napísaním odpovede ani rýchlymi reakciami. Po prečítaní základných informácií, tak je ďalšia interakcia možná len zo smartfónu. Toto je jedna z tých funkcií, ktorou Watch GT skôr pripomínajú smart náramok než inteligentné hodinky. Ovládanie toho, ktorá aplikácia môže odosielať notifikácie do hodiniek je možné v aplikácii Zdravie od Huawei.
Funkcie dostupné v hlavnom menu fungujú dobre, možnosť svietidla rozžiari obrazovku bielym svetlom a používateľ si môže prisvietiť v nevyhnutnom prípade. Nechýba automatické sledovanie spánku. Veľmi podrobné sú výstupy zo sledovania športovej činnosti. GPS záznam je presný a podporované sú aj technológie GLONASS a Galileo. Používateľ si môže odsledovať aj nastúpané metre, srdcovú činnosť počas výkonu či tempo ďalšie faktory.
Celkovo však aplikácii chýba kľúčová vlastnosť. Jednotlivé záznamy tréningov nie je možné exportovať ani importovať, čím používateľ prakticky ostáva na pospas osudu aplikácii Zdravie od Huawei. Nie je zlá, práve naopak, poskytuje pokročilé možnosti. Avšak väčšina športovcov bude preferovať zoskupenie všetkých výkonov v jednej aplikácii. Na trhu sú pritom oveľa viac používanejšie možnosti ako riešenie od Huawei. Hodinky nie je možné spárovať napríklad ani s aplikáciou Strava.
A nemožnosť rozšírenia funkcionality je najväčší problém hodiniek. Lite OS je síce rýchly a jednoduchý, ale v súčasnosti neumožňuje doinštalovanie žiadnych ďalších aplikácií. Okrem spomínaného kompromisu pri výbere ciferníkov a prepojiteľnosti so športovými aplikáciami, si používateľ nevychutná ani možnosť ovládania hudobného prehrávača či objednanie taxíka. Hodinky nemajú ani mikrofón, takže cez ne nie je možné odpovedať na hovory. V tomto smere teda tiež pôsobia skôr ako fitnes náramok než inteligentné hodinky.
Je otázne, či Huawei postupne sprístupní pre Lite OS viac aplikácií a zlepší sa kompatibilita systému s inými aplikáciami. V súčasnosti ide o najväčšiu nevýhodu Watch GT. Pritom samotný systém nie je vôbec zlý. Treba však rátať s tým, že používateľ využije len to, čo dostane už na začiatku. Vďaka skvelým funkciám sledovania športovej aktivity, to ale nie je málo. A navyše, Lite OS sa veľkou mierou podieľa na najsilnejšej stránke Watch GT, ku ktorej sa dostávame.
Výdrž
Používatelia inteligentných hodiniek pri využívaní svojich zariadení v drvivej miere narážajú na jeden zásadný problém. Výdrž Apple Watch či Galaxy Watch sú na hranici jedného, respektíve dvoch dní. Našťastie, Huawei prichádza s odpoveďou, ktorá určite dokáže presvedčiť mnohých používateľov. Reálna výdrž Watch GT je totiž na hranici 14 dní a s úspornejšími nastaveniami túto hranicu môže používateľ o pár dní prekonať.
Pri neustále zapnutom snímači srdcového tepu pritom výdrž neklesá výrazne a nutnosť nabíjania hodiniek zostane záležitosťou 12 až 13 dní. Skvelá je výdrž aj počas sledovania športovej činnosti pri zapnutom GPS. Hodinový beh zoberie z batérie len okolo 3 až 4 percentá. Pri neustálom zapnutom GPS je výdrž na úrovni 20 až 22 hodín.
Veľmi malá a spratná je nabíjacia podložka, ktorá sa na hodinky pripája zospodu a vďaka magnetickému mechanizmu je nasadenie jednoduché a rýchle. Huawei musíme pochváliť aj za implementovanie USB typu C do nabíjacej podložky, vďaka čomu nie je nutné nosiť dva nabíjacie káble popri modernom smartfóne. Škoda, že čínsky výrobca takto nemyslel napríklad pri svojom telefóne P Smart 2019, ktorý sme testovali nedávno.
Hodnotenie
Trh s inteligentnými hodinkami neustále rastie a u používateľov sa tieto zariadenia tešia zvyšujúcej sa popularite. Tradičný veľkí hráči ako Samsung a Apple, majú vo svojom portfóliu kvalitné nositeľné produkty, ale Huawei im aj v tomto prípade poriadne podkuruje.
Hodinky Watch GT síce neponúkajú možnosť inštalácie aplikácií, chýba im možnosť odpovedí na notifikácie/správy aj možnosť odpovedať hlasom na hovory. Lenže namiesto toho prichádzajú s funkciou, ktorá má enormný potenciál osloviť používateľov. Výdrž, ktorá dosahuje 14 dní je u inteligentných hodiniek nesmierne cenná.
Používateľ nemusí každý deň rozmýšľať nad ich nabíjaním, vyzerajú skvele, sú vodeodolné, hodia sa na šport aj k obleku a pri sledovaní športovej činnosti sú presné a ponúkajú dôležité štatistiky aj s meraním srdcového tepu. Navyše, ich cena je na úrovni 200 eur, čím opäť presne zasahujú potreby trhu.
Majú síce aj ďalšie obmedzenia, ako nemožnosť exportovať športové záznamy či jedinú veľkosť vhodnú skôr pre mužov, napriek tomu predstavujú svetlý zjav na trhu inteligentných hodiniek. Sú produktom, ktorého kúpu používatelia vedomí si jeho nedostatkov, rozhodne neoľutujú.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Prepraví ohromný počet áut. BYD spustil najväčšiu loď svojho druhu na svete
Nabíjanie elektromobilov bude lacnejšie. Firma Renaultu chce naplno využívať túto prebytočnú energiu
Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
Príbeh filmu Čierny jastrab zostrelený znovu ožíva. Mrazivá novinka od Netflixu má prvý trailer
Historický rok v hernom priemysle. PlayStation dostane legendárne hry z Xboxu, vrátane Halo
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené