Prehľad
Mobilná sieť

GSM (2G): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
HSDPA (3G): 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
LTE (4G): 800 / 1800 / 2100 / 2600 MHz

Rozmery a hmotnosť

143.7 x 71 x 8.2 mm, 143 gramov

Displej

5″, kapacitná IPS obrazovka s rozlíšením 1280 x 720 pixelov, Multitouch, 294 ppi

Čipset

Snapdragon 430
Osemjadrový, 1.5 GHz Cortex-A53
GPU Adreno 505

RAM

2 GB

Operačný systém

Android 7.0 Nougat, nadstavba EMUI 5.1

Pamäť

16 GB

Fotoaparát

Zadný: 13 MPx, PDAF zaostrovanie, LED blesk
Video: FullHD pri 30 fps
Predný: 5 MPx

Konektivita

Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Bluetooth 4.1, microUSB 2.0, GPS s A-GPS, GLONASS, FM rádio, DualSIM

Batéria

3020 mAh

Ostatné

nanoSIM, akcelerometer, senzor blízkosti, svetelný senzor, kompas, fólia na displeji nalepená od výroby

Plusy

+ kompaktný displej
+ funkciami nabitá nadstavba
+ decentný fotoaparát (na danú cenu)

Mínusy

- absencia snímača odtlačkov
- zišli by sa väčšie pamäte
- slabá výdrž batérie

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
7.0
6.8
Displej
8.0
4.3
Výkon
6.0
5.1
Operačný systém
8.0
5.4
Fotoaparát
7.0
5.5
Výdrž batérie
5.0
5.5
Zhodnotenie

Honor 6A je smartfón pre nenáročných používateľov a tam to končí. Počas môjho testovania sa aj tak správal a nijakým spôsobom u mňa nevyvolal dojem, že chce spomedzi konkurencie vyniknúť. Avšak pokiaľ chceš smartfón používať iba príležitostne, nemáš od neho prehnané očakávania a nechceš nad kúpou dlho rozmýšľať, Honor 6A pre teba bude dobrou voľbou.

6.8
Hodnotenie redakcie
5.4
Užívateľské hodnotenie
5 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Už dávno neplatí, že nižšia trieda smartfónov je výbavou totálne zaostalá a nedokáže dlhodobo uspokojovať ani len základné potreby používateľov. Práve naopak, aj výbava tých najlacnejších smartfónov znie čoraz viac zaujímavo a mnoho z nich vydrží bez zásekov pomerne dlhú dobu.

U značky Honor je zástupcom tej najnižšej triedy smartfónov model Honor 6A. Pri pohľade na špecifikácie zariadenia som si pomyslel len jedno – typický low-end. Je to naozaj tak, alebo je Honor 6A v niektorých smeroch výnimočný?

Zobraziť aktuálnu cenu Honoru 6A

Balenie

  • Smartfón Honor 6A
  • Nabíjací adaptér
  • microUSB > USB A kábel
  • Príručka
  • Záručné podmienky
  • Spinka na vysunutie hybridného slotu
Vážne bez snímača odtlačkov prstov?

Voči predošlej generácií Honoru 5A nastalo v dizajne viacero zmien, ale jedna vec sa nezmenila – stále je cítiť, že sa jedná o low-end. Celú konštrukciu tvorí kombinácia kovu a plastu, pričom kov vypĺňa iba stred zadnej strany. Predný panel prezentuje celkom kompaktný 5-palcový displej, vôkol ktorého sú dosť hrubé rámiky. Honor sa dokonca ani nezunoval pod displej pridať kapacitné tlačidlá, takže hrubú spodnú časť vypĺňa iba logo výrobcu a ovládanie prebieha cez navigačné tlačidlá na displeji. Ten je už od výroby prekrytý ochrannou fóliou, ktorá sa však rýchlo doškriabe/znečistí a po čase ju teda odporúčam vymeniť za kvalitnejšiu alebo za tvrdené sklo.

Nevýrazná konštrukcia ma poriadne zaskočila absenciou snímača odtlačkov prstov. Vážne, Honor? V dnešnej dobe? Odomykanie smartfónu sa mi síce predĺžilo iba o pár sekúnd, no napriek tomu som mal pocit, ako keby som sa vrátil v čase o dva roky dozadu. Vďaka hmotnosti 143 gramov sa jedná o jeden z tých ľahších smartfónov a hrúbka 8.2 milimetra je taktiež úplne akceptovateľná. Určite mi ale dáš za pravdu, že pomerne fádne telo mohol výrobca obohatiť aspoň o ten snímač odtlačkov.

Displej do vnútra i na von

Displej Honoru 6A do poslednej bodky naplnil moje očakávania. Na kompaktnej 5-palcovej uhlopriečke sa rozprestiera dostatočné HD rozlíšenie, čo dáva hustotu 294 pixelov na palec. Podanie farieb a čitateľnosť za slnečného počasia sú slušné, no minimálny jas displeja by mohol byť o kúsok nižší. Potešila ma aspoň prítomnosť režimu ochrany zraku, ktorý má za úlohu eliminovať modré svetlo a používanie zariadenia v tme je s ním omnoho pohodlnejšie.

Chcelo by to väčšie pamäte

Je síce pravda, že od smartfónov nižšej triedy netreba mať prehnané očakávania, no výbava Honoru 6A sa mi aj pri danej cene trochu málila. Výkonu na základné úkony, prehliadanie sociálnych sietí či odpisovanie na správy je síce habadej, avšak akonáhle som smartfónu trochu pritvrdil, objavili sa mierne zaváhania. Pokiaľ teda hľadáš smartfón na telefonovanie, SMSkovanie či prehliadanie Facebooku, výkon ti určite postačí. Rozhodne ale nečakaj, že budeš mať spustenú náročnú hru a popri nej budeš odpisovať na správy v Messengeri a upravovať fotky vo Photoshop Express. Takéto zaťaženie už Honor 6A naozaj nezvládne a aplikácie sa pri prepínaní sústavne opakovane spúšťajú.

Dôvodom je najmä nižšia kapacita pamäte RAM, a to len 2 GB. Po pár dňoch ma tiež prekvapila informácia o takmer plnom úložisku, ktoré má celkovo 16 GB. Nejakú časť z neho zaberá systém, ja som si posťahoval pár aplikácií, stiahol offline hudbu a pamäť zrazu bola plná. Pokiaľ máš aj ty na pamäť väčšie nároky, použitiu microSD karty sa zrejme nevyhneš. Je naozaj veľká škoda, že k nám na Slovensko sa nedostal model s 3 GB pamäťou RAM, 32 GB úložiskom a snímačom odtlačkov. USB OTG mi fungovalo úplne korektne a pripojenie USB kľúča či myši/klávesnice teda nie je žiadnym problémom.

 

Zbytočne prečačkaná nadstavba

V posledných rokoch sa výrobcovia smartfónov snažia svoje nadstavby zjednodušovať, poprípade sa ich úplne zbaviť a ponechať vo svojich smartfónoch Android v čistej podobe. Huawei/Honor ale spomedzi ostatných vytŕča a jeho nadstavba ja samostatnou kapitolou. Počas testovania som bežal na EMUI 5.1, ktorej základom je Android 7.0 Nougat.

Zišiel by sa jej poriadny refresh

Je to síce vec vkusu, ale osobne mi nadstavba až tak neulahodila. Podľa môjho názoru, dizajnom za dnešnými trendmi výrazne zaostáva. Kým ostatní výrobcovia idú cestou minimalizmu a material dizajnu, čínska veľmoc sa stále spolieha na dizajn spred niekoľkých rokov. Lesklé ikony a príliš veľa zbytočností. Presne tieto dve nepríjemnosti som si všimol už po prvom zapnutí zariadenia. V systéme jednoznačne chýba jednoduchosť a ihneď som si musel stiahnuť alternatívnu tému, aby nadstavba vyzerala aspoň ako-tak k svetu.

Perfektné aj zbytočné funkcie

Hneď na zamykacej obrazovke som potiahnutím zospodu získal prístup k skratkám, a to konkrétne na záznam zvuku, kalkulačku, svietidlo, časovač a skener QR kódov. Používateľ si môže vybrať dva typy spúšťača, a to so zoznamom aplikácií alebo bez neho. Notifikačná lišta je kombinovaná, čiže zobrazuje notifikácie z aplikácií i prepínače funkcií.

Z aplikácií považujem za najužitočnejšiu správcu telefónu. Tá je akýmsi centrom celého systému, v ktorom som si mohol vyčistiť telefón od nepotrebných súborov, kontrolovať spotrebu dát, šetriť batériu či prideľovať aplikáciám povolenia. K dispozícii je aj aplikácia Zdravie pre sledovanie progresu v tréningoch či HiCare pre získanie podpory a pomoci so smartfónom.

Nabíjačku pýta každý deň

Iba máloktorý výrobca smartfónov sa snaží, aby aj jeho low-end modely vydržali na batériu o čosi viac. Spoločnosť Honor, bohužiaľ, nie je výnimkou. Aj model 6A je vybavený iba priemernou 3020 mAh batériou, ktorá zvyčajne poskytuje iba nevyhnutnú výdrž na jedno nabitie. Počas testovania som smartfón vyťažoval hraním hier, prezeraním webových stránok, prehliadaním sociálnych sietí i počúvaním hudby cez Spotify. Systém začal pýtať nabíjačku po 18-tich hodinách a 35-tich minútach, pričom z toho bol displej v prevádzke niečo cez 4 hodiny.

S takouto batériou je teda prežitie naozaj obmedzené a jeden celý deň dosiahneš len ťažko. Pomôcť ti k tomu ale môže jeden z troch šetriacich režimov – Režim úspory energie, Ultra (iba telefón a správy + vybrané aplikácie) a Úspora energie nižším rozlíšením displeja. Nabíjanie z 10% na 90% trvá 2 hodiny a 10 minút, no to je v nižšej triede úplne bežné a najmä pri nabíjaní cez noc to nepredstavuje žiadny problém.

O príležitostné fotenie je postarané dobre

Fotenie Honorom 6A síce pre mňa počas testovania nebolo žiadnym veľkým zážitkom, no aspoň sa mi utvrdilo, že aj v nižšej triede sa dá vyrobiť decentný fotoaparát. Ten hlavný má štandardné rozlíšenie 13 MPx, PDAF zaostrovanie a klasický LED blesk. Výsledné fotografie sú síce v niektorých prípadoch dosť prepálené a nie všetky oblasti sú úplne ostré, no kvalita je spomedzi nižšej či strednej triedy stále na slušnej úrovni.

Originál vs. HDR

[twenty20 img1=“98662″ img2=“98663″ offset=“0.5″]

Makro

Nočné

Zobraziť všetky fotografie v pôvodnej kvalite

Na kvalite neprilepšilo ani horšie osvetlenie, práve naopak, odfotenie ostrej fotky bolo ešte náročnejšie. Video je presné také, aké sa dá od nižšej triedy očakávať. Podporované je teda maximálne FullHD pri 30 snímkach za sekundu a akákoľvek stabilizácia absentuje. Na nevyhnutné fotenie je teda Honor 6A úplne dostatočný, avšak pokiaľ sa vyberieš niekam na výlet, určite si so sebou zober aj zrkadlovku.

Akceptovateľný zvuk aj pripojenie

Od kvality zvuku a možností pripojenia sú síce od nižšej triedy vždy najmenšie očakávania, no Honoru sa podarilo zvládnuť aj tieto vlastnosti na akceptovateľnej úrovni. Výstup z hlavného reproduktora je použiteľný viacmenej iba na hry alebo pozeranie videí. 3.5 mm jack úplne stačí aj na rozozvučenie kvalitnejších slúchadiel. K dispozícii je navyše aj SWS efekt náhlavnej súpravy, ktorý zvuk ešte o kúsok vylepšuje.

Do slotu na boku zariadenia je možné vložiť buď dve nanoSIM karty alebo jednu SIM kartu spolu s microSD kartou. Pripojenie navyše môže bežať na 4G LTE technológii, a to na všetkých slovenských pásmach. Telefonovanie, surfovanie cez Wi-Fi/dáta, zaznamenávanie trasy cez GPS fungovalo bez akýchkoľvek problémov.

Zaujme naozaj iba nenáročných

Zobraziť aktuálnu cenu Honoru 6A

Honor 6A je smartfón pre nenáročných používateľov a tam to končí. Počas môjho testovania sa aj tak správal a nijakým spôsobom u mňa nevyvolal dojem, že chce spomedzi konkurencie vyniknúť. Za výhody považujem kompaktný a celkom kvalitný displej, nízku hmotnosť, funkciami nabitú nadstavbu a decentný fotoaparát. Dosť ma však sklamala absencia snímača odtlačkov, nedostatočné pamäte a slabá výdrž na jedno nabitie. Avšak pokiaľ chceš smartfón používať iba príležitostne, nemáš od neho prehnané očakávania a nechceš nad kúpou dlho rozmýšľať, Honor 6A pre teba bude dobrou voľbou.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú