Prehľad
Mobilná sieť

2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz
3G (HSDPA): 850/900/1900/2100 MHz
4G (LTE): 800/850/900/1800/2000/2100/2300/2500/2600 MHz

Rozmery a hmotnosť

149,6 x 71,2 x 7,7 mm
153 g

Displej

5,84" IPS LCD displej, rozlíšenie 2280 x 1080 pixelov, pomer strán 19:9, hustota pixelov 432 ppi, pomer k telu smartfónu 79,9 %

Čipset

Hisilicon Kirin 970
8 jadier: 4x2.4 GHz Cortex-A73 a 4x1.8 GHz Cortex-A53
Grafický akcelerátor: Mali-G72 MP12

RAM

4 GB

Operačný systém

Android 8.1 Oreo s nadstavbou EMUI 8.1

Pamäť

128 GB (bez slotu pre microSD kartu)

Fotoaparát

Duálny fotoaparát: 16 MPx + 24 MPx snímač s clonou f/1.8, elektronická stabilizácia obrazu s gyroskopom, PDAF zaostrovanie, HDR, rozpoznávanie tvárí, panoráma, AI - umelá inteligencia, AR objektív, Portrét, Clona

Video: 4K pri 30 fps
FullHD+ s pomerom strán 18:9
FullHD+ pri 60 fps
FullHD+, HD 720p
slow-motion FullHD a HD pri 120 fps

Selfie fotoaparát: 24 MPx, clona f/2.0

Video: FullHD+ s pomerom strán 18:9
FullHD 1080p, HD 720p

Konektivita

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot, Bluetooth 4.2, GPS, A-GPS, Glonass, BDS, NFC, OTG

Batéria

3 400 mAh, rýchle nabíjanie SuperCharge

Ostatné

snímač odtlačkov prstov, rozpoznávanie tváre, Huawei Histen, akcelerometer, gyroskop, proximity senzor, kompas, aktívne potláčanie okolitého hluku, 3,5 mm audio jack, IR Blaster

Plusy

+ Dizajn
+ Duálny fotoaparát
+ 3,5 mm jack
+ Cena
+ Výkon
+ Rýchle nabíjanie SuperCharge

Mínusy

- Priemerný reproduktor
- Výrez displeja
- Klzká konštrukcia a odtlačky

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.0
9.3
Displej
8.5
8.4
Výkon
8.8
9.2
Operačný systém
8.5
8.2
Fotoaparát
8.5
8.7
Výdrž batérie
8.5
8.3
Zhodnotenie

Vo svete čoraz drahších smartfónov Honor 10 dokazuje, že aj za menej peňazí je možné ponúknuť prémiové vlastnosti drahších vlajkových lodí. Spoločnosti sa tak podarilo vytvoriť model, ktorý skĺbil jedinečné a nádherne vyzerajúce dizajnové krivky. Konštrukcia v sebe ukrýva to, po čom túžia aj náročnejší zákazníci, ktorým však kúpa tohto smartfónu nespôsobí v peňaženke prievan.

8.6
Hodnotenie redakcie
8.7
Užívateľské hodnotenie
14 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Trend tenkých rámikov vo svete smartfónov neutícha a ďalší nový kúsok s takýmto dizajnom predstavil aj Honor. Dcérska spoločnosť veľkého Huaweiu sa obvykle snaží priniesť na trh to dobré, čo ponúkajú modely vo vyššej cenovej kategórii, pričom si chce uchovať príťažlivú cenovku. Najnovším obľúbencom fanúšikov značky sa s využitím tejto stratégie chce stať Honor 10.

Už na prvý pohľad oku lahodiaci dizajn zaujme zákazníka, ktorý pri porovnaní výbavy a ceny Honor 10 len tak neodmietne. Je však nová, desiata, vlajková loď tejto spoločnosti skutočne tak dobrá, ako vyzerá? Na to sme sa pozreli v našej recenzii.

Zobraziť slovenskú cenu Honor 10

Balenie
  • Honor 10
  • Nabíjací adaptér (5V/4,5A)
  • USB-C kábel
  • Ihla na otvorenie slotu pre nanoSIM karty

Honor 10
Zobraziť celú galériu (70)
Matúš Mitro/FonTech

Nádherný zovňajšok zo skla

Štíhle telo a ladné línie robia z posledného TOP modelu spoločnosti Honor skutočne zaujímavý kúsok, ktorý prekvapí nielen nádherným dizajnom a prémiovými materiálmi. S pribúdajúcou hmotnosťou mnohých smartfónov je jeho veľkou doménou aj ľahká konštrukcia. Tá váži presne 153 gramov pri rozmeroch 149,6 x 71,2 x 7,7 mm. Výrobca pri návrhu novej 10-ky využil hliníkový bočný rámik, ktorý je vzadu dopĺňaný sklenenou stenou. Práve táto časť je u mnohých tou najzaujímavejšou, nakoľko sa v nej lámu lúče svetla, ktoré vytvárajú jedinečný odlesk. Mne sa do rúk dostala verzia v modrom prevedení. Po konštrukčnej stránke odviedol Honor skutočne dobrý kus práce a jeho posledná vlajková loď padne do dlane ako uliata. Pozor som si ale musel dávať na šmykľavé sklo, ktoré je zároveň silným magnetom na odtlačky prstov.

Zobraziť celú galériu (70)
Matúš Mitro/FonTech

Napriek tenkému telu si na spodnej hrane smartfónu predsa len svoje miesto našiel aj obľúbený 3,5 mm audio jack, ktorý je čoraz zriedkavejšou výbavou aj omnoho drahších modelov. Po jeho pravici sídli nabíjací USB-C port a vedľa sa nachádza jediný reproduktor. Bočné línie smartfónu obývajú sprava tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a tlačidlo napájania, pričom na náprotivnej strane je už klasicky umiestnený slot pre SIM karty. Vrchná časť je doplnená o mikrofón a infračervenú diódu pre ovládanie spotrebičov.

Pri prvom uchopení do rúk môj zrak ihneď zaregistroval prednú stenu Honoru 10, ktorá sa až nápadne podobá na nové modely P-línie od spoločnosti Huawei. Zrejme nie náhodou využili dizajnéri obdobný návrh, z ktorého však nevypustili jeden kontroverzný prvok. Je ním neustále omieľaný výrez obrazovky, ktorý zasahuje do 5,84“ veľkého zobrazovacieho panela a skrýva v sebe reproduktor pre volania, potrebné senzory a prednú selfie kameru.

Zobraziť celú galériu (70)
Matúš Mitro/FonTech

Napočudovanie nie je notifikačná LED dióda umiestnená v srdci tohto výrezu, ale nachádza v tenkom rámiku naľavo na „jedenástej hodine“ od reproduktora. Spodok prednej strany dostal do vienka o čosi hrubšiu bradu, ktorá v sebe skrýva snímač odtlačkov prstov.

Podobnosť s novými smartfónmi spoločnosti Huawei teda rozhodne nie je iba obyčajnou náhodou. Honor totiž stavil na istotu a využil dizajn, ktorému sa v dnešnom svete týchto zariadení úspešné darí. Veľkou nevýhodou skla je jeho náchylnosť na mikroškrabance, ktoré som spozoroval už po niekoľkých dňoch používania. Ochranný obal preto príde rozhodne vhod.

Výrez displeja nemusí sadnúť každému

Nie je displej ako displej. Jedne zobrazovacie panely patria medzi špičky, iné zasa chcú len uspokojiť menej náročných zákazníkov. Aj keď sa dnes u vlajkových lodí stretávame prevažne s modernými OLED obrazovkami, Honor 10 v sebe nesie starú dobrú klasiku v podobe LCD IPS panela. Jeho 5,84“ v kombinácii s tenkými rámikmi ulahodia tým, ktorí nepreferujú „veľké lopaty“. Rozlíšenie 1080 x 2280 pixelov je úplne postačujúce a pozitívne vlastnosti dopĺňa aj vysoká hustota pixelov 432 ppi.

Zobraziť celú galériu (70)
Matúš Mitro/FonTech

Svoju úlohu obrazovka pohodlne zvláda počas jasných slnečných dní, ale aj v tmavých nočných hodinách, čomu vďačí plynulej regulácii jasu. Farebné podanie je taktiež na dobrej úrovni, pričom si farebnú teplotu a režim môže používateľ ešte dodatočne upraviť v nastaveniach. Samozrejmosťou je dnes už aj ochrana zraku v podobe filtra modrého svetla, ktorý je možné nastaviť podľa vlastného harmonogramu.

Z plochy obrazovky ukrajuje isté percento už spomínaný výrez, ktorý nemusí byť pochuti každému. Aj na tento neduh však má Honor 10 riešenie, s ktorým sa dá nie veľmi obľúbený prvok jednoducho zamaskovať čiernym pruhom. Ten sa automaticky aktivuje najmä pri aplikáciách tretích strán alebo hrách, ktoré nie sú pre „notch“ stavané.

O dostatok sily nie je núdza

Honor, podobne ako Huawei, taktiež pri výbere jednotky pre výpočtové úlohy jeho novej vlajkovej lode stavil na starší čipset Kirin 970. V porovnaní s modelom Honor 9 síce ide o procesor novšej rady, avšak ten sa svojím výkonom na najnovší kremík od Qualcommu nedoťahuje. Nevadí! Aj napriek prítomnosti minuloročného čipu má Honor 10 výkonu na rozdávanie. Počas používania nebola úloha, ktorú by smartfón nezvládal, alebo pri tom na chvíľu zaváhal. Jeho 8 jadier predviedlo skvelý výkon, ktorý v testovaní Antutu prekonal magickú hranicu 200 000 bodov.

S Kirinom 970 navyše spolupracuje v tomto prípade operačná RAM pamäť o veľkosti 4 GB, ktorá postačuje pre slušný multitasking. Táto verzia sa spolčila so 128 GB interným úložiskom, ktoré ale nanešťastie nie je možné rozšíriť microSD kartou. Aby toho nebolo málo, o grafický výkon sa stará akcelerátor Mali-G72 MP12, ktorý si poradí aj s graficky náročnejšími hrami. Honor teda zvolil dobre, keď svojho nového reprezentanta prémiovej kategórie vybavil vybraným hardvérom.

Jeho sila postačuje na bežné každodenné úlohy a vyhovie aj požiadavkám náročnejších používateľov. O potenciáli tejto zostavy svedčia aj benchmarkové testy. Výkon je však pre sklenenú konštrukciu smartfónu zrejme až príliš silný, pretože počas dlhého používania náročných aplikácií či hier sa smartfón trocha prehrieval. Zadná stena bola teplejšia ako by mala, no ani to nemalo na výkonovú stránku žiadny vplyv a všetko bežalo ako „po masle“.

Keď sa Android Oreo spolčí s EMUI

Aká by to bola vlajková loď bez aktuálneho operačného systému. Práve preto Honor stavil kartu na nový Android 8.1 Oreo, ktorý je dopĺňaný známou nadstavbou EMUI vo verzii 8.1. Táto časť systému je mnohými neraz kritizovaná za ovplyvňovanie celkového dojmu z používania smartfónov Honor a Huawei. Pre niekoho vhodné, pre iného neprijateľné úpravy prostredia v sebe skrývajú mnoho možností. Spoločnosť do najnovšej verzie nadstavby pridala viacero vlastných vylepšení.

Stretnúť sa tu teda môžeme s vlastnými aplikáciami spoločnosti, medzi ktoré patrí Galéria, Prehrávač hudby, Videá a ďalšie. Majiteľov chce však Honor 10 prekvapiť aj špecialitou v podobe „Párty režimu“. Jedná sa o aplikáciu, ktorá prišla spolu s novou aktualizáciou a májovými bezpečnostnými záplatami systému. Prostredníctvom Wi-Fi siete, alebo skenovaním QR kódu, môže byť prepojených viacero týchto modelov, ktoré budú naraz prehrávať rovnakú hudbu, čím vytvoria priestorový zvuk.

Vrátim sa však späť k spomínanej aktualizácii, ktorá okrem iného opravila aj odomykanie odtlačkom prsta. Systém smartfónu dokáže už sledovať kompatibilitu snímaného odtlačku a v prípade potreby požiada používateľa pre jeho nové skenovanie. Okrem tohto vylepšenia sa dostalo aj na zlepšenie fotografických schopností, pri ktorých asistuje umelá inteligencia, no o tom potom.

Ohromne rýchle zabezpečenie

Snímače odtlačkov prstov patria u zariadení spoločnosti Huawei a Honor medzi tie najrýchlejšie a najspoľahlivejšie vôbec. Tieto vlastnosti sa mi potvrdili aj u Honoru 10, ktorý dokázal na priloženie prsta reagovať naozaj bleskovo. Snáď už vytknem len to, že snímač odtlačkov mohol výrobca pod displejom viac zviditeľniť.

Pozitívne chvály ale platia aj pri rozpoznávaní tváre používateľa. Síce nejde o prepracovanú 3D technológiu, akú má Apple, no na bežné zabezpečenie postačí. Pri každom pohľade sa smartfón odomkne tak rýchlo, že som ani nepostrehol obrazovku uzamykania.

Pri ovládaní Honoru 10 som si však najviac užíval ovládanie gestami na domovskom tlačidle, teda snímači odtlačkov prstov. Používateľ má v tomto prípade možnosť využiť na prácu celú plochu obrazovky a ovládať systém iba jediným tlačidlom. Softvérové tlačidlá, či navigačný dok na obrazovke teda nemusí byť využitý a všetko dokáže riadiť snímač pod obrazovkou.

Dvojici objektívov vypomáha umelá inteligencia

Aj keď je Honor dcérskou spoločnosťou väčšieho Huaweiu, jeho nová vlajková loď si neadoptovala systém trojice objektívov. Miesto toho stavili inžinieri na zaužívanú dvojicu snímačov, ktorých spolupráca vedie k naozaj kvalitným výsledkom. Kombinácia 16 MPx a 24 MPx fotoaparátov s clonou f/1.8 si zaslúži pochvalu, ale aj čiastočnú kritiku.

Pri pozitívach chvíľu ešte ostanem a v tejto časti chcem vyzdvihnúť kvalitu fotografií, ktoré Honor 10 zvláda zachytiť počas slnečného dňa. Snímky sú plné pestrých farieb, nechýba im ostrosť, za čo vďačia prítomnosti monochromatického snímača. Hlavnou doménou duálneho fotoaparátu, ktorú si Honor 10 prevzal od starších súrodencov materskej spoločnosti, je umelá inteligencia s automatickým rozpoznávaním snímaných scén.

Originál vs. Umelá inteligencia

[twenty20 img1=“130123″ img2=“130124″ offset=“0.5″]

Pri namierení šošoviek objektívov dokáže nastavenia fotoaparátu prispôsobiť pre fotografovanie rastlín, mačiek, psov, oblohy, jedla a ďalších scén. Nie vždy je však takáto pomoc aj skutočne užitočnou. Umelej inteligencii v tomto prípade treba vytknúť silnú saturáciu farieb, ktoré mnohokrát nepôsobia prirodzene.

Originál vs. 2-násobný zoom

[twenty20 img1=“130127″ img2=“130128″ offset=“0.5″]

Originál vs. HDR

[twenty20 img1=“130130″ img2=“130131″ offset=“0.5″]

Všetky fotografie v plnej kvalite nájdeš na tomto odkaze

Našťastie sa dá táto technológia vypnúť a používateľ tak dostane možnosť zachytiť reálnejšiu škálu farieb fotenej scenérie. Zábery pri nedostatku svetla už obsahovali výrazný šum. V tej chvíli však dokáže byť umelá inteligencia nápomocná, keďže snímkam dodá viac svetla a oživí ich farbami. Svojím spôsobom dokáže nočným fotkám pomôcť aj HDR režim.

Smartfónu však chýba optická stabilizácia obrazu, čo sa prejavilo na roztrasených záberoch, ktoré boli občas aj nesprávne zaostrené. Dostupná je elektronická stabilizácia v spojení s gyroskopom, avšak iba pri nahrávaní videa do maximálnej kvality FullHD pri 30 fps. Vyššia kvalita obrazu už funkciu stabilizácie nepodporuje. Počas natáčania v nočných hodinách sa ukázali nedostatky, ktorými boli výrazný šum a rozostrenie. Nočné zábery tak nie sú u Honoru 10 príliš silnou stránkou.

Za povšimnutie stoja aj špeciálne režimy, ktoré Honor opäť opozeral od noviniek P-línie. Aj nová 10-ka v jeho podaní tak ponúka režim Clona, ale aj režim Portrét, kde nájdeme hneď niekoľko možností osvetlenia, ako aj nastavenia skrášlenia a rozostrenia pozadia fotografie. Špecialitou je tiež funkcia AR objektívu, ktorá do fotiek pridáva rôzne efekty a pozadia. Svoju úlohu však skvelo zvládal aj predný fotoaparát, ktorý vytvára pekné selfíčka, no už bez podpory umelej inteligencie.

Dostatok energie na celý deň

Napriek tenkému telu sa výrobcovi podarilo do konštrukcie vtesnať batériu o kapacite 3400 mAh. Aj keď tento akumulátor spomedzi ostatných nevyniká obsahom energie, dokázal smartfónu s prehľadom dodať šťavu na celý deň používania. Pri náročnom používaní však bola výdrž na jedno nabitie o čosi menšia, no v tom prípade ma prekvapila technológia rýchleho nabíjania Supercharge. Tá je totožná s tou, ktorú ponúka vo svoji smartfónoch aj Huawei a výstup nabíjacieho adaptéra tak do batérie môže posielať najvyšší nabíjací prúd 5A pri napätí 4,5 V.

Honor 10 tak dokázal kapacitu batérie doplniť z 15 % na 90 % už v priebehu 48 minút. Zvyšné doplnenie do plnej kapacity pritom trvalo ďalších 24 minút. Nabíjanie bolo teda skutočne rýchle. Pri poklese percent energie som mal možnosť využiť tiež úsporný režim, ktorý obmedzuje funkcie systému a aplikácií za účelom šetrenia energie. V extrémnom prípade príde vhod „ultra“ úsporný režim, v ktorom sú však dostupné len základné možnosti smartfónu.

Rýchle surfovanie a spoľahlivé GPS

Pri hľadaní ďalších vlastností Honoru 10 som nemohol obísť ani multimediálnu výbavu. Nadstavba EMUI v smartfóne ponúka vlastnú aplikáciu Galéria, ktorá je mnohým používateľom dobre známa. V jej schopnostiach je triedenie fotografií nielen podľa dátumu, ale aj podľa obsahu, pričom po aktivovaní funkcie „Zistiť“ sa budú po inštalácii dodatočnej aplikácie Quik vytvárať automatické príbehy. Tie spracujú zachytené fotografie do zaujímavých videí, ktorým pridajú aj hudobný podklad.

Hovoriac o hudbe, reprodukcia zvuku „single“ reproduktorom patrí skôr k tým priemerným. Pri maximálnej hlasitosti je audio dosť skreslené a nepôsobí príliš lákavo. Honor 10 však do vienka dostal nastavenia ekvalizéru vo funkcii Huawei Histen, ktorá výrazne dokázala ovplyvniť prehrávanie muziky cez slúchadlá a mohol som si nastaviť nielen samotný ekvalizér, ale tiež režim prehrávania. V ňom boli na výber 3 módy, a to 3D audio, Prirodzené a Štandardné audio, no nechýbala ani voľba typu slúchadiel a 3D efektov. Po preskúmaní všetkých možností, ktoré režim Histen ponúka som vedel dostať skvelý zvuk nielen z obyčajných štupľových slúchadiel, ale aj tých náhlavných.

Okrem multimédií padajú moje pochvaly aj na kvalitu GPS modulu smartfónu, ktorý pri testoch preukázal svoju presnosť. Počas 30 minút v aplikácii MyTrack prešiel virtuálne iba 5 metrov.

Rovnako spoľahlivo fungovalo GPS aj pri zameriavaní satelitov v aplikáciách GPS Test a GPS Status. Na výbornú obstál Honor 10 aj pri skúške internetového LTE pripojenia.

Elegán s poctivými špecifkáciami

Mnohí výrobcovia sa snažia priniesť do svojich vlajkových lodí tie najlepšie vlastnosti, no tým často odpovedá aj vyššia cenovka. Prémiový segment smartfónov však nemusia reprezentovať len modely s cenou vyššou ako 500 €, čo teraz dokazuje aj nový Honor 10. Spoločnosti sa podarilo vytvoriť skutočne šikovný a nádherne vyzerajúci model, ktorý svojimi schopnosťami prekvapí aj náročnejších zákazníkov. Nejde pritom o žiadnu vyššiu strednú triedu smartfónov, ale o plnokrvný TOP model Honoru, ktorý sa pýši skvelými špecifikáciami a cenou, akú mu môže nejeden konkurent len závidieť.

Zobraziť celú galériu (70)
Matúš Mitro/FonTech

Zobraziť slovenskú cenu Honor 10

Nová „desiatka“ tak potvrdzuje pravidlo, že nie všetko čo je dobré, musí byť aj drahé. Spolupráca výkonného hardvéru s novým systémom prináša rýchlu odozvu aj na náročné úkony, pričom svoje kvality ukazuje pri fotografovaní aj duálny fotoaparát zadnej steny. Honor 10 sa však môže pýšiť aj skvelým zabezpečením systému, o ktoré sa stará rýchly snímač odtlačkov prstov, ale tiež technológia rozpoznávania tváre. Kúpou tohto smartfónu tak zákazník dobre investuje svoje peniaze, za ktoré mu tento smartfón splní jeho očakávania.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP