Prehľad
Mobilná sieť

2G:GSM 1800MHz,GSM 1900MHz,GSM 850MHz,GSM 900MHz
3G: WCDMA B1 2100MHz,WCDMA B8 900MHz
4G LTE: FDD B1 2100MHz,FDD B20 800MHz,FDD B3 1800MHz,FDD B7 2600MHz

Rozmery a hmotnosť

154 x 72,5 x 8,4 mm
166 gramov

Displej

5,99 palcov, pomer strán 18:9, rozlíšenie 2160 x 1080 (FullHD+), AMOLED, zahnutá obrazovka

Čipset

Qualcomm® Snapdragon™ 660
osemjadrový, takt 2,2 GHz
grafický čip: Adreno 512

RAM

6 GB, LPDDR4X

Operačný systém

Android 8.0 Oreo, bez nadstavby, odomknutý pre všetkých operátorov, s podporou SK a CZ jazyka

Pamäť

128 GB eMMC 5.1
možnosť rozšíriť pomocou microSD kariet do veľkosti 128 GB

Fotoaparát

Zadný: Duálny, 13 + 13 MPX (RGB + Mono), Bokeh efekt, stabilizácia obrazu, nahrávanie v 2K a 4K pri 30 fps
Predný: 8 MPx, nahrávanie vo FullHD,

Konektivita

Bluetooth 5.0, WIFI: 802.11b/g/n, GPS, OTG, USB Type-C,

Batéria

3550 mAh, nevymeniteľná, podpora rýchleho nabíjania Quick-Charge 3.0, podpora bezdrôtového nabíjania

Ostatné

Snímač odtlačkov prstov, podpora gest, Dual SIM, hybridný slot, FM rádio

Plusy

+ Kvalitný AMOLED displej
+ Vysoký výkon
+ Dobre optimalizovaný Android
+ FM rádio
+ Kompletná podpora sietí

Mínusy

- Podpriemerná kvalita nočných fotiek
- Chýbajúca stabilizácia obrazu
- Odomykanie zariadenia
- Absencia 3,5 mm jacku
- Nekvalitný reproduktor

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
8.5
8.0
Displej
9.0
8.2
Výkon
8.5
7.5
Operačný systém
8.5
7.5
Fotoaparát
6.0
6.9
Výdrž batérie
7.8
6.8
Zhodnotenie

Elephone U Pro ma príjemne prekvapil. Konečne aj menej známy výrobca presedlal z procesorov MediaTek na Snapdragon a prinieslo to svoje ovocie. U Pro vyzerá veľmi dobre a v modrej verzii okolo seba púta pozornosť. Zamrzí však slabší fotoaparát, na ktorom by mal výrobca do budúcna zapracovať. Inak sa jedná o vskutku vydarený mobil, ktorý čiastočne zbúral moje predsudky voči podobným čínskym značkám.

8.1
Hodnotenie redakcie
7.5
Užívateľské hodnotenie
16 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Smartfóny z Číny sú čoraz viac v obľube. Svoju váhu na tom má určite fakt, že už to nie sú len nevýkonné ťažidlá, ale dokážu uspokojiť aj náročnejších používateľov, ktorí hľadajú výkonné zariadenie s nejakými funkciami navyše. Ich cena je pritom častokrát len zlomkom toho, čo si za obdobne vybavené smartfóny pýta konkurencia v podobe veľkých výrobcov. Zákazníci sú v dnešnej dobe nároční a ak chce daný výrobca preraziť, nemôže si dovoliť predstaviť s prepáčením ‚‚šmejd.’’

Na začiatok musím povedať, že voči čínskym výrobcom smartfónov, ktorí majú v názve Phone, som mal istý odstup. Aj keď som nikdy žiadny podobný smartfón nevlastnil, príliš som im nedôveroval a radšej som zvolil overenejšiu značku. Keď som dostal ponuku recenzovať Elephone U Pro, bol som zo začiatku voči tomu skeptický, no po zhliadnutí parametrov a dizajnu, som mu predsa len dal šancu. Prežil som s ním celé dva týždne a úprimne ma prekvapil. Minimálne tento model dokázal aspoň čiastočne zmeniť môj názor na podobné zariadenia.

Zistiť aktuálnu cenu Elephone U PRO

Balenie
  • Elephone U Pro
  • Adaptér na nabíjanie
  • Nabíjací kábel
  • Užívateľská príručka
  • Ochranný obal
  • Tvrdené sklo
  • Spinka na vyberanie SIM karty

Zobraziť celú galériu (68)
Kristián Hrušovský / FonTech

Modrá je pútač pozornosti

Mnou testovaný kus dorazil v nádhernej modrej farbe, ktorá ma okamžite zaujala. Je to tak konečne zmena oproti tým tradičným, ktoré výrobcovia ponúkajú. Vždy keď som ho vytiahol, stiahol na seba pohľad ľudí z okolia. Zadná strana je tvorená sklom a aj keď sa v ruke drží bez problémov, na iných povrchoch je zariadenie šmykľavejšie. Aj preto som ocenil pribalené priehľadné puzdro, ktoré z dizajnu takmer vôbec neubralo, no naopak ho pomohlo zachovať a uchrániť pred škrabancami, pádmi a podobnými nehodami.

Po obvode zariadenia sa nachádza plastový lem. Väčšina výrobcov dnes používa skôr kov, no osobne mi to nevadilo. Viac mi však prekážalo to, že prechod medzi displejom a zadnou stranou nebol plynulý, ale plastové okraje trošičku vystupovali. K rezaniu rúk nedochádzalo, ani k ničomu podobnému, no je to detail, ktorý niekomu prekážať môže. Ak však telefón budeš nosiť v obale, môže ti to byť jedno. Ak ide o zachytávanie odtlačkov, predná strana je na tom celkom dobre. Výraznejšie daktyloskopické údaje sa nachádzajú hlavne na tej zadnej, pričom v kombinácii s modrou farbou je ich aj dosť vidieť. Znova preto odporúčam siahnuť po obale.

Rozmery Elephone U Pro sú 154 x 72,5 x 8,4 mm, pri hmotnosti 166 gramov. Určený je tak hlavne pre väčšie ruky, no ani v tomto prípade sa nevyhneš prehmatávaniu zariadenia. Trend je však taký, že výrobcovia neustále zväčšujú uhlopriečku displeja a nájsť výkonné zariadenie s prijateľnejšími rozmermi je dnes už ťažšie, než tomu bývalo pred pár rokmi. Telefón však nie je príliš ťažký, no vďaka jeho rozmerom ho vo vrecku budeš cítiť. Aspoň tak stále budeš vedieť, že si ho nestratil a máš ho stále pri sebe.

Ovládacie prvky sú umiestnené len na jednej strane a to na pravej. Nachádza sa tam tlačidlo napájania a hlasitosti. Na vrchnej nájdeš hybridný slot pre dve nano SIM karty, prípadne jednu SIM-ku a pamäťovú kartu. Na spodnej má svoje miesto nabíjací, USB Type-C konektor a dve mriežky. Zvuk však vychádza len z jednej a druhá je len na okrasu. Reprodukovaný zvuk je dostatočne hlasný, avšak zlý. Na počúvanie hudby tak odporúčam použiť slúchadlá, ktoré kvôli absencii 3,5 mm jacku pripojíš len prostredníctvom redukcie.

Predná strana obsahuje selfie fotoaparát, snímače, informačnú LED diódu a slúchadlo. Zadná disponuje dvojicou fotoaparátov, pod ktorými sa nachádza čítačka odtlačkov prstov. Okrem toho tu nájdeš už len LED blesk a logo výrobcu.

Radosť sa pozerať

Elephone U Pro prichádza s 5,99″ AMOLED displejom s pomerom strán 18:9 a rozlíšením FullHD+ (2160 x 1080). Po bokoch je navyše zahnutý, podobne ako tomu je aj pri Galaxy S8. Displej však nesiaha až úplne po okraj, takže milimetrový rámik okolo displeja je viditeľný.

recenzia Elephone U Pro
Zobraziť celú galériu (68)
Kristián Hrušovský / FonTech

V nastaveniach je možné nastaviť si vysúvateľné menu, kde si môžeš zvoliť aplikácie, ktoré sa v ňom majú nachádzať. K dispozícii je po celý čas používania a k daným aplikáciam tak môžeš pristupovať kedykoľvek a kdekoľvek. Okrem toho nemajú zahnuté okraje žiadne ďalšie využitie. Vyzerá to však dobre a z estetického pohľadu je to skvelé.

Ako bolo spomenuté na začiatku, ide o AMOLED panel, takže čierna je skutočne čiernou. Displej je skutočne kvalitný a farebné podanie je na veľmi dobrej úrovni. V nastaveniach je možné manuálne nastaviť teplotu farieb, mne však najviac vyhovovali tie prednastavené. Poteší veľké rozpätie jasu displeja, na ktorý sa dobre pozerá ako v noci, tak aj počas slnečných dní. Večer môžeš navyše použiť aj čítací režim, čím tak eliminuješ veľké množstvo modrého svetla. Výhrady mám jedine k automatickej regulácii jasu, kde je oneskorenie na zmenu podmienok aj niekoľko sekúnd.

Konečne poriadny výkon!

Konečne! To bolo to prvé, čo som si povedal pri prezretí parametrov tohto telefónu. Po dlhých rokoch, kedy väčšina čínskych výrobcov používala vo svojich zariadeniach procesory MediaTek, sa spoločnosť Elephone rozhodla vydať opačným smerom a model U Pro vybavila kvalitným Snapdragonom 660. Ten ponúka výkon ôsmich jadier, ktoré sú taktované až na 2,2 GHz. O grafické úlohy sa zas stará čip Adreno 512. Zrejme vedeniu spoločnosti už konečne došlo, že táto cesta je tá správna. A urobili dobre. Keď som aj niekedy zazrel na trhu zaujímavé zariadenie, po tom, čo som videl, že má procesor MediaTek, v ten moment už u mňa nemalo šancu.

V kombinácii so 6 GB LPDDR4X RAM a 128 úložiskom ide o skutočného rýchlika a problém mu nerobí žiadna úloha. Úložisko je navyše možné rozšíriť pomocou microSD kariet. Na začiatku sa mi však stalo, že mi aplikácia Facebook občas spadla. O dva dni však prišla aktualizácia a odvtedy som nezaznamenal žiadny problém. Samozrejme, Elephone U Pro som podrobil aj benchmarkom a výsledky si môžeš pozrieť na obrázkoch vyššie.

Fotoaparát ako najväčšia slabina

Zobraziť celú galériu (68)
Kristián Hrušovský / FonTech

Pri číňanoch je častým javom priemerný fotoaparát. Dúfal som, že aspoň v tomto prípade nastane nejaký zvrat. Stalo sa tak len čiastočne. Poďme však po poriadku. Zadná strana obsahuje dvojicu snímačov s rozlíšením 13 MPx. Papierovo to vyzerá celkom dobre, dokonca je reč aj o nahrávaní v 4K a prítomnosti stabilizácie obrazu. Pravda je však taká, že počas dňa podáva smartfón veľmi dobré výsledky. Popravde ma to celkom prekvapilo, farby sú živé, vyváženie bielej je takisto celkom fajn. Dobrý kontrast zabezpečuje klasický snímač v kombinácii s monochromatickým. Chýbala mi však možnosť panorámy a aj keď fotoaparát sa tvári, že dokáže vytvárať portrétové fotky, v skutočnosti tomu tak nie je.

Originál vs HDR

[twenty20 img1=“119391″ img2=“119392″ offset=“0.5″]

Predná kamera

Nočné fotky

Najväčším problémom sú však nočné fotky. Tu nastalo najväčšie sklamanie. Pokiaľ je objekt blízko a nefotíš ho z väčšej diaľky, tak sa to ešte ako tak dá. No keď chceš spraviť širší záber, výsledná fotografia má strašne veľa šumu. Nočný režim má dlhšiu uzávierku, takže pri držaní v ruke sú fotografie rozmazané.

Nočný režim vs Originál

[twenty20 img1=“119397″ img2=“119398″ offset=“0.5″]

Video

‚‚U mě dobrý.’’ Natočené videa majú pekné podanie farieb a sú ostré. Škoda však, že tu chýba natáčanie pri 60 fps, aby bol obraz plynulejší. V nastaveniach fotoaparátu sa to síce dá zmeniť, no nefunguje to. Nikdy sa zvolená hodnota nenastavila a neustále to natáčalo po svojom. Stabilizácia obrazu nepotrebuje komentár. Je nepoužiteľná, nakoľko video seká. Ukážku takéhoto videa si môžeš pozrieť TU. Možno to vyrieši aktualizácia, zatiaľ sa však tvári, že tam ani nie je. Zvuk videa by mohol byť tiež lepší, no dá sa to zniesť.

Aplikácia fotoaparátu

Jednoducho hrôza. Síce tu nájdeš veľa možností nastavenia a režimov, no ako si sa už mohol dočítať, veľa z nich nefunguje. Viackrát sa mi stalo, že aplikácia zrazu zamrzla a nešla spustiť. Pomohol až reštart telefónu. Odporúčam preto použiť nejakú alternatívu z Obchodu Play. Pri zariadení s cenovkou vyše 300 € si na aplikácii fotoaparátu výrobca mal dať viac záležať.

Dobre optimalizovaný Android 8.0

Základom je Android 8.0, ktorý nie je doplnený o žiadnu nadstavbu. Milovníci čistého Androidu si tak prídu na svoje. Systém je svižný a ponúka viacero vychytávok, ktoré sú tam priamo od výrobcu. Rozhodne tou najväčšou je ovládanie celého systému. Na výber je buď klasické, formou navigačných tlačidiel alebo pomocou gest, čím budeš mať k dispozícii celú obrazovku. Ťahaním prsta od spodnej lišty hore sa vrátiš domov, spravíš krok späť alebo otvoríš mutltitasking menu, všetko závisí od toho, z akého miesta gesto vykonáš. Ich ‚‚rozloženie’’ je také, ako aj pri navigačných tlačidlách. Gestá sú návykové a vieš si na ne rýchlo zvyknúť.

Pri nich si môžeš navyše vybrať, ako budú vyzerať. Môžeš si zmeniť takisto aj tému, čím získaš nové balíky ikon a podobne. Potešili ma aj aktualizácie, ktoré mi prišli až dve. Jedna z opravou chýb a tá druhá s najnovším bezpečnostným balíčkom. V tomto smere si Elephone zaslúži pochvalu. Dokedy si však smartfón zachová takúto starostlivosť, je otázne. Inak ide o úplne čistý Android a k tomu netreba ani viac slov.

Čítačka odtlačkov prstov

Pri tomto smartfóne existuje viacero možností zabezpečenia. Vzor, PIN, heslo, potiahnutie prstom, odtlačkom prstom a odomykanie tvárou. Napriek tomu, že posledná možnosť je prezentovaná, v nastaveniach sa zatiaľ nenachádza. Objaviť by sa však mala už čoskoro a to formou aktualizácie. Využiť tak budeš musieť niektorý zo zvyšných spôsobov. Čítačka odtlačkov je spoľahlivá, aj keď mierne pomalšia, než na akú som si zvykol pri iných modeloch. Nakoľko mám menšie ruky a nie vždy som sa dokázal presne trafiť na snímač, radšej som využíval klasický PIN.

Čo považujem za nedostatok, je absencia možnosti rozsvietenia displeja, napríklad takým poklepaním po displeji. Aj v tomto prípade môžeš využiť aplikáciu z Obchodu Play, no privítal by som túto možnosť aj v samotnom systéme, nakoľko bolo otravné stále hľadať tlačidlo napájania, aj keď som chcel pozrieť len aktuálny čas.

Slušná batéria

3350 mAh sa nemusí zdať dostatočná pri pohľade na parametre a veľkosť displeja, no opak je pravdou. Optimalizácia v tomto smere je veľmi dobrá a smartfón zvládne pri intenzívnejšom používaní jeden deň. To znamená neustále zapnuté dáta a Wi-Fi, určovanie polohy, občasné hranie hier, telefonáty, surfovanie po webe a počúvanie hudby.

Pri takejto záťaži mi vydržal bez problémov jeden celý deň, pričom displej bol zapnutý cez 6 hodín. Pôsobivé. Pri šetrnejšom zaobchádzaní tak zvládne s prehľadom deň a pol až dva dni. Navyše je prítomné aj rýchle nabíjanie, ktoré z 15 na 90 % nabije zariadenie len za 69 minút!

Presné GPS, najnovší Bluetooth aj NFC

Elephone U Pro má všetko to, čo by správna vlajková loď mala mať. Nechýba Bluetooth 5.0, NFC, GPS, OTG a dokonca ani FM rádio, ktoré je dnes skôr raritou. Lákadlom je aj plná podpora LTE sietí. Všetko funguje tak, ako má, bez akýchkoľvek problémov. GPS je presné a rýchle, tak ako aj mobilné pripojenie.

Zhodnotenie

Ak by som mal Elephone U Pro zhodnotiť celkovo, tak prevládajú kladné vlastnosti, pred tými zápornými. Telefón sa mi páči a dokázal som mu niektoré veci odpustiť. Fotoaparát však nie, tam ma sklamal hlavne prístup zo strany výrobcu, ktorý to odflákol. Potešil ma však displej a výkon zariadenia, rovnako tak aj dlhá výdrž na batériu. A pokiaľ plánuješ fotiť na automatike, tak budeš spokojný aj s fotoaparátom, ktorý pri dobrom svetle podáva veľmi dobrý výkon.

Zistiť aktuálnu cenu Elephone U PRO

Som rád aj za FM rádio, ktoré som hoc využil len vtedy, keď som skúšal či funguje, no mám dobrý pocit z toho, že sa v telefóne nachádza. Či sa však Elephone U Pro dokáže prebojovať medzi veľmi silnou konkurenciou je však otázne. Aj keď je tento smartfón z tých lepších a nebojím sa tvrdiť, že od daného výrobcu najlepší, menej známe meno môže spôsobiť nezáujem. Jedným z priamych konkurentov je aj Xiaomi Mi Note 3, ktorý ponúka podobný hardvér, no o pár eur lacnejšie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú