RECENZIA: 90 Hz displej a 128 GB pamäť pod 200 €. Predstavila Motorola predajný trhák pre Slovákov?
+ Cena
+ Dlhá výdrž batérie
+ 90 Hz displej
+ 3,5 mm jack
- Nižší výkon
- Fotoaparát
- Iba HD displej
- Miestami oneskorené reakcie systému
- Tlačidlo pre Google Asistenta
Motorola chce v segmente lacných smartfónov preraziť aj novým modelom G30. Zariadenie je pripravené na jednoduché a nenáročné používanie, poskytuje potrebný základ pre bežné úlohy, no môže sa pochváliť tiež veľmi dlhou výdržou batérie a 90 Hz displejom. V niektorých smeroch však "zakopáva" a používateľ pocíti nižší výkon zariadenia či menšie kvality obrazovky a fotoaparátu. Pri pohľade na cenu je to ale pochopiteľné.
Výrobcovia smartfónov predstavujú svoje novinky priebežne počas celého roka, no v zimných mesiacoch zvyknú prichádzať na trh najmä cenovo dostupnejšie novinky. Výnimkou bol tento rok len Samsung, ktorý predstavil prémiové novinky Galaxy S21/S21+ a Galaxy S21 Ultra, ktorý sme si v redakcii vyskúšali.
V uplynulých týždňoch však vyrukovala s viacerými novinkami aj Motorola, ktorá ale tradične brala ohľad na menej náročných používateľov. Slovákom tak priniesla lacnejšie modely s lákavou cenovkou a zaujímavými vlastnosťami.
V redakcii sa k nám dostal práve jeden z nich – Motorola G30. Dostupný kúsok z cenovej kategórie do 200 € môže zaujať nejedného používateľa najmä vďaka čistému Androidu, unikátnemu 90 Hz displeju v tejto cenovej kategóri8 a obstojnému hardvéru.
Jednoduchý dizajn s plastovým telom
Nižšia cenová kategória ponúka modely s rôznymi dizajnovými prevedeniami, ktoré sa snažia imitovať prémiovejšie modely, avšak v dostupnejšej alternatíve. To znamená, že výrobcovia chcú docieliť zaujímavejší „look“, no zároveň potrebujú dodržať nižšie výrobné náklady. Preto sa často uchyľujú k lacnejším materiálom.
Inak tomu nie je ani v prípade Motoroly G30, ktorá ponúka jednoduché a ľahké plastové telo. Kryt pokrýva ako zadnú stenu, tak aj bočné strany. V našom prípade sme mali dostupnú verziu Dark Pearl, ktorá imituje gradientné farby z prémiovejších modelov a mení teda sfarbenie podľa dopadu svetla. Dominujú tu dve farby – fialová a tmavo zelená.
Samotná plastová konštrukcia je spracovaná kvalitne, nikde nevŕzga a navyše nezachytáva viditeľné odtlačky prstov, ako je tomu u skla. Do zadnej steny je zasadený snímač odtlačkov prstov s logom výrobcu, vedľa ktorého sa nachádza štvorica fotoaparátov v spoločnom uložení s LED diódou.
Spodok konštrukcie obsahuje už klasicky modernejší USB-C vstup a jeden mono reproduktor. Na vrchnej strane potom nájdeme mikrofón a dnes stále zriedkavejší 3,5 mm jack. Ľavá čas zariadenia poňala slot pre dvojicu nanoSIM kariet a microSD kartu, no na náprotivnej strane si miesto našli celkovo 3 hardvérové tlačidlá – pre hlasitosť, napájanie/uzamykanie a tretie slúži pre spúšťanie Google Asistenta.
Tu teda Motorola využila podobné riešenie, ako kedysi Samsung a používateľa chce aj týmto spôsobom presvedčiť k častejšiemu využitiu digitálneho asistenta od Googlu. Z praktického hľadiska ale nejde o najlepšie riešenie, vieme predsa, ako dopadlo Bixby tlačidlo v smartfónoch Samsungu.
Navyše, neraz som si toto tlačidlo pre Google Asistenta v režime na šírku pomýlil s tlačidlom hlasitosti. Z môjho pohľadu je teda takéto tlačidlo absolútna zbytočnosť, tobôž v takejto cenovej kategórii.
Displej s prémiovou 90 Hz obnovovacou frekvenciou
Cenovú úsporu pri Motorole G30 je cítiť aj v prípade obrazovky, no nie vo všetkých jej aspektoch. Displej je dostupný v dnes pomerne štandardnej veľkosti so 6,5“ uhlopriečkou. Navyše ponúka až 90 Hz obnovovaciu frekvenciu, ktorou sa nemôže zatiaľ pochváliť ani prémiový iPhone 12 Pro. V modeli G30 je možné zvoliť aj nižšiu 60 Hz frekvenciu alebo automatické nastavovanie obnovovacej frekvencie.
LCD displej je však v modeli G30 dostupný len s HD+ rozlíšením 1 600 × 720 pixelov a ich hustota činí 269 ppi. V tomto smere teda nejde o najostrejšiu obrazovku v triede, také konkurenčné Xiaomi ponúka aj v rovnakej cenovej relácii zobrazovací panel s vyšším rozlíšením.
G30-ka mierne zaostáva aj jasom displeja, ktorý je síce dostatočný pre používanie v interiéri, no na jasnom svetle už môže mať používateľ menší problém s čitateľnosťou. Nižšie rozlíšenie a jas či slabší kontrast si tak táto Motorola kompenzuje práve vyššou obnovovacou frekvenciou obrazu, ktorý používateľ rozhodne ocení.
Že ide o smartfón nižšej kategórie, naznačujú aj nesymetrické a hrubšie rámiky displeja. Spodná „brada“ je stále jedna z tých, ktoré sme v smartfónoch vídali ešte pred 2-3 rokmi. Zvrchu z displeja mierne ukrajuje výrez v tvare kvapky, kde je ukrytý predný selfie fotoaparát.
Po dizajnovej stránke a v oblasti displeja sa tak Motorola držala predošlých trendov, nevyužila žiadne extravagantné prvky a stavila na časom overené elementy, ktorým ale menej náročný používateľ nebude nič vyčítať.
Výkonom nenadchne
V podobnom duchu sa nesie aj hardvérová výbava smartfónu. Nalejme si čistého vína, Motorola G30 nie je žiadnym rekordérom v benchmarkoch, no ani ním byť nemá. Vo svojom vnútri ukrýva minuloročný čipset Snapdragon 662 v kombinácii so 6 GB RAM. K dispozícii je ale až nadpriemerne veľké 128 GB úložisko, ktoré sa dá rozšíriť už spomenutou microSD kartou.
Výkonová stránka smartfónu je tak primeraná jeho cene a napriek tomu, že ide o minuloročný procesor Qualcommu, je to lepším riešením ako taký MediaTek Helio P35, ktorý ponúka vo svojich smartfónoch danej triedy Samsung. S lepším čipom v tejto cenovke ale prichádza napríklad Realme, ktoré v modeli Realme 5 Pro ponúka už Snapdragon 712.
V každom prípade však výkonom Motorola G30 výkonom neohúri. Je ho akurát dostatok na bežné každodenné fungovanie, používanie sociálnych sietí, či občasné hranie jednoduchších hier. Miestami som sa ale stretával so zaváhaniami a sekaním systému.
Smartfón jednoducho nejde vždy plynulo, musel som sa zmieriť aj s menšími „zakopnutiami“, ktoré neraz kazili aj dojem z používania 90 Hz displeja. Rovnako tak používateľ nebude mať veľký zážitok ani z hrania náročnejších hier, na ktoré nie je grafický akcelerátor Adreno 610 stavaný, ale zvládne ich. Nuž, to je ale daň za nižšiu cenu.
Čistý Android s minimom úprav
Smartfóny Motoroly sa vyznačujú pomerne jednoduchým prostredím, ktoré je prakticky až na pár drobných úprav v podstate čistým Androidom. V modeli G30 prichádza tento systém v najnovšej verzii Android 11.
Medzi tie drobné zmeny v systéme výrobca pridal už klasicky vlastné Moto centrum s tipmi na funkcie, ktoré by sa mohli používateľovi hodiť. Patria sem napríklad špecifické gestá pre spustenie LED diódy, režimu Nerušiť, odomykanie zdvihnutím, snímku obrazovky tromi prstami, ale aj rady pre prispôsobenie smartfónu.
Používateľ sa môže s novým Androidom 11 tešiť aj na viacero zaujímavých vylepšení, ktoré mu spríjemnia používanie. Miestami je to však z môjho pohľadu jedna funkcia pretláčaná zbytočne často.
Napríklad takú snímku obrazovky môže používateľ vytvoriť tromi prstami (gesto aktivuje v Moto centre), potom nájde odkaz na ňu aj v multitaskingu a samozrejme sa dá vytvoriť starou-známou kombináciou tlačidla napájania a hlasitosti. Podobne je to aj so samotným Google Asistentom.
Motorola mu tu venovala samostatné hardvérové tlačidlo, avšak hneď po prvom zapnutí smartfónu je odkaz na asistenta priamo na ploche. Osobne by som si vedel predstaviť používanie tohto pomocníka aj bez ďalšieho zbytočného tlačidla, ktoré je navyše príliš vysoko.
V úvode spomenutý snímač odtlačkov prstov s logom výrobcu fungoval počas celej doby testovania primerane dobre. Miestami ukázal, že nie je práve z tých najrýchlejších, no zakaždým vedel spoľahlivo odomknúť smartfón.
Okrem tohto snímača je tu aj odomykanie tvárou, kedy je možné nastaviť automatické odomknutie a prechod na domovskú obrazovku smartfónu po jeho zdvihnutí. Tento spôsob odomykania fungoval rovnako spoľahlivo, aj keď nie vždy dostatočne rýchlo.
Podpriemerný fotoaparát so zbytočným makrom
V oblasti fotoaparátu sa snaží Motorola zaujať prémiovejšie vyzerajúcim uložením 4 objektívov, ktoré dopĺňa označenie 64 MPx rozlíšenia. To je však dostupné výhradne len pre hlavný snímač, ktorý ponúka aj technológiu spájania pixelov pre lepšiu svetelnosť záberu a výsledok dokáže podávať pri 16 MPx rozlíšení. Clona hlavného objektívu je f/1.7.
Hlavný objektív je ale zrejme jediným schopným spomedzi „veľkej“ štvorky. Druhým v poradí je totiž ultraširokouhlý fotoaparát s 8 MPx rozlíšením, clonou f/2.2 a uhlom záberu 118°. Tretím fotoaparátom je už len 2 MPx makro objektív s clonou f/2.4. Celú zostavu potom uzatvára ďalší 2 MPx objektív do počtu, ktorý slúži len na meranie hĺbky záberu pre portrétový režim.
Pri fotografovaní netreba od smartfónu očakávať veľké zázraky, to platí najmä v noci. Cez deň si však dokáže vzhľadom na cenovku poradiť relatívne dobre, i keď s menšou saturáciou farieb, nižším kontrastom či slabým dynamickým rozsahom a prepálenou bielou. Nenáročný používateľ si s tým ale vystačí. Samozrejmosťou je aj tu už potom aj podpora HDR režimu.
Používateľ tu má navyše aj viacero užitočných režimov, ktoré mu pomôžu vytvárať o čosi lepšie zábery. Prekvapením môže byť tiež fotenie v RAW režime. Výsledok síce neoplýva kvalitou, no je ho možné ďalej upravovať a dosiahnuť tak o poznanie lepší záber. RAW režim sa nachádza len v Profesionálnom móde, ktorý je prednastavený na fotenie v pomere 4:3 pri 16 MPx.
Pri fotení sú tu ďalej aj možnosti pre zvýraznenie farieb, panorámu, skupinový portrét, živý filter alebo aj „Ultra-Res“ režim pre fotografovanie v plnej kvalite pri 64 MPx rozlíšení, ktorý dokáže vytvoriť skutočne ostré zábery.
Klasický režim vs. Portrét
[twenty20 img1=“271120″ img2=“271119″ offset=“0.5″]
Hlavný objektív vs. Ultraširokouhlý objektív
[twenty20 img1=“271121″ img2=“271122″ offset=“0.5″]
Prechod medzi jednotlivými objektívmi nebýva vždy najrýchlejší, no čo viac, badať pritom rozdielnosť farebného podania, ktoré je v chladnejších tónoch špecifické pre hlavný objektív a makro a pre ultraširokouhlý sú tu charakteristické teplejšie fialové farby a nižšia svetelnosť.
Klasický režim vs. Nočný režim
[twenty20 img1=“271128″ img2=“271129″ offset=“0.5″]
Všetky fotografie v plnom rozlíšení nájdeš na tomto odkaze.
Pri fotografovaní v noci je tu dostupný aj nočný režim, ktorý zábery zosvetlí, čo je poznať už na prvý pohľad. Oproti snímkam bez nočného režimu sú tie s jeho využitím o chlp jasnejšie. Platí však, že sa objavuje silný šum. Na využitie makro fotoaparátu v noci pritom ani pomyslieť, snímaču v takých podmienkach chýba svetlo.
Čo sa týka fotografovania v spomenutom makro režime, funguje, no najlepšie, keď má dosť svetla. Avšak, fotografie trpia vyšším šumom aj počas dňa. Pri videu je na výber len režim nahrávania vo FullHD pri 30 alebo 60 fps pri hlavnom fotoaparáte.
Ultraširokouhlý a makro nahrávajú FullHD len pri 30 fps, no úprimne nevidím zmysel v nahrávaní makro videa pri nedostatočnej kvalite fotoaparátu. V ponuke je aj elektronická stabilizácia obrazu, no tú je možné využiť len pri nahrávaní s 30 fps. Samotná kvalita videa opäť neohúri, no postačí, najmä cez deň. V noci sa znova objavuje silnejší šum.
Nahrávanie videa však trpí aj ďalším zásadným nedostatkom – problémovým zaostrovaním obrazu, ktorý sa často nedokáže prispôsobiť a zaostriť dostatočne nahrávanú scénu. Výsledkom sú tak sekundu a sekundy rozmazaného a nepoužiteľného videa.
Batéria poteší dlhou výdržou
Kde však Motorola G30 dokáže veľmi príjemne prekvapiť, je výdrž batérie. Veľká 5000 mAh batéria v kombinácii s nenáročným hardvérom dokáže poskytnúť dostatočnú zásobu energie, vďaka ktorej smartfón vydrží pri náročnom používaní 2 dni. S trochou snahy som sa však poľahky dostal aj na 3-dňovú výdrž a ešte niekoľko percent batérie zvýšilo.
Výrobca do balenia našťastie pribalil aj nabíjací adaptér, avšak ten ponúka výkon celkovo 20 W, no samotné nabíjanie podľa oficiálnych zdrojov prebieha pri maximálnom výkone 15 W. To je ale škoda, Motorola mohla odomknúť plný potenciál nabíjačky a používateľ by mohol ušetriť niekoľko minút navyše pri nabíjaní.
S 20 W nabíjačkou, ale len 15 W nabíjacím výkonom totižto trvá plné nabitie batérie približne 2 hodiny, a to už nie je vôbec málo. Vyšší výkon nabíjania tak mohol tento čas skrátiť aspoň o krátku chvíľu.
Bez 5G, no s bohatými „doplnkami“
V oblasti konektivity Motorola G30 príliš nevyniká, no ponúka potrebný základ, s ktorým používateľ môže využiť napríklad WiFi v štandarde 802.11 a/b/g/n/ac v kombinácii 2,4 GHz/5 GHz pásiem, Bluetooth 5.0 či 4G pripojenie.
Pri navigácii tu nájdeme podporu pre lokalizáciu GPS, A-GPS, LTEPP, SUPL, GLONASS a Galileo. Čo do podpory SIM kariet, bolo spomenuté, že G30-ka disponuje slotom pre dve nanoSIM karty. Jeden z nich je zdieľaný s microSD kartou, a tak si používateľ musí vybrať, či chce využívať dve SIM karty, alebo obetuje jeden hybridný slot pre pamäťovku. Samotný vstup USB-C je staršieho typu 2.0.
Potrebný základ nájdeme pri tomto lacnom kúsku aj v oblasti zvuku. Motorola G30 dostala aj 3,5 mm jack, ktorý sa z prémiových smartfónov už takmer vytratil. Z reproduktorov je tu dostupný jeden reproduktor pre volania a jeden samostatný mono reproduktor pre prehrávanie zvuku.
Ten však na moje prekvapenie hral v danej cenovej kategórii slušne a s úpravami v ekvalizéri dokázal prehrať prijateľný, hoci pomerne „plochý“ zvuk aj s veľmi miernym náznakom hlbších tónov. Pri maximálnej hlasitosti je už ale počuť značné skreslenie a zvuk tak trochu „píli“ uši.
Motorola G30 je dostupným základom s priemernými vlastnosťami
Smartfóny z nižšej cenovej kategórie neoplývajú príliš veľkými kvalitami, koniec koncov, aj preto tá nízka cena. V prípade Motoroly G30 sa bavíme o cenovke 189 €.
Za túto sumu dokáže smartfón ponúknuť potrebný základ, s ktorým bude používateľ pripravený na každodenné používanie, jednoduchšie úlohy, prehliadanie sociálnych sietí, vybavovanie emailov, hranie jednoduchších, ale i náročnejších hier či fotografovanie.
To všetko pri primeranej kvalite vzhľadom k cene. Poteší však displej s vysokou 90 Hz obnovovacou frekvenciou a dlhá výdrž batérie, ktorá bez väčších problémov zvláda na jedno nabitie aj 3 dni.
A ostatné nedostatky ospravedlňuje nízka cena. Napriek tomu však má Motorola v tomto segmente konkurenciu, ktorá dokázala za ešte o čosi výhodnejšiu cenu priniesť modely, ktoré model G30 v niektorých aspektoch predčia.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Za menej peňazí už lepšie auto nekúpiš. Tento nový hybrid je dokonalý pre Slovákov (TEST)
RECENZIA: Z legendárneho „Géčka” spravili elektromobil. V teréne je famózny, na cestách ho zabila spotreba
Našli sme najlepšiu elektrickú dodávku. Na jedno nabitie prejde stovky kilometrov
Je ako Tarzan na steroidoch. Novinka zo sveta Spider-Mana je plná brutality, ale má problém (RECENZIA)
RECENZIA Padla nám z neho sánka. Volkswagen postavil dokonalú elektrickú náhradu za Passat
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
SaS podá trestné oznámenie za zneužívanie SIS. Tajná správa vychádzala z jediného mailu vytvoreného cez ChatGPT
Skrytá hrozba v obľúbenom nápoji Slovákov: Za takýchto podmienok ho nikdy nekonzumuj
300-miliónové útočisko pre svetovú elitu. Najdrahší bunker na svete ponúka robotických lekárov a nekonečný luxus
Trump oznámil revolučný projekt „Stargate“: Do umelej inteligencie bude investovaná astronomická suma
Na Slovensku pribudla superrýchla lanovka. Vďaka tejto novinke si lyžovačku užiješ naplno
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Bol na mizine, dnes jeho spotrebiče zarábajú miliardy. Toto je príbeh génia, ktorý založil slávnu značku
- Hráči ostali nepríjemne prekvapení. Cena GTA 6 má atakovať magickú hranicu
- Jej predaje začali okamžite klesať. Nemci začali bojkotovať Teslu, majú na to neuveriteľný dôvod
- Elektromobily sklamali, predaje áut stúpli. Európania vo veľkom kupujú prekvapujúci typ pohonu
- Medzihviezdne cestovanie má vážnu slabinu. Vedci upozorňujú na signály zo Zeme
-
- V kľúčovom teste uspela. Európska krajina dá desivej zbrani za miliardy eur revolučné palivo
- Elektromobily sklamali, predaje áut stúpli. Európania vo veľkom kupujú prekvapujúci typ pohonu
- Stálo miliardu eur a má vydržať 100 000 rokov. Severský štát ukázal riešenie problému jadrovej energie
- Hráči ostali nepríjemne prekvapení. Cena GTA 6 má atakovať magickú hranicu
- Luxusný Maybach má nového rivala. Nečakaná „automobilka“ ukázala obrovskú beštiu s 1000 koňmi
-
- V kľúčovom teste uspela. Európska krajina dá desivej zbrani za miliardy eur revolučné palivo
- Automobilky robili veľkú chybu: Francúzom stačil jeden model na elektrický prevrat, Nóri dokázali nemožné
- Ľudia na ňu takmer zabudli. Slávna automobilka znova ožíva, pripravuje dve špičkové autá
- Stálo miliardu eur a má vydržať 100 000 rokov. Severský štát ukázal riešenie problému jadrovej energie
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
Vie o nej málo Slovákov. Bezplatná aplikácia vybaví daňové priznanie za teba
Denne cez neho pretečie 9 miliónov m³. Slovenský prepravca plynu zvyšuje kapacitu od susedov
Útok očakávali už vopred. Ruskí hackeri napadli systémy bohatej európskej krajiny
Clá USA ohrozujú trh. Volkswagen varuje pred „škodlivými dôsledkami“
Slovákom zjednoduší cestovanie vlakom. ZSSK spustilo nový webový portál
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
SaS podá trestné oznámenie za zneužívanie SIS. Tajná správa vychádzala z jediného mailu vytvoreného cez ChatGPT
Skrytá hrozba v obľúbenom nápoji Slovákov: Za takýchto podmienok ho nikdy nekonzumuj
300-miliónové útočisko pre svetovú elitu. Najdrahší bunker na svete ponúka robotických lekárov a nekonečný luxus
Trump oznámil revolučný projekt „Stargate“: Do umelej inteligencie bude investovaná astronomická suma
Na Slovensku pribudla superrýchla lanovka. Vďaka tejto novinke si lyžovačku užiješ naplno
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené