Vedcom sa podarilo dosiahnuť prelomový úspech v liečbe rakoviny – objavili spôsob, ako cielene ničiť rakovinové bunky pomocou molekúl aminokyáninu, ktoré sa aktivujú blízkym infračerveným svetlom. Táto metóda umožňuje molekulám kmitať s extrémne vysokou rýchlosťou, čo vedie k fyzickému roztrhnutiu membrán rakovinových buniek. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Prevrat v liečbe rakoviny

Aminokyanín patrí medzi látky, ktoré sa dlhodobo využívajú v  medicíne ako syntetické farbivo pri zobrazovacích technikách. Doteraz slúžil molekuly aminokyanínu na detekciu rakovinových buniek vďaka svojej schopnosti prichytiť sa na povrch buniek a udržovať stabilitu aj vo vode.

Ciceron Ayala-Orozco et al., Nature Chemistry, 2023

Výskumníci z Rice University, Texas A&M University a University of Texas však zistili, že ak sa tieto molekuly ožiaria blízkym infračerveným svetlom, začnú pôsobiť ako „molekulárne zbíjačky“, čo je prelomová novinka v oblasti molekulárnych nástrojov určených na ničenie rakoviny.

Molekulárne zbíjačky

Vedci v novej štúdii publikovanej v žurnále Nature Chemistry tvrdia, že vyvinul nový prístup, ktorý je výrazným zlepšením v porovnaní s iným typom predtým vyvinutého molekulárneho stroja na ničenie rakoviny, známeho ako motory typu Feringa.

Unsplash

Okrem rýchlosti je kľúčovou výhodou použitie infračerveného svetla, ktoré umožňuje preniknúť hlbšie do tkanív a liečiť nádory nachádzajúce sa hlboko v tele, napríklad v kostiach či orgánoch, bez potreby chirurgického zásahu.

Testy na laboratórne pestovaných rakovinových bunkách ukázali, že táto technika má 99 % úspešnosť pri ich ničení. Pri pokusoch na myšiach s melanómom sa polovica z nich úplne vyliečila.

Úspech tejto metódy spočíva v tom, že elektróny vo vnútri aminokyáninových molekúl vytvárajú tzv. plazmóny – kolektívne vibrácie, ktoré šíria pohyb cez celú molekulu. Tento mechanický účinok je dostatočne silný na to, aby poškodil bunkové membrány rakovinových buniek.

„Je to po prvýkrát, čo sme využili plazmón takýmto spôsobom, aby sme dosiahli mechanický účinok potrebný na zničenie rakovinových buniek,“ uviedol Ciceron Ayala-Orozco. Rakovinové bunky sa často dokážu vyvinúť a odolať bežným terapiám, no tento prístup je výnimočný tým, že ide o biomechanický proces, ktorý by mohol byť pre rakovinu ťažšie blokovateľný, dodal.

Hoci je výskum ešte v počiatočnej fáze, prvotné výsledky sú mimoriadne sľubné. Vedci teraz skúmajú ďalšie typy molekúl, ktoré by sa mohli podobným spôsobom využiť na zvýšenie účinnosti liečby rakoviny a otvoriť nové možnosti pre budúce terapie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú