Počet prípadov rakoviny čriev u osôb mladších ako 50 rokov narastá alarmujúcim tempom. Výskumníci upozorňujú, že jedným z hlavných faktorov tohto nárastu sú zmeny v našich stravovacích návykoch. O téme informoval portál Science Alert.

Tichá hrozba

Rakovina tráviaceho traktu patrí medzi najnebezpečnejšie formy rakoviny a sú zodpovedné za približne tretinu úmrtí na rakovinu na celom svete. Môžu sa objaviť kdekoľvek v tráviacom systéme, od pažeráka cez žalúdok, pankreas, črevá až po konečník.

Výskumníci Flinders University v Austrálii vykonali rozsiahle štúdie, ktoré odhalili významné spojenie medzi nezdravými stravovacími vzorcami a rakovinou tráviaceho traktu. „Vysoká konzumácia červeného a spracovaného mäsa, fast foodu, rafinovaných obilnín, alkoholu a sladených nápojov môže významne zvýšiť riziko týchto smrteľných ochorení,“ uviedol epidemiológ Yohannes Melaku.

Unsplash

V rámci rozsiahlej analýzy preskúmal tím vedený epidemiológom Zegeye Abebem 28 vedeckých štúdií o stravovacích návykoch a ich vplyve na riziko rakoviny tráviaceho systému. Výsledky jednotlivých výskumov sa v niektorých aspektoch líšili, celkový záver však ukazuje, že zdravé stravovacie návyky vo všeobecnosti znižujú riziko rakoviny.

Prevencia: zdravá strava

Ďalšia štúdia, kde výskumníci analyzovali údaje od 97 561 ľudí, potvrdila, že strava bohatá na vlákninu a nenasýtené tuky môže významne znížiť riziko vzniku rakoviny hrubého čreva. Odborníci predpokladajú, že tento typ rakoviny by mohol do roku 2040 spôsobiť až 1,6 milióna úmrtí ročne.

„Vzhľadom na rastúci počet rakovín tráviaceho traktu, ako je rakovina čriev, diagnostikovaných na celom svete a čoraz častejšie u ľudí mladších ako 50 rokov, je čas konať na ochranu zdravia tráviaceho traktu ľudí,“ uvádza Melaku.

Vedci sa domnievajú, že negatívny vplyv nezdravých diét na tráviaci systém súvisí so zápalovými procesmi v tele a s interakciami v črevnej mikroflóre. Potraviny bohaté na antioxidanty, ako sú bobuľové ovocie, listová zelenina, orechy, ryby či kurkuma, pôsobia protizápalovo. Naopak, spracované mäso, sladené nápoje a rafinované sacharidy, ktoré sú v bielom pečive, môžu zápaly podporovať a zvyšovať riziko inzulínovej rezistencie, ktorá je známym rizikovým faktorom rakoviny.

„Inzulínová rezistencia spúšťa mechanizmy, ktoré môžu podporovať rast nádorov,“ uvádza tím vedený Abebem.

Podpora zdravých stravovacích návykov

Štúdie publikované v časopisoch European Journal of Nutrition a Nutrition Reviews potvrdzujú, že diéta založená na čerstvých potravinách, vláknine a nenasýtených tukoch je pre zdravie kľúčová.

„Zistili sme, že potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ako je ovocie a zelenina, podporujú zdravé črevné baktérie, ktoré môžu znížiť zápal. Dôraz na vlákninu a zdravé tuky by mal byť neoddeliteľnou súčasťou stravy každého človeka,“ vysvetlil Melaku.

Autori výskumu zdôrazňujú, že zdravé stravovanie a vzdelávanie v oblasti výživy môžu byť kľúčovým faktorom pri prevencii. „Vzdelávanie v oblasti výživy a podpora zdravých stravovacích návykov by mohli výrazne zlepšiť výsledky pacientov a pomôcť predchádzať týmto ochoreniam,“ hovorí Melaku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú