Hľadanie života mimo našej planéty je dlhodobým snom ľudstva. Otázka, či sme sami vo vesmíre, dlhodobo poháňa vedecký pokrok a objavovanie. Nedávny výskum vedcov z NASA, vedený odborníkom Kasthuri Venkateswaranom z JPL (Jet Propulsion Laboratory), odhalil fascinujúci pokrok v tomto smere. Vedcom sa totiž podarilo odhaliť prvú formu života mimo Zeme, no s jedným háčikom. Na tému upozornil portál Futurism.

Zatiaľ jediné miesto pre život mimo Zeme

Pozorovania na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) odhalili prítomnosť baktérií Enterobacter bugandensis, ktoré sú známe svojou odolnosťou voči liekom. Ešte zaujímavejšie však je, že tieto baktérie prežili vo vesmírnom prostredí a pod vplyvom stresu mutujú do podoby, ktorá je geneticky a funkčne odlišná od ich zemských náprotivkov, upozorňuje v tlačovej správe Phys.

Microbiome (2024)

Tento objav, publikovaný v časopise Microbiome, ponúka zaujímavý pohľad na mikrobiálny život vo vesmíre a otvára dvere k otázkam o tom, ako by mohol vyzerať život mimo Zeme. Ale ako vždy, pravda je o niečo zložitejšia.

Ako sme už uviedli, výsledky štúdie ukázali, že napriek extrémnym podmienkam vesmíre, respektíve na ISS sa tieto zmutované kmene dokázali úspešne adaptovať a existovať v priestoroch stanice a to vo významnom množstve. Ak máš záujem dozvedieť sa viac o výskume na ISS, odporúčame ti prezrieť si tento článok.

Mikrobiálny život na ISS

Presnejšie sa skúmaním 13 kmeňov E. bugandensis izolovaných z ISS podarilo zistiť, že tieto kmene pod vplyvom stresu zmutovali a stali sa geneticky a funkčne odlišnými od svojich náprotivkov na Zemi. Napriek extrémnym podmienkam ISS tieto zmutované kmene prosperovali a koexistovali s rôznymi inými mikroorganizmami, čo potenciálne napomáhalo ich prežitiu.

Nový výskum teda vrhá svetlo na mikrobiálnu dynamiku v uzavretých prostrediach vybudovaných človekom, ako je ISS, kde sa mikroorganizmy musia prispôsobiť extrémnym podmienkam, aby prežili. Tento výskum nielenže zlepšuje naše chápanie mikrobiálnej evolúcie, ale prispieva aj k vývoju preventívnych opatrení na ochranu zdravia astronautov.

UC San Diego/ Erik Jepsen

Zistenia zdôrazňujú jedinečné výzvy, ktoré predstavujú uzavreté prostredia, ako je ISS, v ktorých sú mikroorganizmy vystavené mikrogravitácii, žiareniu a zvýšenej hladine oxidu uhličitého. Napriek týmto výzvam E. bugandensis nielenže prežil, ale vykazoval aj zvýšenú odolnosť voči liekom, čím sa zaradil do impozantnej skupiny patogénov ESKAPE známej tým, že odoláva antimikrobiálnej liečbe. Viac o problematike rezistentných mikróbov a baktérií nájdeš v samostatnom článku.

Misia NASA zameraná na sledovanie mikróbov zahŕňa štúdium rôznych potenciálne škodlivých vírusov, húb a baktérií, ktoré sa nachádzajú na ISS. Analýzou týchto mikroorganizmov chcú výskumníci prehĺbiť naše chápanie genetickej evolúcie a podporiť úsilie o udržanie zdravia astronautov počas dlhších vesmírnych misií.

Štúdia ponúka neoceniteľné poznatky pre výskum vesmíru, ale slúži aj ako pripomienka odolnosti a prispôsobivosti mikroorganizmov aj v tých najnáročnejších podmienkach.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú